tu byłem

Schronisko PTTK Kochanówka

Schronisko PTTK Kochanówka to niewielkie schronisko górskie, położone tuż obok Wodospadu Szklarki. Niewielki budynek schroniska, częściowo drewniany a częściowo murowany, dosłownie przylega do skalnego urwiska doliny Szklarki i od 1868 roku gości turystów i wędrowców, odwiedzających ten malowniczy zakątek. Historia schroniska sięga, jak wspomniałem, XIX wieku, kiedy to wybudowano tutaj gospodę, co nieco różni się od historii innych schronisk, które najpierw były miejscem schronienia np. dla pasterzy. Wodospad Szklarki i dolina Szklarki od zawsze była miejscem chętnie odwiedzanym, a powstała gospoda miała za zadanie jeszcze bardziej umilić czas spędzany właśnie w tym miejscu. Warto podkreślić, że to właśnie obecnie schronisko PTTK Kochanówka, było jednym z pierwszych miejsc o wybitnie turystycznej funkcji w okolicach Szklarskiej Poręby!

Obecnie schronisko PTTK Kochanówka jest miejscem gdzie można bardzo smacznie zjeść, wypić gorącą herbatę lub kawę oraz przenocować. Budynek znajduje się przy popularnym szlaku turystycznym, którym dojdziemy zarówno do Złotego Widoku jak i idąc w drugą stronę do Starej Chaty Walońskiej.

lokalizacja: ok. 300 metrów od DK3 oraz ujścia rz. Szklarki do Kamiennej na wschód od Szklarskiej Poręby

Schronisko PTTK Kochanówka

zdjęcia

unikalność

2/5

Choć schronisko PTTK Kochanówka formalnie jest schroniskiem, dla większości odwiedzających jest barem czy gospodą, przy bardzo tłocznym szlaku. Niestety przez to traci swoją unikalność i wartość historyczną, przez co z przykrością trzeba stwierdzić, że upodabnia się do innych tego typu obiektów.

moim zdaniem

2/5

Popularna Kochanówka to miejsce bardzo oblegane, przez co trudno nacieszyć się szumem wodospadu, spokojem gór i klimatem tego schroniska. Jeżeli szukasz tego wszystkiego, nie trać zbyt wiele czasu i ruszaj dalej i wyżej:)

Schronisko PTTK Kochanówka

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
2.7/5

ceny

3.5/5

Ceny schroniskowe, czyli akceptowalne.

ilość turystów

1.5/5

Tłum.

infrastruktura turystyczna

3/5

Dobrze oznakowane dojście to za mało by ocenić lepiej. Budynek jest zabytkiem i ważnym obiektem w historii turystyki w tych stronach, dlatego fajnie byłoby przygotować coś więcej dla turystów.

przydatne informacje

potrzebny czas

Od kilku do kilkudziesięciu minut, jeżeli postanowicie usiąść i coś zjeść.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

3.5/5

Przy głównej drodze (DK3) znajduje się całkiem spory i bezpłatny parking z którego w kilka minut dojdziemy do schroniska. Niestety mimo, że parking nie jest mały, nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych i bardzo często trudno tu znaleźć miejsce…

dostępność

Wejście do budynku wiedzie przez kilka stopni, co nie powinno być szczególnie trudną przeszkodą.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Jak w każdym schronisku, również w Kochanówce możecie na pamiątkę przybić pamiątkową pieczątkę. Trzeba tylko ją znaleźć lub na nią poczekać, bo chętnych jest wielu a niektórzy porywają ją z budynku na kilka minut by obdarować nią chyba wszystkich swoich kompanów…

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Schronisko PTTK Kochanówka

mocne strony

  • proste i krótkie dojście po banalnej trasie,
  • klimat górskiego schroniska,

słabe strony

  • tłumy turystów i odwiedzających,
  • niewiele miejsca,
  • wybrakowania informacja turystyczna,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Schronisko PTTK Kochanówka

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x