lubniewice rowerki plaża atrakcje w lubniewicach plaża w lubniewicach Jezioro Lubiąż

Jakie atrakcje w Lubniewicach warto zobaczyć?


opublikowano: 3 września 2020
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Jakie ciekawe miejsca i atrakcje w Lubniewicach warto zobaczyć? Oto wpis, który odpowie na to pytanie! Oczywiście po szersze opisy wybranych miejsc zapraszam do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie praktyczne opisy i wskazówki, cenne dla każdego podróżnika. Linki do nich znajdziecie pod opisem każdej z atrakcji. Zatem do dzieła! Poznajcie listę atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Lubniewicach!

Klimat miasteczka i atrakcje w Lubniewicach

Lubniewice to niewielkie miasteczko, urokliwie położone znane w ostatnim czasie głównie za sprawą historii Michaliny Wisłockiej, która spędziła tutaj część swojego życia. Jej książka pt. “Sztuka kochania”, była w czasach PRL-u początkiem rewolucji obyczajowej w Polsce.

Jednak atrakcje w Lubniewicach to nie tylko miejsca związane ze wspomnianą Wisłocką. To również malownicze położenie na przesmyku jezior, otoczenie niezmierzonymi lasami oraz oaza spokoju, relaksu i leniwie płynącego czasu. Dodatkowo nad jeziorami zlokalizowano ośrodki wczasowe które wraz z otoczeniem, dodają charakteru letniego kurortu!

Lubniewice – miasto miłości!

Słowo “miłość” w Lubniewicach odmieniane jest przez wszystkie przypadki a wiele interesujących miejsc, zostało właśnie jej poświęconych. Wszystko to oczywiście za sprawą najbardziej znanej lubniewiczanki, choć trzeba przyznać również, że miłosne miejsca mają w sobie wiele romantyzmu, co na pewno docenią zakochani.

Więcej o Lubniewicach, jako mieście miłości przeczytasz we wpisie: Lubniewice. Poznaj miasto miłości!

Najciekawsze atrakcje w Lubniewicach

Szlak Michaliny Wisłockiej

tablica nowy zamek lubniewice szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach

Szlak im. Michaliny Wisłockiej to ważne miejsce na mapie Lubniewic dla każdego turysty. Tak się składa, że wiele atrakcji miasta, znajduje się na jego trasie, dlatego często nawet nieświadomie możemy spacerować jego trasą. Właśnie na szlaku im. Michaliny Wisłockiej znajdziemy m. in. miejską plażę, Nowy Zamek czy Drzewo Uniesień.

Więcej o miejscu w kategorii tu byłem: Szlak Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach

Plaża miejska

plaża lubniewice plaża w lubniewicach

Jedno z najbardziej obleganych miejsc w Lubniewicach, szczególnie latem przy słonecznej pogodzie. Nie jest wybitnie wielka a mimo to sporo mieści: strzeżone kąpielisko, zjeżdżalnie, bar ze świeżą rybką i wiele więcej! Na własny kocyk czy ręcznik oczywiście miejsce również się znajdzie:)

Więcej o miejscu w kategorii tu byłem: Plaża w Lubniewicach

Park Miłości

Park Miłości w Lubniewicach

Kameralny Park Miłości w Lubniewicach to z jednej strony bardzo ciche i romantyczne miejsce a drugiej, doskonały skrót od głównej ulicy aż do Jeziora Lubiąż i kładki przez nie biegnącej, którą dotrzemy pod mury Zamku Książąt Lubomirskich. Najmocniejszą stroną parku poza zielenią są jego zakamarki, jak np. Ławeczka Miłości.

Więcej o miejscu w kategorii tu byłem: Park Miłości w Lubniewicach

Ławeczka Miłości

lubniewice laweczka miłości Park Miłości w Lubniewicach szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach

Najbardziej znana ławeczka w mieście! Ławeczka Miłości, stojąca w lubniewickim Parku Miłości to miejsce obowiązkowego zdjęcia zakochanych par, dlatego właśnie prawnie nigdy nie stoi pusta! Sami przyznacie, że na powyższym zdjęciu wygląda bardzo bajkowo, w sam raz na romantyczną scenerię.

Drzewo Przyjaciół Parku Miłości w Lubniewicach

przyjaciele parku miłosci lubniewice michalina wisłocka Park Miłości w Lubniewicach

Park Miłości nie tylko wprawia w romantyczny nastrój ale również dziękuje wszystkim, którzy dbają o pamięć o Michalinie Wisłockiej. Właśnie w tym celu na jednym z drzew w Parku Miłości wiszą tabliczki poświęcone Przyjaciołom Parku Miłości. Znajdziecie tutaj kilka nazwisk, które mogą być dla Was znajome. Przyjaciele Parku Miłości to głównie ludzie nauki i sztuki, w tym aktorzy i twórcy filmu o życiu Michaliny Wisłockiej („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”).

Mostek Miłości

kłódki zachochanych lubniewice Park Miłości w Lubniewicach

Podobnie jak w Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu… i tak dalej, również w Lubniewicach zakochani mają swój mostek z kłódkami! To chyba najlepsze miejsce by w ten sposób przypieczętować swoją miłość!

Zamek Książąt Lubomirskich (Nowy Zamek)

źródło: zamkilubuskie.pl

Zamek Książąt Lubomirskich w Lubniewicach to duża sprawa! Ciekawa bryła, wysoka wieża z której pewnie rozciągają się piękne widoki na okolicę i do tego historia Michaliny Wisłockiej, która właśnie w nim miała swój gabinet. Od niedawna został udostępniony do zwiedzania (szczegóły w opisie miejsca w kategorii tu byłem), dzięki czemu możemy podziwiać również jego wnętrza. Niestety przez wiele lat niszczał niezagospodarowany, co widać zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Mimo wszystko to on może zostać największą atrakcją Lubniewic oraz okolicy!

Więcej o miejscu w kategorii tu byłem: Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

Drzewo Uniesień

drzewo uniesień lubniewice szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach

W sąsiedztwie zamku, tonie w wodach Jeziora Lubiąż na pierwszy rzut oka niepozorne i niewyróżniające się niczym drzewo. Według opowieści to właśnie na nim, Michalina Wisłocka odkrywała nowe, wcześniej nieznane… uniesienia:) Przychodząc tutaj z dziećmi, lepiej miejsce przygotowaną historię zastępczą:)

Jezioro Lubiąż

lubniewice rowerki plaża atrakcje w lubniewicach plaża w lubniewicach Jezioro Lubiąż

Jedno z dwóch jezior, pomiędzy którymi położone są Lubniewice. To właśnie większe z nich, czyli Jezioro Lubiąż jest centrum letniego wypoczynku. Nad brzegami właśnie tego jeziora, zlokalizowane zostały plaże, liczne pomosty i promenada. Dodatkowo to właśnie na jego wodach możesz skorzystać z wodnego szaleństwa, wypożyczając nawet najbardziej odjechany sprzęt wodny.

Więcej o miejscu w kategorii tu byłem: Jezioro Lubiąż

Pozostałe atrakcje w Lubniewicach

Rynek w Lubniewicach

lubniewice rynek fontanna rusałka
lubniewice rynek

Lubniewicki “rynek” to w rzeczywistości plac Wolności. Nie zmienia to jednak faktu, że to najważniejszy plac w mieście. Na jego centrum stoi Fontanna Dobrosąsiedztwa, na której szczycie stoi figura Rusałki. Dookoła palcu stoją typowe “rynkowe” kamieniczki domy, w których mieszczą się restauracje, sklepy czy po prostu domy mieszkańców.

Więcej o miejscu w kategorii tu byłem: Lubniewice. Centrum miasta

Szachulec

lubniewice, księgarnia, informacja turystyczna lubniewice i łagów

Na klinie ulic Jana Pawła II i Osadników Wojskowych stoi najstarszy budynek w Lubniewicach. Nie sposób minąć go bez zatrzymania wzroku na jego uroczej elewacji. Budynek wzniesiono metodą szachulcową, która dodaje mu uroku! Na co dzień znajduje się w nim Punkt Informacji Turystycznej oraz księgarnia i sklep z pamiątkami a przed nim znajdziemy skrzynkę pocztową.

Ratusz

ratusz lubniewice

Na drugim klinie ulic Jana Pawła II i Osadników Wojskowych, tym razem na południu Lubniewic znajdziemy Urząd Miejski. Ceglany budynek ratusza, wyróżnia się z pobliskiej zabudowy a dodatkowo tuż pod nim znajduje się lokalne “serce” miasta, czyli dyskont i przystanek autobusowy. Dla turysty cenne będą tablice informacyjne znajdujące się tuż pod nim.

Jezioro Krajnik

Drugie jezioro nad którymi leżą Lubniewice, to mniejsze od Jeziora Lubiąż, Jezioro Krajnik. Dostęp do niego nie jest taki łatwy, ponieważ otaczają go prywatne działki i ośrodki wczasowe. My akurat mieliśmy to szczęście, że nasz pensjonat znajdował się właśnie nad nim. Właśnie ten pomost, który widzicie powyżej, był naszym “prywatnym” zejściem do Jeziora Krajnik. Z tego co widzieliśmy jest bardzo popularne wśród wędkarzy!

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Kościół Matki Bożej Różańcowej

Górujący za sprawą strzelistej wieży, kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej w Lubniewicach to miejsce, którego nie da się przegapić. Ciekawostką jest fakt, że został wybudowany najprawdopodobniej już w XIII wieku! Oczywiście wiele razy przebudowywany, co zakończyło wybudowanie w XIX wieku kościelnej, neogotyckiej wieży. Oczywiście z racji położenia tych terenów przed drugą wojną światową, kocioł był świątynią protestancką.

Hotel Woiński SPA i jego otoczenie

Dla jednych to miejsce wakacyjnego odpoczynku dla innych nieosiągalna lub nawet przesadna namiastka luksusu i prestiżu. Każdy wybiera to co lubi ale jedno trzeba przyznać, to najlepiej przygotowane na turystów miejsce w okolicy. Sam hotel to przyjemna dla oka budowla, widoczna z wielu miejsc nad Jeziorem Lubiąż do tego z plażą tuż obok i innymi wodnymi rozrywkami. Prosimy o więcej podobnych obiektów w Lubniewicach, by było z czego wybierać:)

Szlaki piesze i rowerowe

szlaki turystyczne

Choć sam nie skorzystałem ze szlaków pieszych ani rowerowych, mogę potwierdzić że jest ich wiele i są bardzo dobrze oznaczone (bynajmniej na terenie Lubniewic). Zgodnie z informacjami ze strony internetowej Gminy Lubniewice, w okolicy wytyczono ponad 60 kilometrów szlaków pieszych oraz również ponad 60 kilometrów szlaków rowerowych! Kto lubi taką formę turystyki i spędzania czasu, nie powinien się nudzić!

Bogactwo lasów

Lubniewice dosłownie otoczone są lasami! To właśnie na trasach biegnących leśnymi ścieżkami wytyczonych zostało wiele szlaków oraz ścieżki dydaktyczne. To również gratka dla grzybiarzy i miłośników dzikiej przyrody!

Atrakcje w Lubniewicach – podsumowanie

To nie Bydgoszcz, Gdańsk czy jeden z mazurskich kurortów, dlatego nie ma co liczyć na mnogość wrażeń, ogromne zaplecze turystyczne i powalające na kolana atrakcje w Lubniewicach. To spokojna miejscowość, urokliwie położona i owiana historią Michaliny Wisłockiej. Miejsce to ma ogromny potencjał turystyczny, który na chwilę obecną wykorzystywany jest tylko częściowo.

Choć mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz ciekawiej i atrakcyjnej, co widać już gołym okiem ponieważ w porozumieniu z prywatnym właścicielem udało się udostępnić turystom lubniewicką perłę, czyli Zamek Książąt Lubomirskich. Dodatkowo Gmina poszukuje inwestora na budowę kompleksu plażowego nad jeziorem Lubiąż.

Obecnie jednak to miejscowość gdzie znajdziesz ciszę, spokój, niekrępujący tłum plażowiczów i doskonałą odskocznię od codzienności. Lubniewice to dobre miejsce na rodzinne wakacje podczas których zaplanować warto przejażdżki rowerowe, ognisko czy wypoczynek nad jeziorem. A czy atrakcje w Lubniewicach spełnią twoje oczekiwania? Nikt tego nie wie, bo nawet gdyby były najbardziej wyszukane mogłyby nie wpasować się w Twoje potrzeby. Dlatego, choć nie wystrzałowe to na pewno znajdziesz ciekawe atrakcje w Lubniewicach, które doceniło już wielu! 

Przeczytaj również o moich wakacjach w Lubniewicach!

Chcesz wiedzieć jak można spędzać czas w Lubniewicach? Przeczytaj wpis o moich wakacjach właśnie w tym miejscu!

A może Łagów?

Szukasz wypoczynku nad jeziorem ale Lubniewice nie do końca spełniają twoje oczekiwania? Przeczytaj o niedalekim Łagowie, który mimo wielu podobieństw, różni się od Lubniewic w wielu sprawach!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
OZNACZENIA WPISU

region

kategoria

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca