Schronisko PTTK Kochanówka

Schronisko PTTK Kochanówka
  • Marcin
  • 16 sierpnia 2021
Schronisko PTTK Kochanówka

Schronisko PTTK Kochanówka to niewielkie schronisko górskie, położone tuż obok Wodospadu Szklarki. Niewielki budynek schroniska, częściowo drewniany a częściowo murowany, dosłownie przylega do skalnego urwiska doliny Szklarki i od 1868 roku gości turystów i wędrowców, odwiedzających ten malowniczy zakątek. Historia schroniska sięga, jak wspomniałem, XIX wieku, kiedy to wybudowano tutaj gospodę, co nieco różni się od historii innych schronisk, które najpierw były miejscem schronienia np. dla pasterzy. Wodospad Szklarki i dolina Szklarki od zawsze była miejscem chętnie odwiedzanym, a powstała gospoda miała za zadanie jeszcze bardziej umilić czas spędzany właśnie w tym miejscu. Warto podkreślić, że to właśnie obecnie schronisko PTTK Kochanówka, było jednym z pierwszych miejsc o wybitnie turystycznej funkcji w okolicach Szklarskiej Poręby!

Obecnie schronisko PTTK Kochanówka jest miejscem gdzie można bardzo smacznie zjeść, wypić gorącą herbatę lub kawę oraz przenocować. Budynek znajduje się przy popularnym szlaku turystycznym, którym dojdziemy zarówno do Złotego Widoku jak i idąc w drugą stronę do Starej Chaty Walońskiej.

lokalizacja

ok. 300 metrów od DK3 oraz ujścia rz. Szklarki do Kamiennej na wschód od Szklarskiej Poręby

GALERIA

Schronisko PTTK Kochanówka

Schronisko PTTK Kochanówka
Schronisko PTTK Kochanówka
Schronisko PTTK Kochanówka
Schronisko PTTK Kochanówka

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Choć schronisko PTTK Kochanówka formalnie jest schroniskiem, dla większości odwiedzających jest barem czy gospodą, przy bardzo tłocznym szlaku. Niestety przez to traci swoją unikalność i wartość historyczną, przez co z przykrością trzeba stwierdzić, że upodabnia się do innych tego typu obiektów.

  • MOIM ZDANIEM

Popularna Kochanówka to miejsce bardzo oblegane, przez co trudno nacieszyć się szumem wodospadu, spokojem gór i klimatem tego schroniska. Jeżeli szukasz tego wszystkiego, nie trać zbyt wiele czasu i ruszaj dalej i wyżej:)

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK Kochanówka, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.7 / 5

Schronisko PTTK Kochanówka


CENY

3.5 / 5

Ceny schroniskowe, czyli akceptowalne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1.5 / 5

Tłum.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Dobrze oznakowane dojście to za mało by ocenić lepiej. Budynek jest zabytkiem i ważnym obiektem w historii turystyki w tych stronach, dlatego fajnie byłoby przygotować coś więcej dla turystów.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Przy głównej drodze (DK3) znajduje się całkiem spory i bezpłatny parking z którego w kilka minut dojdziemy do schroniska. Niestety mimo, że parking nie jest mały, nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych i bardzo często trudno tu znaleźć miejsce…

POTRZEBNY CZAS

Od kilku do kilkudziesięciu minut, jeżeli postanowicie usiąść i coś zjeść.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Wejście do budynku wiedzie przez kilka stopni, co nie powinno być szczególnie trudną przeszkodą.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Jak w każdym schronisku, również w Kochanówce możecie na pamiątkę przybić pamiątkową pieczątkę. Trzeba tylko ją znaleźć lub na nią poczekać, bo chętnych jest wielu a niektórzy porywają ją z budynku na kilka minut by obdarować nią chyba wszystkich swoich kompanów…

Schronisko PTTK Kochanówka

MOCNE STRONY

  • proste i krótkie dojście po banalnej trasie,
  • klimat górskiego schroniska,

SŁABE STRONY

  • tłumy turystów i odwiedzających,
  • niewiele miejsca,
  • wybrakowania informacja turystyczna,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!