Wielki Szyszak

Czwarty co do wysokości szczyt Sudetów i drugi najwyższy szczyt polskich Karkonoszy, czyli Wielki Szyszak to góra, która jest „wysokościowo” zaraz po Śnieżce, jeżeli chodzi o polską stronę Karkonoszy. Jego szczyt znajduje się na wysokości 1509 m. n. p. m. i tylko o niecałe 100 metrów jest niższy od najbardziej znanej i dużo liczniej odwiedzanej królowej wiatrów, czyli Śnieżki. Góruje nad pięknymi Śnieżnymi Kotłami, sąsiadując z nimi od wschodu.

Na szczycie Wielkiego Szyszaka znajdują się ruiny pomnika niemieckiego cesarza Wilhelma I, który w 1888 roku wzniesiono tutaj po śmierci cesarza, chcąc należycie upamiętnić pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec. Tereny dzisiejszego Wielkiego Szyszaka były wtedy w posiadaniu hrabiego von Schaffgotscha, który to przystał ochoczo na budowę pomnika a sam ufundował kamienną drogę którą można po dziś dzień dotrzeć na szczyt góry. Budowa obelisku trwała 2 dni. Podstawę wykonano z ułożonych kamieni a na ich szczycie zamontowano dużą listerę „W” na cześć cesarza oraz postawiono posążek orła. Było to pierwszy pomnik Wilhelma I na terenie ówczesnych Niemiec. Obecnie na szczycie pozostały jedynie ruiny pomnika, do czego znacznie przyczynili się Polacy, którzy nie pałali miłością do cesarza, który jako brutalny zaborca nie zaskarbił sobie miłości Polaków.

Na Wielki Szyszak nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jednak dotarcie na niego nie jest trudne. Należy podążać kamienną drogą w stronę widocznego obelisku idąc od strony Śnieżnych Kotłów. Pamiętaj jedynie, że poruszanie się po za wyznaczonymi szlakami jest zakazane na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego decydując się na dotarcie na szczyt Wielkiego Szyszaka po pierwsze podejmujesz ryzyko otrzymania kary za złamanie Regulaminu parku oraz doceń miejsce w którym jesteś i w żaden sposób nie niszcz przyrody. Pamiętaj, że w Karkonoskim Parku Narodowym nawet niepozorne porosty (dla wielu zielony nalot na kamieniach) są chronione, jak ma to miejsce np. na Łabskim Szczycie.

region:
lokalizacja: na wschód od Śnieżnych Kotłów, w Grzbiecie Śląskim
Wielki Szyszak

zdjęcia

Wielki Szyszak
Wielki Szyszak

Wielki Szyszak

unikalność
2/5

Wielki Szyszak do szczyt podobny do innych i niewyróżniający się na tle innych wzniesień w Karkonoszach. Jedynym elementem, który jest na nim nietypowy to zniszczony obelisk dawnego pomnika cesarza niemieckiego.

moim zdaniem
2/5

Na szczycie Wielkiego Szyszaka mamy odrobinę lepszy widok niż z poziomu czerwonego szlaku turystycznego, biegnącego pod jego kopułą szczytową, jednak nie na tyle bardziej powalający bo wejść tu za wszelką ceną. Poza tym Wielki Szyszak nie uraczy nas niczym wyjątkowym, to chyba że dodatkową adrenaliną po zejściu ze szlaku.

Wielki Szyszak

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Wielki Szyszak

Podejmując ryzyko zejścia ze szlaku i wejścia na szczyt Wielkiego Szyszaka należy liczyć się z możliwością spotkania patrolu wojsk nadgranicznych lub pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego. Takie spotkanie może być wtedy dla Was kosztowne.

Wyjątkiem jest zima, kiedy to ze względów bezpieczeństwa czerwony szlak wiedzie wierzchołkiem Wielkiego Szyszaka, ze względu na zagrożenie lawinowe na jego zboczach. To jedyna okazja do w pełni legalnego zdobycia szczytu.

Wielki Szyszak

oceny

średnia ocena
3.1/5
ceny
3.5/5

Wielki Szyszak znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego by wejść trzeba opłacić opłatę za wstęp. Koszt biletu jest rozsądny.

ilość turystów
5/5

O tłumie nie ma mowy, ponieważ mało kto zapuszcza się na szczyt.

oznaczenia i informacja turystyczna
1/5

Szczyt Wielkiego Szyszaka znajduje się poza szlakami turystycznymi i nie prowadzi do niego żadna znakowana trasa.

przydatne informacje

potrzebny czas

Dojście na szczyt idąc od czerwonego szlaku zajmuje około 5 minut, te samo powrót. Na szczycie kilka minut jest w zupełności wystarczające.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking
3.5/5

Najbliższe parkingi znajdują się w Szklarskiej Porębie (ul. Urocza oraz przy dolnej stacji wyciągu). Parkingi są duże, choć przy ogromie turystów i tak nie wystarczające a dodatkowo płatne. Wielkość opłaty za postój raczej z tych wyższych.

dostępność

Zgodnie z regulaminem Karkonoskiego Parku Narodowego zabrania się schodzenia z wyznaczonych szlaków turystycznych. Szczyt Wielkiego Szyszaka nie znajduje się na żadnym szlaku, zatem oficjalnie nie jest dostępny dla turystów.

Wielki Szyszak
mocne strony
  • rozległa panorama, łącznie z widokiem na Śnieżkę,
  • bliskość innych miejsc wartych odwiedzenia, jak np. Śnieżne Kotły
słabe strony
  • oficjalnie szczyt jest niedostępny dla turystów z racji, że nie prowadzi przez niego żadem szlak turystyczny,

Wielki Szyszak

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x