Karkonoski Park Narodowy szlaki ze szklarskiej poręby

Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…


opublikowano: 2 marca 2021
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Szklarska Poręba to bez wątpienia jedna z zimowych stolic Polski a z całą pewnością stolica narciarstwa biegowego, za sprawą Jakuszyc! Jednak Szklarska Poręba urzeka i zachwyca nie tylko zimą widzianą z perspektywy narciarza, dlatego poznajcie szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko, które chętnie odwiedzane są zarówno latem jak i zimą! Dodatkowo kilka propozycji tras na górskie wędrówki, dzięki którym zobaczycie najciekawsze miejsca w okolicy!

Szklarska Poręba – podstawowe informacje, dojazd i najważniejsze atrakcje

Szklarska Poręba leży u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku. To popularny kurort w polskich Sudetach, ulokowany dokładnie pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi w dolinie rzeki Kamiennej. Wielu uważa, że to właśnie tutaj można poczuć klimat alpejskich miasteczek, choć tylko w mikroskali. Niemniej to doskonałe miejsce na kilkudniowy urlop lub nawet tygodniowy wypad, bo atrakcji i miejsc wartych zobaczenia na pewno Wam nie zabraknie!

Dojazd

Samochód

Przez Szklarską Porębę przebiega droga krajowa nr 3, którą możemy komfortowo dojechać aż od drogi ekspresowej S3 (kierunek na Szczecin, przez Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski) lub krajowej “5”, która kończy się na autostradzie A4. Autostradą dostaniemy się do Wrocławia, który jest doskonałym węzłem komunikacyjnym, dobrze połączonym z pozostałą częścią kraju.

Pociąg

W Szklarskiej Porębie jest aż 5 stacji kolejowych, z których główną i największą jest stacja Szklarska Poręba Górna, znajdująca się jednocześnie najbliżej centrum miasta. Połączenia kolejowe do Szklarskiej Poręby realizują w większości Koleje Dolnośląskie. By poznać aktualny rozkład odsyłam do strony Kolei Dolnośląskich – kliknij.

Poza nimi, możemy dojechać również PKP Intercity oraz pociągami POLREGIO.

Autobus

W centrum miasta, znajduje się również niewielki dworzec autobusowy do którego możemy dojechać autobusami PKS Tour Jelenia Góra lub innych mniejszych, regionalnych przewoźników.

Najważniejsze atrakcje

Szklarska Poręba to klimat górskiego miasteczka, bogata baza noclegowa oraz gastronomiczna ale przede wszystkim ogrom ciekawych miejsc i atrakcji. Dzięki temu, każdy powinien znaleźć coś dla siebie!

złoty widok
Złoty Widok

Najciekawsze miejsca opisałem już dla Was w kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie praktyczne opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Jeżeli chodzi samą Szklarską Porębę oraz jej okolice, to z ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc warto wymieć te, które opisałem dla Was w innych wpisach:

By dowiedzieć się więcej i zobaczyć więcej opisanych miejsc i atrakcji zachęcam do odwiedzenia mapy atrakcji turystycznych w Polsce.

złoty widok taras widokowy szklarska poręba

Poznaj piesze szlaki ze Szklarskiej Poręby!

Szklarska Poręba to doskonałe miejsce wypadowe w Karkonosze jak i Góry Izerskie. Jest to zasługa wytyczenia wielu pieszych szlaków turystycznych, które swój początek lub przebieg mają właśnie w Szklarskiej Porębie. Poznajcie zatem jakie szlaki ze Szklarskiej Poręby mamy do wyboru.

Najbardziej znane szlaki ze Szklarskiej Poręby!

Główny Szlak Sudecki (czerwony)

Najważniejszy szlak turystyczny w Sudetach, ciągnący się od Świeradowa-Zdroju aż do Prudnika. Idąc właśnie nim dotrzemy zarówno na szczyt Wysokiego Kamienia jak i na główny grzbiet Karkonoszy ze Szrenicą, Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem.

Niebieski szlak turystyczny

Niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby Dolnej doprowadzi nas do Hali Izerskiej, na której to znajduje się Chatka Górzystów, czyli bardzo urokliwe górskie schronisko. Szlak jednak biegnie dalej i możemy nim dojść do Świeradowa-Zdroju.

SZKLARSKA PORĘBA. Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 90 atrakcji i ważnych punktów w Szklarskiej Porębie i jej najbliższych okolicach!

Pozostałe piesze szlaki ze Szklarskiej Poręby!

Żółty szlak turystyczny

Przepięknie poprowadzony szlak turystyczny, dzięki któremu ruszając ze Szklarskiej Poręby dotrzemy do schroniska pod Łabskim Szczytem, Śnieżnych Kotłów by ostatecznie zakończyć wędrówkę po czeskiej stronie pod schroniskiem Labská bouda.

