krucze skały w szklarskiej porębie Punkt widokowy na Kruczych Skałach punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)


Punkt widokowy na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie to miejsce, które wielu gości tego miasta widziało, niewielu jednak na niego dotarło. Krucze Skały to popularne miejsce na spacer po Szklarskiej Porębie, jednak większość turystów kieruje się do podnóża formacji skalnej, które jest na dosłownie kilka kroków od ulicy Władysława Sikorskiego. Choć malownicze położenie nad szumiącą rzeką Kamienną dodaje uroku, prawdziwa perełka czeka na górze skały. O tym jak tam dotrzeć przeczytacie właśnie w tym wpisie!

Punkt widokowy na Kruczych Skałach. Podstawowe informacje

Krucze Skały to granitowe baszty o wysokości około 30 metrów, położone na prawym brzegu rzeki Kamiennej w Karkonoszach. Doskonale widoczne z głównej drogi prowadzącej do Jakuszyc, przy której stworzono miejsce przygotowane dla turystów chcących je zobaczyć znad brzegu rzeki.

Lokalizacja

Punkt widokowy na Kruczych Skałach położony jest na szczycie formacji skalnej znajdującej się w górnej części miasta Szklarska Poręba.

Dojazd i komunikacja

W pobliże Kruczych Skał możemy dotrzeć na kilka sposobów. Przede wszystkim do Szklarskiej Poręby możemy dotrzeć:

Dalej, już na sam punkt widokowy na Kruczych Skałach lub w dolinę Kamiennej, pod ścianę formacji skalnej dotrzemy pieszo lub rowerem, choć to już trudniejsze wyzwanie:)

Jak dotrzeć na punkt widokowy na Kruczych Skałach?

Kilka lat wcześniej po raz pierwszy stanąłem u podnóża Kruczych Skał w Szklarskiej Porębie i niemal od razu chciałem stanąć na ich szczycie, widząc krążących tam ludzi. Niestety musiałem poczekać kilka lat i moje małe podróżnicze marzenie się spełniło. Choć trzeba przyznać, że trasa na punkt widokowy na Kruczych Skałach nie jest trudna i szczególnie męcząca, ostatnie jej kilkaset metrów wymaga nieco spostrzegawczości i orientacji.

Mapa dojścia

By dojść do punktu widokowego na Kruczych Skałach, musimy dotrzeć tam od ul. Mickiewicza a nie jak to najczęściej się dzieje, od głównej drogi czyli ul. Sikorskiego. Samo dotarcie od ulicy Mickiewicza do Kruczych Skał wiedzie lasem i tylko jedna ścieżka jest znakowana.

Ja wybrałem bardziej dzikie dojście, które udało mi się wypatrzyć na mapach, dzięki czemu zaoszczędziłem nieco drogi i czasu. Widzicie je na poniższej mapie.

Droga przez las

Wybrałem leśną ścieżkę, która swój początek miała na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Odrodzenia. Wejście nie było w żaden sposób oznaczone, jednak wprawne oko bez trudu wypatrzy ścieżkę prowadzącą wgłąb lasu.

Droga przez las to zaledwie kilkaset metrów (około 150 m), dlatego nie ma obawy, że pobłądzimy czy zapuścimy się w las. Jeżeli w ciągu 2 minut nie dotrzemy do wierzchołka Kruczych Skał, znaczy, że trzeba się cofnąć.

Ścieżka znacznie ułatwia to i tak proste zadanie, ponieważ na całej długości wyraźnie odcina się na gruncie.

Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Po bardzo krótkim przejściu przez las, dochodzimy do formacji skalnych, które to są już szukanymi Kruczymi Skałami.

Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Kilka kamiennych stopni i wchodzimy na grzbiet skał, który dodatkowo zabezpieczony jest drewnianymi balustradami. Dzięki niemu dotrzemy do skalnego urwiska, od którego dzieli już nas dosłownie kilka kroków.

Punkt widokowy na Kruczych Skałach
Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Jednak nim wspomniane urwisko, po drodze mijamy jeszcze wejście na jedną atrakcję tego miejsca.

Górska szkoła sportów ekstremalnych

W górnych partiach Kruczych Skał zlokalizowano park sportów ekstremalnych w którym możemy spróbować wspinaczki skałkowej, zjechać tyrolką czy przejść się rozpiętym między skalnymi basztami mostem linowym. Fajne miejsce dla osób, które chciałby poczuć smak górskiej adrenaliny!

Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Po minięciu linowej atrakcji, wchodzimy na skałę, będącą wierzchołkiem zachodniej baszty i jednocześnie punktem widokowym.

krucze skały w szklarskiej porębie

Ze względu na położenie Kruczych Skał, nie ma co liczyć na wybitnie rozległy widok, choć to co zobaczymy i tak na większości nieodwiedzających zrobi ogromne wrażenie!

Punkt widokowy na Kruczych Skałach pozwala nam cieszyć oczy widokiem na Góry Izerskie, Dolinę Kamiennej oraz górne partie Szklarskiej Poręby.

krucze skały w szklarskiej porębie Punkt widokowy na Kruczych Skałach
krucze skały w szklarskiej porębie Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Szczególne wrażenie robi widok na punkt u podnóża Kruczych Skał, przy ul. Sikorskiego, gdzie niemal zawsze są inni wędrowcy, chcący zobaczyć te strzeliste skały.

Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Na Kruczych Skałach można posiedzieć i podelektować się widokami tak długo, jak tylko macie ochotę. Jednak zawsze kiedyś przychodzi moment, by wracać. Ja wybrałem dokładnie tą samą trasę, którą dotarłem do punktu widokowego.

Po chwili ponownie dotarłem do skrzyżowania ulic Mickiewicza i Odrodzenia, z którego ruszałem. No tyle, teraz trzeba tylko zejść do miasta a możliwości są dwie:

  • ulicą Mickiewicza, mijając do drodze kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie i lądując ostatecznie w okolicach najbardziej znanej skały w centrum, czyli Karczmarza, na którym również od niedawna możemy skorzystać z przygotowanej platformy widokowej,
  • ulicą Odrodzenia, którą dojdziemy do jednej z głównych ulic miasta, czyli ulicy 1 Maja w pobliże Skweru Radiowej Trójki.

Oczywiście można ruszyć też w drugą stronę, czyli w kierunku szlaku wiodącego do Wodospadu Kamieńczyka. Dojdziemy do niego idąc ulicą Mickiewicza na zachód.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Punkt widokowy na Kruczych Skałach. Praktyczne wskazówki.

Choć Krucze Skały to miejsce lubiane i chętnie odwiedzane przez turystów, warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach, nim ruszy się w drogę.

  1. Krucze Skały położone są w najwyższych częściach centrum Szklarskiej Poręby, dlatego dojście do nich to niemal stałe wznosząca się trasa, która nie powinna sprawić Wam większych problemów.
  2. Pamiątkowy kamień “Krucze Skały” znajduje się u ich podstawy, nad rzeką Kamienną przy ul. Sikorskiego.
  3. Dla chcących podjechać tutaj samochodem warto wiedzieć, że nie ma tutaj wielu miejsc do zaparkowania. Na ulicy Sikorskiego można zaparkować tuż przy Kruczych Skałach na poboczu drogi, należy jednak uważać na turystów. Z drugiej strony na ulicy Mickiewicza, z której można dojść na punkt widokowy na Kruczych Skałach, jest zakaz parkowania.
  4. Park sportów górskich działa wyłącznie w sezonie letnim.
  5. Na Kruczych Skałach można spotkać wspinaczy sportowych, ponieważ jest to lubiana przez nich formacja skalna i ścianka.
  6. Na punkcie widokowym znajdują się barierki zabezpieczające starego typu (słupki i stalowy drut), dlatego będąc na nim z dzieckiem miejmy je pod szczególną uwagą.
krucze skały w szklarskiej porębie

Wiedząc to wszystko, nie pozostaje Wam nic innego jak ruszyć na Krucze Skały! Udanej wędrówki:)

Poznajcie lepiej Szklarską Porębę i okolice!

Poznajcie atrakcje i najciekawsze miejsca Szklarskiej Poręby i okolic na kierunkowo.pl! Wpisy z tego niezwykłych stron znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę a dwa z nich widzicie poniżej:)

Wpisów ze Szklarskiej Poręby szukajcie też pod hasztagiem #szklarska poręba! Obserwujcie również kierunkowo.pl w socialmediach, by nie przegapić żadnych nowych wpisów na blogu!

Odkryjcie Dolny Śląsk!

Szklarska Poręba jest piękna ale warto poznać również inne miejsca i atrakcje na Dolnym Śląsku. Przeczytacie inne wpisy z tego regionu Polski i zaplanujecie kolejną mikropodróż! Poznajcie kilka kolejnych wpisów z Dolnego Śląska!

Po więcej wpisów z całego Dolnego Śląska zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę i tagu #województwo dolnośląskie.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca