Śnieżne Kotły

śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby
 • Marcin
 • 25 lipca 2020
Śnieżne Kotły

Dwa potężne kotły polodowcowe, znajdujące się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem to krajobraz bardzo nietypowy w tym paśmie górskim. Śnieżne Kotły to unikat, jeżeli chodzi o krajobraz wysokogórski (alpejski). Ich rozmiary są imponujące a urwiska powodują szybszą akcję serca.

Śnieżne Kotły to tak naprawdę dwa kotły polodowcowe: Duży i Mały Kocioł. Ich rozmiary to kolejno głębokość 250 i 300 metrów oraz wysokość urwisk skalnych 150 i 100 metrów. Długość Dużego Śnieżnego Kotła to około 800 metrów. Ich obszar objęty jest ochroną ścisłą i oczywiście włączony został do Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dole Śnieżnych Kotłów znajdują się trzy jeziorka polodowcowe, które okresowo wysychają. Są to tzw. Śnieżne Stawki.

Na szczycie Śnieżnych Kotłów znajduje się bardzo charakterystyczny budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej RTON Śnieżne Kotły. Jest to najwyżej położony w Polsce obiekt tego typu. Stacja znajduje się w dawnym schronisku górskim, które funkcjonowało w tym miejscu do 1961 roku. Od tego czasu budynek pełni funkcje techniczne, co również wiąże się w wieloma historiami. Na przykład taką, że obiekt ten miał być tajny, był usuwany z map a w czasie stanu wojennego chroniło go wojsko. Niestety dla nas turystów, nadal jest to budynek czysto techniczny, bez żadnej funkcji turystycznej. Mimo to jest świetnym punktem orientacyjnym, który widoczny jest z bardzo dużej odległości.

region
lokalizacja

Śnieżne Kotły, ul. Sudecka 23, 58-573 Piechowice

GALERIA

Śnieżne Kotły

śnieżne kotły
punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby
śnieżne kotły
śnieżne kotły

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Takich miejsc w tej części Polski po prostu nie ma. W Tatrach na pewno znajdziecie podobne formy górskie, jednak w Sudetach jest to unikat. Prawdziwie wysokogórski krajobraz.

 • MOIM ZDANIEM

Imponujące widoki z licznych punktów widokowych, majestat gór i ich potęga w jednym miejscu. Zobacz koniecznie!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Śnieżne Kotły, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3 / 5

Śnieżne Kotły


CENY

4 / 5

Opłata za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego – symboliczna.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Wiele osób odwiedza to miejsce, co niestety przekłada się na małe tłumy w punktach widokowych, gdzie każdy chce zrobić zdjęcie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Chciałbym więcej! To miejsce wymaga szerszej informacji turystycznej, by każdy kto tu przybył nie odszedł jedynie z przekonaniem, że to kawał skały.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3 / 5

Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.

POTRZEBNY CZAS

By przejść Śnieżne Kotły, po jej górnych partiach należy zarezerwować sobie około 30 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dzieci w wieku 2-5 lat, mogą się po prostu bać tego miejsca, z racji jego rozmiaru. Rodzice powinni również zwrócić na nich szczególną uwagę.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Śnieżne Kotły można podziwiać z góry (tak jak My to zrobiliśmy) ale również z dołu. Idealny jest do tego zielony szlak (otwarty tylko w sezonie letnim, ze względu na zagrożenie lawinowe), który wiedzie u podnóża kotłów polodowcowych.

Śnieżne Kotły

MOCNE STRONY

 • wyjątkowość,
 • doskonały punkt widokowy,
 • bliskość schronisk górskich (na Szrenicy i pod Łabskim Szczytem),
 • solidne zabezpieczenia w szczególnie niebezpiecznych miejscach,

SŁABE STRONY

 • sporo turystów,
 • niestety budynek nadajnika RTV nie jest w żaden sposób dostępny dla turystów,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!