Poznajcie z mojego wpisu, wszystko co najlepszego skrywa w sobie malowniczy Karpacz i okolice: atrakcje, ciekawe miejsca, muzea, punkty widokowe i górskie szlaki. Sudety Zachodnie to region który jest niezwykle ciekawy i pełen miejsc wartych odwiedzenia, przez co też niezwykle popularny wśród podróżujących Polaków. Powiedzieć, że są tutaj setki urokliwych i intrygujących zakątków, malowniczych widoków i klimatycznych miasteczek to nadal niedopowiedzenie… Dlatego przechodząc do konkretów, zachęcam abyście odkryli najciekawsze atrakcje w Karpaczu i okolicy tego malowniczo położonego miasta z mojego bloga!

Podstawowe informacje o okolicach Karpacza

Karpacz to urokliwe miasto w Karkonoszach, położone u podnóża najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki, będące jednym z najwyżej położonych miast Dolnego Śląska. To znany kurort wypoczynkowy w Sudetach Zachodnich, położony w niezwykle popularnym regionie turystycznym, który pełen jest wartych odwiedzenia miejsc i atrakcji i bez wątpienia jest jednym z ciekawszych obszarów południowej polski.

deptak w karpaczu główna ulica miasta ulica konstytucji 3 maja centrum miasta
atrakcje w karpaczu atrakcje karpacz punkt widokowy orlinek

Karpacz sam w sobie skrywa wiele fantastycznych atrakcji turystycznych oraz jest doskonałą bazą wypadową w najwyższe partie Karkonoszy, jednak o atrakcyjności tego regionu świadczą również okoliczne miejscowości, pasma górskie i wyjątkowe zabytki. Wśród najciekawszych miejsc w okolicach Karpacza należy wymienić m. in. miasta takie jak Szklarska Poręba, Jelenia Góra czy Kowary, pasma górskie jak Wzgórza Łomnickie, Rudawy Janowickie i Góry Izerskie oraz inne wyjątkowe miejsca, np. Kotlina Jeleniogórska z przepiękną i unikatową Doliną Pałaców i Ogrodów czy jeden z polskich parków narodowych – Karkonoski Park Narodowy.

Lokalizacja

Karpacz położony jest u podnóża Karkonoszy, w południowej części Dolnego Śląska, ok. 15 km na południe od Jeleniej Góry i ok. 17 km na południowy-wschód od Szklarskiej Poręby. W jego bezpośrednim sąsiedztwie rozciąga się Karkonoski Park Narodowy.

Od stolicy regionu – Wrocławia, Karpacz oddalony jest o ok. 95 km. Natomiast od stolic sąsiednich regionów Karpacz dzieli kolejno: ok. 130 km od Zielonej Góry, ok. 150 km od Opola i ok. 200 km od stolicy Wielkopolski – Poznania.

Komunikacja i dojazd

Choć sam Karpacz położony jest nieco na uboczu, praktycznie u podnóża samych Karkonoszy, to jego najbliższe okolice i miejscowości są całkiem dobrze skomunikowane. Przez region przebiega jedna linia kolejowa nr 311 (Jelenia Góra – Szklarska Poręba Jakuszyce), łącząca się z innymi trasami biegnącymi w głąb kraju. Pozwala to na dotarcie w te okolice pociągiem a swoje połączenia obsługują tutaj m. in. Koleje Dolnośląskie i POLREGIO.

przystanek autobusowy karpacz na tle karkonoszy

Dobra infrastruktura drogowa w regionie (m. in. DK3, DW366, DW367) umożliwia komfortowy dojazd w te strony komunikacja autobusową czy własnym autem. Chcący skorzystać z komunikacji autobusowej powinni szukać połączeń obsługiwanych m. in. przez: POLBUS, FlixBus (połączenia dalekobieżne) i PKS “Tour” Sp. z o.o. Jelenia Góra i MZK Jelenia Góra (połączenia lokalne).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie atrakcje w Karpaczu i okolicy

Nie bez powodu region ten jest tak bardzo popularny turystycznie. Karpacz i okolice to różnorodne atrakcje, wyjątkowa, karkonoska przyroda, wyjątkowej urody zabytki i wspaniałe punkty widokowe.

Najciekawsze atrakcje w Karpaczu i okolicy

Na początek poznajcie miejsca, które moim zdaniem są najciekawsze i wpisują się w pierwszorzędne atrakcje, którymi może pochwalić się Karpacz i okolice miasta.

