atrakcje w karpaczu atrakcje karpacz punkt widokowy orlinek co warto zobaczyć w karpaczu

Najlepsze atrakcje w Karpaczu dla całej rodziny


opublikowano: 27 stycznia 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Karpacz od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w polskich górach, do którego chętnie przez cały rok przybywają całe rodziny. Liczne i różnorodne atrakcje, które skrywa w sobie malowniczy Karpacz pozwolą przeżyć fantastyczną przygodę każdemu z Was, niezależnie od wieku. Poznajcie zatem najciekawsze i moim zdaniem najlepsze atrakcje w Karpaczu, które zebrałem dla Was w tym wpisie. Dzięki niemu przekonacie się, że pobyt w Karpaczu nie musi zawsze równać się wyjściu na Śnieżkę! Karpacz bez Śnieżki też jest niesamowity a na Królową Karkonoszy przyjdzie swój czas – góra nie zniknie:)

Karpacz – podstawowe informacje

Karpacz to urokliwe miasto w Karkonoszach, położone u podnóża najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki, będące jednym z najwyżej położonych miast Dolnego Śląska. Historia Karpacza sięga XII wieku, kiedy założono tutaj pierwsza osadę dla poszukiwaczy złota. Pierwsze historyczne wzmianki o Karpaczu w źródłach pisanych pochodzą z końca XIV wieku (“Kroniki Walońskie“). Przez stulecia Karpacz był osadą głównie górniczą (m. in. kopalnie ołowiu, srebra) ale rozwijał się tutaj również handel, zielarstwo i ziołolecznictwo a w późniejszych wiekach również tkactwo i hodowla owiec. Od drugiej połowy XIX wieku rozpoczął się rozwój turystyczny osady. Obecnie Karpacz to rozpoznawalny w kraju kurort, malowniczo położony u stóp Karkonoszy.

kościół wang świątynia wang w karpaczu
deptak w karpaczu główna ulica miasta ulica konstytucji 3 maja centrum miasta

Karpacz i jego atrakcje przyciągają tłumy turystów przez cały rok. Latem, na turystów czekają liczne atrakcje, malownicze szlaki górskie, w tym popularny szlak na Śnieżkę, który można pokonać pieszo lub częściowo kolejką linową. Zimą, miasto przemienia się w raj dla narciarzy i snowboardzistów, oferując liczne trasy o różnym stopniu trudności oraz doskonale przygotowane stoki. Niezależnie od pory roku na turystów czekają wyjątkowe atrakcje w Karpaczu, które w dużej mierze przybliżę Wam w dalszej części wpisu.

Karpacz na mapie

Karpacz położony jest u podnóża Karkonoszy, w południowej części Dolnego Śląska, ok. 15 km na południe od Jeleniej Góry i ok. 17 km na południowy-wschód od Szklarskiej Poręby. W jego bezpośrednim sąsiedztwie rozciąga się Karkonoski Park Narodowy.

Od stolicy regionu – Wrocławia, Karpacz oddalony jest o ok. 95 km. Natomiast od stolic sąsiednich regionów Karpacz dzieli kolejno: ok. 130 km od Zielonej Góry, ok. 150 km od Opola i ok. 200 km od stolicy Wielkopolski – Poznania.

Komunikacja i dojazd

Karpacz położony jest u podnóża samych Karkonoszy, a to przekłada się na ograniczone możliwości dotarcia do miasta. Do Karpacza nie dociera żadna czynna linia kolejowa, przez co nie ma możliwości dotarcia do miasta pociągiem. Pozostaje jedynie transport drogowy, który ułatwiają nam przebiegające w pobliżu trasy: DW366, DW367 i DK3 oraz drogi lokalne, prowadzące już bezpośrednio do Karpacza.

przystanek autobusowy karpacz na tle karkonoszy

Dobra infrastruktura drogowa pozwala, że możemy dojechać do Karpacza zarówno komunikacja autobusową, obsługiwaną przez m. in. PKS “Tour” Sp. z o.o. Jelenia Góra, POLBUS, FlixBus jak i własnym samochodem.

Parkowanie w Karpaczu

Parkowanie w Karpaczu nie należy do najprostszych rzeczy, ponieważ jak to bywa w górskich miejscowościach brakuje tutaj miejsca na duże i wygodne parkingi a te mniejsze, które istnieją potrafią szybko i skutecznie opróżnić Wasz portfel. Pod warunkiem, że mają wolne miejsca… Dlatego przyjeżdżając do Karpacza zadbajcie o to, by zatrzymać się w pensjonacie czy hotelu, który oferuje własne miejsca parkingowe. Jeżeli jednak się Wam to nie uda lub przyjeżdżacie tylko na jeden dzień, poniżej kilka sprawdzonych parkingów w mieście:

 • parkingi miejskie – płatne (najtańsze ze wszystkich parkingów) znajdują się w 10 lokalizacjach na terenie miasta, głównie w okolicach centrum oraz niedaleko kościoła Wang i Białego Jaru,
 • duże parkingi prywatne w centrum (przy ul. Parkowej i Nad Łomnicą) – płatne (drogie) ale z racji tego, że są duże jest szansa, że znajdziecie miejsce do zaparkowania,
 • mniejsze parkingi prywatne – zazwyczaj najdroższe, poznacie je po osobach ubranych w kamizelki, zapraszające (kierujące) na nie,

Najgorsza sytuacja z parkowaniem jest w tzw. długie weekendy (m. in. majówka, Boże Ciało, ok. 15 sierpnia), weekendy wakacyjne oraz ferie zimowe. W tzw. niskim sezonie (maj, 1 poł. czerwca, wrzesień, październik) sytuacja jest bardzo komfortowa i można bez problemów zaparkować nawet na parkingach miejskich.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie atrakcje w Karpaczu dla każdego!

Karpacz odwiedziliśmy całą rodzinką (2+1) jesienią 2023 roku. Z racji, że nasz brzdąc miał wtedy dopiero niecałe 5 lat, odpuściliśmy sobie wychodzenie w Karkonosze, w tym na Śnieżkę i skupiliśmy się na poznawaniu i odkrywaniu samego miasta i jego okolicy. Odwiedziliśmy najciekawsze naszym zdaniem atrakcje w Karpaczu i okolicach a na szlak ruszyliśmy w pobliskich Górach Sokolich (wkrótce opisie je w osobnym wpisie).

marcin krawczyk kierunkowo.pl autor bloga

Podczas tej mikropodróży, standardowo zbierałem również materiały aby przygotować dla Was zestawienie tego wszystkiego, co najlepszego ma do zaoferowania malowniczy Karpacz: atrakcje, zabytki, piękną przyrodę oraz rozrywkę dla całej rodziny!

Atrakcje w Karpaczu – moje TOP 3

Na początek poznajcie trzy, moim zdaniem najciekawsze miejsca i atrakcje w Karpaczu, które odwiedziliśmy i osobiście sprawdziliśmy!

Kościół Wang

Kościół Wang to miejsce, które najczęściej otwiera listy i zestawienia pt. atrakcje w Karpaczu. Wcale mnie to nie dziwi! To wyjątkowy zabytek, niesamowita drewniana konstrukcja o unikatowej historii a do tego malowniczo zlokalizowana, na zboczach Czarnej Góry w Karpaczu Górnym. Pod świątynią przecinają się popularne szlaki turystyczne, prowadzące w najwyższe partie Karkonoszy przez co zapewne prędzej czy później i tak dotrzecie do tego najbardziej znanego kościoła w okolicy.

Poznajcie jedną z największych atrakcji w Karpaczu w mojego innego wpisu – Kościół Wang w Karpaczu. Skąd nordycka świątynia pod Śnieżką?

Dawna skocznia narciarska Orlinek

Dawna skocznia narciarska “Orlinek” to obecnie jeden z najlepszych punków widokowych w mieście. Wysoka na 54 metry wieża skoczni narciarskiej zapewnia nie tylko kapitalne widoki na Karkonosze, Karpacz oraz jego okolicę ale również odrobinkę adrenaliny. Będąc na jej szczycie możemy na własnej skórze poczuć co czują skoczkowie narciarscy, a musimy pamiętać że skocznia w Karpaczu wcale nie należy do tych największych.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca na kierunkowo.pl – Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice

Karpacz skrywa jeszcze jedną wyjątkowa atrakcję, która jest na tyle unikatowa i pomysłowa, że postanowiłem umieścić ją w moim TOP3! Poznajcie wyjątkową ekspozycję, pełną multimediów, magii i bajkowej scenografii, dzięki której odkryjecie nie tylko karkonoskie legendy ale również wyjątkowy świat Ducha Gór. Miejsce to jest przygotowano z dużym rozmachem i dbałością o detale, przez co jest gwarancją wyjątkowej rozrywki, która niektórych zafascynuje a u innych wywoła gęsią skórkę.

Karkonoskie Tajemnice możecie poznać bliżej z osobnego wpisu na kierunkowo.pl – Karkonoskie Tajemnice. Podziemny świat Ducha Gór w Karpaczu

Atrakcje w Karpaczu dla dzieci

Karpacz i jego atrakcje oraz położenie u podnóża malowniczych Karkonoszy, zyskało popularność jako wakacyjny kierunek dla całych rodzin. Dlatego uznałem, że warto przybliżyć Wam również kilka miejsc i atrakcji stworzonych głównie z myślą o najmłodszych.

