lubniewice i łagów

Lubniewice i Łagów – dwie perły Ziemi Lubuskiej


opublikowano: 27 grudnia 2020
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lubniewice i Łagów to dwie niesamowite miejscowości, leżące na Ziemi Lubuskiej. Niesłusznie moim zdaniem tylko jedna z nich nazywana jest “Perłą”, ponieważ dla mnie obie te miejscowości zasługują na takie miano. W tym wpisie porównam dla Was Lubniewice i Łagów oraz krótko opiszę czym zachwycają swoich gości!

Lubniewice i Łagów – gdzie to na mapie?

Zarówno Lubniewice i Łagów położone są w środkowej części województwa Lubuskiego. Dzieli je około 20 kilometrów odległości a mimo tego są położone w podobnym terenie, na których występują liczne jeziora, lasy oraz lekko pofałdowany krajobraz. Obie miejscowości znajdują się na przesmykach jezior, dzięki czemu zarówno w jednym i drugi przypadku wyglądają one malowniczo z lotu ptaka ale i z poziomu terenu.

Lubniewice na mapie

Łagów na mapie

Lubniewice i Łagów. Porównanie obu miejscowości

Łagów oraz Lubniewice są tak samo różne jak podobne. Brzmi zawile bo faktycznie tak jest. Z jednej strony trochę ekskluzywny Łagów a z drugiej swojskie i spokojne Lubniewice. Z jednej strony stuletni pałac nazywany zamkiem w Lubniewicach, za to w Łagowie średniowieczna i mająca ciekawą historię twierdza, wzniesiona przez Zakon Joannitów. Bardziej na południe niewielki Łagów, jednak mający bogatszą bazę noclegową i gastronomiczną a dla odmiany na północy bardziej rozległe Lubniewice, które mimo, że większe, mają mniejsze zaplecze dla turystów.

Mimo tych różnic obie miejscowości położone są bezpośrednio nad urokliwymi jeziorami a nawet pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi. Obie miejscowości są świetnym adresem dla poszukujących rekreacji i wodnego szaleństwa. Dodatkowo w jednym i drugim miejscu zadowoleni będą również sympatycy rowerowych wycieczek, wędkowania a nawet leżenia plackiem na prażącym Słońcu. Warto jednak zaznaczyć jeszcze rodzinny potencjał wakacji zarówno w Lubniewicach jak i Łagowie.

Lubniewice

Położone w “kleszczach” między Jeziorem Lubiąż oraz Jeziorem Krajnik Lubniewice to jedno z najmniejszych polskich miast. Mimo tego, Lubniewice wcale nie okazują się takie niepozorne, bo znajdziemy w nich mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia i odpoczynku. Jednym z nich jest piękna plaża miejska oraz znajdujący się tuż obok Zamek Książąt Lubomirskich, które dodatkowo znajdują się na ciekawym szlaku spacerowym, poświęconym Michalinie Wisłockiej.

jezioro lubiąż lubniewice i łagów
Widok na wschodni brzeg Jeziora Lubiąż i zabudowania Lubniewic w okolicach rynku

Lubniewice nie mają długiej i imponującej historii. Najważniejsze wydarzenia, które zmieniły nie do poznania tą miejscowość miały miejsce niemal wyłącznie w ostatnim stuleciu, choć są również starsze obiekty i wydarzenia w historii miasta. Jednak to XX wiek najwięcej tutaj zamieszał, bowiem właśnie w tych czasach wybudowano górującą nad miastem rezydencję (tzw. Nowy Zamek) a kilkadziesiąt lat później pojawiła się tutaj najbardziej znana lubniewiczanka, czyli dr Michalina Wisłocka.

Z atrakcji jakie przygotowały dla swoich gości Lubniewice to przede wszystkim wypoczynek nad wodą, bezmiar lasów po których wytyczono wiele tras rowerowych a przede wszystkim spokój, ciszę i leniwie płynący czas. Lubniewice to idealne miejsce do odpoczynku, po którym można w nieskończoność spacerować, jeździć rowerem czy łowić ryby w ciszy i z dala od miejskiego zgiełku.

ławeczka miłości lubniewice i Łagów Park Miłości w Lubniewicach
Ławeczka Miłości w lubniewickim Parku Miłości

Łagów

Dla odmiany Łagów ma zdecydowanie dłuższą historię od Lubniewic, o czym świadczy jego ścisłe, historyczne centrum. To właśnie w nim stoi dawny Zamek Joannitów, który swoją historią sięga XIV wieku. Dodatkowo ścisłe centrum strzegą kilkusetletnie bramy miejskie. Tuż obok jednej z nich, Bramy Polskiej znajduje się przesmyk między dwoma jeziorami, nad którymi leży Łagów.

Mimo, że najbardziej zabytkowy i cenny fragment miasteczka ma dosłownie kilkaset metrów, sam Łagów nie jest taki mały i w swoich granicach mieści dziesiątki ośrodków wczasowych, pensjonatów i miejsc noclegowych a także bogatą ofertę restauracji i punktów gastronomicznych. Pod tym względem wypada zdecydowanie lepiej od Lubniewic.

Dodatkowo Łagów jest miejscem, w którym od lat odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne i zloty. Przyciągają one dodatkowo wielu turystów, przez co w sezonie może być tutaj tłumnie, czego raczej nie musicie obawiać się w Lubniewicach.

brama marchijska i zamek w łagowie lagow lubniewice i łagów
Brama Marchijska w Łagowie oraz wieża zamkowa w tle.

Z czego są znane Lubniewice i Łagów?

Każda z miejscowości ma inną historię oraz inne atrakcje dla swoich gości. Dlatego też każde z nich wypada opisać osobno.

Lubniewice to kameralne i dosyć swojskie miasto, które najbardziej znane jest za sprawą Michaliny Wisłockiej, która przebywała tutaj kilka lat i przeżyła wielką miłosną przygodę. Niektórzy wręcz twierdzą, że jej bestsellerowa książka “Sztuka kochania” zaczęła powstawać właśnie w Lubniewicach. Dodatkowo Lubniewice stały się planem zdjęciowym do filmu “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, który jak się domyślacie przybliża nam historię najbardziej znanej lubniewiczanki i znakomitej lekarki, która swoimi postulatami i metodami rozpoczęła rewolucje obyczajową w naszym kraju.

Łagów natomiast to przede wszystkim unikalne i historyczne centrum miejscowości, które swoim urokiem potrafi przenieść w czasy średniowiecza. Górujący nad miastem Zamek Joannitów to jedna z głównych atrakcji i znak rozpoznawczy w okolicy. Dodatkowo Łagów jest miejscem, gdzie od dziesięcioleci odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy – Lubuskie Lato Filmowe, czyli najstarsze polskie wydarzenie filmowe tego typu.

drzewo uniesień lubniewice szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach
Jedno z miejsc na Szlaku Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach

Perły Ziemi Lubuskiej – Lubniewice i Łagów

Na samym początku wspominałem już, że nazywanie tylko Łagowa, perłą Ziemi Lubuskiej nie jest do końca sprawiedliwe. Wynika to z tego, że znajdujące się nieopodal Lubniewice doskonale uzupełniają Łagów a dodatkowo Łagów, jest doskonałym dopełnieniem Lubniewic. Dla mnie osobiście oba te miejsca, z jednej strony bardzo podobne a z drugiej całkowicie odmienne zasługują na miano Pereł Ziemi Lubuskiej!

Nie dogodzi się każdemu, kto zdecyduje się odwiedzić jedno z tych miejsc. Jednak ich wzajemne uzupełnianie się, może być ich największą zaletą, która przybliży przyjezdnego do pełni szczęścia i relaksu w tych stronach. Dlatego przedstawiam Wam małe porównanie obu tych miejscowości, by ułatwić Wam wybór, tego które będzie bliższe Waszemu sercu i upodobaniom.

Lubniewice

 • cisza, spokój i błogość niewielkiego miasteczka,
 • położone między Jeziorami Lubiąż oraz Krajnik,
 • bardziej swojsko i rodzinnie,
 • centrum miasta większe obszarowo, jednak posiadające gorsze zaplecze noclegowe i gastronomiczne niż Łagów,
 • główne atrakcje to Zamek Książąt Lubomirskich, Szlak Michaliny Wisłockiej oraz miejsca do rekreacji i wypoczynku,
 • mniej znane, przez co jest tutaj mniej tłumnie,

Łagów

 • atmosfera letniego kurortu, gdzie można poczuć smak wakacji,
 • położony nad przesmykiem między Jeziorami Łagowskim i Ciecz,
 • stawianie na sztukę i kulturę,
 • centrum miasta mniejsze obszarowo ale za to z liczniejszą gastronomią oraz większą bazą noclegową na terenie miasteczka,
 • główne atrakcje to zabytkowe ścisłe centrum, cykliczne wydarzenia oraz liczne formy rekreacji,
 • bardzo popularne, przez co liczniej odwiedzane przez turystów,
Widok na Jezioro Łagowskie z okolic przesmyku

Lubniewice i Łagów. Co warto zobaczyć?

Najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć w obu miejscowościach opisałem dla Was w kategorii “tu byłem“. Poniżej dorzucam listę z linkami do opisów tych miejsc oraz dodatkowo dopisuję inne ciekawe, choć już nie tak znane interesujące miejsca w okolicy.

lubniewice rowerki plaża atrakcje w lubniewicach plaża w lubniewicach Jezioro Lubiąż
Jedna z wypożyczalni sprzętu wodnego przy lubniewickiej plaży miejskiej

Moje wakacje w Lubniewicach z odwiedzinami w Łagowie

W wrześniu 2019 roku wybraliśmy się na rodzinne wakacje do Lubniewic. Spełniały one wszystkie nasze potrzeby w tamtym czasie, ponieważ szukaliśmy spokojnego miejsca na wakacje z bardzo małym dzieckiem. Lubniewice okazały się doskonałym miejscem na spacery, wypoczynek na plaży oraz ostoją spokoju.

Jednego dnia podczas naszego pobytu odwiedziliśmy Łagów, ponieważ stwierdziliśmy, że grzechem byłoby nie odwiedzić go, gdy jest się tak blisko. O tym wszystkim możecie przeczytać w poniższych wpisach:

Podsumowanie

Moje podsumowanie nie może być inne – zarówno Lubniewice i Łagów warto odwiedzić! To miejsca, które na wzajem się uzupełniają, oba są podobne ale również znacznie inne. Oba potrafią zachwycić i rozczarować i tylko odwiedzenie obu, wypełni Wasze wakacje w tej okolicy atrakcjami i przygodami.

lubniewice, księgarnia, informacja turystyczna lubniewice i łagów
“Szachulec” w którym znajduje się punkt informacji turystycznej w Lubniewicach

Lubniewice to miasto miłości, gdzie leniwie płynie czas i można naprawdę odpocząć. Natomiast Łagów to miasto z kulturalnym duchem, gdzie można dobrze zjeść i wygodnie spędzić urlop. W jednym i drugim miejscu będziesz miał okazję do podziwiania pięknych widoków, pofałdowanego krajobrazu, urokliwych jezior i magicznych zakamarków.

Nie ważne na które z miejscowości się zdecydujesz, poświęć chwilę i odwiedź również i drugie z nich, to zaledwie 20 kilometrów drogi.

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
OZNACZENIA WPISU