zamek bolków

Zamek Bolków

Średniowieczny Zamek Bolków to warownia położona na Wzgórzu Zamkowym, które z jednej strony urywa się urwiskiem w stronę Nysy Szalonej, a z drugiej łagodnie opada do położonego u jego podstaw, kilkutysięcznego Bolkowa.

Pierwsza warownia w tym miejscu stanęła już w XIII wieku z inicjatywy Bolesława II Rogatki, który to rozpoczął budowę twierdzy, która została dalej rozbudowana przez Bolka I Surowego. Jego historia jest tak bogata, zawiła i trudna do streszczenia, że od razu odsyłam Was do innych źródeł pisanych (np. strony internetowej Zamku Bolków). Wartym odnotowania jest okres kiedy zamek rozbudowano do kształtu, w jakim możemy podziwiać go dzisiaj. Rozbudowa miała miejsce w XVI wieku i po jej ukończeniu zamek stał się jedną z największych warowni Dolnego Śląska, mając powierzchnię około 7600 metrów kwadratowych. Ostatnimi właścicielami, którzy dbali o warownie byli Cystersi, którzy nabyli go w XVIII wieku i po ponad 100 latach, po sekularyzacji zakonu, przekazali na majątek państwa pruskiego. Od tego czasu, czyli początku XIX wieku Zamek Bolków popadał w ruinę.

Ciekawostką jest fakt, że Zamek Bolków pełnił również funkcję skarbca a dodatkowo, krążą hipotezy o ukrytych pomieszczeniach w podziemiach zamku, które mogły nawet skrywać legendarną Bursztynową Komnatę. Tę samą, która mogła zostać ukryta dosłownie wszędzie:) Mimo wszystko od czasu do czasu prowadzone są badania archeologiczne, które mają potwierdzić lub obalić te hipotezy. Dodatkową gratką jest również nietypowy kształt wieży, która nie jest okrągła a ma kształt “łezki”, czyli bardziej fachowo mówiąc ma tzw. “dziób”.

W XX wieku podjęto prace mające poprawić jego stan a największe zostały przeprowadzone w latach 90. XX wieku. W chwili obecnej zamek jest udostępniony dla turystów, mieści się w nim Muzeum Zamek Bolków (oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze) oraz przeprowadzane są dalsze prace renowacyjne.

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Bolków, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Choć Zamek Bolków przypomina wiele innych średniowiecznych fortec, np. położony niedaleko Zamek Chojnik. Mimo wszystko wyróżnia się nietypowym kształtem wieży (wieża z dziobem) oraz niesamowicie malowniczym widokiem z jej szczytu!

Zamek Bolków

zamek bolków
zamek bolków
zamek bolków
zamek bolków
3 / 5

Dla takiego widoku z zamkowej wieży warto przejechać nawet kilkaset kilometrów! A do tego wiele zamkowych ciekawostek, historii oraz atrakcji.

Zamek Bolków
3.3 / 5

4 / 5

Ceny za wstęp na rozsądnym poziomie.

3.5 / 5

Tłumów nie ma, ale zamek chętnie odwiedzany jest przez turystów. Często, podobnie do nas, odwiedzany jest “po drodze”.

2.5 / 5

Choć do zamku kieruje nas mural na kamienicy przy ul. Rycerskiej a na miejscu znajdziemy kilka dodatkowych wskazówek dla odwiedzających, to ogólnie informacja turystyczna przygotowana jest bardzo słabo…

3.5 / 5

U podnóża Wzgórza Zamkowego, przy ul. Bolka znajduje się niewielki parking samochodowy (na ok. 20 samochodów). Parking jest płatny ale bywa na nim ciężko o miejsce. Ratuje sytuację fakt, że ruch na nim jest spory, dzięki czemu najczęściej znajdziemy miejsce po kimś, kto akurat odjeżdża.

My na zamku byliśmy około 70 minut. Myślę, że można zagościć tu na chwilę dłużej, jednak maksymalnie do 2 godzin.

Dla małych dzieci (do 4 lat) zamek jest średnią atrakcją a one nie zawsze chcą wejść np. na wieżę czy ciemniejszych zakamarków. Moim zdaniem zamek będzie atrakcją dla dzieci minimum 5-letnich a optymalnie nawet w wieku szkolnym.

Do warowni dotrzemy stroną, brukowaną ulicą, którą z pomocą innych pokona każdy wózek. Niestety zamek, podobnie jak inne średniowieczne warownie nie jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się.

  • niesamowity widok z zamkowej wieży,
  • unikalny kształt wieży,
  • doskonała atrakcja do zobaczenia po drodze,
  • parking u podnóża Wzgórza Zamkowego,
  • rozsądne ceny biletów,
  • pozostawiająca niedosyt informacja turystyczna, której moim zdaniem powinno być więcej…
  • płatności na każdym kroku (parking, wstęp na zamek, toalety przy parkingu), dodatkowo nie wszędzie można płacić kartą…

Przy zamkowym parkingu znajdziecie również toalety miejskie (dodatkowo płatne), które dla podróżników “w trasie” mogą okazać się kluczowe:)

Zamek Bolków

Więcej o Bolkowie przeczytacie we wpisie, który już wkrótce na kierunkowo.pl!

Ale skoro odwiedziliśmy Zamek Bolków w drodze do Szklarskiej Poręby, poznajcie również kilka wpisów właśnie z tego niezwykłego miasta na Dolnym Śląsku:

Wpis opublikowano: 31 stycznia 2022, ostatnia modyfikacja treści: 31 stycznia 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl