tu byłem

Dwa potężne kotły polodowcowe, znajdujące się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem to krajobraz bardzo nietypowy w tym paśmie górskim. Śnieżne Kotły to unikat, jeżeli chodzi o krajobraz wysokogórski (alpejski). Ich rozmiary są imponujące a urwiska powodują szybszą akcję serca.

Śnieżne Kotły to tak naprawdę dwa kotły polodowcowe: Duży i Mały Kocioł. Ich rozmiary to kolejno głębokość 250 i 300 metrów oraz wysokość urwisk skalnych 150 i 100 metrów. Długość Dużego Śnieżnego Kotła to około 800 metrów. Ich obszar objęty jest ochroną ścisłą i oczywiście włączony został do Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dole Śnieżnych Kotłów znajdują się trzy jeziorka polodowcowe, które okresowo wysychają. Są to tzw. Śnieżne Stawki.

Na szczycie Śnieżnych Kotłów znajduje się bardzo charakterystyczny budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej RTON Śnieżne Kotły. Jest to najwyżej położony w Polsce obiekt tego typu. Stacja znajduje się w dawnym schronisku górskim, które funkcjonowało w tym miejscu do 1961 roku. Od tego czasu budynek pełni funkcje techniczne, co również wiąże się w wieloma historiami. Na przykład taką, że obiekt ten miał być tajny, był usuwany z map a w czasie stanu wojennego chroniło go wojsko. Niestety dla nas turystów, nadal jest to budynek czysto techniczny, bez żadnej funkcji turystycznej. Mimo to jest świetnym punktem orientacyjnym, który widoczny jest z bardzo dużej odległości.

region:

lokalizacja: Śnieżne Kotły, ul. Sudecka 23, 58-573 Piechowice

Śnieżne Kotły

zdjęcia

unikalność

5/5

Takich miejsc w tej części Polski po prostu nie ma. W Tatrach na pewno znajdziecie podobne formy górskie, jednak w Sudetach jest to unikat. Prawdziwie wysokogórski krajobraz.

moim zdaniem

5/5

Imponujące widoki z licznych punktów widokowych, majestat gór i ich potęga w jednym miejscu. Zobacz koniecznie!

Śnieżne Kotły

mapa

oceny

średnia ocena
3/5

ceny

4/5

Opłata za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego – symboliczna.

ilość turystów

3/5

Wiele osób odwiedza to miejsce, co niestety przekłada się na małe tłumy w punktach widokowych, gdzie każdy chce zrobić zdjęcie.

infrastruktura turystyczna

2/5

Chciałbym więcej! To miejsce wymaga szerszej informacji turystycznej, by każdy kto tu przybył nie odszedł jedynie z przekonaniem, że to kawał skały.

przydatne informacje

potrzebny czas

By przejść Śnieżne Kotły, po jej górnych partiach należy zarezerwować sobie około 30 minut.

sugerowany wiek

Dzieci w wieku 2-5 lat, mogą się po prostu bać tego miejsca, z racji jego rozmiaru. Rodzice powinni również zwrócić na nich szczególną uwagę.

parking

3/5

Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

podpowiedź kierunkowo.pl!

  • Śnieżne Kotły można podziwiać z góry (tak jak My to zrobiliśmy) ale również z dołu. Idealny jest do tego zielony szlak (otwarty tylko w sezonie letnim, ze względu na zagrożenie lawinowe), który wiedzie u podnóża kotłów polodowcowych.

Śnieżne Kotły

mocne strony

  • wyjątkowość,
  • doskonały punkt widokowy,
  • bliskość schronisk górskich (na Szrenicy i pod Łabskim Szczytem),
  • solidne zabezpieczenia w szczególnie niebezpiecznych miejscach,

słabe strony

  • sporo turystów,
  • niestety budynek nadajnika RTV nie jest w żaden sposób dostępny dla turystów,

dowiedź się więcej!

Karkonosze są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca we wpisie:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Śnieżne Kotły

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x