Kościół Wang

kościół wang w karpaczu świątynia wang karpacz karpacz i okolice atrakcje

Kościół Wang to miejsce, które najczęściej otwiera listy i zestawienia przybliżające atrakcje w Karpaczu. Wcale mnie to nie dziwi! To wyjątkowy zabytek, niesamowita drewniana konstrukcja o unikatowej historii a do tego malowniczo zlokalizowana, na zboczach Czarnej Góry w Karpaczu Górnym. Pod świątynią przecinają się popularne szlaki turystyczne, prowadzące w najwyższe partie Karkonoszy przez co zapewne prędzej czy później i tak dotrzecie do tego najbardziej znanego kościoła w okolicy.

Poznajcie jedną z największych atrakcji w Karpaczu w innego mojego wpisu – Kościół Wang w Karpaczu. Skąd nordycka świątynia pod Śnieżką?

Muzeum Sentymentów w Kowarach

muzeum sentymentów w kowarach dawna kuchnia wyposażenie domu z lat 80 90 prl karpacz i okolice atrakcje

Na terenie dawnej fabryki dywanów w Kowarach – perełki PRL-owskiej gospodarki funkcjonuje absolutnie unikatowe Muzeum Sentymentów. To wyjątkowa ekspozycja stworzona z tysięcy pamiątek po okresie PRL-u oraz lat 90. XX-wieku, która dla zwiedzających jest najprawdziwszym wehikułem czasu! Miejsce to powstało z inicjatywy jednego człowieka, który stale opiekuje się swoim muzeum, pozyskuje nowe eksponaty i uatrakcyjniana ekspozycję, dzięki czemu odwiedziny w tym miejscu będą dla Was niesamowitą przygodą i powrotem do lat młodości i dzieciństwa. Nie jest to jednak muzeum PRL-u… Muzeum unika tematów politycznych i chce być przede wszystkim miejscem wywołującym radość i uśmiech na twarzach każdego, kto z nutką nostalgii wspomina dawne czasy.

Więcej o tym niezwykłym muzeum, będącym jednym z liderów listy pt. atrakcje w Karpaczu i okolicy, przeczytacie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Muzeum Sentymentów w Kowarach. Pamiętasz to?!

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

marcin krawczyk autor kierunkowo.pl bloger mikropodóżnik karpacz i okolice atrakcje

Tuż obok wspomnianego przed chwilą muzeum znajduje się kolejna wielka atrakcja regionu – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. To jeden z najpiękniejszych w kraju parków miniatur, który pośród pięknej zieleni skrywa około 90 miniaturowych budowli, ukazując piękno zabytków Dolnego Śląska i nie tylko! Zapewniam Was, że będziecie pod wrażeniem miniaturowej Śnieżki, ogromnego (choć miniaturowego) Zamku Książ czy niezwykle starannie wykonanej makiety bazyliki w Krzeszowie. Nie lada gratką jest również możliwość wejścia do pracowni, w której powstają te modelarskie dzieła sztuki i na własne oczy przekonać się ile wysiłku, cierpliwości i pracy one kosztują.

Odkryjcie tę wyjątkową skarbnicę podróżniczych inspiracji, prezentującą w miniaturze najciekawsze miejsca i atrakcje, którymi może pochwalić się Karpacz i okolice z osobnego wpisu na blogu – Park Miniatur w Kowarach. Dolnośląskie zabytki w miniaturze!

Górskie atrakcje w Karpaczu i okolicy

Zabytki, muzea, atrakcje… Karpacz i okolice to przede wszystkim góry! Poznajcie zatem doskonałe propozycje na górska przygodę w tych okolicach. Celowo pomijam Śnieżkę, bo choć Królowa Karkonoszy jest majestatyczna i piękna, jest również wymagająca i… przeludniona. Dlatego mam dla Was ciekawsze pomysły!

Góry Sokole

góry sokole szczyt sokolik duży platforma widokowa

Choć ta część Sudetów słynie przede wszystkim z Karkonoszy i jej majestatycznej Królowej – Śnieżki, ja zachęcam Was do odwiedzenia niewielkiego pasma Gór Sokolich, które pozwolą przeżyć Wam fantastyczną, górską przygodę, dostępną absolutnie dla każdego, niezależnie od wieku. Znajdziecie tutaj kapitalne punkty widokowe, strome ale też krótkie podejścia, klimatyczne schronisko, majestatyczne skalne ściany i spokojne łono przyrody! Serdecznie Wam polecam – mówić krótko: doskonałe miejsce, pełne górskiego charakteru.