Muzeum Klocków LEGO

Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu nie bez powodu otwiera moją listę propozycji miejsc i atrakcji dla najmłodszych w mieście. To nie tylko ciekawa atrakcja ale przede wszystkim imponująca kolekcja, doskonale zaaranżowana z wielką kreatywnością, pomysłowością i pasją, dzięki czemu zachwyca nie tylko najmłodszych ale również ich rodziców i dziadków. To po prostu fantastyczna kraina, zbudowana niemal tylko wyłącznie z malutkich klocków, która zabierze Was w świat wyjątkowej przygody. Szczerze polecam!

Przeczytajcie więcej o tym miejscu w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Muzeum Klocków w Karpaczu. Kraina LEGO jak z marzeń!

Tor saneczkowy

Szukających nutki adrenaliny i wrażeń zachęcam do odwiedzenia toru saneczkowego na zboczach Pohulanki przy głównym deptaku miasta. Możecie zjechać tutaj letnim torem saneczkowym (rynną) lub całorocznym torem – Alpine Coaster. Pierwszy z nich to ponad kilometrowa rynna z 14 wirażami. Drugi z torów to całoroczny tor saneczkowy, również o długości ponad 1000 metrów mający 13 wiraży, spośród których jeden to tzw. ślimak. Na każdym z nich są dostępne dwuosobowe sanki, dzięki którym możecie zabrać na przejażdżkę nawet młodsze dzieci. Samodzielnie mogą zjeżdżać dzieci od 8 lat wzwyż.

Wyciąg Biały Jar

Najmłodszym lubiącym wrażenia polecam również przejażdżkę koleją linową w Białym Jarze. To nowoczesna, całoroczna, 6 osobowa kolej linowa o długości ok. 600 metrów. Zimą korzystają z niej głównie narciarze, oddający się białemu szaleństwu na stokach Białego jaru za to latem jest atrakcją, dla każdego wędrującego i odkrywającego atrakcje w Karpaczu. Górna stacja wyciągu zlokalizowana jest przy ul. Olimpijskiej, niedaleko popularnego Dzikiego Wodospadu, Orlinka, wyciągu na Kopę czy szlaków turystycznych prowadzących w Karkonosze.

Skwery i parki

Jako tato 5-latka wiem, że dzieciom nie zawsze potrzeba wielkich wrażeń i wyszukanych atrakcji, dlatego dla odmiany warto wstąpić również do skwerów i parków, bo tam też znajdziecie ciekawe atrakcje jakie Karpacz przygotował dla najmłodszych gości. Na skwerze przy ulicy Mickiewicza, będziecie mogli zaszaleć ze swoimi pociechami na ogólnodostępnych trampolinach (wypróbowaliśmy całą rodziną – świetne miejsce do zabawy). W parku przy dawnej skoczni “Karpatka” znajdziecie plac zabaw a w pobliskim parku przy zaporze na Łomnicy intrygujące rzeźby karkonoskich zwierząt, w które to wcielał się legendarny Duch Gór.

Muzeum Konsol i Gier Video

Starsze dzieci i młodzież również znajdą w Karpaczu atrakcję dla siebie! Jestem pewien, że spodoba się im w Muzeum Konsol i Gier Video, w którym nie tylko powspominają swoją rozrywkę sprzed lat ale będą mogli tez ponownie zagrać w kilkadziesiąt gier na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Znajduje się ono po sąsiedzku z Muzeum Klocków LEGO i dostępne są nich bilety łączone, dzięki którym możecie odwiedzić dwie doskonałe atrakcje w Karpaczu, wydając nieco mniej oszczędności.

Więcej o tym wyjątkowym muzeum przeczytacie w opisie tego miejsca – Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu

Świat Kolejek

W Karpaczu Górnym znajdziecie jeszcze jedną miniaturową krainę, pełną ruszających się zabawek. Miniaturowy Świat Kolejek to rozrywka dla całej rodziny i na pewno światka okazja do wspólnej zabawy. Będziecie mogli tutaj m. in. sterować zdalnie pociągami czy dźwigiem, zobaczyć tematyczne makiety a także pograć w gry video o rożnych poziomach trudności, które swoją tematyką nawiązują do świata miniaturowych kolei lub ulubionych bohaterów bajek, którzy przemierzają świat po stalowych torach.

Inne atrakcje w Karpaczu dla każdego!

