Schronisko na Szrenicy

Schronisko na Szrenicy
 • Marcin
 • 22 lutego 2021
Schronisko na Szrenicy

Szrenica to bardzo popularny cel turystyczny w okolicach Szklarskiej Poręby, co oczywiście jest spowodowane wyciągiem, którym można wjechać na jej szczyt ale również tym, że mieści się tam schronisko na Szrenicy, które cieszy się nie mniejszą popularnością. Schronisko na Szrenicy powstało tym miejscu w latach 20. XX wieku i po burzliwej historii, podczas której budynek był m. in. strażnicą wojsk granicznych, schroniskiem PTTK by ostatecznie popaść w ruinę i powstać w “popiołów” już dzięki staraniom prywatnych Właścicieli, obecnie dalej funkcjonować jako schronisko.

Schronisko na Szrenicy jest bardzo korzystnie położone, patrząc oczywiście z turystycznego punktu widzenia, ponieważ znajduje się niemal na samym szczycie Szrenicy. Dzięki temu z okien schroniska można podziwiać przepiękne widoki oraz przeżyć noc w budynku, który wręcz trzeszczy od wiatru, który w Sudetach podobno nie milknie.

region
lokalizacja

w kopule szczytowej Szrenicy

GALERIA

Schronisko na Szrenicy

Schronisko na Szrenicy
Schronisko na Szrenicy
Schronisko na Szrenicy

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Niestety schronisko na Szrenicy przypomina wiele innych górskich schronisk, szczególnie tych gdzie można spotkać wielu turystów. Przez tłumy, często “przypadkowych” turystów nie czuć w nim klimatu górskiego schroniska, które można poczuć chociażby w nieco niżej położonym schronisku na Hali Szrenickiej. To bardziej górski hotel i pensjonat niż urokliwe schronisko.

 • MOIM ZDANIEM

Głównie ze względu na tłumy turystów nie ma co wchodzić do środka. Wszyscy pasjonaci wędrówek górskich, będą się w nim czuli obco, bo większość “gości” schroniska na Szrenicy czy jego bufetu to osoby, które wjechały wyciągiem, często są zaskoczone warunkami na szczycie i zamiast wędrówek po górach wolą dobrze zjeść…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko na Szrenicy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.7 / 5

Schronisko na Szrenicy


CENY

2.5 / 5

Ceny wyższe niż w pobliskich schroniskach, dla wielu będzie nieco drogo.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1 / 5

Tłum…

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Dobrze oznaczone szlaki na dojściu, trochę o historii schroniska dowiecie się w wnętrzach brakuje jednak tablicy z opisem i przybliżeniem widoku z okien lub szczytu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się w Szklarskiej Porębie (ul. Urocza oraz przy dolnej stacji wyciągu). Parkingi są duże, choć przy ogromie turystów i tak nie wystarczające a dodatkowo płatne. Wielkość opłaty za postój raczej z tych wyższych.

POTRZEBNY CZAS

Jeżeli chcesz koniecznie zjeść w schronisku, musisz liczyć się tym, że potrzebujesz minimum godzinę czasu. Oczywiście to efekt tłumu (kolejka) oraz czasu oczekiwania za przygotowaniem i podaniem posiłku.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Obiekt położony na szczycie góry, niedostępny dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz wózków dziecięcych. Dotarcie do jego drzwi może być wymagające dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Obiad w schronisku na Szrenicy to kwestia najczęściej ponad godziny czasy… W tym czasie dotrzesz nad Śnieżne Kotły, które będą dużo ciekawsze (nawet z pustym żołądkiem) niż nawet najlepszy obiad w schronisku.

Schronisko na Szrenicy

MOCNE STRONY

 • piękne położenie,
 • dobre oznakowanie dojścia,
 • wyciąg w pobliże schroniska,

SŁABE STRONY

 • istne tłumy, często przypadkowych turystów…
 • bardzo długi czas oczekiwania za posiłkiem, spotęgowany przez niemal “wieczną” kolejkę do bufetu,
 • dosyć wysokie ceny,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!