tu byłem

Park Ducha Gór lub Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie to mieszczący się na tyłach dawnego domu Carla i Gerharta Hauptmannów, zabytkowy park przybliżający nam przyrodę Karkonoszy i jednocześnie będący ciekawym miejscem na spacer z dziećmi. Na terenie parku, który liczy sobie około 4,5 hektara powierzchni, znajdziecie aż ponad kilometr ścieżek, które doprowadzą nas do najciekawszych zakątków parku.

Pomysł stworzenia parku narodził się w głowach braci Hauptmann ponad 100 lat temu. Postanowili oni wokół swojego domu utworzyć unikatowy ogród, który miał stać się zarówno miejscem do odpoczynku jak i pracy twórczej. Wykorzystali naturalne ukształtowanie oraz roślinność, uzupełniając ją sprowadzanymi sadzonkami drzew i krzewów, które obecnie możemy podziwiać już jako duże okazy. Bardzo dużą uwagę przy tworzeniu parku, zwrócono na walory widokowe tego terenu i przepiękny widok na panoramę masywu Karkonoszy.

Obecnie Park Ducha Gór to jedna z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Został on odnowiony w 2011 roku a dodatkowo wybudowano w nim niepozorne domeczki, będące nie lada gratką dla dzieci, nawiązujące swoją tematyką do szeroko pojętej edukacji przyrodniczej. Są to m. in. Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Skrzata z mchu i paproci czy Chata Rzepichy Zielarki a do tego wszystkie również niewielki placyk zabaw, który nazwano Placem Dobrej Kondycji:) Tuż przy wejściu do parku możemy zobaczyć również pomnik nagrobny Carla Hauptmanna, pomysłodawcy i twórcy parku.

Park Ducha Gór jest również miejscem organizowania wydarzeń o tematyce proekologicznej.

kategoria miejsca:

lokalizacja: Szklarska Poręba, ul. 11 Listopada 23

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

zdjęcia

unikalność

4/5

Park Ducha Gór jest swego rodzaju parkiem dendrologicznym, w którym możemy podziwiać przeróżne okazy drzew i krzewów, często o znacznej wartości przyrodniczej. Dodatkowo na jego terenie znajdziemy klimatyczne chatki, punkt widokowy i niewielki plac zabaw, co wyróżnia go na tle innych tego typu ogrodów.

moim zdaniem

3/5

Park Ducha Gór to miejsce, które warto odwiedzić, szczególnie z dziećmi, które będą mogły tutaj skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Z racji, że nie ma tutaj tłumów, jest to dobre miejsce na spokojniejszy spacer.

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

mapa

oceny

średnia ocena
3/5

ceny

3/5

Symboliczna opłata za wejście do parku, która dla mnie osobiście była nieco zaskakująca…

ilość turystów

4/5

Do Parku Ducha Gór przybywa niewielu turystów, dlatego nie trzeba obawiać się tłumów.

infrastruktura turystyczna

2/5

Oj wiele brakuje jeżeli chodzi o oznaczenia i informacje dla turystów w Parku Ducha Gór. Najbardziej brakuje tabliczek z nazwami domków, drogowskazów na plac zabaw czy punkt widokowy…

przydatne informacje

potrzebny czas

Optymalnie zarezerwować sobie od 30 do 60 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Przed budynkiem Muzeum Karkonoskiego znajduje się bezpłatny parking na kilkanaście samochodów, co wystarcza dla odwiedzających to miejsce turystów.

dostępność

Jedyną trudnością, którą możemy spotkać w parku są schody, które z pomocą innych osób można pokonać.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Drodzy rodzice, plac zabaw dla dzieci znajduje się na samym końcu parku… Cierpliwości:)

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

mocne strony

  • atrakcje dla dzieci,
  • przyrodnicze unikaty,
  • przepiękny widok na Karkonosze,
  • bezpłatny parking pod samym parkiem,
  • po sąsiedzku Muzeum Karkonoskie,
  • niewielu odwiedzających,

słabe strony

  • brak dobrze przygotowanej informacji turystycznej z tabliczkami informacyjnymi czy drogowskazami,

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x