tanie podróżowanie

Tanie podróżowanie, czyli jak mało wydać na wyjeździe?


Tanie podróżowanie jest możliwe i daje nam coś jeszcze, niż tylko więcej pieniędzy na koncie czy w portfelu. Jeżeli opanujecie sztukę rozsądnego wydawania pieniędzy podczas wyjazdów, będzie mogli podróżować częściej, zobaczyć więcej i otworzyć się na nowe, wydając dokładnie tyle samo co dotychczas. Jak do tego dojść, podpowiem Wam w tym poradniku.

A co! Ma być na bogato!

Pewnie nie raz spotkaliście się z poniższymi “opiniami“:

  • “Cały rok ciężko pracuję po to, by raz w roku wyjechać i cieszyć się beztroskim wypoczynkiem!”
  • “Nie będę się ograniczał! To mi się po prostu należy!”
  • “Jak odpoczywać, to w luksusach!”

Powiedziałbym, że to trochę stereotypowy obraz własny nas wszystkich, bo kto z nas nie chciałby wypoczywać niczym Jeff Bezos na swoim obłędnie wielkim luksusowym jachcie… Jedno nas różni od właściciela Amazonu – zasobność portfela.

Ale czy oznacza to, że nam pozostaje tylko gorszy wypoczynek, bo tańszy? Nie! Ponieważ to nie ilość wydanych pieniędzy a satysfakcja z wypoczynku, sprawia, że wracamy zadowoleni i naładowani pozytywną energią!

Na co wydajemy pieniądze w podróży?

By wiedzieć gdzie najlepiej szukać oszczędności, na początku przyjrzyjmy się wydatkom podczas wyjazdów. Ich poniższa analiza powstała na podstawie moich faktycznych wydatków z wakacji w Lubniewicach i Rowach, o których przeczytacie w poniższych wpisach.

Po spisaniu i zestawieniu wydatków, podzieliłem je na 6 grup:

  • koszt noclegu,
  • wyżywienie,
  • dojazd,
  • bilety wstępu,
  • bieżące zakupy,
  • pamiątki i prezenty.

Na poniższej grafice, możecie zobaczyć rozkład procentowy tych wydatków.

tanie podróżowanie

Wyraźnie widać, że najbardziej kosztowny jest nocleg, który pochłania od 35-45% wydatków na wyjazd. Na drugim miejscu znajduje się koszt wyżywienia (około 25-30%), który jest tak duży, głównie z racji jedzenia “na mieście”. Około 15% wydatków w moim przypadku wynosiły koszty dojazdu, choć one mogą kształtować się różnie w zależności od odległości, jaką mamy do pokonania.

Mniejszymi kosztami są pozostałe grupy, m. in. koszty biletów (od 5-15%), pamiątek i prezentów (do 10%) oraz pozostałych wydatków, czyli bieżących zakupów artykułów higienicznych, spożywczych, kosmetyków czy alkoholu (do 10%).

Im większe wydatki, tym większy efekt oszczędzania

Z czysto matematycznego punktu widzenia, im więcej pieniędzy wydajemy na daną pozycję tym więcej możemy zaoszczędzić ale również mocniej poczuć w swoim portfelu oszczędności. Właśnie dlatego jeżeli chcemy szukać oszczędności, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się największym wydatkom, czyli kosztom noclegu i wyżywienia.

Tanie podróżowanie. Jak to zrobić?

Specjalnie dla Was przygotowałem kilka rad, którymi również staram się kierować podczas swoich podróży. Dzięki nim, tanie podróżowanie będzie na wyciągnięcie ręki.

Tańszy nocleg

  1. Jeżeli macie taka możliwość, szukajcie terminu urlopu w tzn. niskim sezonie (np. 1. połowa czerwca, wrzesień-października). Ceny za nocleg w tym okresie są niższe nawet o 30-40% tańsze niż w tzw. wysokim sezonie.
  2. A może mniej znane miejsce na urlop? Są one najczęściej wyraźnie tańsze od najbardziej znanych i cenionych miejscowości, również jeżeli chodzi o koszty noclegu.
  3. Nie szukajcie noclegu o wysokim standardzie w dobrze ocenianym miejscu, jeżeli będziecie “zjeżdżać” jedynie na szybki posiłek, kąpiel i spanie. Nie będziecie mieli przy takim planie możliwości skorzystać z udogodnień w wybranym miejscu noclegowym.
  4. Nie ograniczajcie się jedynie do hoteli czy pensjonatów. Nocleg pod namiotem, w domku holenderskim czy kamperze może okazać się tańszy a na pewno będzie dodatkową atrakcją.
  5. Warto przejrzeć promocje na platformach, gdzie znajdziecie promocyjne oferty czy ciekawe rabaty np. Groupon.

Tańsze jedzenie na wyjeździe

  1. Unikajcie jedzenia na głównych ulicach i w ścisłym centrum, gdzie ceny posiłków są najwyższe, a niestety nie idzie za tym wyższa jakość. Sugeruję Wam by wybierajcie miejsca, nieco oddalone od wspomnianych miejsc, gdzie czasami możecie znaleźć bardzo smaczne jedzenie w znacznie rozsądniejszej cenie.
  2. Jeżeli macie możliwość skorzystania z noclegu z wyżywieniem, warto poznać ofertę bo cena może kształtować się na niższym poziomie, niż koszt jedzenia na zewnątrz.
  3. Sprawdzajcie oceny lokali na Mapach Google, dzięki czemu łatwiej będzie Wam uniknąć lokali, które podbijają ceny, doliczają dziwne opłaty dodatkowe lub windują ceny nieadekwatnie do serwowanej jakości.
  4. Najwięcej zaoszczędzicie stawiając na swoje jedzenie. Przed wyjazdem możecie przygotować wiele obiadów, które później jedynie odgrzejecie lub na miejscu postawić na częste grillowanie lub proste dania, np. jajecznice czy tosty. Po kilka pomysłów na jedzenie, które możecie zabrać na wyjazd znajdziecie w moim wpisie: Jakie jedzenie na wyjazd warto zabrać?

Oszczędzajcie na dojeździe

  1. Stawiajcie na tańsze opcje przemieszczania się, jeżeli tylko możecie sobie na nie pozwolić z racji odległości i dostępnego czasu. Oczywiście najtaniej wychodzi piesza wędrówka, później rower, dalej komunikacja zbiorowa (autobus, pociąg, tramwaj) a dopiero na końcu najwygodniejszy samochód prywatny.
  2. Wybierajcie bliższe miejsca, dzięki czemu koszt dojazdu będzie mniejszy.
  3. Ruszajcie w podróż większą paczką i dzielcie koszty dojazdu na więcej osób, dzięki czemu maleją koszty na osobę.
  4. Unikajcie mandatów, czy to za prędkość, nieprawidłowe parkowanie czy przechodzenie na czerwonym:)

Wydawajcie mniej na atrakcje i bilety

  1. Szukajcie ofert biletów rodzinnych czy grupowych.
  2. Korzystajcie z biletów łączonych, czyli takich które pozwalają nam zobaczyć na jednym bilecie kilka miejsc czy atrakcji, lub dostać rabat w kolejnym punkcie.
  3. Podobnie jak z noclegiem, przeglądajcie serwisy rabatowe czy promocyjne np. Groupon.
  4. Najczęściej we wtorki wiele muzeów czy liczne ekspozycje oferują darmowe wejścia, dlatego warto najdroższe opcje planować właśnie na ten dzień tygodnia.

Pamiątki, zabawki i prezenty za mniej

  1. Nie próbujcie udowodnić bycie “dobrą ciocią / wujkiem” drogim prezentem… Czasami tańszy prezent może sprawić więcej przyjemności i radości, niż drogi gadżet. A najlepszym prezentem jest zawsze Wasz czas:)
  2. Unikajcie bezsensownych “gagów“, które po chwili wylądują w koszu na śmieci.
  3. Nie kupujcie impulsywnie, czasami lepiej dla Waszego portfela jest wrócić po daną pamiątkę za jakiś czas, gdy przekonacie się, że w międzyczasie nie znaleźliście nic ciekawszego.
  4. Starajcie się kupować pamiątki w przedostatni dzień waszego pobytu, wtedy macie najlepsze rozeznanie:)
  5. O wiele tańsze kapcie, swetry czy skarpetki w dokładnie tych samych wzorach i jakości dostaniecie np. w internecie. Oczywiście nie dotyczy to rękodzieła:)

Tańsze zakupy na wyjazdach

  1. Wszystko co możecie kupić wcześniej, np. mapy, materace, zabawki plażowe, odzież i akcesoria, warto kupić przed wyjazdem. Dzięki temu macie po pierwsze większy wybór a po drugie na pewno znajdziecie je w niższych cenach niż na wyjeździe.
  2. Nie inwestujcie od razu w odzież czy akcesoria z wysokiej półki, to produkty dla naprawdę wymagających podróżników, bardzo intensywnie przemierzających świat. Odzież czy akcesoria za mniejsze pieniądze wcale nie muszą być dużo gorszej jakości, o czym przekonuję się osobiście, chodząc po górach od kilku lat w tych samych butach trekingowych z popularnego dyskontu!
  3. Nie kupujcie na zapas, a ograniczajcie się wyłączenie do bieżących potrzeb, dzięki czemu nie będziecie musieli zabierać w drogę powrotną dodatkowego kilograma cukru, worka brykietu drzewnego czy nieotwartych butelek soku.
  4. Róbcie listę zakupów, dzięki której o niczym nie zapomnicie oraz ograniczycie się do tego, co faktycznie jest Wam potrzebne. Możecie wykorzystać do tego wygodną aplikację mobilną Listonic (więcej we wpisie: Listonic. Mobilna checklista, nie tylko do zakupów…).
  5. Nie kupujcie “przydasi“! Wszystko co będziecie potrzebować na wyjeździe znajdziecie moich poradnikach, np.: Co zabrać na jednodniowy wyjazd?, Co zabrać na wyjazd wakacyjny? czy Co zabrać na wakacje? Moja lista 15 nieoczywistych rzeczy

Tanie podróżowanie po Twojej okolicy!

Podróże to nie tylko coroczny urlop letni i dla niektórych również zimowy wypoczynek w górach. Owszem to właśnie te wyjazdy są najefektowniejsze i najdroższe, tylko że nie musimy ograniczać się wyłącznie do nich.

Wydając niewielkie pieniądze a w najlepszym wypadku nic nie płacąc, możemy podróżować po swojej najbliższej okolicy, jednocześnie odkrywać jej wyjątkowość, historię i najpiękniejsze zakątki. To właśnie Polska lokalna jest najbardziej nieodkrytą krainą w naszym kraju, dlatego wielu z Was na pewno pozytywnie zaskoczy!

Po kilka inspiracji zapraszam Was do wpisów w kategorii zwiedzam Polskę!

Oszczędności podczas krótkich wyjazdów

Podczas krótkich form podróżowania, możemy mocno ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z wielu kosztów podróży, w tym tych największych, np.:

  • kosztów noclegu, poprzez wyjazdy max. jednodniowe, w czasie których nie musimy korzystać z noclegu,
  • kosztów dojazdu, poprzez wykorzystanie np. roweru lub znacznie krótszy dojazd,
  • kosztów wyżywienia, ponieważ możemy zabrać za sobą podręczne przekąski dzięki którym nie musimy zatrzymywać się na posiłkach,
  • dodatkowych kosztów, np. dotyczących zakupu pamiątek, regionalnych czy sezonowych przysmaków itp.

Mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Jeżeli nie znacie ciekawych miejsc w swojej okolicy, sprawdźcie moją mapę atrakcji turystycznych w Polsce, być może dojechałem już w Wasze strony i zaznaczyłem co warto odwiedzić!

Oczywiście ciekawych miejsc w swojej okolicy szukajcie również na ogólnodostępnych mapach internetowych, lokalnych przewodnikach turystycznych, prasie lokalnej czy socialmediach lokalnych instytucji turystycznych lub samorządowych.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii poradnik!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
PODRÓŻNICZE INSPIRACJE W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca