skocznia orlinek w karpaczu wieża widokowa

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Dawna skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu od kilka lat służy już nie sportowcom a turystom, oferując im zachwycające widoki i doskonała rozrywkę niezależnie od wieku. Miejsce to poza rozległymi widokami, które można oglądać z wieży widokowej Orlinek w Karpaczu, skrywa w sobie równie piękną historię sportów zimowych.

Pierwsze skocznie narciarskie w Karpaczu powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W 1912 roku w okolicach obecnego hotelu Orlinek (ok. 200 metrów od skoczni) wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię narciarską w Karpaczu, której nadano nazwę Schneekoppenschanze. W 1932 roku została zmodernizowana a jej ostatni rekord ustanowił Niemiec Karl-Heinz Breiter w 1938 roku, osiągając 45,5 metra. Po II wojnie światowej drewnianą skocznię rozebrano z powodu złego stanu technicznego a już w 1946 roku rozpoczęto prace budowlane nad nową skocznią. Ponownie powstawała tutaj drewniana skocznia, a pracami nad jej powstaniem kierował legendarny Stanisław Marusarz. Nazwano ją “Orlinek” na pamiątkę istniejącej w Karpaczu w latach 1945-46 Szkoły Orląt. Skocznia istniała do 1962 roku, kiedy to wichura zniszczyła wieżę najazdową. W latach 70-tych podjęto decyzję o odbudowie skoczni, ty razem decydując się na stalowa konstrukcję. Nową skocznię im. Stanisława Marusarza otwarto w 1979 roku. W 2000 roku skoczne zmodernizowano w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów w 2001 roku i zwiększono jej wielkość do rozmiaru punktu konstrukcyjnego K=85 m. W 2004 roku na skoczni odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w Skokach Narciarskich, podczas których Adam Małysz ustanowił niepobity rekord skoczni wynoszący 94,5 m. Od sezonu 2009/2010 na skoczni nie odbyły się żadne zawody.

Obecnie skocznie Orlinek to najwyższa wieża widokowa w Karpaczu i całej okolicy, licząca aż 54 metry wysokości. Na jej szczyt wchodzimy po stalowych stopniach, wzdłuż rozbiegu a z każdym krokiem ku górze naszym oczom ukazują się bardziej rozległe widoki na okolice. Z samej góry wieży widokowej dawnej skoczni Orlinek w Karpaczu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok! Będąc w tym miejscu zobaczycie nie tylko najwyższe pasmo Karkonoszy ze Śnieżką ale również położony w dole Karpacz i jego okolicę.

Od 2019 roku obiektem oficjalnie opiekuje się najstarszy klub sportowy w mieści – Klub Sportowy Śnieżka Karpacz. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczany jest na utrzymanie wieży widokowej, ale również na funkcjonowanie działalności sportowej klubu.

Dokładną lokalizację miejsca: Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Wśród punktów widokowych w okolicy, znajdziecie tylko jeden zlokalizowany na wieży dawnej skoczni narciarskiej. Dzięki temu, miejsce to nie tylko zachwyci Was widokami ale również pobudzi nieco adrenaliny i pozwoli wejść w skórę skoczka narciarskiego. A co warto pamiętać, że to zaledwie skoczna normalna (K-85) a zazwyczaj zawody skoków narciarskich rozgrywane są obecnie na większych obiektach, jak np. skoczni w Wiśle – Malince, o rozmiarze K-120.

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

widok z wieży widokowej orlinek w karpaczu skocznia wieża widokowa orlinek w karpaczu
wieża widokowa skocznia narciarska orlinek w karpaczu
schody skocznia narciarska orlinek w karpaczu wejście na wieżę
taras widokowy orlinek karpacz
rozbieg wieża widokowa skocznia narciarska karpacz orlinek
skocznia narciarska wieża widokowa orlinek w karpaczu
4 / 5

Karkonosze pełne są wyjątkowych punktów widokowych, jednak nie każdy z nich jest tak łatwo dostępny jak dawna skocznia Orlinek a obecnie wieża widokowa w Karpaczu. Dzięki temu, że aby dotrzeć do niej nie potrzeba pokonywać kilometrów górskim szlakiem, jest to doskonała opcja dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych, które dzięki niej będą mogły również nakarmić się widokami pięknej okolicy Karpacza.

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu
3.3 / 5

3 / 5

Ceny biletów wstępu na wieżę widokową Orlinek w Karpaczu nie należą do najniższych. W sprzedaży dostępne są bilety ulgowe i grupowe, nieco tańsze od normalnych. Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie internetowej wieży.

4 / 5

Z racji, że wieża widokowa Orlinek w Karpaczu jest dostępna dla turystów zaledwie od kilku lat, nada zyskuje popularność i rzadko kiedy traficie tutaj na tłum odwiedzających. Jednak z racji ograniczonego miejsca i wąskiego wejścia, nawet kilkadziesiąt osób może sprawić wrażenie, że zrobiło się tłoczno.

3 / 5

Miejsce jest przyzwoicie oznakowane i na tyle charakterystyczne, że łatwo zorientować się w terenie. Brakuje jednak informacji (np. plansz czy tablic) które przybliżały by historię i konstrukcję skoczni oraz widok, który możemy z niej zobaczyć.

4.5 / 5

Pod skocznią (na terenie skoczni) znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt aut, dedykowany dla odwiedzających. W godzinach największego ruchu, może się on okazać za mały i wtedy można skorzystać z pobliskich płatnych parkingów wzdłuż ulicy Olimpijskiej.

Wejście na szczyt wieży, oglądanie widoków oraz pamiątkowe zdjęcia zajmą Wam około 30 minut, choć oczywiście możecie tutaj spędzić więcej czasu.

W mojej ocenie na szczyt wieży widokowej wejdą samodzielnie pod opieką rodziców, dzieci w wieku od 5 lat (sprowadzone w praktyce). Mniejsze dzieci mogą mieć problem z wejściem lub obawiać się wysokości, nawet w momencie kiedy zdecydujecie się je np. wnieść.

Ze względu na swoją konstrukcję obiekt ten nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych czy osób z wózkami dziecięcymi (winda w wieży nie jest czynna). Tym osobom pozostaje jedynie bardziej dostępna platforma widokowa na poziomie progu skoczni.

  • przepiękne widoki,
  • ciekawa historia,
  • dreszczyk emocji i adrenaliny podczas wchodzenia na wieżę,
  • bezpłatny parking pod samą wieżą,
  • mało rozbudowana informacja i oznakowanie,
  • nieco wysokie ceny biletów,
  • ograniczona dostępność,
  • stalowa, dygocząca konstrukcja, która osobom o słabszych nerwach na pewno nie pomaga

Stalowa skocznia Orlinek w Karpaczu ma 54 metry wysokości, co oczywiście sprawia, że konstrukcja lekko się kołysze. Wrażenie to może potęgować mocny wiatr, który u podnóża Śnieżki nie jest niczym wyjątkowym. Przez to osoby o słabszych nerwach, lęku wysokości czy niestabilnego podłoża powinny szczególnie uważać i podchodzić do wejścia na wieżę z rozsądkiem, tym bardziej że wejście jest jednokierunkowe a schodzi się drugą stroną rozbiegu.

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Wpis opublikowano: 25 stycznia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 25 stycznia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl