śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby

Śnieżne Kotły

Dwa potężne kotły polodowcowe, znajdujące się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem to krajobraz bardzo nietypowy w tym paśmie górskim. Śnieżne Kotły to unikat, jeżeli chodzi o krajobraz wysokogórski (alpejski). Ich rozmiary są imponujące a urwiska powodują szybszą akcję serca.

Śnieżne Kotły to tak naprawdę dwa kotły polodowcowe: Duży i Mały Kocioł. Ich rozmiary to kolejno głębokość 250 i 300 metrów oraz wysokość urwisk skalnych 150 i 100 metrów. Długość Dużego Śnieżnego Kotła to około 800 metrów. Ich obszar objęty jest ochroną ścisłą i oczywiście włączony został do Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dole Śnieżnych Kotłów znajdują się trzy jeziorka polodowcowe, które okresowo wysychają. Są to tzw. Śnieżne Stawki.

Na szczycie Śnieżnych Kotłów znajduje się bardzo charakterystyczny budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej RTON Śnieżne Kotły. Jest to najwyżej położony w Polsce obiekt tego typu. Stacja znajduje się w dawnym schronisku górskim, które funkcjonowało w tym miejscu do 1961 roku. Od tego czasu budynek pełni funkcje techniczne, co również wiąże się w wieloma historiami. Na przykład taką, że obiekt ten miał być tajny, był usuwany z map a w czasie stanu wojennego chroniło go wojsko. Niestety dla nas turystów, nadal jest to budynek czysto techniczny, bez żadnej funkcji turystycznej. Mimo to jest świetnym punktem orientacyjnym, który widoczny jest z bardzo dużej odległości.

Dokładną lokalizację miejsca: Śnieżne Kotły, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Takich miejsc w tej części Polski po prostu nie ma. W Tatrach na pewno znajdziecie podobne formy górskie, jednak w Sudetach jest to unikat. Prawdziwie wysokogórski krajobraz.

Śnieżne Kotły

śnieżne kotły
punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby
śnieżne kotły
śnieżne kotły
5 / 5

Imponujące widoki z licznych punktów widokowych, majestat gór i ich potęga w jednym miejscu. Zobacz koniecznie!

Śnieżne Kotły
3 / 5

4 / 5

Opłata za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego – symboliczna.

3 / 5

Wiele osób odwiedza to miejsce, co niestety przekłada się na małe tłumy w punktach widokowych, gdzie każdy chce zrobić zdjęcie.

2 / 5

Chciałbym więcej! To miejsce wymaga szerszej informacji turystycznej, by każdy kto tu przybył nie odszedł jedynie z przekonaniem, że to kawał skały.

3 / 5

Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.

By przejść Śnieżne Kotły, po jej górnych partiach należy zarezerwować sobie około 30 minut.

Dzieci w wieku 2-5 lat, mogą się po prostu bać tego miejsca, z racji jego rozmiaru. Rodzice powinni również zwrócić na nich szczególną uwagę.

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

  • wyjątkowość,
  • doskonały punkt widokowy,
  • bliskość schronisk górskich (na Szrenicy i pod Łabskim Szczytem),
  • solidne zabezpieczenia w szczególnie niebezpiecznych miejscach,
  • sporo turystów,
  • niestety budynek nadajnika RTV nie jest w żaden sposób dostępny dla turystów,
  • Śnieżne Kotły można podziwiać z góry (tak jak My to zrobiliśmy) ale również z dołu. Idealny jest do tego zielony szlak (otwarty tylko w sezonie letnim, ze względu na zagrożenie lawinowe), który wiedzie u podnóża kotłów polodowcowych.

Śnieżne Kotły

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl