Zamek Chojnik

zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce
 • Marcin
 • 25 lipca 2020
Zamek Chojnik

Wzniesiony w XIV wieku, Zamek Chojnik dzisiaj niestety to już tylko ruiny. Lata świetności zamku nie trwały długo, ponieważ w 1675 roku, w wyniku uderzenia w zamek pioruna, zamek stanął w płomieniach. Pożar na tyle mocno strawił zabudowania warowni, że nie podjęto się jej odbudowy a ona sama w wyniku tych decyzji, zaczęła popadać w ruinę.

Od XIX wieku zamek, a właściwie jego ruiny stały się atrakcją turystyczną. Był to jeden z celów kuracjuszy z niedalekiego uzdrowiska Cieplice, które dzisiaj są częścią Jeleniej Góry. To właśnie w XIX wieku, w zamku powstała gospoda, schody na wieżę i schronisko, które funkcjonuje do dziś.

Ruiny zamku w drugiej połowie XX wieku, zostały poddane pracom remontowym w związku z zagrożeniem zawalenia się fragmentów zamku. W celu utrzymania dalszych możliwości udostępniania zamku turystom, wzmocniono wieżę, odgruzowano dziedziniec i wykonano szereg mniejszych prac. Dzięki temu zamek funkcjonuje jako atrakcja turystyczna do dnia dzisiejszego a my wszyscy możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy z jego wieży.

region
lokalizacja

Bronisława Czecha 14, Jelenia Góra

GALERIA

Zamek Chojnik

zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce
zamek chojnik
zamek chojnik

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Zamek Chojnik to jeden z wielu zamków, który do dziś dotrwał jedynie jako jego ruiny. Mimo, że z jego wieży roztacza się przepiękny widok, to zbyt mało by był miejscem wyjątkowym.

 • MOIM ZDANIEM

Będąc w okolicach Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby bądź Karpacza, warto wjechać na Zamek Chojnik. Mimo, że ruiny nie budzą powszechnego zachwytu, to podejście pod zamek i widok z zamkowej wieży na długo zapadnie Wam w pamięci.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Chojnik, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Zamek Chojnik


CENY

2.5 / 5

Ceny akceptowalne, jednak naliczane podwójnie. Jedna za wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego a druga za wstęp na ruiny zamku.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Powiedziałbym, że w sam raz. Ani nie ma tłumów ani pustkowia. Można komfortowo zobaczyć to miejsce.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Nie jest źle, choć chciałby się więcej informacji turystycznej na samym zamku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Kilka średniej wielkości parkinów w podnóża góry zamkowej. Najwięcej do wyboru mamy w w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie.

POTRZEBNY CZAS

Zwiedzanie zamku to około 45 minut. Należy jednak doliczyć około godzinę podejścia i 45 minut zejścia ze szczytu, na którym zlokalizowany jest zamek.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek dziecięcy raczej odpada w takim terenie.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Najpopularniejszy szlak prowadzący do zamku to szlak czarny, zaczynający się w Sobieszowie. Jeżeli jednak chciałbyś pod górę wędrować w samotności, możesz zdecydować się na szlak czerwony lub rozpocząć podejście w miejscowości Zachełmie.

Zamek Chojnik

MOCNE STRONY

 • piękny widok z wieży zamkowej,
 • wymagające podejście, zapadające w pamięć,
 • karczma oraz schronisko w zamku,
 • mnogość parkingów na początkach szlaków,

SŁABE STRONY

 • ograniczona dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi,
 • podwójna opłata,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!