tu byłem

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie to wybudowany w XVIII wieku, pierwotnie ewangelicki a obecnie rzymskokatolicki kościół w Szklarskiej Porębie Dolnej. Wyróżniająca się i jako pierwsza rzucająca w oczy strzelista wieża, została wybudowana w późniejszym czasie, bo w 1821 roku a pięć lat później na wieży zawisły pierwsze dzwony. Zresztą historia dzwonów z tej świątyni to bardzo ciekawy wątek, bo wielokrotnie dzwony, które wisiały na kościelnej wieży wspomagały przemysł… zbrojeniowy, zresztą zataczając kilkukrotnie „koło historii”. Drugie dzwony, które zostały powieszone na wieży w 1873 roku, powstały po przetopieniu dział z wojny francusko-pruskiej, po to by niecałe 50 lat stać się surowcem do wyprodukowania… a jakże inaczej – armat, na potrzeby działań wojennych podczas I wojny światowej. Kolejne dzwony ufundowali tutejsi mieszkańcy gminy ewangelickiej, a zawisły one na wieży w 1924 roku, po to by po kolejnych 18 latach, w 1942 roku zostać przetopione przez nazistowski przemysł zbrojeniowy w czasie II wojny światowej.

Na uwagę w kościele zasługują również obrazy, które można zobaczyć w świątyni. Są one dziełem tutejszego malarza Wlastimila Hofmana, który uznawany jest za najwybitniejszego artystę Karkonoszy po II wojnie światowej.

Od 1945 roku, kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie służy katolikom. Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. W pobliży świątyni znajduje się schronisko Chata Izerska a nieco dalej imponująca rozmiarem lipa sądowa.

lokalizacja: Wyszyńskiego 2, Szklarska Poręba

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

zdjęcia

unikalność

1/5

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie to jedna z wielu świątyń, spośród których każda niewątpliwie jest unikatowa. W ogólnym ujęciu jest ona jednak podobna do innych tego typu budowli.

moim zdaniem

1/5

W nawet najbliższej okolicy można milej i ciekawiej spędzić czas, dlatego osobiście polecam wybrać inny kierunek, no chyba że masz po prostu potrzebę ducha, by odwiedzić świątynie.

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

dowiedź się więcej!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Turystów bardzo niewielu, oczywiście w czasie mszy i nabożeństw do kościoła przychodzą parafianie.

infrastruktura turystyczna

2/5

Poza tablicą na ścieżce dydaktycznej „Śladami Wlastimila Hofmana” nie ma więcej elementów informacji turystycznej, które przybliżyłyby świątynie zainteresowanym.

przydatne informacje

potrzebny czas

Od kilku do kilkunastu minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Pod samym kościołem znajdziemy kilka bezpłatnych miejsc parkingowych.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Zwróćcie uwagę na pierwotny budynek kościoła i styl w jakim go wybudowano. Gdyby nie było wieży, na pierwszy rzut oka niewielu domyśliłby się, że to świątynia.

Warto również wspomnieć, że w ostatnich latach kościół przeszedł remont elewacji, dzięki czemu prezentuje się jeszcze bardziej okazale.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

mocne strony

  • estetyka oraz ciekawa architektura,
  • obrazy lokalnych artystów w wnętrzach,

słabe strony

  • brak szerszej informacji dla turystów,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x