Choć trudno wymienić wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w Karpaczu, to chciałbym podpowiedzieć Wam jeszcze 3 inspiracje. Szczególnie polecam Wam ostatnią z nich:)

Zapora na Łomnicy

Odwiedzając Karpacz warto również odwiedzić atrakcje, która ze względu na swój urok i malowniczość jest popularnym celem spacerowiczów. Kamienna zapora na Łomnicy, licząca sobie już ponad 100 lat to nie tylko niezwykła budowla ale również piękne okoliczności przyrody. Zapora to doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie ale również odrobinę wytchnienia od gwaru pobliskiego deptaka i ulic centrum miasta.

Zaporę na Łomnicy opisałem dla Was obszerniej w osobnym wpisie – Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Deptak, centrum miasta i kolorowa fontanna

Centrum miasta w tym popularny deptak, to miejsce które zapewne i tak odwiedzicie podczas swojego pobytu w Karpaczu. Pamiętajcie jednak, że skrywa on znacznie więcej atrakcji niż tylko sklepy, restauracja, serki z grilla czy tłumy turystów… Znajdziecie tutaj również czarującą wieczorem kolorową fontannę, ciekawy Skwer Śladów Zdobywców, zabytkowe pensjonaty i wille oraz budynki o ciekawe historii i charakterystycznej architekturze, restauracje z regionalną kuchnią ale również nietypowe i nieoczywiste na pierwszy rzut oka atrakcje, jak np. budka nietelefoniczna Tadeusza Różewicza.

Deptak w Karpaczu możecie poznać lepiej z osobnego opisu tego miejsca – Deptak w Karpaczu

Karpacz bez Śnieżki

W góry przyjeżdża się również (a moim zdaniem przede wszystkim) po to, aby po nich pochodzić! Wiem jak trudno podczas rodzinnego wyjazdu zdobywać ambitne górskie cele czy szczyty ale kto powiedział, że trzeba od razu wyruszać na ambitne trasy!

główny szlak sudecki tabliczki czerwony szlak karkonosze
szlaki znaki szlaków turystycznych oznaczenia

Na początek warto ruszyć na szlaki prowadzące po Karpaczu lub jego okolicach. To świetne połączenie dla tych co chcą nieco zmęczyć się na podejściach i tych, którzy chcieli by cos zobaczyć i zwiedzić po drodze. Oto przykładowa pętla po Karpaczu, średnio trudna ale za to pełna atrakcji. Na proponowanej trasie znajdziecie m. in. kościół Wang, dawną skocznię Orlinek, wyciąg kanapowy w Białym Jarze, Dziki Wodospad ale i punkt widokowy na Karpatce.

Choć przejście trasy zajmie Wam około 2,5 godziny, to wstępując do wszystkich tych miejsc i atrakcji, które będziecie mijali po drodze, zrobi się z tego niemal całodniowe wyjście! Szczerze Wam polecam – doskonałe przetarcie przed ambitniejsza trasą albo miłe, rodzinne wyjście i pospacerowanie po górach.

#reklama

Znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego w przystępnej cenie to jedno z trudniejszych zadań przy planowaniu wyjazdu. Szczególnie jeżeli podróżuje się całą rodziną. Poznajcie miejsce w którym się zatrzymaliśmy podczas naszego rodzinnego pobytu w Karpaczu!

Przystanek Karpacz to przestronne i świetnie wyposażone apartamenty w dwóch lokalizacjach w Karpaczu. My zatrzymaliśmy się w jednym z apartamentów przy ul. Zagajnik (ok. 700 m od deptaku), gdzie oprócz pięknego i komfortowego apartamentu, w cenie otrzymaliśmy również miejsce parkingowe, ogród z niewielkim placem zabaw i miejsce na grilla.

Wykaz źródeł
 • wpis Historia na oficjalnej stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 27.01.2024,
 • wpis ZAPORA NA ŁOMNICY na oficjalnej stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 26.01.2024,
 • wpis Stacja Winterpol Karpacz Biały Jar na oficjalnej stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 26.01.2024,
 • wpis ŚWIAT KOLEJEK KARPACZ na oficjalnej stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 27.01.2024,
 • wpis Letni tor saneczkowy na stronie internetowej CRiS kolorowa Karpacz, link, dostęp z dn. 26.01.2024,
 • wpis Alpine Coaster na stronie na stronie internetowej CRiS kolorowa Karpacz, link, dostęp z dn. 26.01.2024,
 • wpis Park przy zaporze na Łomnicy w Karpaczu na stronie www.odtur.pl, link, dostęp z dn. 26.01.2024,
 • wpis Karpacz w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 27.01.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu