Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

 • Marcin
 • 27 grudnia 2020
Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Łagów, zwany również Perłą Ziemi Lubuskiej to niewielka miejscowość położona na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Najcenniejszy fragment Łagowa znajduje się tuż nad przesmykiem Jeziora Łagowskiego i Jeziora Ciecz. To właśnie nad tym przesmykiem ulokowane są najstarsze zabudowania Łagowa, które pamiętają złote czasy, gdy właścicielem Łagowa był Zakon Joannitów. Obecnie to miejscowość turystyczna, goszcząca wiele znanych wydarzeń jak np. najstarszy polski festiwal filmowy, czyli Lubuskie Lato Filmowe, coroczny zlot motocyklowy lub plenery malarskie. Łagów mimo swojej wartości turystycznej, znany jest przede wszystkim jako unikalna i kameralna miejscowość, malowniczo położona i z historycznym wręcz pomnikowym centrum. Właśnie od tego historycznego centrum wypada zacząć, ponieważ to ceglana i masywna wieża Zamku Joannitów góruje nad Łagowem ale i całą okolicą. Zamek w Łagowie to budowla wniesiona w XIV wieku przez Zakon Joannitów, by pełnić siedzibę komandorii zakonu. Od XIX wieku aż do dzisiaj jest własnością prywatną, obecnie mieści w sobie hotel oraz w ograniczonym stopniu dostępny jest dla turystów. Możliwe jest wejście na zamkową wieżę, która liczy sobie 35 metrów wysokości i z której rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Kolejnym ważnym zabytkiem urbanistycznym jest sam układ centrum Łagowa, który to jest ograniczony dwoma dawnymi bramami miasta: Bramą Polską oraz Bramą Marchijską, pochodzącymi z XV-XVI wieku. W obrębie dawnego Łagowa, czyli między zabytkowymi bramami znajduje się również zabytkowy kościół parafialny, znacznie młodszy od sąsiadującego zamku, bo z XIX wieku. Dodatkowo na ulicy zamkowej można podziwiać XVIII-wieczny budynek szachulcowy, w którym obecnie mieści się restauracja. Poza obszarem starego Łagowa można podziwiać jeszcze kilka wiekowych budynków, wzniesionych najczęściej w XVIII wieku a zlokalizowanych przy ul. B. Chrobrego. Kawałek od serca Łagowa, na ul. Zamkowej można podziwiać również murowany z cegły wiadukt kolejowy z którego rozciąga się panorama na centrum Łagowa. Łagów znany jest obecnie równie mocno ze swojej turystycznej i rekreacyjnej strony. Jest cenionym miejscem wypoczynku, głównie ze względu na położenie w przepięknych i spokojnych terenach. Oferuje dużą bazę noclegową oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Można tutaj na różnorodne sposoby spędzać miło czas, pływając po jeziorach, jeżdżąc na rowerach, wędkując lub spacerując. Corocznie do Łagowa ciągną tłumy turystów, chcących odpocząć i odprężyć się na łonie natury oraz w historycznych zakątkach. Dodatkowym magnesem są organizowane tutaj cykliczne wydarzenia oraz sezonowe atrakcje.

lokalizacja

Pojezierze Łagowskie, między jeziorami: Łagowskich i Ciecz

GALERIA

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

brama marchijska łagów lagow
zamek łagów lagow
brama marchijska i zamek w łagowie lagow lubniewice i łagów

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Łagów to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Zarówno jego historia, otaczająca przyroda, cykliczne wydarzenia oraz oferta turystyczna powodują, że miejsce to jest chętnym wakacyjnym kierunkiem dla wielu turystów z całej Polski. Na pewno niepowtarzalne miejsce na mapie Polski.

 • MOIM ZDANIEM

Choć nie każdy musi być entuzjastą spokoju i takich miejsc jak Łagów, to mimo wszystko nie powinno się go omijać. Będąc w tych stronach Łagów to pozycja niemal obowiązkowa, która nie każdego zachwyci ale każdego dopieści najlepiej jak potrafi.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.3 / 5

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior


CENY

5 / 5

Zwiedzanie Łagowa jest oczywiście bezpłatne. Należy jednak liczyć się z opłatami za wejścia do poszczególnych atrakcji, które w większości są przystępne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2.5 / 5

Łagów jest mały a turystów chcących go zobaczyć jest wielu…

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Poprawna informacja turystyczna to trochę za mało jak na tak wyjątkowe miejsce.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Dosyć duży parking znajduje się nieopodal zamku i kościoła parafialnego. Niestety w sezonie szybko może się zapełnić. Na plus brak opłat za postój.

POTRZEBNY CZAS

Łagów możesz zobaczyć nawet mając jedynie 2 godziny, warto jednak zostać tu na cały dzień lub nawet dłużej. Według uznania.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Jeżeli do Łagowa przyciąga Cię jego historyczna architektura, możesz poczuć się zawiedziony. „Historyczny” Łagów jest niewielki, rozciąga się jedynie na długości 150 metrów a do wielu miejsc, w tym zamku nie wejdziesz w celach zwiedzania wnętrz.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia w pobliżu Łagowa są Lubniewice!

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

MOCNE STRONY

 • unikalny układ urbanistyczny, oddający ducha średniowiecznego miasta,
 • dobre zaplecze noclegowe oraz bogata oferta gastronomiczna,
 • cykliczne wydarzenia o zasięgu krajowym,
 • unikalna przyroda w najbliższym otoczeniu,
 • szeroka oferta turystyczna, zapewniająca wypoczynek i rekreację

SŁABE STRONY

 • sporo turystów w sezonie,
 • wielkość zabytkowego centrum Łagowa,
 • wiele dojść do jeziora jedynie przez prywatne, zamknięte dla „nie gości” plaże ośrodków wczasowych,
 • średniej jakości informacja turystyczna

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dowiedź się więcej o Łagowie i Lubniewicach z moich pozostałych wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!