tu byłem

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

Nowy Zamek w Lubniewicach był moim największym rozczarowaniem podczas wakacji w Lubniewicach, które miały miejsce w 2019 roku. Niedostępny i tajemniczy, stał za strzeżonym ogrodzeniem tuż nad brzegiem Jeziora Lubiąż i jedyne co można było zobaczyć to jego strzelista wieża. Nie udało mi się wtedy dotrzeć bliżej jego murów, o co pytałem nawet miejscowych, którzy jednym tchem odpowiadali, że to prywatna posiadłość i turyści nie są tam mile widziani… Czas jednak wiele rzeczy zmienia! Największa atrakcja i magnes Lubniewic, czyli Nowy Zamek od 2020 roku jest udostępniony dla turystów. Obecnie nosi on nazwę Zamku Książąt Lubomirskich a jego obecny właściciel książę Jan Lubomirski-Lanckoroński umożliwił zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń swojej rezydencji. Mimo, że zwiedzanie odbywa się rzadko i by mieć pewność, że dostaniemy się do wnętrz wymagana jest wcześniejsza rejestracja, to jest to mimo wszystko milowy krok do rozwoju turystycznego Lubniewic. A o samym pałacu, zwanym „Nowym Zamkiem”, warto wspomnieć, że jest to rezydencja dosyć nowa, bo wzniesiona na początku XX wieku dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. To dwukondygnacyjna budowla zwieńczona iście zamkową wieżą. Jej losy nie były jednak iście książęce i rezydencjonalne, ponieważ po II wojnie światowej Nowy Zamek w Lubniewicach mieścił w swoich murach najpierw internat dla sierot a później ośrodek wczasowy. W czasach gdy zamek pełnił funkcję ośrodka wczasowego w jednym z jego pomieszczeń, swój gabinet miała Michalina Wisłocka, dzięki czemu zamek wpisano na trasę Szlaku Michaliny Wisłockiej. Mimo wielu funkcji jakie pełnił na przestrzeni lat zamek, w jego wnętrzach możemy podziwiać (informacja za broszurami gminnymi) pięknie dekorowane sale, boazerie, malowidła i kominek z mosiężnymi figurami. Jego wnętrza to na pewno nie lada gratka!

lokalizacja: Zamkowa 3, Lubniewice

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

zdjęcia

nowy zamek w lubniewicach
źródło: Facebook Fundacja Książąt Lubomirskich
nowy zamek w lubniewicach
źródło: Facebook Fundacja Książąt Lubomirskich
nowy zamek w lubniewicach
źródło: zamkilubuskie.pl
źródło: zamkilubuskie.pl

unikalność

3/5

Nowy Zamek w Lubniewicach to na pewno wyjątkowa rezydencja lecz nie wyróżniająca się na tle innych pałaców bądź zamków, których w naszym kraju nie brakuje.

moim zdaniem

3/5

Z racji, że dopiero od niedawna można podziwiać wnętrza zamku jest to tym bardziej apetyczny kąsek turystyczny. Będąc w Lubniewicach, warto zobaczyć wnętrza i otoczenie zamku.

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

5/5

Najprawdopodobniej bez opłat.

ilość turystów

4/5

Z racji że wejście do zamku trzeba umówić wcześniej telefonicznie, grupy zwiedzających turystów nie powinny być szczególnie duże.

infrastruktura turystyczna

3/5

W czasie gdy byłem w Lubniewicach (2019) znalazłem jedynie kilka drogowskazów kierujących w stronę zamku, tablicę Szlaku Michaliny Wisłockiej oraz informacje o zakazie wstępu:)

przydatne informacje

potrzebny czas

Według informacji ze strony internetowej zamku, zwiedzanie wnętrz trwa około 1 godziny. Warto doliczyć sobie trochę czasu, by zobaczyć również otoczenie.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Duży i darmowy parking w ciągu ul. Zamkowej.

dostępność

Otoczenie zamku jest dostępne dla każdego, niestety tego typu obiekty zazwyczaj nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Zarezerwuj wizytę w zamku odrobinę wcześniej, by mieć pewność zobaczenia wnętrz. Szczegóły zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej zamku – www.zameklubniewice.pl.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

mocne strony

  • od niedawna udostępniony do zwiedzania,
  • powiązania z historią Michaliny Wisłockiej

słabe strony

  • ograniczona możliwość zwiedzania ze względu na prywatny charakter rezydencji,
  • po stanie zamku widać lata, w czasie których zamek popadał w zapomnienie
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x