Złoty Widok w Szklarskiej Porębie to miejsce o niemal legendarnej sławie. To właśnie z tego miejsca możemy podziwiać niesamowitą panoramę Karkonoszy, która na długo zapada w pamięci. Jednak nim ją zobaczymy, musimy dotrzeć na punkt widokowy. Przeczytajcie zatem jak dojść na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie oraz co ciekawego zobaczyć w najbliższej okolicy!
Złoty Widok. Podstawowe informacje
Złoty Widok to jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w okolicach Szklarskiej Poręby. Rozciąga się z niego rozległa panorama na Główny Grzbiet Karnonoszy, która na długo zapada w pamięci.
Punkt widokowy zlokalizowany jest na zboczach Kamiennej Górki, która położona jest w Izerach, górujących nad Szklarską Porębą od północy. Więcej o tym unikatowym miejscu dowiecie z opisu, który znajdziecie w kategorii tu byłem: Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
Trasy na punkt widokowy
Poniżej prezentuje Wam cztery pomysły tras, które doprowadzą Was do Złotego Widoku. Tak się składa, że wszystkie osobiście sprawdziłem na przestrzeni lat:)
Jak dojść na Złoty Widok od głównej drogi?
Pierwsza z tras, które chcę Wam podpowiedzieć jest najbardziej znana i popularna. Oczywiście główną drogą jest tutaj droga krajowa nr 3, prowadząca z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby i dalej do Czech.
Mapa / profil trasy
Trasa z: Szklarska Poręba, Szklarka, parking | mapa-turystyczna.pl
Trasa zaczyna się na parkingu przy drodze krajowej nr 3, położonego w okolicach wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego, przy ujściu potoku Szklarki do rzeki Kamiennej.
Właśnie ten parking jest niezwykle popularny i bardzo trudno w godzinach turystycznego szczytu znaleźć na nim wolne miejsce. Jego popularność wynika z położenia w okolicach popularnego Wodospadu Szklarki oraz właśnie Złotego Widoku.
Opis trasy
Jeżeli uda się już Wam zaparkować na parkingu, ruszamy w trasę, która niemal stale wznosi się do góry. Początkowo idziemy czarnym szlakiem, z którego po około 300 metrach odbijamy w lewo na nieoznakowany łącznik z niebieskim szlakiem turystycznym. Nie powinniśmy przegapić zmiany trasy, ponieważ przy trasie znajdziemy dodatkowe znaki, kierujące nas w stronę tarasu widokowego.
Po kolejnych 200 metrach, dochodzimy do niebieskiego szlaku i idąc nim dalej pod górę, docieramy do platformy widokowej. Całkowity czas podejścia to ponad 20 minut.
Droga w całości prowadzi leśną, gruntową ścieżką. W niektórych miejscach szlak jest bardziej kamienisty lub porośnięty korzeniami. Jak zawsze w góry zalecam zakładać obuwie trekingowe, nawet jeżeli podejście nie wydaje się wymagające i długie.
Jak dojść na Złoty Widok ze Szklarskiej Poręby Dolnej?
Kolejną propozycją trasy, jest dotarcie na Złoty Widok z Szklarskiej Poręby Dolnej. Ta przez wielu niedoceniana i omijana dzielnica miasta, jest dobrym punktem wypadowym w okolice Złotego Widoku.
Mapa / profil trasy
Trasa przez: Pod Chybotkiem | mapa-turystyczna.pl
Trasa ma swój początek pod górującym nad okolicą kościołem Niepokalanego Serca NMP, pod którym znajduje się również kilka miejsc parkingowych.
Awaryjnie, większy parking znajduje się około 400 metrów na wschód, pod lipą sądową, gdzie również znajduje się niewielkie miejsce do złapania oddechu. Na trasie warto zwrócić uwagę na:
Opis trasy
Druga z proponowanych tras jest dłuższa ale i łagodniejsza. Dopiero w końcowych metrach staje się bardziej wymagająca, ale to kwestia kilkuset metrów. W całości biegnie niebieskim szlakiem, przez co jest również łatwiejsza w orientacji. Dodatkowo po drodze mijamy kilka ciekawych miejsc jak np. zagrodę z Alpakami czy kołyszący się kamień – Chybotek.
W pobliżu trasy znajduje się również Chata Izerska – prywatne schronisko, do którego warto wstąpić na posiłek. Będziecie zachwyceni ich domową, dosłownie jak u mamy kuchnią! I ten taras przy schronisku z widokiem – czysta przyjemność!
Wróćmy jednak do trasy:) Po przejściu ulicą Piastowską, szlak kieruje nas w ulicę Kościuszki i dalej na gruntową ścieżkę, biegnącą początkowo wśród łąk. Po kilkuset metrów dochodzimy do lasu, na skraju którego stoi wspomniany Chybotek. Mijamy go i idąc dalej dochodzimy do skrzyżowania z podejściem od strony Wodospadu Szklarki. Idziemy dalej na wprost i po kilku minutach dochodzimy do Złotego Widoku.
Jak dojść na Złoty Widok ze Szklarskiej Poręby Górnej?
Ruszając ze Szklarskiej Poręby Górnej, mamy do wyboru kilka możliwych tras, poniżej zaprezentuje Wam dwie, moim zdaniem najlepsze. Każda z nich ma swój początek w centrum Szklarskiej Poręby, na skrzyżowaniu głównej ulicy (Jedności Narodowej) z ulicą II Armii Wojska Polskiego. Jest to jednocześnie najważniejsze skrzyżowanie szlaków turystycznych w mieście.
Trasa nr 1 – wzdłuż Kamiennej
Pierwsza trasa prowadzi przez ścisłe centrum miasta a następnie skręca w stronę lasu, biegnącego wzdłuż głównej trasy, położonej w dolinie rzeki Kamiennej. Po dotarciu do wejścia na teren Karkonoskiego Parku Narodowego w okolicach Wodospadu Szklarki, wchodzimy na trasę, którą zaprezentowałem Wam w pierwszej kolejności.
Mapa / profil trasy
Trasa z: Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl
Opis trasy
Jak wspomniałem początek trasy to skrzyżowanie szlaków turystycznych na styku ulicy Jedności Narodowej oraz Władysława Sikorskiego. Z tego miejsca ruszamy w dół ulicą Jedności Narodowej i przy Skwerze Radiowej Trójki, skręcamy w prawo, w ulicę 1 Maja. Po przejściu kilkuset metrów i pokonaniu dwóch mostów skręcamy w lewo, w ulicę Bolesława Prusa. Na końcu ulicy wchodzimy do lasu, którym następnie idziemy przez blisko 3 kilometry mając niemal stale w oddali szum płynącego potoku. Cały czas trzymamy się zielonego szlaku turystycznego.
Przy budynku kasy Karkonoskiego Parku Narodowego, skręcamy w lewo na czarny szlak turystyczny. Przechodzimy przez most nad Kamienną, następnie przez parking przy drodze krajowej i ponownie wchodzimy do lasu. Dalsza część trasy zgodnie z pierwszą propozycją trasy, mająca swój początek właśnie na mijany parkingu przy DK3.
Długość trasy to około 4,5 kilometra i pokonamy ją w niecałe 1,5 godziny.
Trasa nr 2 – przez Sowiniec
Druga trasa, którą dotrzemy na taras widokowy na Złotym Widoku biegnie przez północne obszary miasta, by po podejściu pod Sowiniec (675 m. n. p. m.) zejść do dzielnicy Siedmiogród. Z niej już zostaje nam kilkaset metrów do tarasu widokowego.
Mapa / profil trasy
Trasa z: Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl
Opis trasy
Początek podobnie jak przy pierwszej trasie z Szklarskiej Poręby Górnej, znajduje się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 3 i drogi wojewódzkiej nr 358. Pierwsze metry prowadzą w dół ulicą Jedności Narodowej aż do skrętu niebieskiego szlaku na północ. Następnie idziemy utwardzonym łącznikiem z ul. Obrońców Pokoju, którą pójdziemy dalej w kierunku Sowińca. Po kilkuset metrach skręcamy w lewo, w ul. Franciszkańską i idziemy dalej pod górę. Przed kościołem pw. Bożego Ciała skręcamy w prawo, zgodnie z kierunkiem niebieskiego szlaku i wchodzimy w las na szczycie Sowińca. Idąc lasem mijamy szczyt wzniesienia oraz Sowie Skały i dochodzimy do ul. Wlastimila Hofmana, po dojściu do której skręcamy w prawo. Za chwilę ponownie schodzimy z ulicy do lasu, którym idziemy w kierunku ulicy Jana Matejki, którą idąc dalej dojdziemy do Domu Wlastimila Hofmana, za którym ponownie skręcamy w prawo, wchodząc w las.
Po kolejnych ok. 200 metrach dochodzimy do platformy widokowej na Złotym Widoku.
Cała trasa liczy sobie około 3,5 kilometra i pokonacie ją w 1 godzinę. Jest jednak wymagająca jeżeli chodzi o orientacje w terenie i trzymanie się szlaku, ponieważ wiele razy zmienia kierunku oraz prowadzi przez leśne ścieżki.
O tym warto pamiętać!
Złoty Widok to bardzo popularne miejsce wśród osób odwiedzających Szklarską Porębę, przez co wybierając się w tam najbardziej popularne godziny (między 10 a 16), musimy liczyć się z trudnościami w zaparkowaniu samochodu (na parkingu przy DK3) oraz tłumikiem na samej platformie widokowej.
Z mojej strony radzę Wam wybrać się tam po godzinach szczytu, kiedy to traficie również na najlepsze ustawienie Słońca, przez co widok będzie jeszcze bardziej czarujący.
Nagroda za podejście – platforma widokowa i niezwykła panorama!
Niezależnie jaką drogę wybraliście, punkt końcowy jest nagrodą za wysiłek, który włożyliście by dojść na Złoty Widok. Na miejscu od 2020 roku znajduje się duża i wygodna platforma widokowa, dzięki której na Złotym Widoku zrobiło się bezpiecznej a także, więcej osób na raz może raczyć się widokiem na Karkonosze!
Na platformie znajdziecie miejsca by odpocząć, może zjeść szybką przekąskę, co będzie niezwykłym doznaniem z takim widokiem przed sobą. Polecam skorzystać z leżaków:)
A z platformy widokowej możecie podziwiać Śląski Grzbiet, czyli fragment Głównego Grzbietu Karkonoszy. Doskonale będziecie widzieć Szrenicę, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt a nawet przy dobrej pogodzie Śnieżkę. Więcej o tym wyjątkowym punkcie widokowym przeczytacie w opisie miejsca w kategorii tu byłem: Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
Jak dojść na Złoty Widok z dzieckiem?
Złoty Widok odwiedzaliśmy razem z naszym synkiem dwukrotnie: kiedy miał pół roczku i niecałe 3 latka i chyba możemy podzielić się swoimi pomysłami jak dojść na Złoty Widok z dzieckiem.
Taras widokowy na Złotym Widoku, dzięki temu, że nie jest położony wysoko w górach, jest w zasięgu dzieci w każdym wieku. Oczywiście najmniejsze pociechy będą potrzebowały pomocy rodziców, jednak nie będzie to nadmierny wysiłek, jeżeli będziecie dobrze przygotowani. W przypadku najmniejszych dzieci warto zabrać ze sobą nosidło, dzięki któremu będziecie mogli wygodnie wnieść swoją pociechę na górę. Dzieci powyżej 2 roku życia mogą już znaczną część trasy pokonać same a w chwilach, gdy zmęczenie weźmie górę, na pewno będą zachwycone wzięciem na ręce czy barki. Najmłodsi powyżej 4-5 lat powinny same pokonać drogę na Złoty Widok, która nie będzie dłuższa niż 3 kilometry (czyli dwie pierwsze proponowane w tym wpisie trasy).
Moim zdaniem najlepszymi trasami, którymi można dojść na Złoty Widok z dziećmi to:
- trasa ze Szklarskiej Poręby Dolnej – kilka ciekawych atrakcji po drodze, umiarkowana trudność i wiele miejsc do zaparkowania w okolicach początku trasy,
- trasa z parkingu przy głównej drodze – krótka ale intensywna, wymaga najmniej czasu
Oczywiście wcześniej musicie podjechać na początek trasy samochodem, czym ograniczycie swoim dzieciom wysiłek. Szczególnie ważne dla najmłodszych do 5 roku życia, starsze dzieci będą gotowe na dłuższe trasy.
Dzieci w górach? Pamiętajcie o kilku radach!
Oczywiście zabierając dzieci w góry, chociażby nawet na takie krótkie i łatwe wyjścia jak np. to na Złoty Widok, musicie pamiętać również o absolutnych podstawach bezpieczeństwa w górach:
- sprawdzajcie prognozy pogody i ruszajcie na szlak, tylko w przewidywalnych warunkach,
- wyruszajcie możliwe wcześnie rano i po zjedzeniu śniadania,
- nie bierzcie na szlak dzieci, które są zmęczone, niewyspane czy mają gorszy dzień z dowolnej przyczyny,
- zabierzcie ze sobą butelkę wody i drobne przekąski,
- właściwie ubierzcie swoje dzieci, od butów aż do czubek głowy. One również potrzebują wygodnych butów i ubrań, takich samych jak masz Ty:)
Więcej cennych wskazówek o podróżowaniu z dzieckiem, zebranych na własnych doświadczeniach przeczytacie we wpisie: Co zrobić by podróżowanie z dzieckiem było fajne?
Co ciekawego w pobliżu?
Mam nadzieje, że dzięki temu wpisowi wiecie już jak dojść na Złoty Widok w pobliżu Szklarskiej Poręby, dlatego korzystając z okazji podpowiem Wam co ciekawego znajdziecie jeszcze w okolicy. Zacznijmy od wpisów. Oto przykładowe dwa z nich!
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
Rodzinny wyjazd do Szklarskiej Poręby? Świetny pomysł! Poznaj atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie, dzięki którym wszyscy spędzicie tutaj niezapomniany…
Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
Myślisz, że Szklarska Poręba jest wyłącznie tłoczna, głośna i ciasna? Jesteś w błędzie! Szklarska Poręba Dolna, to najniżej położona dzielnica…