Zielony szlak turystyczny

Wybierając zielony szlak, który swój początek ma w centrum Szklarskiej Poręby ruszymy na wschód i mijając Michałowice i Jagniątków dotrzemy do Zamku Chojnik. Idąc dalej zielonym szlakiem dotrzemy aż do Karpacza.

Czarny szlak turystyczny

Czarny szlak to pętla wokół miasta, która jest również doskonałym łącznikiem między poszczególnymi szlakami. Idąc jednak konsekwentnie czarnym szlakiem miniemy m. in. Wodospad Szklarki, Zakręt Śmierci czy Żelazny Tygiel Waloński.

Lipa sądowa w Szklarskiej Porębie lipa sądowa szklarska poręba

Szlaki ze Szklarskiej Poręby – propozycje tras

Poniżej poznacie 6 moich pomysłów na ciekawe wyjścia w góry ze Szklarskiej Poręby. Zasada obowiązująca dla każdej z tras – ruszam dokładnie z centrum Szklarskiej Poręby!

Trasa 1. Szlakiem czterech schronisk

Fajna trasa na dzień z niepewną pogodą lub dla osób, które idą z dziećmi lub starszymi wędrowcami, którzy chcieliby częściej odpocząć. Na trasie znajdują się aż 4 schroniska górskie: Kamieńczyk, Na Hali Szrenickiej, Szrenica i Pod Łabskim Szczytem. Jednak to nie one są głównymi atrakcjami! Wybierając tę trasę mijamy cudowny Wodospad Kamieńczyka, wchodzimy na doskonały punkt widokowy na szczycie Szrenicy oraz przechodzimy przez Szrenickie Mokradła by na końcu zejść żółtym szlakiem do Szklarskiej Poręby i znaleźć się tuż pod Muzeum Mineralogicznym, gdzie znajduje się największy samorodek złota w Polsce! Koniec trasy w miejscu startu, czyli na ul. Jedności Narodowej.

Podstawowe informacje:

  • dystans: 14,9 km,
  • szacowany czas: 5 godzin,
  • trudność: średnia,
  • minimalny wiek: 7+

Trasa: Szklarska Poręba – Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl

Trasa 2. W kierunku Szklarskiej Poręby Dolnej

Druga propozycja to trasa w dół Szklarskiej Poręby. Ruszamy oczywiście z centrum miasta i kierujemy się na czarny szlak, prowadzący ulicą 1 Maja. Idąc nim dalej w kierunku wodospadu Szklarki, mijamy m. in. Starą Chatę Walońską a następnie wędrujemy doliną Szklarki, docierając do wodospadu i schroniska Kochanówka tuż obok.

wodospad szklarki w szklarskiej porębie wodospad szklarki trasa
schronisko chata izerska szlaki ze szklarskiej poręby w karkonosze i nie tylko

Dalej przechodzimy na drugą stroną drogi krajowej nr 3 i kierujemy się ku górze, w stronę Chybotka. Chętni mogą odbić na kilkanaście minut by zobaczyć pobliski Złoty Widok. Idąc dalej dojdziemy do pełnego uroku schroniska Chata Izerska a następnie w pobliże stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna. Tuż obok niej wchodzimy na czarny szlak, idąc którym miniemy Zbójnickie Skały i Zakręt Śmierci. Powrót do centrum miasta czerwonym szlakiem.

Podstawowe informacje:

  • dystans: 12,6 km,
  • szacowany czas: 4 godziny,
  • trudność: łatwa,
  • minimalny wiek: 6+

Trasa: Szklarska Poręba – Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl

Trasa 3. Głównym grzbietem Karkonoszy

Najtrudniejszą trasą spośród moich propozycji jest trasa biegnąca grzbietem zachodnich Karkonoszy. To całodniowa wyprawa, ponieważ samo jej przejście zajmuje ponad 7 godzin. Większość trasy biegnie Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwonym), idąc którym miniemy wodospad Kamieńczyka, schronisko Kamieńczyk, Szrenicę, Łabski Szczyt by dotrzeć do Śnieżnych Kotłów. Następnie strome zejście niebieskim szlakiem i później wędrówka czerwonym w stronę schroniska pod Łabskim Szczytem. Dalej zejście do miasta, wędrując żółtym szlakiem.

śnieżne kotły

Podstawowe informacje:

  • dystans: 22 km,
  • szacowany czas: niemal 7,5 godziny,
  • trudność: trudna,
  • minimalny wiek: 10+

Trasa: Szklarska Poręba – Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl

Trasa 4. Pod Śnieżnymi Kotłami

Poprzednia trasa prowadziła koroną niesamowitych Śnieżnych Kotłów, tym razem propozycja zobaczenia ich ich dołu. Podobno jeden z najpiękniejszych zakątków, czyli zielony szlak biegnący tuż pod Śnieżnymi Kotłami, dostępny jest tylko w okresie letnim, ponieważ zimą w tym miejscu jest duże zagrożenie lawinami.

wodospad szklarki w szklarskiej porębie wodospad szklarki trasa
Schronisko PTTK Kochanówka

Dochodzimy do niego żółtym szlakiem, dalej idziemy wspomnianym zielonym szlakiem, tuż pod ścianami Śnieżnych Kotłów i niemal nad brzegiem Śnieżnych Stawków by po ponad godzinie dojść do rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Na nim skręcamy w lewo i idziemy dalej niebieskim szlakiem w kierunku Michałowic. W Michałowicach skręcamy na zielony szlak turystyczny, którym dojdziemy do centrum Szklarskiej Poręby, po drodze mijając m. in. Wodospad Szklarki.

Podstawowe informacje:

  • dystans: 22,6 km,
  • szacowany czas: ponad 7 godzin,
  • trudność: trudna,
  • minimalny wiek: 10+

Trasa: Szklarska Poręba – Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl

śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby
Śnieżne Kotły

Trasa 5. Na Wysoki Kamień

Szlaki ze Szklarskiej Poręby na północ są równie ciekawe co te prowadzące na południe, a zdecydowanie mniej wymagające, dlatego kolejna trasa to propozycja zdobycia Wysokiego Kamienia. Ponownie ruszamy ze Szklarskiej Poręby i idąc czerwonym szlakiem kierujemy się ku szczytowi Wysokiego Kamienia. Po dojściu na wierzchołek, skręcamy w prawo na żółty szlak turystyczny i wędrujemy nim aż do Zakrętu Śmierci, mijając po drodze Czerwone Skałki i szczyt Czarnej Góry. Na wspomnianym Zakręcie Śmierci wchodzimy na czarny szlak, którym kierujemy się w dół na Szklarską Porębę. Dochodzimy ponownie do czerwonego szlaku i dobrze już znaną trasą wracamy do punktu początkowego, który jest końcem trasy.

Podstawowe informacje:

  • dystans: 9,5 km,
  • szacowany czas: 3 godziny,
  • trudność: łatwa,
  • minimalny wiek: 6+

Trasa 6. W dolinie rzeki Kamiennej

Najłatwiejsza, choć wcale nie mniej ciekawa propozycja to trasa po dolinie rzeki Kamiennej, w której to lezy Szklarska Poręba. Ta trasa to propozycja dla osób podróżujących nawet z małymi dziećmi oraz tych, którzy kondycyjnie nie czują się najlepiej.

złoty widok taras widokowy szklarska poręba
muzeum energetyki w szklarskiej porębie atrakcje w szklarskiej porębie

Trasa jest krótka i jedynie z niewielkimi podejściami, a mimo to dotrzemy nią do wodospadu Szklarki, schroniska Kochanówka, Chybotka (kawałek trzeba odbić) czy Złotego Widoku. Trasa początkowo biegnie zielonym szlakiem by od połowy (z małym wyjatkiem) prowadzić po szlaku oznaczonym kolorem niebieskim. Początek i koniec oczywiście w centrum Szklarskiej Poręby.

Podstawowe informacje:

  • dystans: 8,4 km,
  • szacowany czas: niecałe 3 godziny,
  • trudność: bardzo łatwa,
  • minimalny wiek: 5+

Trasa: Szklarska Poręba – Szklarska Poręba | mapa-turystyczna.pl

Trasa 7. “Złote widoki”

Wymagająca trasa ale za to rozpieszczająca nas widokami, bo wędrując nią dotrzemy aż do trzech niesamowitych punktów widokowych: Złotego Widoku, Zbójeckich Skał oraz Zakrętu Śmierci!

złoty widok taras widokowy szklarska poręba
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach zbójeckie skały szklarska poręba

Trasa ta będzie prawdziwą ucztą dla Waszych oczu, mimo że nie widzie grzbietem Karkonoszy. Początek i koniec oczywiście w centrum miasta.

Podstawowe informacje:

  • dystans: 11,5 km,
  • szacowany czas: 3,5 – 4 godziny,
  • trudność: średnia,
  • minimalny wiek: 6+

Poznaj więcej ciekawych miejsc w okolicy!

Poznajcie wpisy o Szklarskiej Porębie i jej okolicach! Znajdziecie je w kategorii zwiedzam Polskę!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu