szklarska poręba dolna atrakcje karpacz i okolice

Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?


Myślisz, że Szklarska Poręba jest wyłącznie tłoczna, głośna i ciasna? Jesteś w błędzie! Szklarska Poręba Dolna, to najniżej położona dzielnica miasta, która wygląda zupełnie inaczej niż najpopularniejsze ulice czy zakątki Szklarskiej Poręby! To oaza spokoju, miejsce gdzie leniwie płynie czas ale również okolica pełna ciekawych atrakcji. Poznacie je właśnie w tym wpisie!

Szklarska Poręba Dolna. Podstawowe informacje.

Szklarska Poręba Dolna, to jedna z kilku dzielnic miasta, która to jest położona najniżej spośród nich. Nie jest ona głównym punktem turystycznym miasta, choć kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Cechuje ją dosyć rozproszona (miejscami średnio zwarta) zabudowa oraz znaczny udział terenów zielonych.

Przez Szklarską Porębę Dolną przebiegają również popularne szklaki turystyczne

szklarska poręba dolna

Lokalizacja

Szklarska Poręba Dolna położona jest na lewym brzegu rzeki Kamiennej, w najniżej położonej części miasta Szklarska Poręba. Przez dzielnicę przebiega linia kolejowa, która ma tutaj swoją stację kolejową (Szklarska Poręba Dolna). Najważniejszą ulicą dzielnicy jest ulica Piastowska a jej “centrum” znajduje się w okolicach dwóch tutejszych kościołów, górujących nad pozostałymi zabudowaniami.

Historia

Zgodnie z źródłami historycznymi, to właśnie tereny na których obecnie położona jest Szklarska Poręba Dolna, były tymi, które zostały zasiedlone jako pierwsze. Stało się to za sprawą wydobywania tutaj złota i kamieni szlachetnych. Już w XIII wieku ziemie w okolicach Mnisiego Lasu zakupili zakonnicy, stulecie później ziemie te przeszły na własność rycerza Schoff-a, którego potomkowie władali tymi ziemiami przez kolejne wieki.

Rozrost osady następował poprzez wyrąb lasów, położonych coraz to wyżej wzdłuż dolin rzek, co umożliwiało powstawanie kolejnych fragmentów osady w wyższych partiach. Wyręby lasów, dawały zarówno opał dla hut szkła i jednocześnie tereny pod dalsze osadnictwo, głównie pasterskie. To właśnie od tych szklarskich poręb (wycinek dla hut szkła), swoją nazwę wzięła Szklarska Poręba.

Szklarska Poręba Dolna – najciekawsze miejsca!

Lipa sądowa

Lipa sądowa w Szklarskiej Porębie lipa sądowa szklarska poręba

Lipa sądowa to obecnie imponujących rozmiarów pomnik przyrody a niezwykle ciekawej historii.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Lipa sądowa w Szklarskiej Porębie

Schronisko Chata Izerska

schronisko chata izerska

Chata Izerska to moje ulubione schronisko górskie w Karkonoszach! Przemiła obsługa, pyszne domowe jedzenie, cudowny taras z widokiem na góry i Jelenią Górę a do tego sporo dobrego, lokalnego i czeskiego piwka. Czego chcieć więcej?

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Chata Izerska w Szklarskiej Porębie Dolnej

Zbójeckie Skały

Taras widokowy na Zbójeckich Skałach zbójeckie skały szklarska poręba

Zbójeckie Skały i taras widokowy, który tutaj znajdziecie pozwala cieszyć się niesamowita panoramą Karkonoszy, która w niczym nie ustępuje pozostałym “złotym widokom“. Jest niewątpliwym atutem jest niewielka popularność, przez co możemy podelektować się górami tak jak lubimy.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Taras widokowy na Zbójeckich Skałach

Chybotek

Chybotek to najsłynniejszy ruchomy kamień w okolicy!  Wręcz obowiązkowe jest wejście na jego szczyt i podjęcie próby rozbujania “kamyszka“, co cieszy zarówno najmniejszych jak i starszych:) Znajdziecie go przy niebieskim szlaku turystycznym, prowadzącym ze Szklarskiej Poręby Dolnej na Złoty Widok.

Alpaki w Karkonoszach

alpaki w karkonoszach wybieg w szklarskiej porębie

Niewielka zagroda alpak, przy niebieskim szlaku na Chybotka tylko z pozoru niewiele ma do zaoferowania, ponieważ oprócz pogłaskania i przytulenia tych przemiłych stworzeń możemy również zabrać je na górski spacer czy nakarmić. Dodatkowo kupimy tutaj bardzo fajne pamiątki, oczywiście związane z alpakami:)

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Alpaki w Karkonoszach

Kościół Niepokalanego Serca NMP

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

Najwyższy budynek w okolicy i górujący nad całą doliną, w której zlokalizowana jest Szklarska Poręba Dolna, to kościół Niepokalanego Serca NMP. Jest to jeden z kilku kościołów w mieście a ciekawostką jest fakt, że opiekują się nim osoby prywatne.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie

Mini ZOO “Zwierzaczkowo”

szklarska poręba dolna mini zoo zwierzaczkowo
szklarska poręba dolna mini zoo zwierzaczkowo

Jeżeli po okolicach Szklarskiej Poręby podróżujecie ze swoimi pociechami, warto odwiedzić położone w Szklarskiej Porębie Dolnej mini ZOO “Zwierzaczkowo”. Będziecie mieli okazję z bliska poznać gospodarskie zwierzęta, które pewnie wielu z Was pamięta ze swojej młodości i wizyt u dziadków na wsi.

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej

szklarska poręba dolna kościół pw matki bożej różańcowej

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej to najstarsza świątynia katolicka w mieście. Wzniesiona została jako kościół cmentarny pod koniec XVII wieku, choć prawdopodobnie w tym miejscu stała wcześniej inna świątynia, pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Obecnie w remoncie (2021).

Żabia Skała

Na koniec miejsce dla prawdziwych odkrywców i pragnących przygód w terenie. W Mniszym Lesie, około 700 metrów na wschód od Zbójeckich Skał znajduje się skała do złudzenia przypominająca głowę żaby (serio, mega podobieństwo!). Dojście do niej nie prowadzi jednak szlakiem i wymaga nieco poszukiwań na własną rękę po odbiciu na północ z żółtego szlaku turystycznego, biegnącego do Piechowic. Wśród drytoolowców, skała ta nazywa się Szopen🙂

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznaj moje poradniki turystyczne!

Wiedzę zawsze warto poszerzać, dlatego przygotowałem dla Was również poradniki turystyczne, z których dowiecie się wielu cennych wskazówek jak planować podróże oraz czerpać z nich samą przyjemność!

Więcej poradników znajdziecie przechodząc do tagu #poradniki turystyczne!

Inne ciekawe miejsca tuż obok!

Szklarska Poręba Dolna to dopiero początek atrakcji w tych stronach! Idąc dalej w górę lub w stronę Karkonoszy, które widoczne są na horyzoncie, dojdziemy do dziesiątek ciekawych miejsc, które nie pozwolą nam się nudzić!

Oto najbliższe Szklarskiej Porębie Dolnej miejsca i atrakcje warte Waszej uwagi:

złoty widok taras widokowy szklarska poręba dolna
Legendarny wręcz “Złoty Widok”

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby!

To nie wszystko co możesz zobaczyć w tych stronach! Oto więcej pomysłów na ciekawe spędzanie czasu u podnóża Karkonoszy!

Zobacz również opisy najciekawszych miejsc, które przygotowałem dla Was w kategorii tu byłem! Każdy opis zawiera mapę, praktyczne informacje o cenach, parkingu, dostępności, unikalności oraz porównanie mocnych i słabych stron! Oto kilka z nich:

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca