Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie
  • Marcin
  • 16 sierpnia 2021
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie to wybudowany w XVIII wieku, pierwotnie ewangelicki a obecnie rzymskokatolicki kościół w Szklarskiej Porębie Dolnej. Wyróżniająca się i jako pierwsza rzucająca w oczy strzelista wieża, została wybudowana w późniejszym czasie, bo w 1821 roku a pięć lat później na wieży zawisły pierwsze dzwony. Zresztą historia dzwonów z tej świątyni to bardzo ciekawy wątek, bo wielokrotnie dzwony, które wisiały na kościelnej wieży wspomagały przemysł… zbrojeniowy, zresztą zataczając kilkukrotnie “koło historii”. Drugie dzwony, które zostały powieszone na wieży w 1873 roku, powstały po przetopieniu dział z wojny francusko-pruskiej, po to by niecałe 50 lat stać się surowcem do wyprodukowania… a jakże inaczej – armat, na potrzeby działań wojennych podczas I wojny światowej. Kolejne dzwony ufundowali tutejsi mieszkańcy gminy ewangelickiej, a zawisły one na wieży w 1924 roku, po to by po kolejnych 18 latach, w 1942 roku zostać przetopione przez nazistowski przemysł zbrojeniowy w czasie II wojny światowej.

Na uwagę w kościele zasługują również obrazy, które można zobaczyć w świątyni. Są one dziełem tutejszego malarza Wlastimila Hofmana, który uznawany jest za najwybitniejszego artystę Karkonoszy po II wojnie światowej.

Od 1945 roku, kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie służy katolikom. Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. W pobliży świątyni znajduje się schronisko Chata Izerska a nieco dalej imponująca rozmiarem lipa sądowa.

lokalizacja

Wyszyńskiego 2, Szklarska Poręba

GALERIA

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie to jedna z wielu świątyń, spośród których każda niewątpliwie jest unikatowa. W ogólnym ujęciu jest ona jednak podobna do innych tego typu budowli.

  • MOIM ZDANIEM

W nawet najbliższej okolicy można milej i ciekawiej spędzić czas, dlatego osobiście polecam wybrać inny kierunek, no chyba że masz po prostu potrzebę ducha, by odwiedzić świątynie.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Turystów bardzo niewielu, oczywiście w czasie mszy i nabożeństw do kościoła przychodzą parafianie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Poza tablicą na ścieżce dydaktycznej “Śladami Wlastimila Hofmana” nie ma więcej elementów informacji turystycznej, które przybliżyłyby świątynie zainteresowanym.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Pod samym kościołem znajdziemy kilka bezpłatnych miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Od kilku do kilkunastu minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Zwróćcie uwagę na pierwotny budynek kościoła i styl w jakim go wybudowano. Gdyby nie było wieży, na pierwszy rzut oka niewielu domyśliłby się, że to świątynia.

Warto również wspomnieć, że w ostatnich latach kościół przeszedł remont elewacji, dzięki czemu prezentuje się jeszcze bardziej okazale.

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

MOCNE STRONY

  • estetyka oraz ciekawa architektura,
  • obrazy lokalnych artystów w wnętrzach,

SŁABE STRONY

  • brak szerszej informacji dla turystów,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!