tu byłem

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to jeden z polskich parków narodowych, który objął ochroną najcenniejsze przyrodniczo obszary Karkonoszy na terenie Polski. Po stronie czeskiej obszary Karkonoszy objęte są również ochroną, którą pełni czeski odpowiednik polskiego parku narodowego, czyli Krkonošský národní park. Oba parki narodowe zostały częścią rezerwatu biosfery UNESCO, który został utworzony w 1992 roku.

Polski Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku, choć ochrona przyrody w różnej formie odbywała się na tych terenach już od początku XX wieku. Obecnie powierzchnia Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi niemal 6000 hektarów i choć wielkość robi wrażenie, jest on jednym z mniejszych parków narodowych w Polsce (dla porównania największy Biebrzański PN jest ponad 10 razy większy). Jednak to nie wielkość czy powierzchnia a bogactwo flory i fauny jest w przypadku obszarów ochrony najważniejsza. W parku występuje około 1000 gatunków roślin, kilkadziesiąt gatunków zwierząt i blisko 100 gatunków ptaków. Ważną, szczególnie z turystycznego punktu widzenia, jest przyroda nieożywiona która tworzy najpiękniejsze krajobrazy. Wśród nich należy wymienić torfowiska, gołoborza (np. na Wielkim Szyszaku), kotły polodowcowe (Śnieżne Kotły), zbiorowiska traworośli i wiele innych.

Turystycznie Karkonoski Park Narodowy jest jedną z większych atrakcji regionu, głównie za sprawą, że to właśnie na jego terenie znajdują się tak popularne turystycznie miejsca jak: Śnieżka, Szrenica i schronisko na jej szczycie, liczne wodospady (Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki czy Wodospad Łomniczki), stawy polodowcowe (Wielki i Mały Staw) czy niezliczone formy skalne. To wszystko świetnie przygotowane pod obsługę ruchu turystycznego, bo na terenie parku wytyczono ponad 100 km szlaków turystycznych, dwie całoroczne kolejki linowe a także dosyć gęsta sieć schronisk górskich, gdzie warto wymienić najbardziej znane tzn. Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Samotnia, Szrenica, Hala Szrenicka, Odrodzenie czy schronisko pod Łabskim Szczytem. Ciekawostką jest również położenie w obrębie parku ruin Zamku Chojnik, choć nie leżą one w głównym paśmie górskim, wzdłuż którego rozciąga się Karkonoski Park Narodowy.

Wielkim plusem są również niesamowicie atrakcyjne punkty widokowe, które swoimi panoramami obejmują rozległe tereny parku. Najbardziej znany to tzw. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie, choć drugi „Złoty Widok” w Michałowicach również urzekł już wielu.

Park narodowy w Karkonoszach jest również zaliczany do jednych z najbardziej narażonych miejsc na Świecie, na szkodliwe działanie emisji zanieczyszczeń… Co zresztą widać w niektórych miejscach, które stały się „ofiarami” kwaśnych deszczy…

 

lokalizacja: wzdłuż głównego pasma Karkonoszy, na granicy z Czechami

Karkonoski Park Narodowy

zdjęcia

unikalność

4/5

Każdy park narodowy, niezależnie czy nazywa się Wielkopolski, Słowiński czy Karkonoski jest niepowtarzalny! Każdy z nich chroni unikatową przyrodę i dokładnie tak samo jest w polskich Karkonoszach, gdzie Karkonoski Park Narodowy, chroni i dba o to co w tych stronach najcenniejsze i unikatowe.

moim zdaniem

4/5

Świetna propozycja turystyczna z wieloma magicznymi i niepowtarzalnymi miejscami! Można krążyć po nim tygodniami a i tak nie damy rady dotrzeć w każde niezwykłe miejsce. Ten zakątek najstarszych gór Polski wypada więcej niż tylko zobaczyć!

Karkonoski Park Narodowy

dowiedź się więcej!

Karkonosze są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca we wpisie:

mapa

oceny

średnia ocena
3.7/5

ceny

3.5/5

Wstęp na teren parku jest płatny. Opłaty są akceptowalne, choć wydają się stosunkowo wysokie. Na plus jest fakt, że jednorazowa opłata upoważnia do wielokrotnego wejścia na teren parku w tym samym dniu.

ilość turystów

2.5/5

Karkonosze i park narodowy, który rozciąga się wzdłuż ich głównego grzbietu to bardzo popularne miejsce turystyczne, a to oznacza duży ruch turystyczny. Oczywiście są miejsca szczególnie zatłoczone (Śnieżka, Szrenica) ale i takie znacznie spokojniejsze.

infrastruktura turystyczna

5/5

Jest bardzo dobrze i nawet niewielkie niedociągnięcia nie zmieniają bardzo dobrego ogólnego wrażenia. Doskonałe oznakowanie szlaków, liczne tablice informacyjne czy ścieżki dydaktyczne to właśnie to co potrzeba by dobrze poznać to niezwykłe miejsce.

przydatne informacje

potrzebny czas

Obszar Karkonoskiego Parku Narodowego jest wbrew pozorom tak duży, że nie da się oszacować czasu jaki potrzeba by go zobaczyć. Zależy on od Waszych planów i wyborów, które należy zweryfikować indywidualnie.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

U granic parku rozlokowano wiele parkingów, gdzie można bezpiecznie pozostawić auto. Większość z nich na niezłym poziomie, ale niestety dodatkowo płatnych. Niestety przy okazji weekendów oraz sezonów turystycznych, szybko mogą okazać się za małe…

dostępność

Teren parku to obszar górski, z reguły niedostępny dla osób znacznie niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach. Również rodzice zamiast wózka powinni wybrać nosidła.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Najbardziej popularne miejscowości, z których wyrusza najwięcej osób w kierunku Karkonoskiego Parku Narodowego to Karpacz i Szklarska Poręba. Jeżeli nie lubisz tłumu, unikaj ich jak ognia! Jeżeli oczekujesz większego spokoju i równie dobrego dostępu do Karkonoskiego PN wybierz na swój nocleg Jagniątków, Przesiekę czy Borowice.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Karkonoski Park Narodowy

mocne strony

  • bogactwo przyrody nieożywionej, dzięki której na terenie parku możemy podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy,
  • bardzo dobre przygotowanie turystyczne; świetnie oznakowane szlaki i gęsta sieć schronisk górskich,
  • ilość atrakcyjnych i wartych zobaczenia miejsc, na terenie parku,
  • u granic parku znajdują się zarówno prężne górskie kurorty, jak i spokojniejsze osady, zatem dla każdego powinno znaleźć się coś dobrego

słabe strony

  • duża ilość turystów, szczególnie widoczna w okolicach najbardziej znanych miejsc parku,
  • niewystarczające w dniach intensywnego ruchu turystycznego i dodatkowo płatne parkingi,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Karkonosze są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca we wpisie:

Karkonoski Park Narodowy

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x