Zamek Bolków

zamek bolków
 • Marcin
 • 31 stycznia 2022
Zamek Bolków

Średniowieczny Zamek Bolków to warownia położona na Wzgórzu Zamkowym, które z jednej strony urywa się urwiskiem w stronę Nysy Szalonej, a z drugiej łagodnie opada do położonego u jego podstaw, kilkutysięcznego Bolkowa.

Pierwsza warownia w tym miejscu stanęła już w XIII wieku z inicjatywy Bolesława II Rogatki, który to rozpoczął budowę twierdzy, która została dalej rozbudowana przez Bolka I Surowego. Jego historia jest tak bogata, zawiła i trudna do streszczenia, że od razu odsyłam Was do innych źródeł pisanych (np. strony internetowej Zamku Bolków). Wartym odnotowania jest okres kiedy zamek rozbudowano do kształtu, w jakim możemy podziwiać go dzisiaj. Rozbudowa miała miejsce w XVI wieku i po jej ukończeniu zamek stał się jedną z największych warowni Dolnego Śląska, mając powierzchnię około 7600 metrów kwadratowych. Ostatnimi właścicielami, którzy dbali o warownie byli Cystersi, którzy nabyli go w XVIII wieku i po ponad 100 latach, po sekularyzacji zakonu, przekazali na majątek państwa pruskiego. Od tego czasu, czyli początku XIX wieku Zamek Bolków popadał w ruinę.

Ciekawostką jest fakt, że Zamek Bolków pełnił również funkcję skarbca a dodatkowo, krążą hipotezy o ukrytych pomieszczeniach w podziemiach zamku, które mogły nawet skrywać legendarną Bursztynową Komnatę. Tę samą, która mogła zostać ukryta dosłownie wszędzie:) Mimo wszystko od czasu do czasu prowadzone są badania archeologiczne, które mają potwierdzić lub obalić te hipotezy. Dodatkową gratką jest również nietypowy kształt wieży, która nie jest okrągła a ma kształt “łezki”, czyli bardziej fachowo mówiąc ma tzw. “dziób”.

W XX wieku podjęto prace mające poprawić jego stan a największe zostały przeprowadzone w latach 90. XX wieku. W chwili obecnej zamek jest udostępniony dla turystów, mieści się w nim Muzeum Zamek Bolków (oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze) oraz przeprowadzane są dalsze prace renowacyjne.

lokalizacja

Zamkowa 1, 59-420 Bolków

GALERIA

Zamek Bolków

zamek bolków
zamek bolków
zamek bolków
zamek bolków

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Choć Zamek Bolków przypomina wiele innych średniowiecznych fortec, np. położony niedaleko Zamek Chojnik. Mimo wszystko wyróżnia się nietypowym kształtem wieży (wieża z dziobem) oraz niesamowicie malowniczym widokiem z jej szczytu!

 • MOIM ZDANIEM

Dla takiego widoku z zamkowej wieży warto przejechać nawet kilkaset kilometrów! A do tego wiele zamkowych ciekawostek, historii oraz atrakcji.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Bolków, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.3 / 5

Zamek Bolków


CENY

4 / 5

Ceny za wstęp na rozsądnym poziomie.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Tłumów nie ma, ale zamek chętnie odwiedzany jest przez turystów. Często, podobnie do nas, odwiedzany jest “po drodze”.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2.5 / 5

Choć do zamku kieruje nas mural na kamienicy przy ul. Rycerskiej a na miejscu znajdziemy kilka dodatkowych wskazówek dla odwiedzających, to ogólnie informacja turystyczna przygotowana jest bardzo słabo…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

U podnóża Wzgórza Zamkowego, przy ul. Bolka znajduje się niewielki parking samochodowy (na ok. 20 samochodów). Parking jest płatny ale bywa na nim ciężko o miejsce. Ratuje sytuację fakt, że ruch na nim jest spory, dzięki czemu najczęściej znajdziemy miejsce po kimś, kto akurat odjeżdża.

POTRZEBNY CZAS

My na zamku byliśmy około 70 minut. Myślę, że można zagościć tu na chwilę dłużej, jednak maksymalnie do 2 godzin.

SUGEROWANY WIEK

Dla małych dzieci (do 4 lat) zamek jest średnią atrakcją a one nie zawsze chcą wejść np. na wieżę czy ciemniejszych zakamarków. Moim zdaniem zamek będzie atrakcją dla dzieci minimum 5-letnich a optymalnie nawet w wieku szkolnym.

DOSTĘPNOŚĆ

Do warowni dotrzemy stroną, brukowaną ulicą, którą z pomocą innych pokona każdy wózek. Niestety zamek, podobnie jak inne średniowieczne warownie nie jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Przy zamkowym parkingu znajdziecie również toalety miejskie (dodatkowo płatne), które dla podróżników “w trasie” mogą okazać się kluczowe:)

Zamek Bolków

MOCNE STRONY

 • niesamowity widok z zamkowej wieży,
 • unikalny kształt wieży,
 • doskonała atrakcja do zobaczenia po drodze,
 • parking u podnóża Wzgórza Zamkowego,
 • rozsądne ceny biletów,

SŁABE STRONY

 • pozostawiająca niedosyt informacja turystyczna, której moim zdaniem powinno być więcej…
 • płatności na każdym kroku (parking, wstęp na zamek, toalety przy parkingu), dodatkowo nie wszędzie można płacić kartą…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej o Bolkowie przeczytacie we wpisie, który już wkrótce na kierunkowo.pl!

Ale skoro odwiedziliśmy Zamek Bolków w drodze do Szklarskiej Poręby, poznajcie również kilka wpisów właśnie z tego niezwykłego miasta na Dolnym Śląsku:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!