Szklarska Poręba

szklarska poręba
 • Marcin
 • 24 lutego 2021
Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie byłem już trzykrotnie i muszę przyznać, że lubię tam wracać, choć to nie klimat samego miasteczka mnie urzekł a Karkonosze i Góry Izerskie, które górują nad nim. Szklarska Poręba to miejscowość wybitnie turystyczna, przepełniona miejscami noclegowymi, restauracjami, knajpami oraz budkami z pamiątkami i “syrkiem”. Jednak w tym całym natłoku turystycznym jest również doskonałym miejscem wypadowym w zachodnią część Karkonoskiego Parku Narodowego, a takie miejsca jak Śnieżne Kotły, Wodospad Kamieńczyka czy Szklarki, Wielki Szyszak czy oblegana Szrenica są dosłownie na wyciągnięcie… nogi!

Jednak wypada słów kilka o samej Szklarskiej Porębie napisać. Pierwsze historyczne wzmianki o działalności w tych terenach datowane są na XIII-XIV wiek. Pierwotnie w tym miejscu rozwijało się prężnie górnictwo rud metali. Dopiero w XVI wieku przyjmuje się, że zaczęły powstawać tutaj osady mieszkalne, choć dalej główną gałęzią przemysłu było wydobycie rud metali. W XIX wieku, Szklarka Poręba była jedną z największych wsi w Sudetach a poprowadzenie drogi do Piechowic oraz linii kolejowej tylko przyspieszyło rozwój osady. To właśnie od XIX wieku Szklarska Poręba została doceniona jako miejsce turystyczne i uzdrowiskowe. Na przełomie XIX i XX wieku, stała się również ważnym ośrodkiem artystycznym, szczególnie upodobanym przez malarzy. Obecnie to prężny ośrodek turystyczny, który zarówno latem jak i zimą jest licznie odwiedzany przez tłumy turystów.

Do najważniejszych atrakcji Szklarskiej Poręby należą: liczne zabytkowe budynki pensjonatów w unikatowym stylu, miejsca wyjątkowej przyrody nieożywionej jak wodospady (Kamieńczyk, Szklarka), szczyty i szlaki górskie (Szrenica, Łabski Szczyt), schroniska górskie (Szrenica, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, Chata Izerska, Kamieńczyk), trasy zjazdowe dla narciarzy na zboczach Szrenicy, obiekty i trasy do narciarstwa biegowego w Jakuszycach, punkt widokowe (Złoty Widok), Chybotek oraz liczne atrakcje w samym mieście jak parki linowe czy zjeżdżalnie. To jednak nie wszystko, co może zaoferować nam Szklarska Poręba, bo ilość ciekawych miejsc w tym zakątku Karkonoszy jest niezliczona.

lokalizacja

u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku

GALERIA

Szklarska Poręba

złoty widok
szklarska poręba szlaki ze szklarskiej poręby
wodospad szklarki szlaki ze szklarskiej poręby
szklarska poręba
Karkonoski Park Narodowy szlaki ze szklarskiej poręby
Schronisko na Szrenicy

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Szklarska Poręba to niepowtarzalne miejsce w polskich górach a w Sudetach jeden z najbardziej okazałych, bogatych w atrakcje i klimatycznych kurortów. Ilość i unikalność atrakcji, które znajdziemy w samym mieści ale i najbliższych okolicach sprawia, że nikt nie ma prawa się tutaj nudzić. Dodatkowo wiele z nich, to miejsca unikatowe i niepowtarzalne!

 • MOIM ZDANIEM

Szklarska Poręba to razem z Karpaczem, dwa najbardziej prężne i atrakcyjne kurorty turystyczne u podnóża Karkonoszy. To tylko jeden z dowodów na potwierdzenie faktu, że Szklarska Poręba to doskonałe miejsce na dłuższy urlop czy weekendowy wypad w góry. Ilość szlaków turystycznych, mnogość atrakcji oraz bardzo dobrze zaplecze turystyczne powinny zaspokoić nawet najbardziej wymagających odwiedzających.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Szklarska Poręba, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.5 / 5

Szklarska Poręba


CENY

4.5 / 5

Spacerowanie po Szklarskiej Porębie jest oczywiście bezpłatne, podobnie jak niewielka część jej atrakcji (np. Złoty Widok czy Chybotek). Wszystkie ciekawe miejsca na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiążą się z opłatą za wstęp na jego teren, choć to zrozumiałe. Pół oceny w dół, by zasygnalizować, że Szklarska Poręba to droższe miejsce na urlop, niż inne mniejsze miasta w pobliżu, choć prawda też taka, że za bliskość atrakcji się płaci.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Bardzo dużo. Jedyna szansa na mniejsze tłumy to okres poza sezonem, kiedy to w parze z mniejszą ilością turystów może być otwarte również mniej lokali.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Trzeba przyznać, że jest dobrze! Szlaki są niemal wzorowo oznakowane, dzięki czemu nigdy nie zgubiliśmy drogi. Na terenie Szklarskiej Poręby znajdziemy również wiele dodatkowych, często bardzo stylowych drogowskazów, tablic informacyjnych oraz innych form informacji, które pomagają poruszać się, poznawać i wybierać najciekawsze dla nas kierunki.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Na terenie miasta, głównie w miejscach wejść na szlaki zlokalizowano parkingi możliwe duże (na tyle ile pozwalały warunki). Nie zawsze pomieszczą one wszystkich chętnych ale przyjeżdżając odpowiednio wcześnie jest duża szansa na znalezienie miejsca. Parkingi, szczególnie te w okolicach dolnej stacji wyciągu na Szrenicę są płatne. Rozwiązaniem problemu parkingu może być nocleg w hotelu/pensjonacie, który posiada własny parking.

POTRZEBNY CZAS

Według własnych upodobań i możliwości, choć moim zdaniem minimum to weekend (3-4 dni)

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miasto w większości dostępne jest dla każdego, choć oczywistym jest że Szklarska Poręba leży w górach, przez co teren jest zróżnicowany, do pokonania są miejscami schody (lub należy wybrać inną drogę) lub kładki. Dostępność atrakcji na terenie miasta należy weryfikować indywidualnie.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Sercem turystycznym miasta jest dzielnica Szklarska Poręba Górna a dokładniej ulice 1 Maja i Jedności Narodowej. To właśnie na nich gromadzi się największy ruch turystyczny, zresztą nie ma się co dziwić ponieważ tutaj zlokalizowanych jest najwięcej restauracji, pubów czy sklepów z pamiątkami. Jeżeli jednak nie lubisz odpoczywać wśród setek czy tysięcy innych turystów, wolisz bardziej odludne miejsca ale masz chęć odwiedzić Szklarską Porębę wybierz dzielnicę Szklarska Poręba Dolna lub Średnia. Będzie z nich nieco dalej do głównego pasma Karkonoszy, jednak na wyciągnięcie ręki będziecie mieć Złoty Widok, Wodospad Szklarki, Chybotka czy niesamowicie urokliwe i gościnne schronisko Chata Izerska.

Szklarska Poręba

MOCNE STRONY

 • mnogość, różnorodność i wyjątkowość atrakcji,
 • bardzo rozbudowane zaplecze turystyczne (noclegi, gastronomia, sklepy),
 • bardzo dobra informacja turystyczna,
 • każdy powinien w Szklarskiej Porębie znaleźć coś dla siebie!
 • unikalna zabudowa,

SŁABE STRONY

 • w centrum miasta oraz na najpopularniejszych szlakach należy spodziewać się tłumów w sezonie turystycznym,
 • ogólne ceny w Szklarskiej Porębie są wyższe niż w okolicy (“opłata za bliskość i ilość atrakcji”),
 • mogą być problemy z zaparkowaniem w bezpiecznym miejscu, szczególnie w weekendy

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!