Poznajcie bliżej Góry Sokole z mojego odrębnego wpisu – Góry Sokole. Raj dla wędrowców i wspinaczy (szlaki, szczyty)

Skocznia “Orlinek”

marcin krawczyk kierunkowo.pl autor bloga

Dawna skocznia narciarska “Orlinek” to obecnie jeden z najlepszych punków widokowych w Karpaczu i całej okolicy. Wysoka na 54 metry wieża skoczni narciarskiej zapewnia nie tylko kapitalne widoki na Karkonosze, Karpacz oraz jego okolicę ale również odrobinkę adrenaliny. Będąc na jej szczycie możemy na własnej skórze poczuć co czują skoczkowie narciarscy, a musimy pamiętać że skocznia w Karpaczu wcale nie należy do tych największych.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca na kierunkowo.pl – Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Zamek księcia Henryka

zamek księcia henryka staniszów sosnówka marczyce wieża widokowa punkt widokowy dolny śląsk karpacz i okolice atrakcje

Wzgórze Grodna i znajdujący się na nim zamek księcia Henryka to kolejne miejsce poza głównym pasmem Karkonoszy, które powinno zaspokoić każdego spragnionego górskiej przygody. Moim zdaniem widok, który ujrzycie z zamkowej wieży będzie jednym z najpiękniejszych, jaki możecie podziwiać w tej części kraju a krótkie podejście (dostępny zarówno szlak trudniejszy i prostszy) pozwoli dotrzeć tutaj niemal każdemu, nawet rodzicom z dziecięcym wózkiem. Chcących wydłużyć sobie górskie wędrowanie na pewno zainteresują wijące się dookoła wzgórza szlaki i ścieżki, tworzące dawniej park krajobrazowy pobliskiego majątku książęcego w Staniszowie.

Zamek księcia Henryka wraz ze wskazówkami cennymi dla każdego turysty opisałem dla Was we wpisie – Zamek księcia Henryka. Pierwszorzędny punkt widokowy!

Śnieżne Kotły

śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby

Po kilku górskich inspiracjach poza samymi Karkonoszami, czas wspomnieć również o najwyższych szlakach w tej części Sudetów. Domyślam się, że każdy zna Śnieżkę (moim zdaniem piękną i intrygującą ale też mocno przereklamowaną i zatłoczoną) a nie każdy kojarzy równie zjawiskowe i monumentalne Śnieżne Kotły. Polodowcowe kotły z charakterystycznym budynkiem stacji przekaźnikowej RTON to doskonały punkt docelowy intensywnej i dającej w kość górskiej wędrówki! Oprócz samych Śnieżnych Kotłów w tej części Karkonoszy możecie dojść również na Szrenicę, Łabski Szczyt czy Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), niższy od Śnieżki o niecałe 100 metrów w pionie.

Poznajcie moje propozycje górskich tras w tej części Karkonoszy z osobnego wpisu – Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…

Karpacz i okolice – atrakcje dla całej rodziny

Sudety Zachodnie to popularny kierunek turystyczny wśród rodzin, co tylko powietrza to, że Karpacz i okolice skrywają atrakcje i miejsca, które są ciekawą propozycją dla każdego, niezależnie od wieku. Poznajcie kilka ciekawych propozycji, które świetnie sprawdzą się dla atrakcje dla całej rodziny.

Chata na głowie w Miłkowie

Dom do góry nogami niedaleko Karpacza błędnik

Poczuj jak to jest, kiedy twój świat staje na głowie! Chata na głowie w Miłkowie to jedyny dom do góry nogami w Sudetach, w którym nie tylko sprawdzicie swój błędnik ale również będziecie mogli poszaleć z aparatem, robiąc kreatywne zdjęcia w tej scenerii. Jestem przekonany, że wizyta w tym miejscu zapadnie w waszej pamięci na długo a przygodę w odwróconym świecie, będziecie wspominać przez lata! A na prawdziwych poszukiwaczy adrenaliny czeka jeszcze jedna atrakcja w tym miejscu:)

Więcej o odwróconym domu w Miłkowie przeczytacie w opisie tego miejsca – Dom do góry nogami niedaleko Karpacza

Muzeum Klocków LEGO

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego muzeum klocków w karpaczu statek piracki zestawy lego piraci

Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu to nie tylko ciekawa atrakcja ale przede wszystkim imponująca kolekcja, doskonale zaaranżowana z wielką kreatywnością, pomysłowością i pasją, dzięki czemu zachwyca nie tylko najmłodszych ale również ich rodziców i dziadków. To po prostu fantastyczna kraina, zbudowana niemal tylko wyłącznie z malutkich klocków, która zabierze Was w świat wyjątkowej przygody. Szczerze polecam!

Przeczytajcie więcej o tym miejscu w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Muzeum Klocków w Karpaczu. Kraina LEGO jak z marzeń!

Szklarska Poręba Dolna

szklarska poręba dolna atrakcje karpacz i okolice

Będąc w Karpaczu warto wybrać się na rodzinny wyjazd do Szklarskiej Poręby. Po pierwsze to piękna miejscowość z tyrolskim sznytem ale również mnogość kolejnych atrakcji do odkrycia. Ze swojej strony polecam Wam zatrzymać się w nieco mniej znanej części miasta – Szklarskiej Porębie Dolnej, gdzie oprócz kołyszącego się Chybotka, możecie również dotrzeć do pięknego schroniska Chata Izerska, jeszcze piękniejszego Złotego Widoku czy wstąpić do futrzanych alpak. Wszystko w bardzo malowniczym i przystępnym dla każdego terenie.

Więcej o tej części malowniczej Szklarskiej Poręby przeczytacie we moim osobnym wpisie – Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?

Huta Szkła Julia

szkło uranowe huta szkła julia w piechowicach

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach to kolejne miejsce, które chciałbym przybliżyć wam w moim zestawieniu, prezentującym atrakcje w Karpaczu i okolicy. Oprócz odwiedzenia pełnego kryształowych skarbów Krystalium, możecie zwiedzić również pracującą hutę szkła, w której lokalni rzemieślnicy formują z gorące masy szklanej przeróżne kryształowe formy. Swoje miejsce znajdą tutaj też poszukiwacze niezwykłych atrakcji, bo na wystawie prezentowane jest również szkło uranowe, nieco tajemnicze i nawiązujące do mało znanej historii regionu.

Przeczytajcie o tym miejscu więcej w moim osobnym wpisie – Huta Szkła Julia. W takim miejscu jeszcze nie byliście!

Karkonoskie Tajemnice

karkonoskie tajemnice w karpaczu królestwo ducha gór magiczny świat karkonoskie legendy i opowiadania karpacz i okolice atrakcje

Karpacz skrywa jeszcze jedną wyjątkowa atrakcję, która jest na tyle unikatowa i pomysłowa, że postanowiłem umieścić ją w moim zestawieniu atrakcji w Karpaczu i okolicy. Poznajcie wyjątkową ekspozycję, pełną multimediów, magii i bajkowej scenografii, dzięki której odkryjecie nie tylko karkonoskie legendy ale również wyjątkowy świat Ducha Gór. Miejsce to przygotowano z dużym rozmachem i dbałością o detale, przez co jest gwarancją wyjątkowej rozrywki, która niektórych zafascynuje a u innych wywoła gęsią skórkę.

Atrakcje, które skrywa Karpacz i okolice często mają historię związaną z lokalnymi legendami, które możecie poznać w tym miejscu, opisanym przeze mnie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Karkonoskie Tajemnice. Podziemny świat Ducha Gór w Karpaczu

Więcej podróżniczych inspiracji!

Choć zbliżamy się do końca zestawienia i całego wpisu, to nadal nie wszystkie atrakcje w Karpaczu i okolicy, które mogą Was zainteresować. Po więcej podróżniczych inspiracji z tego regionu Polski zapraszam Was do wpisów w kategorii zwiedzam Polskę oraz ciekawe miejsca w Polsce. Wszystkie opisane przeze mnie miejsca znajdziecie również na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych baner grafika kierunkowo.pl
Kliknij w grafikę aby przejść do mapy atrakcji

W każdym z tym miejsc na moim blogu znajdziecie setki miejsc i inspiracji w tym kolejne atrakcje w Karpaczu i okolicy, które zapewnią Wam wiele rozrywki, przygody i wspomnień podczas odpoczynku w tym regionie!

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 14.02.2024,
  • oficjalna strona internetowa Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, link, dostęp z dn. 14.02.2024,
  • oficjalna strona internetowa Miasta Szklarska Poręba, link, dostęp z dn. 15.02.2024,
  • oficjalna strona internetowa Powiatu Karkonoskiego, link, dostęp z dn. 14.02.2024,
  • wpis Karpacz w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.02.2024,
  • wpis Karkonosze w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.02.2024,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca