Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach
  • Marcin
  • 26 grudnia 2020
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

Nowy Zamek w Lubniewicach był moim największym rozczarowaniem podczas wakacji w Lubniewicach, które miały miejsce w 2019 roku. Niedostępny i tajemniczy, stał za strzeżonym ogrodzeniem tuż nad brzegiem Jeziora Lubiąż i jedyne co można było zobaczyć to jego strzelista wieża. Nie udało mi się wtedy dotrzeć bliżej jego murów, o co pytałem nawet miejscowych, którzy jednym tchem odpowiadali, że to prywatna posiadłość i turyści nie są tam mile widziani… Czas jednak wiele rzeczy zmienia! Największa atrakcja i magnes Lubniewic, czyli Nowy Zamek od 2020 roku jest udostępniony dla turystów. Obecnie nosi on nazwę Zamku Książąt Lubomirskich a jego obecny właściciel książę Jan Lubomirski-Lanckoroński umożliwił zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń swojej rezydencji. Mimo, że zwiedzanie odbywa się rzadko i by mieć pewność, że dostaniemy się do wnętrz wymagana jest wcześniejsza rejestracja, to jest to mimo wszystko milowy krok do rozwoju turystycznego Lubniewic. A o samym pałacu, zwanym “Nowym Zamkiem”, warto wspomnieć, że jest to rezydencja dosyć nowa, bo wzniesiona na początku XX wieku dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. To dwukondygnacyjna budowla zwieńczona iście zamkową wieżą. Jej losy nie były jednak iście książęce i rezydencjonalne, ponieważ po II wojnie światowej Nowy Zamek w Lubniewicach mieścił w swoich murach najpierw internat dla sierot a później ośrodek wczasowy. W czasach gdy zamek pełnił funkcję ośrodka wczasowego w jednym z jego pomieszczeń, swój gabinet miała Michalina Wisłocka, dzięki czemu zamek wpisano na trasę Szlaku Michaliny Wisłockiej. Mimo wielu funkcji jakie pełnił na przestrzeni lat zamek, w jego wnętrzach możemy podziwiać (informacja za broszurami gminnymi) pięknie dekorowane sale, boazerie, malowidła i kominek z mosiężnymi figurami. Jego wnętrza to na pewno nie lada gratka!

lokalizacja

Zamkowa 3, Lubniewice

GALERIA

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach
nowy zamek lubniewice
nowy zamek w lubniewicach
nowy zamek w lubniewicach
nowy zamek w lubniewicach

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Nowy Zamek w Lubniewicach to na pewno wyjątkowa rezydencja lecz nie wyróżniająca się na tle innych pałaców bądź zamków, których w naszym kraju nie brakuje.

  • MOIM ZDANIEM

Z racji, że dopiero od niedawna można podziwiać wnętrza zamku jest to tym bardziej apetyczny kąsek turystyczny. Będąc w Lubniewicach, warto zobaczyć wnętrza i otoczenie zamku.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)


CENY

5 / 5

Najprawdopodobniej bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Z racji że wejście do zamku trzeba umówić wcześniej telefonicznie, grupy zwiedzających turystów nie powinny być szczególnie duże.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

W czasie gdy byłem w Lubniewicach (2019) znalazłem jedynie kilka drogowskazów kierujących w stronę zamku, tablicę Szlaku Michaliny Wisłockiej oraz informacje o zakazie wstępu:)

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Duży i darmowy parking w ciągu ul. Zamkowej.

POTRZEBNY CZAS

Według informacji ze strony internetowej zamku, zwiedzanie wnętrz trwa około 1 godziny. Warto doliczyć sobie trochę czasu, by zobaczyć również otoczenie.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Otoczenie zamku jest dostępne dla każdego, niestety tego typu obiekty zazwyczaj nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Zarezerwuj wizytę w zamku odrobinę wcześniej, by mieć pewność zobaczenia wnętrz. Szczegóły zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej zamku – www.zameklubniewice.pl.

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

MOCNE STRONY

  • od niedawna udostępniony do zwiedzania,
  • powiązania z historią Michaliny Wisłockiej

SŁABE STRONY

  • ograniczona możliwość zwiedzania ze względu na prywatny charakter rezydencji,
  • po stanie zamku widać lata, w czasie których zamek popadał w zapomnienie

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dowiedź się więcej o Lubniewicach z moich pozostałych wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!