
Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby
Szrenica jest doskonałym punktem widokowym oraz stosunkowo łatwym celem dla “klapkowego” turysty. Niestety to drugie najbardziej zapadło mi w pamięci… Niestety po wejściu od strony Kamieńczyka i Hali Szrenickiej, na szczycie “przywitał” nas tłum, który miał w najgłębszym poważaniu to, że ktoś dostał się tutaj inaczej niż wyciągiem. Mimo, ze wyraźnie upoceni i zziajani, musieliśmy zadowolić się kawałkiem kamienia i odrobiną korytarza w schronisku na Szrenicy. Daliśmy radę, bo i tak porównując to do innych, gorszych miejsc, było komfortowo.
Niestety Szrenica stała się, głównie za sprawą wyciągu najwyższym deptakiem Szklarskiej Poręby. Spotkasz tutaj całą chmarę osób, które dla każdego miłośnika gór są najgorszym typem turysty – elegancko ubranym, pokonującym przewyższenia w gondoli i robiącym zdjęcia na tle wszystkiego co widzi. I mimo świetnego położenia i doskonałego punktu widokowego, Szrenica w moich oczach jest miejscem, w którym byłem i prędko nie wrócę.
Warto poświęcić jej jednak kilkadziesiąt minut, odbić z czerwonego szlaku (Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej) i nacieszyć swoje oczy widokiem ze szczytu. Choćby jeden raz.
Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby
główne pasmo Karkonoszy
Szczytów z doskonałym punktem widokowym mamy pod dostatkiem. Tutaj dodatkowo mamy na szczycie Schronisko, dlatego ostateczna ocena “jeden z wielu”.


Widok ze Szczytu jest porównywalny do innych widoków z Głównego Grzbietu Karkonoszy w rejonie Szklarskiej Poręby, dlatego nie zrobi na nas szczególnego wrażenia.
Zdobycie Szczytu bezpłatne. Opłatę za wstęp trzeba jednak uiścić w kasie Karkonoskiego Parku Narodowego za wstęp do niego.
Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.
Samo przebywanie na szczycie, zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć to kwestia 10-15 minut. Jeżeli chcesz wstąpić do schroniska dodaj czas na pobyt w nim.
Szczyt Szrenicy jest strzelisty, dzięki czemu mamy z niego niesamowity widok. Jednak dla małych dzieci, widok taki może być lekko przerażający. Dodatkowo prawie zawsze wieje, co potęguje w dzieciach niepokój. W mojej ocenie od 3 lat w górę.
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych i bardzo małych dzieci (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym).
- dobry punkt widokowy,
- schronisko na szczycie,
- wyciąg niemal na sam szczyt,
- oblegany przez turystów, często nieprzygotowanych do chodzenia po górach,
- Jeżeli chcesz uniknąć tłumów, rusz z samego rana. Podejście od Szklarskiej Poręby niezależnie od drogi wynosi około 2,5 godziny.
Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

ZAUROLANDIA w Rogowie. Prawdziwy raj dla dzieci!
Gdybym miał wskazać Wam kilka miejsc, które warto odwiedzić całą rodziną a w szczególności gdy chcemy zapewnić naszym dzieciom dzień…

Barania Góra z Przełęczy Szarcula. Co to był za dzień!
Pewne wyjścia w góry szybko się zapomina, mimo pięknych widoków, wspaniałych krajobrazów i przygody. Inne zapadają w pamięć na bardzo…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
