schronisko chata izerska szlaki ze szklarskiej poręby w karkonosze i nie tylko punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie


Widoki! To jedno z rzeczy które ciągnie nas w góry. Wiadomo, że im wyżej tym mniej drzew i niższa roślinność a co za tym idzie – rozleglejsze i piękniejsze widoki. Niestety nie każdy jest w stanie codziennie zdobywać Wielki Szyszak czy Śnieżkę by napawać się widokami… Właśnie dlatego w niższych partiach gór również znaleziono miejsca, z których widok potrafi zachwycić. Poznajcie zatem najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie i korzystajcie z pięknych widoków na Karkonosze i Góry Izerskie do woli!

Szklarska Poręba – podstawowe informacje

Szklarska Poręba to znane i cenione miasto, malowniczo położone pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi w Sudetach. Swoją sławę zawdzięcza głównie bogatej ofercie turystycznej oraz unikatowym warunkom klimatycznym, które odpowiadają miejscowościom alpejskim położonym na wysokości nawet 2000 m n. p. m.

wodospad szklarki w szklarskiej porębie wodospad szklarki trasa
Ski Arena Szrenica

Szklarska Poręba latem jest popularnym miejscem wypoczynku miłośników górskich wędrówek natomiast zimą, miasto staje się stolicą narciarstwa biegowego oraz sportów zimowych. Ilość atrakcji które znajdują się w pobliżu Szklarskiej Poręby jest wręcz niezliczona, dzięki czemu każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie niezależne od pory roku. Wiele z nich poznacie z moich wpisów:

Lokalizacja

Szklarska Poręba położona jest na Dolnym Śląsku, u samego podnóża Karkonoszy, czyli najwyższego pasma Sudetów.

Administracyjnie Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim, około 17 kilometrów na południowy-zachód od Jeleniej Góry oraz około 110 km od Wrocławia, stolicy województwa.

Komunikacja i dojazd

Przez Szklarską Porębę przebiega droga krajowa nr 3, która biegnie w kierunku Czech. W okolicach dolnośląskiego Bolkowa zmienia się w drogę ekspresową S3, która prowadzi przez cały kraj aż do okolic Międzyzdrojów na Pomorzu Zachodnim, dzięki czemu dojazd do Szklarskiej Poręby nie jest trudny i zawiły. W samym mieście od DK3 odchodzi droga wojewódzka nr 358, biegnąca w kierunku Świeradowa-Zdroju.

Do Szklarskiej Poręby możecie dotrzeć również pociągiem, ponieważ przebiega przez nie tzw. Kolej Izerska, czyli linia kolejowa nr 311. Połączenia kolejowe na tej trasie obsługują Koleje Dolnośląskie.

Jeszcze jedną z możliwości jest dotarcie do Szklarskiej Poręby komunikacją autobusową. Najwięcej połączeń oferuje PKS “Tour” Jelenia Góra ale dostępne są również kursy, realizowane przez przewoźników prywatnych.

Poznajcie punkty widokowe w Szklarskiej Porębie!

Czas przejść do meritum wpisu, zatem poznajcie najciekawsze i najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie, które zagwarantują Wam ogrom wrażeń i pięknych widoków, często zapierających dech w piersi.

punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
punkty widokowe w Szklarskiej Porębie szrenica widziana ze sbójeckich skał schronisko wyciąg trasy zjazdowe

Aby ułatwić zorientowanie się w nich i pewne ich sklasyfikowanie, podzieliłem je wszystkie na 3 grupy:

  • najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie,
  • łatwo dostępne punkty widokowe w Szklarskiej Porębie,
  • pozostałe punkty widokowe w Szklarskiej Porębie.

Najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Na początek poznajcie dwa, moim zdaniem najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie. Jeden z nich to prawdziwa legenda a drugi jest godnym pretendent do wszelkich wyróżnień i tytułów we wszelkich rankingach punktów widokowych w okolicy!

Legendarny “Złoty Widok”

Nie można zacząć listy najlepszych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie zacząć od innego miejsca. “Złoty Widok” to w tych stronach prawdziwy must have. I wcale nie jest on przereklamowany!

złoty widok taras widokowy szklarska poręba

Trzeba uczciwie przyznać, że widok z tego miejsca jest obłędny! Widzimy jak na dłoni całe pasmo Karkonoszy i bez problemu rozróżnimy najbardziej charakterystyczne miejsca na nim, takie jak Szrenica, Wielki Szyszak czy Śnieżne Kotły.

jak dojść na złoty widok szklarska poręba
złoty widok taras widokowy szklarska poręba punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Od kilku lat w tym miejscu do dyspozycji jest wygodna platforma widokowa, która pozwala podziwiać widoki o wiele bezpieczniej i daje radę znacznie lepiej pomieścić licznych odwiedzających to miejsce. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie we wpisie: Jak dojść na Złoty Widok i co przy okazji zobaczyć w pobliżu?

Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach

Drugi z topowych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie, zorientowany w tę samą stronę co Złoty Widok czyli na Karkonosze, to taras widokowy na Zbójeckich Skałach.

Znajdziecie tutaj również wygodną platformę widokową, z której bardzo wygodnie będziecie mogli chłonąć widok na najwyższe partie Sudetów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest spokój. Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach póki co dopiero zyskuje popularność, dzięki czemu nie jest tutaj tak tłumie jak na przykład na Złotym Widoku.

Taras widokowy na Zbójeckich Skałach zbójeckie skały szklarska poręba
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Wszystkie cenne informacje jak dojść w to miejsce oraz ile potrzebujecie na to czasu, znajdziecie we wpisie: Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!

Łatwo dostępne punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Oczywistą prawdą gór, jest fakt, że aby dojść do najlepszych punktów widokowych, trzeba nieco wysiłku. Szklarska Poręba pomyślała również o osobach, które z różnych powodów nie mogą ruszyć w wędrówkę górskim szlakiem a również chcą choć trochę nacieszyć swoje oczy widokami. Poznajcie zatem miejsca, do których dotrzecie bez większego problemu a widoki będą niczego sobie!

Skała “Karczmarz” w centrum miasta

Pierwszy z punktów widokowych, dosłownie na wyciągnięcie ręki znajduje się w samym centrum miasta. Stojąca w pobliżu skrzyżowania ulicy Jedności Narodowej i Mickiewicza skała “Karczmarz”, kilka lat temu doczekała się niewielkiego podestu z którego można rzucić okiem na Szklarską Porębę i górujące nad miastem Karkonosze.

Taras widokowy na skale Karczmarz
Taras widokowy na skale Karczmarz

Dojście do punktu widokowego prowadzi po kamienistej drodze, po której podjedziecie nawet wózkiem dziecięcym. Więcej informacji o tym miejscu przeczytacie w moim opisie, który znajdziecie w kategorii tu byłem: Taras widokowy na skale Karczmarz w Szklarskiej Porębie

Ogród Ducha Gór

Drugim miejscem, które jest łatwo dostępne a również potrafi urzec swoim widokiem jest punkt widokowy w Ogrodzie Ducha Gór, który znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Karkonoskiego przy ulicy 11 Listopada.

Park Ducha Gór punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Ogród Ducha Gór to zabytkowy park, który jest jednym z ciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo założeń parkowych w tych stronach kraju. Został on zaprojektowany w taki sposób, by w jak największym stopniu zachować jego walory widokowe, o czym osobiście przekonacie się przybywając w to miejsce. Więcej o nim przeczytacie w opisie tego miejsca: Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Zakręt Śmierci

Na skałach wokół których zawija się mityczny Zakręt Śmierci, znajduje się kolejny łatwo dostępny punkt widokowy. Możemy z niego podziać również rozległą panoramę Karkonoszy. Do platformy widokowej, zlokalizowanej na skałach ponad Zakrętem Śmierci, dojdziemy w zaledwie kilka minut z pobliskiego parkingu, do którego dotrzecie samochodem.

Chata Izerska

Ostatnim z łatwo dostępnych punktów widokowych jest prywatne schronisko Chata Izerska (Szklarska Poręba, ul. Piastowska 32), które na swoim wschodnim tarasie oferuje nie tylko wyśmienite, domowe jedzie ale również piękny widok.

schronisko chata izerska szlaki ze szklarskiej poręby w karkonosze i nie tylko punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Choć widok nie jest wybitne rozległy, urzeka swoim spokojem i zielenią. Z tego miejsca powinniście bez problemu dostrzec zabudowania Jeleniej Góry, która oddalona jest o około 15 kilometrów.

schronisko chata izerska
szklarska poręba dolna

Po za widokiem, schronisko Chata Izerska oferuje spokój, odpoczynek i miłą atmosferę a do tego wszystkiego, znajduje się w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego m. in. na Złoty Widok, Chybotek czy bardzo przyjazną i lubianą zagrodę alpak. Więcej o tym miejscu dowiecie się z opisu tego miejsca: Chata Izerska – schronisko w Szklarskiej Porębie

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Pozostałe punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Miejsca z najpiękniejszymi widokami już za nami, ale to nie oznacza, że w Szklarskiej Porębie i jej okolicach nie ma już punktów, gdzie można delektować się widokami. Poznajcie zatem kolejne punty widokowe w Szklarskiej Porębie!

Krucze Skały

Nad skalnym urwiskiem na zachodzie centrum miasta znajduje się kolejny punkt widokowy, który mimo że nie oferuje rozległych widoków, robi wrażenie ze względu na położenie tuż na szczycie skalnej ściany.

krucze skały w szklarskiej porębie Punkt widokowy na Kruczych Skałach punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
krucze skały w szklarskiej porębie mikropodróże

O tym jak do niego dotrzeć przeczytacie w moim wpisie: Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)

Grzbiet Karkonoszy

Choć większość punktów widokowych w okolicy pozwala nam podziwiać panoramę Karkonoszy, ich grzbiet sam w sobie jest doskonałym punktem widokowym na całą Kotlinę Jeleniogórską, która rozpościera się u ich podstawy.

punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
śnieżne kotły szlaki ze szklarskiej poręby

Najpopularniejsze punkty widokowe na grzebiecie Karkonoszy to Szrenica oraz Śnieżne Kotły ale tak naprawdę piękny i zachwycający widok, towarzyszy nam przez niemal całe przejście grzbietem Karkonoszy!

Wysoki Kamień

Po piękne widoki warto się również wspiąć na Wysoki Kamień, czyli wznoszący się na 1058 m n. p. m. szczyt w Wysokiem Grzbiecie Gór Izerskich. Choć podejście dla wielu może być wymagające, widoki ze szczytu powinny wynagrodzić wcześniejszy wysiłek i trud. Ze szczytu będziecie mogli podziwiać panoramę Karkonoszy, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie czy Rudawy Janowickie.

Białe Skały – punkt widokowy przy dworcu kolejowym

Ostatni z listy moich punktów widokowych w Szklarskiej Porębie, znajduje się nad peronami dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna. Podejście do niego nie jest wymagające (najwygodniej ruszyć od ul. Armii Krajowej) a widok na pewno zapadnie w Waszej pamięci. Jak na dłoni będziecie widzieli z tego miejsca niemal całą panoramę Karkonoszy oraz duży fragment Szklarskiej Poręby.

Z przymrużeniem oka:)

Choć wielu z Was rusza na punkty widokowe w Szklarskiej Porębie dla zachwycających widoków są też tacy, którzy ponad piękno gór stawiają swoje… wdzięki, choć jednocześnie uwypuklają je na tle pięknego krajobrazu.

instagramowe zdjęcie pupa tyłek świecenie eksponowanie

Z jednej strony doskonale rozumiem potrzebę pamiątkowego zdjęcia, rozumiem również instagramowe mody i trendy ale weźcie postawicie się w takiej sytuacji na miejscu rodzica kilkuletniego brzdąca, który dopytuje bez ogródek “Co ta Pani robi?”:) Jeżeli macie pomysły co odpowiedzieć takiemu maluchowi właśnie w takiej sytuacji, dajcie znać w komentarzach!

PS. Dla większej popularności wpisu, powinien dać to zdjęcie jako główne! Ale tego nie zrobiłem:)

Poznajcie lepiej Szklarską Porębę i okolice!

Poznajcie atrakcje i najciekawsze miejsca Szklarskiej Poręby i okolic na kierunkowo.pl! Wpisy z tego niezwykłych stron znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę a dwa z nich widzicie poniżej:)

Wpisów ze Szklarskiej Poręby szukajcie też pod hasztagiem #szklarska poręba! Obserwujcie również kierunkowo.pl w socialmediach, by nie przegapić żadnych nowych wpisów na blogu!

Odkryjcie Dolny Śląsk!

Szklarska Poręba jest piękna ale warto poznać również inne miejsca i atrakcje na Dolnym Śląsku. Przeczytacie inne wpisy z tego regionu Polski i zaplanujecie kolejną mikropodróż! Poznajcie kilka kolejnych wpisów z Dolnego Śląska!

Po więcej wpisów z całego Dolnego Śląska zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę i tagu #województwo dolnośląskie.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca