Śnieżne Kotły

Dwa potężne kotły polodowcowe, znajdujące się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem to krajobraz bardzo nietypowy w tym paśmie górskim. Śnieżne Kotły to unikat, jeżeli chodzi o krajobraz wysokogórski (alpejski). Ich rozmiary są imponujące a urwiska powodują szybszą akcję serca.

Śnieżne Kotły to tak naprawdę dwa kotły polodowcowe: Duży i Mały Kocioł. Ich rozmiary to kolejno głębokość 250 i 300 metrów oraz wysokość urwisk skalnych 150 i 100 metrów. Długość Dużego Śnieżnego Kotła to około 800 metrów. Ich obszar objęty jest ochroną ścisłą i oczywiście włączony został do Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dole Śnieżnych Kotłów znajdują się trzy jeziorka polodowcowe, które okresowo wysychają. Są to tzw. Śnieżne Stawki.

Na szczycie Śnieżnych Kotłów znajduje się bardzo charakterystyczny budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej RTON Śnieżne Kotły. Jest to najwyżej położony w Polsce obiekt tego typu. Stacja znajduje się w dawnym schronisku górskim, które funkcjonowało w tym miejscu do 1961 roku. Od tego czasu budynek pełni funkcje techniczne, co również wiąże się w wieloma historiami. Na przykład taką, że obiekt ten miał być tajny, był usuwany z map a w czasie stanu wojennego chroniło go wojsko. Niestety dla nas turystów, nadal jest to budynek czysto techniczny, bez żadnej funkcji turystycznej. Mimo to jest świetnym punktem orientacyjnym, który widoczny jest z bardzo dużej odległości.

region:

lokalizacja: Śnieżne Kotły, ul. Sudecka 23, 58-573 Piechowice

Śnieżne Kotły

zdjęcia

śnieżne kotły
śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby
śnieżne kotły
śnieżne kotły

Śnieżne Kotły

unikalność

5/5

Takich miejsc w tej części Polski po prostu nie ma. W Tatrach na pewno znajdziecie podobne formy górskie, jednak w Sudetach jest to unikat. Prawdziwie wysokogórski krajobraz.

moim zdaniem

5/5

Imponujące widoki z licznych punktów widokowych, majestat gór i ich potęga w jednym miejscu. Zobacz koniecznie!

Śnieżne Kotły

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Śnieżne Kotły

  • Śnieżne Kotły można podziwiać z góry (tak jak My to zrobiliśmy) ale również z dołu. Idealny jest do tego zielony szlak (otwarty tylko w sezonie letnim, ze względu na zagrożenie lawinowe), który wiedzie u podnóża kotłów polodowcowych.
Śnieżne Kotły

oceny

średnia ocena
3/5

ceny

4/5

Opłata za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego – symboliczna.

ilość turystów

3/5

Wiele osób odwiedza to miejsce, co niestety przekłada się na małe tłumy w punktach widokowych, gdzie każdy chce zrobić zdjęcie.

oznaczenia i informacja turystyczna

2/5

Chciałbym więcej! To miejsce wymaga szerszej informacji turystycznej, by każdy kto tu przybył nie odszedł jedynie z przekonaniem, że to kawał skały.

przydatne informacje

potrzebny czas

By przejść Śnieżne Kotły, po jej górnych partiach należy zarezerwować sobie około 30 minut.

sugerowany wiek

Dzieci w wieku 2-5 lat, mogą się po prostu bać tego miejsca, z racji jego rozmiaru. Rodzice powinni również zwrócić na nich szczególną uwagę.

parking

3/5

Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

Śnieżne Kotły

mocne strony

  • wyjątkowość,
  • doskonały punkt widokowy,
  • bliskość schronisk górskich (na Szrenicy i pod Łabskim Szczytem),
  • solidne zabezpieczenia w szczególnie niebezpiecznych miejscach,

słabe strony

  • sporo turystów,
  • niestety budynek nadajnika RTV nie jest w żaden sposób dostępny dla turystów,

Śnieżne Kotły

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x