Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy
 • Marcin
 • 23 lutego 2021
Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to jeden z polskich parków narodowych, który objął ochroną najcenniejsze przyrodniczo obszary Karkonoszy na terenie Polski. Po stronie czeskiej obszary Karkonoszy objęte są również ochroną, którą pełni czeski odpowiednik polskiego parku narodowego, czyli Krkonošský národní park. Oba parki narodowe zostały częścią rezerwatu biosfery UNESCO, który został utworzony w 1992 roku.

Polski Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku, choć ochrona przyrody w różnej formie odbywała się na tych terenach już od początku XX wieku. Obecnie powierzchnia Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi niemal 6000 hektarów i choć wielkość robi wrażenie, jest on jednym z mniejszych parków narodowych w Polsce (dla porównania największy Biebrzański PN jest ponad 10 razy większy). Jednak to nie wielkość czy powierzchnia a bogactwo flory i fauny jest w przypadku obszarów ochrony najważniejsza. W parku występuje około 1000 gatunków roślin, kilkadziesiąt gatunków zwierząt i blisko 100 gatunków ptaków. Ważną, szczególnie z turystycznego punktu widzenia, jest przyroda nieożywiona która tworzy najpiękniejsze krajobrazy. Wśród nich należy wymienić torfowiska, gołoborza (np. na Wielkim Szyszaku), kotły polodowcowe (Śnieżne Kotły), zbiorowiska traworośli i wiele innych.

Turystycznie Karkonoski Park Narodowy jest jedną z większych atrakcji regionu, głównie za sprawą, że to właśnie na jego terenie znajdują się tak popularne turystycznie miejsca jak: Śnieżka, Szrenica i schronisko na jej szczycie, liczne wodospady (Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki czy Wodospad Łomniczki), stawy polodowcowe (Wielki i Mały Staw) czy niezliczone formy skalne. To wszystko świetnie przygotowane pod obsługę ruchu turystycznego, bo na terenie parku wytyczono ponad 100 km szlaków turystycznych, dwie całoroczne kolejki linowe a także dosyć gęsta sieć schronisk górskich, gdzie warto wymienić najbardziej znane tzn. Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Samotnia, Szrenica, Hala Szrenicka, Odrodzenie czy schronisko pod Łabskim Szczytem. Ciekawostką jest również położenie w obrębie parku ruin Zamku Chojnik, choć nie leżą one w głównym paśmie górskim, wzdłuż którego rozciąga się Karkonoski Park Narodowy.

Wielkim plusem są również niesamowicie atrakcyjne punkty widokowe, które swoimi panoramami obejmują rozległe tereny parku. Najbardziej znany to tzw. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie, choć drugi “Złoty Widok” w Michałowicach również urzekł już wielu.

Park narodowy w Karkonoszach jest również zaliczany do jednych z najbardziej narażonych miejsc na Świecie, na szkodliwe działanie emisji zanieczyszczeń… Co zresztą widać w niektórych miejscach, które stały się “ofiarami” kwaśnych deszczy…

 

lokalizacja

wzdłuż głównego pasma Karkonoszy, na granicy z Czechami

GALERIA

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy
złoty widok
Karkonoski Park Narodowy szlaki ze szklarskiej poręby
wodospad kamieńczyka
śnieżne kotły

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Każdy park narodowy, niezależnie czy nazywa się Wielkopolski, Słowiński czy Karkonoski jest niepowtarzalny! Każdy z nich chroni unikatową przyrodę i dokładnie tak samo jest w polskich Karkonoszach, gdzie Karkonoski Park Narodowy, chroni i dba o to co w tych stronach najcenniejsze i unikatowe.

 • MOIM ZDANIEM

Świetna propozycja turystyczna z wieloma magicznymi i niepowtarzalnymi miejscami! Można krążyć po nim tygodniami a i tak nie damy rady dotrzeć w każde niezwykłe miejsce. Ten zakątek najstarszych gór Polski wypada więcej niż tylko zobaczyć!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Karkonoski Park Narodowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Karkonoski Park Narodowy


CENY

3.5 / 5

Wstęp na teren parku jest płatny. Opłaty są akceptowalne, choć wydają się stosunkowo wysokie. Na plus jest fakt, że jednorazowa opłata upoważnia do wielokrotnego wejścia na teren parku w tym samym dniu.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2.5 / 5

Karkonosze i park narodowy, który rozciąga się wzdłuż ich głównego grzbietu to bardzo popularne miejsce turystyczne, a to oznacza duży ruch turystyczny. Oczywiście są miejsca szczególnie zatłoczone (Śnieżka, Szrenica) ale i takie znacznie spokojniejsze.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Jest bardzo dobrze i nawet niewielkie niedociągnięcia nie zmieniają bardzo dobrego ogólnego wrażenia. Doskonałe oznakowanie szlaków, liczne tablice informacyjne czy ścieżki dydaktyczne to właśnie to co potrzeba by dobrze poznać to niezwykłe miejsce.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

U granic parku rozlokowano wiele parkingów, gdzie można bezpiecznie pozostawić auto. Większość z nich na niezłym poziomie, ale niestety dodatkowo płatnych. Niestety przy okazji weekendów oraz sezonów turystycznych, szybko mogą okazać się za małe…

POTRZEBNY CZAS

Obszar Karkonoskiego Parku Narodowego jest wbrew pozorom tak duży, że nie da się oszacować czasu jaki potrzeba by go zobaczyć. Zależy on od Waszych planów i wyborów, które należy zweryfikować indywidualnie.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren parku to obszar górski, z reguły niedostępny dla osób znacznie niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach. Również rodzice zamiast wózka powinni wybrać nosidła.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Najbardziej popularne miejscowości, z których wyrusza najwięcej osób w kierunku Karkonoskiego Parku Narodowego to Karpacz i Szklarska Poręba. Jeżeli nie lubisz tłumu, unikaj ich jak ognia! Jeżeli oczekujesz większego spokoju i równie dobrego dostępu do Karkonoskiego PN wybierz na swój nocleg Jagniątków, Przesiekę czy Borowice.

Karkonoski Park Narodowy

MOCNE STRONY

 • bogactwo przyrody nieożywionej, dzięki której na terenie parku możemy podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy,
 • bardzo dobre przygotowanie turystyczne; świetnie oznakowane szlaki i gęsta sieć schronisk górskich,
 • ilość atrakcyjnych i wartych zobaczenia miejsc, na terenie parku,
 • u granic parku znajdują się zarówno prężne górskie kurorty, jak i spokojniejsze osady, zatem dla każdego powinno znaleźć się coś dobrego

SŁABE STRONY

 • duża ilość turystów, szczególnie widoczna w okolicach najbardziej znanych miejsc parku,
 • niewystarczające w dniach intensywnego ruchu turystycznego i dodatkowo płatne parkingi,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!