karkonoskie tajemnice w karpaczu królestwo ducha gór magiczny świat karkonoskie legendy i opowiadania karpacz i okolice atrakcje

Karkonoskie Tajemnice. Podziemny świat Ducha Gór w Karpaczu


Takich miejsc jak Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu nie znajdziecie zbyt wiele na mapie Polski! W samym centrum uroczego miasteczka u stóp Królowej Karkonoszy – Śnieżki, możecie dosłownie w kilka chwil przenieść się z gwarnej, słonecznej ulicy do tajemniczych podziemi i magicznego świata legend, baśni i opowiadań, odkrywając w ten sposób wyjątkową krainę Ducha Gór! Karkonoskie Tajemnice to nie tylko gratka dla miłośników tajemnic, magii i piękna Karkonoszy ale dla każdego, kto chciałby przeżyć coś naprawdę wyjątkowego i poznać ten region Polski z kompletnie innej strony! Gotowi na tę niezwykłą opowieść o miejscu, które dosłownie żyje karkonoskimi legendami? Poznajcie Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu z mojego wpisu!

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu – podstawowe informacje

Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna ekspozycja, będąca jedną z najciekawszych atrakcji w Karpaczu, położonym u podnóża Królowej Karkonoszy – Śnieżki.

karkonoskie tajemnice w karpaczu budynek muzeum pomnik karkonosza
karkonoskie tajemnice w karpaczu

Swoją unikatową formą przybliża karkonoskie legendy i opowieści, ukazując magiczny świat gór i ich władcy Rzepióra.

Historia powstania

Idea stworzenia Karkonoskich Tajemnic powstała na skutek wyjątkowego i unikatowego odkrycia z 2011 roku. Wtedy to podczas prac budowlanych związanych z budową pensjonatu odkryto tajemniczy, około 100-letni kostur z kryształem górskim w koronie, należący według lokalnych legend do Ducha Gór. Odkrycie to wywołało duże poruszenie i zmianę pierwotnych planów Inwestorów, którzy zrezygnowali z budowy pensjonatu i stworzyli w tym miejscu podziemne Królestwo Ducha Gór. Do prac nad tym wyjątkowym projektem i ekspozycją przystąpili również artyści tacy jak Dariusz Miliński, Igor Morski czy Wiktor Wiktorczyk, dzięki którym udało się stworzyć ekspozycyjne arcydzieło! Uroczyste otwarcie Karkonoskich Tajemnic miało miejsce 14 grudnia 2012.

Karkonoskie Tajemnice na mapie

Karkonoskie Tajemnice znajdują się w Karpaczu – niewielkim mieście u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku.

Świat Ducha Gór znajdziecie w centrum Karpacza, przy ulicy Adama Mickiewicza 1A. To niemal ścisłe centrum miasta, oddalone od deptaku w Karpaczu (ul. Konstytucji 3 Maja) o ok. 200 metrów.

Dojazd i komunikacja

Karpacz położony jest u podnóża samych Karkonoszy, przez co mamy ograniczone możliwości dotarcia. Do miasta nie dociera żadna czynna linia kolejowa, przez co nie ma możliwości dotarcia do Karpacza pociągiem. Pozostaje jedynie transport drogowy, który umożliwiają nam przebiegające w pobliżu trasy: DW366, DW367 i DK3 oraz drogi lokalne, prowadzące już bezpośrednio do Karpacza.

informacja tablica pod wejściem do karkonoskich tajemnic w karpaczu

Dzięki temu możemy dojechać do Karpacza zarówno komunikacja autobusową, obsługiwaną przez m. in. PKS “Tour” Sp. z o.o. Jelenia Góra, POLBUS, FlixBus jak i własnym samochodem.

Parking

Karpacz to miasto, gdzie bezpieczne zaparkowanie auta, szczególnie podczas wysokiego sezonu to nie lada wyzwanie. Pod samym budynkiem znajduje się kilka miejsc parkingowych, ale by zaparkować na nich trzeba mieć wiele szczęścia. Znacznie łatwiej pozostawić samochód na jednym z pobliskich parkingów miejskich (parkowanie płatne) np. przy ul. Parkowej (ok. 100 metrów) czy na ulicy Rybackiej (ok. 130 metrów). Za parkowanie na parkingach miejskich w Karpaczu możecie zapłacić używając np. aplikacji moBiLET. W okolicy znajdziecie również wiele parkingów prywatnych, które są zdecydowanie droższe niż miejskie.

Zwiedzanie Karkonoskich Tajemnic

Wejście do tajemniczego świata Ducha Gór jest możliwe po uprzednim zakupie biletów, których cena wynosi ok. 30 zł za bilet normalny dla 1 osoby. W sprzedaży dostępne są również bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, rencistów, emerytów i osób niepełnosprawnych. Bilety można zakupić na miejscu jak również on-line na stronie internetowej atrakcji, rezerwując sobie jednocześnie datę i godzinę wejścia.

informacja turystyczna tablica karkonoskie tajemnice wejście
karkonoskie legendy i opowieści królestwo ducha gór w karpaczu multimedialna ekspozycja

Karkonoskie Tajemnice otwarte są codziennie w godzinach 10.00 – 18.00. Orientacyjny czas zwiedzania wynosi ok. 45 minut, choć oczywiście można spędzić tutaj więcej czasu. Wystawę zwiedza się indywidualnie we własnym tempie lub można zwiedzać z pomocą multimedialnego przewodnika w formie tabletu. Po więcej szczegółów i informacji odsyłam na oficjalną stronę internetową Karkonoskich Tajemnic.

Dostępność i sugerowany wiek

Karkonoskie Tajemnice to miejsce bardzo wyjątkowe i specyficzne, przez co jego dostępność i sugerowany wiek zwiedzających mają pewne ograniczenia. Po pierwsze ekspozycja niestety nie jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Po drugie aranżacja ekspozycji (gra świateł, efekty dźwiękowe i wizualne oraz aura tajemniczości) mogą zostać różnie odebrane, szczególnie przez najmłodszych. Po więcej szczegółów zapraszam na koniec wpisu.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu!

Poznajcie zatem co skrywają Karkonoskie Tajemnice – jeden z siedmiu nowych cudów Polski, bo taki tytuł w konkursie National Geographic Traveler otrzymało właśnie to miejsce. Przygotujcie się zatem na niesamowitą wyprawę do świata magii, legend, światła, dźwięku i pobudzania wszelkich zmysłów!

Siedziba Karkonosza

Wyróźniający się pośród zabytkowej, pensjonatowej zabudowy budynek to siedziba królestwa Ducha Gór, co doskonale podkreśla jego ogromna rzeźba, stojąca przed wejściem do budynku. Wykonał ją Grzegorz Pawłowski według projektu Igora Morskiego.

największa rzeźba ducha gór rzepiór karpacz
ekspozycja karkonoskie tajemnice w karpaczu atrakcja magiczny świat ducha gór

To największa w Polsce rzeźba Karkonosza, która mierzy ponad 7 metrów wysokości. Na szczycie kostura, który trzyma ogromny Duch Gór w swoich dłoniach znajduje się blisko 15 kilogramowy minerał.

Podziemne Królestwo Ducha Gór

Po przekroczeniu progu budynku i zejściu do jego podziemi znajdziemy się w mistycznym świecie, który za sprawą gry świateł i dźwięku ukarze nam unikalność oraz tajemniczość karkonoskich legend, historii i podań ludowych.

duch gór rzepiór karkonosz wyobrażenie ekspozycja
karkonoskie tajemnice w karpaczu maszyna do wydobywania korzenia mandragory

Na misternie przygotowanej wystawie, gdzie przy udziale fantastycznie wykonanych dioram i elementów ekspozycji poznamy aż 12 najbardziej ciekawych i niesamowitych legend, m. in. opowiadających o poszukiwaczach minerałów, hutnikach, Walończykach, magicznym korzeniu mandragory czy samym Władcy Karkonoszy.

karkonoskie tajemnice w karpaczu magiczny kostur ducha gór

Oczywiście nie mogło na tej zjawiskowej ekspozycji zabraknąć tego, od czego zaczęła się historia Karkonoskich Tajemnic. W specjalnej gablocie możecie zobaczyć z bliska wierną replikę kostura z kryształem górskim w koronie, który według legendy miał należeć do Ducha Gór i który miał zostać skradziony przez skrzata Krasnego… Oryginalny kostur, znaleziony w tym miejscu przechowywany jest w Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – filii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Tajemniczy i magiczny świat karkonoskich legend

Jednak prawdziwa magia i klimat tkwi w przepięknie wykonanych, bajkowych i magicznych elementach ekspozycji, które ukazują nie tylko Ducha Gór pod różnymi obliczami ale także bohaterów karkonoskich legend i opowiadań. Spotkacie tutaj m. in. machinę do wydobywania korzenia mandragory, Ognistego Kura, nieco przerażającą rzeźbę Rzepióra czy magiczną harfę, która mimo że jest bez strun to można na niej zagrać!

ekspozycja podziemny świat ducha gór w karpaczu
karkonoskie tajemnice w karpaczu karkonoskie legendy i opowieści magiczny świat ducha gór

Gwarantuje Wam, że wyjdziecie z tego miejsca pobudzeni i pełni wrażeń, bo tak pomysłowo i szczegółowo stworzona przestrzeń zrobi wrażenie na każdym, niezależnie od wieku!

Galeria zdjęć

Zresztą przekonajcie się sami jak tutaj jest magicznie! Oto krótka galeria zdjęć z podziemnego królestwa Ducha Gór w Karpaczu.

Pamiętajcie jednak, że ta widowiskowa ekspozycja ma nie tylko zachwycać i pobudzać zmysły emocje ale również edukować i poszerzać wiedzę Odwiedzających o samych Karkonoszach, ich historii i miejscowych legendach.

Multimedialna ekspozycja

Chcąc jeszcze lepiej realizować swoją ideę i misję, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu wzbogaciły swoją ekspozycję o multimedialne stanowiska, gdzie poprzez działanie i zabawę dużo łatwiej jest przyswajać wiedzę o karkonoskich legendach i historiach.

multimedialne ekrany i gry aplikacje królestw ducha gór karpacz
multimedialna ekspozycja ekrany dotykowe karpacz muzeum legend

Na ekranach dotykowych znajdziecie kilka ciekawych aplikacji w których będziecie mogli m. in. stworzyć własny wizerunek Ducha Gór, poszukać kamienia filozoficznego czy przygotować ziołowy eliksir, bo przecież Karpacz w XVI wieku uznawany był za europejską stolicę ziołolecznictwa!

Idą zmiany!

Z tego co udało mi się dowiedzieć na miejscu, multimedialna ekspozycja Karkonoskich Tajemnic w najbliższym czasie ma przejść małą metamorfozę. Zdjęcia które widzicie w tym wpisie wykonałem w sierpniu 2023, jeszcze przed zmianami dlatego choć zapewne klimat i charakter ekspozycji zostanie utrzymany, może się ona prezentować niedługo nieco inaczej niż widzicie. Trzymam kciuki aby to miejsce po zmianach prezentowało się jeszcze bardziej efektownie i dawało jeszcze więcej radości każdemu, kto je odwiedzi!

Sklep z karkonoskimi pamiątkami!

Po zwiedzeniu tajemniczych podziemi, trasa zwiedzania zaprowadzi Was do zlokalizowanego na parterze budynku sklepu z wyjątkowymi, karkonoskimi pamiątkami. Bardzo miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że pamiątki nawiązywały do tego miejsca, lokalnych legend, samych Karkonoszy i całej ich mitycznej otoczki! To niepowtarzalna okazja aby sprezentować sobie i bliskim naprawdę wyjątkowy upominek z karkonoską duszą!

karkonoskie tajemnice w karpaczu sklep
sklep pamiątki karpacz legendy karkonoskie

A jeżeli nie daliście rady poznać wszystkich legend i opowiadań z Karkonoszy, które zostały przedstawione w tym wyjątkowym miejscu koniecznie sięgnijcie po książkę “Karkonoskie Tajemnice, czyli o Duchu Gór wieści zasłyszane…” w której znajdziecie legendy spisane przez Katarzynę Paczyńską, uzupełnione przez przepiękne rysunki autorstwa Jacka “Brzozo” Kuziemskiego.

książka karkonoskie tajemnice czyli o duchu gór wieści zasłyszane spisała katarzyna paczyńska

Wyjątkowe pamiątki w tym także książkę “Karkonoskie Tajemnice” możecie kupić również w sklepie on-line. To bardzo fajna opcja, bo możecie kupić ją wcześniej i wprowadzić z jej pomocą swoje pociechy w świat karkonoskich baśni i legend a finalnie wyciągnąć z tej niezwykłej atrakcji jeszcze więcej frajdy i radości! Tym bardziej, że dzieci różnie reagują na tego typu atrakcje, dlatego warto zadać sobie pytanie…

Czy Karkonoskie Tajemnice są dla dzieci?

Choć niewątpliwie Królestwo Ducha Gór w Karpaczu stworzono jako atrakcję dla całej rodziny, nie każdy odnajdzie się w nieco mrocznych, tajemniczych i przepełnionych magią pomieszczeniach świata Ducha Gór. Taki klimat na pewno u niejednego dorosłego wywoła dreszczyk ekscytacji a największy problem z okiełznaniem swoich emocji w tych przestrzeniach będą mieli na pewno najmłodsi. Na pewno Karkonoskie Tajemnice spodobają się każdemu, kto uwielbia baśniowe klimaty i nie są mu obce klimaty magii, mroku i tajemniczości.

multimedialne ekrany i gry aplikacje karkonoskie tajemnice

Dotyczy to także dzieci! Jeżeli uwielbiają one pełne czarów i fantastyki bajki, zabawki czy książki – z łatwością pokonają i zachwycą się ekspozycją tego miejsca. Natomiast dzieci, których nie fascynuje świat magii, tajemnic i fantastycznych opowieści jak i tych, które są bardzo wrażliwe i bardziej bojaźliwe z natury warto wcześniej wprowadzić w tematykę i przygotować do odwiedzin w tym miejscu aby uniknąć rozczarowania po zejściu do podziemnego świata Ducha Gór.

Moim zdaniem, ze względu na tematykę ekspozycji to atrakcja dla dzieci mających minimum 5 lat. Najlepiej jednak będą się tutaj bawić dzieci nieco starsze, potrafiące już czytać i pisać (7-10 lat) no i oczywiście dorośli:)

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Karkonoskich Tajemnic w Karpaczu – www.karkonoskietajemnice.pl, link, dostęp z dn. 06.11.2023,
  • broszura informacyjna pt. “Odkryj królestwo Ducha Gór!” wydana przez karkonoskie Tajemnice w Karpaczu,
  • książka “Karkonoskie Tajemnice, czyli o Duchu Gór wieści zasłyszane…“, spisała Katarzyna Paczyńska, wyd. Ad Rem, 2017; ISBN 978-83-64313-78-3,
  • artykuł Zaczęło się od znalezienia kostura z kryształem górskim w koronie podczas prac budowlanych pod przyszły pensjonat w Karpaczu w 2011 roku. w serwisie www.trojka.polskieradio.pl, link, dostęp z dn. 06.11.2023,
  • artykuł Znaleźli laskę Ducha Gór: będzie muzeum Władcy Karkonoszy w serwisie www.jelonka.com, link, dostęp z dn. 06.11.2023,
  • wpis Liczyrzepa w serwisie pl.wikipedia.com, link, dostęp z dn. 06.11.2023,
  • wpis Karpacz w serwisie pl.wikipedia.com, link, dostęp z dn. 06.11.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca