bolków wieże widokowe miasto z góry

Bolków. Malownicze miasto, które warto odwiedzić po drodze!


opublikowano: 10 lutego 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Planując wyjazd do Szklarskiej Poręby, szukałem ciekawego “przystanku” po drodze. Kiedy w tych poszukiwaniach, odkryłem Bolków i przeniosłem się dzięki Street View Map Google na tutejszą wieżę zamkową, wiedziałem już gdzie chcę się zatrzymać i co zobaczyć! Widok z wieży okazał się magnesem ale nie był jedyną atrakcją w tym malowniczym, dolnośląskim mieście. Poznajcie je!

Bolków. Podstawowe informacje

Bolków to niewielkie, dolnośląskie miasto, które słynie przede wszystkim z górującego nad nim średniowiecznego zamku. To u jego podnóża w XIII wieku założono miasto, które później przechodziło z rąk do rąk, raz będąc we władaniu polskim, raz czeskim a raz niemieckim. Spowodowane to było oczywiście newralgicznym czy nawet strategicznym położeniem, na skrzyżowaniu dróg handlowych.

Swoją nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej Bolkowi I Surowemu, który to za swojego panowania rozbudował tutejszy zamek, robiąc z niego ważną warownię na pograniczu z Czechami.

Jeżeli chcecie mała “chichotkę”, bardzo proszę – Bolków położony jest nad Nysą Szaloną:)

bolków
bolków

Lokalizacja

Bolków położony jest na styku Przedgórza Bolkowskiego i Gór Kaczawskich, który jednocześnie rozgranicza Sudety Środkowe i Zachodnie. Centrum miasta położone jest u podnóża Wzgórza Zamkowego (396 m. n.p.m.), na którym znajduje się bolkowski zamek, będący najstarszą częścią miasta.

Administracyjnie Bolków położony jest na terenie województwa dolnośląskiego w powiecie jaworskim. Od największego miasta okolicy, Jeleniej Góry dzieli go około 25 km. Nieco bliżej, bo około 18 km w linii prostej na południowy-wschód położony jest Wałbrzych.

Dojazd i komunikacja

Od wieków Bolków położony był na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i podobnie sprawa się ma również obecnie. Choć dzisiaj szlaki handlowe zastąpiły drogi szybkiego ruchu, dzięki którym do Bolkowa dojedziemy komfortową drogą ekspresową S3, mającą swój początek nad samym morzem ale również drogami krajowymi nr 3 i 5.

Dzięki temu komfortowo dotrzemy do Bolkowa własnym samochodem ale również mamy możliwość dojazdu komunkacją autobusą, obsługiwaną m. in. przez:

Przez Bolków nie przebiega żadna czynna linia kolejowa, przez co nie dotrzemy do niego pociągiem.

Bolków. Co warto zobaczyć w mieście?

Bolków najbardziej znany jest oczywiście z widocznego z daleka, średniowiecznego zamku, górującego nad miastem ale będąc tutaj warto również przespacerować się po miejscowym rynku, któremu nie brakuje klimatu.

Zamek Bolków

bolków

Zamek to nie tylko najstarsza część dzisiejszego miasta ale również największa atrakcja turystyczna! Choć sam zamek jest całkiem dobrym stanie jak na swoje lata, to niestety w wielu miejscach możemy oglądać jedynie mury.

zamek bolków
bolków

Ta XIII-wieczna warownia charakteryzuje się nietypowym kształtem wieży, która to ma “dziubek” skierowany na południe. Ów “dziubek” to tzw. dziub, skierowany w stronę potencjalnego zagrożenia, dzięki któremu wieża była bardziej odporna na ostrzał z armat. Więcej o samym zamku przekonacie się z dalszej części wpisu oraz opisu miejsca, którzy przygotowałem dla Was w kategorii tu byłem: Zamek Bolków

Poznajcie teraz nieco więcej informacji o samym zamku.

Parking i dojście do zamku

Nim wejdziemy na sam zamek, musimy oczywiście do niego dojechać lub dotrzeć. U podnóża Wzgórza Zamkowego znajduje się niewielki parking dla odwiedzających warownie na którym, możemy bezpiecznie zostawić auto.

bolków
bolków
zamek bolków

Od parkingu dotrzemy do bramy zamkowej kamienistą drogą, stale prowadzącą pod górę. Po drodze miniemy malutką kapliczkę a po przejściu bramy wejdziemy na wielki dziedziniec zamku.

Zamek dolny i górny

Po zakupieniu biletów wstępu w drewnianej chacie na zamkowym dziedzińcu możemy wejść na zamek górny. Tam będziemy mogli zobaczyć dawne armaty, zamkową studnię i zobaczyć wszystkie najciekawsze zakamarki warowni.

bolków
bolków

Warto również zejść na zewnętrzny pierścień umocnień zamku dolnego po wschodniej i północnej stronie zamku górnego, z którego pięknie prezentuje się zarówno sam zamek jak i położone w dole centrum miasta.

Muzeum

Wracając na zamek górny, warto wstąpić jeszcze do XVI-wiecznego Domu Niewiast, położonego w północno-zachodniej części zamku górnego. W tym trzykondygnacyjnym budynku znajduje się Muzeum Zamek Bolków, gdzie zobaczymy ekspozycje i wystawy czasowe oraz będącą na stałe wystawę makiet okolicznych zamków i warowni.

bolków

Po wizycie w muzeum możemy udać się do zamkowej karczmy, sklepiku z pamiątkami lub na perłę w koronie, czyli zamkową basztę!

Wieża zamkowa i widoki

Po pokonaniu krętych i wąskich schodów, prowadzących na zamkową wieżę, ujrzymy widok, który jest chyba największą atrakcją tego miejsca! Oczywiście moim zdaniem:)

Z zamkowej wieży rozciąga się imponujący i rozległy widok, na którym przy dobrej pogodzie uda się dostrzec m. in. Trójgarb, Góry Sokole i Rudawy Janowickie.

zamek bolków
bolków

Oczywiście ze szczytu baszty doskonale widać również położone w dole miasto Bolków, które mamy dosłownie jak na dłoni!

A teraz Wam przedstawiam moje ulubione zdjęcia z całego roku! Zrobiłem je właśnie na zamkowej wieży w Bolkowie. Przyznacie, że widok bajkowy!

bolków kierunkowo.pl dolny śląsk

Zresztą gdzie się człowiek nie obrócił z aparatem, tam dech zapierało!

Oczywiście przyznaje, że miałem szczęście do pogody, dzięki której widok był niezwykle barwny i kolorowy. Jednak nawet w mniej sprzyjającą pogodę, jest nad czym się zachwycać stojąc na szczycie wieży w Bolkowie.

Widok na okolice

Z zamkowej wieży doskonale widać również Górę Bekera z charakterystyczną wieżyczką z zegarem oraz Zamek Świny, który oddalony jest o około 2 kilometry.

Góra Bekera
bolków zamek świny
Zamek Świny

Na tym zakończę, krótką prezentację Zamku Bolków, po więcej informacji odsyłam Was do strony internetowej zamku oraz mojego opisu tego miejsca w kategorii tu byłem: Zamek Bolków, a ja zabieram Was na rynek w Bolkowie.

Rynek w Bolkowie

Odwiedzając Bolków większość turystów najczęściej chce zobaczyć tutejszy zamek i ruszyć dalej w swoją trasę. Ja postanowiłem zobaczyć również miejscowy rynek, który wyglądał zachęcająco na zdjęciach a był oddalony jedynie o 5 minut spaceru!

bolków
bolków

W ostatnich latach rynek przeszedł gruntowną przebudowę, która można powiedzieć nadal trwała podczas naszej wizyty, bo ratusz przykrywały budowlane rusztowania. Fajnie, że centrum Bolkowa pięknieje, choć trochę szkoda, że tak mało zieleni znalazło się na “nowym” rynku ale niestety to bolączka setek podobnych miejsc w Polsce…

bolków
bolków

Bez wątpienia największego uroku i klimatu temu miejscu dodają kolorowe kamieniczki z efektownie wyglądającymi podcieniami. Swój urok mają również gęsto rozlokowane schody prowadzące do nich.

Od południa rynek zamyka kościół św. Jadwigi ze wyróżniającą się wysokością wieżą.

Na rynku znajdziecie zaledwie kilka miejsc, gdzie można usiąść i wypić filiżankę kawy lub zjeść coś pożywniejszego. Zdecydowaną większość lokali przy rynku zajmują sklepy, banki czy po prostu lokale prywatne.

Okolice miasta

Zamek Świny

Widziałem go jedynie z wieży Zamku Bolków, z której prezentował się ciekawie. Poszperałem więcej na jego temat i choć okazało się, że ruiny nie są dostępne dla turystów z racji że jest w prywatnych rękach, to archiwalne zdjęcia prezentowały go bardzo efektownie. Może ktoś z Was akurat lubi takie atrakcje i znajdzie “klucznika”, bo podobno ktoś oprowadza po warowni “na telefon”…

Wieża widokowa w Dobromierzu

Choć osobiście nie byłem na niej, tutejszy krajobraz tak cieszy oczy, że każdy punkt widokowy powinien zapierać dech w piersiach! Właśnie dlatego postanowiłem wspomnieć o tej wieży widokowej, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Bolkowa.

Więcej ciekawych miejsc na Dolnym Ślasku

Jak już wspomniałem na początku Bolków był przystankiem w drodze do Szklarskiej Poręby, do której zmierzaliśmy po raz kolejny, bo mamy po prostu słabość do tego miejsca… Ogólnie słabość to mamy do całego Dolnego Śląska, który bardzo chętnie odwiedzamy całą rodzinką a później ja równie chętnie dzielę się z Wami wrażeniami na blogu:) Dlatego poznajcie kilka wpisów z Dolnego Śląska!

Praktyczne opisy atrakcyjnych miejsc

Blogowe wpisy to nie wszystko co dla Was przygotowałem! Każde odwiedzone miejsce, które szczególnie warte jest uwagi opisuję dla Was w kategorii tu byłem! Znajdziecie w nich praktyczne informacje, zdjęcia oraz moją subiektywną ich atrakcyjności! Poniżej kilka z nich a po więcej zapraszam do kategorii tu byłem.

A jeżeli wolicie szukać ciekawych miejsc na mapie, koniecznie odwiedźcie przygotowaną przeze mnie mapę atrakcji turystycznych w Polsce!

Poradniki turystyczne

A gdy już będziecie mieli upatrzone podróżnicze cele, przeczytajcie moje poradniki turystyczne w których dzielę się z Wami moimi doświadczeniami i poradami z podróży!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu