złoty widok w michałowicach złoty widok michałowice taras widokowy karkonosze punkt widokowy

Złoty Widok w Michałowicach (trasa, parking, zdjęcia)


opublikowano: 11 lutego 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Poznajcie Złoty Widok w Michałowicach – jeden z najlepszych punktów widokowych na Karkonosze, jakie możecie znaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby czy Karpacza. Od swojego imiennika znajdującego się bliżej Szklarskiej Poręby odróżnia go nie tylko panorama ale również popularność, kameralność i banalne dojście. Michałowice i jego Złoty Widok to świetna atrakcja dla każdego, kto chciałby w spokoju delektować się pięknem i klimatem górskiej wędrówki, również w rodzinnym gronie z dziećmi. Przeczytajcie o tym miejscu na moim blogu!

Michałowice – podstawowe informacje

Michałowice to obecnie część Piechowic, niewielkiego miasta na Dolnym Śląsku, u podnóża Karkonoszy. Historia Michałowic sięga XVII wieku, kiedy to według legendy przybyło w to miejsce trzech czeskich braci – Michałów, wygnańców religijnych z Czech po wojnie XX-letniej. Byli oni protestantami, którzy w związku z rekatolizacją musieli uciekać, chcąc ratować swój dobytek i majątek. W tym czasie swoją kryjówkę w Karkonoszach znalazło wielu Czechów, który zakładali tutaj osady i żyli głównie z rolnictwa, pasterstwa i drobnego rzemiosła.

michałowice zabytkowa zabudowa
michałowice zabytkowa zabudowa

W 1741 roku niewielka wieś Michałowice (wtedy Kiesewald), podobnie jak Śląsk zostały przyłączone do Prus. Mieszkańcy osady w tym czasie, w wielu przypadkach porzucili swoje zajęcia i zaczęli trudnić się… przemytem towarów z Czech, w czym pomagała im doskonała znajomość okolicznych terenów. Lepsze czasy na osady nastały pod koniec XIX wieku, kiedy to dostrzeżono jej potencjał turystyczny. Zaczęły powstawać wtedy hotele i pensjonaty a turyści przybywali tutaj obcować z naturą, podziwiać krajobraz i delektować się spokojem i ciszą. Dawniej wieś posiadała nawet skocznię narciarską, wyciąg, tor saneczkowy i dwa baseny! W latach 60. XX-wieku Michałowice przyłączono do Piechowic.

Obecnie Michałowice, będące osiedlem Piechowic są malowniczym zakątkiem, mającym wiele typowych cech małego, górskiego kurortu. Michałowice są bardzo dobrą bazą wypadową w Karkonosze, przez którą przebiega kilka szlaków turystycznych biegnących w głąb Karkonoskiego Parku Narodowego, m. in. na Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły czy inne popularne miejsca w pobliskich górach. Latem odbywają się tutaj zawody kolarstwa górskiego a zimą Michałowice przyciągają głównie fanów narciarstwa biegowego.

michałowice kraina ducha gór tablica informacyjna
michałowice kraina ducha gór tablica informacyjna

Najciekawsze miejsca, budynki i historie Michałowic możecie poznać z tablic “Krainy Ducha Gór”, rozlokowanych po całych Michałowicach. Musze przyznać, że to bardzo fajna inicjatywa i należycie wykonana! Choć oczywiście wszystkie one są warte poznania, w tym wpisie skupię się na przybliżeniu Wam Złotego Widoku w Michałowicach.

Lokalizacja

Złoty Widok w Michałowicach znajduje się w niewielkim mieście Piechowice (Michałowice to jedno z osiedli miasta, położone wyżej niż centrum) na Dolnym Śląsku, niemal tuż u podnóża samych Karkonoszy.

Od stolicy regionu – Wrocławia, dzieli go ok. 100 kilometrów. Znacznie bliżej jest za to do popularnych miast turystycznych w tej okolicy: Szklarskiej Poręby – 5 km, Jeleniej Góry – 10 km i Karpacza – 14 km.

Komunikacja, dojazd i parking

Piechowice, których częścią są Michałowice, mimo położenia u podnóża samych Karkonoszy są bardzo dobrze skomunikowane. Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 311 (Jelenia Góra – Jakuszyce) po której kursują składy m. in. Kolei Dolnośląskich, PKP Intercity czy POLREGIO. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów znajdziecie na Portalu Pasażera PKP PLK. Do centrum Piechowic możecie dojechać również komunikacja autobusową którą realizuje PKS “Tour” z Jeleniej Góry a samych Michałowic komunikacją podmiejską z Jeleniej Góry – MZK Jelenia Góra (optymalny przystanek: Michałowice Śnieżna).

michałowice centrum miejscowości parking tablice informacyjne

Z centrum Piechowic, do położonych ponad nim Michałowic możecie dostać się również pieszo, idąc niebieskim szlakiem turystycznym (czas przejścia ok. 1:15 h).

Do Michałowic możecie dojechać również własnym samochodem, co będzie dodatkową atrakcją. Trasa prowadzi krętą drogą z centrum Piechowic. W drodze do Michałowic przejedziecie przez jedyny w Sudetach tunel skalny (wykuty w latach 20. XX-wieku), mający kilkanaście metrów długości.

Gdzie można zaparkować?

Najlepszym miejscem do zaparkowania w okolicach Złotego Widoku w Michałowicach jest parking przy skrzyżowaniu ulic Śnieżnej i Sudeckiej. Parking jest bezpłatny.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Złoty Widok w Michałowicach!

Złoty Widok w Michałowicach to jeden z kilku wyjątkowych punktów widokowych na Pogórza Karkonoskiego. Często mylony jest z dużo bardziej znanym i popularnym Złotym Widokiem w pobliżu Szklarskiej Poręby (możecie o nim przeczytać w tym wpisie: Jak dojść na Złoty Widok i co przy okazji zobaczyć w pobliżu?). Każdy z nich jest jednak inny i każdy ma swoich sympatyków. Poznajcie zatem ten mniej znany Złoty Widok w Michałowicach, dużo bardziej spokojny i kameralny a niemal równie widokowy!

tablica złoty widok 650 m
marcin krawczyk autor bloga kierunkowo.pl

Ten punkt widokowy z wygodną platformą znajduje się na zboczach Drewniaka (672 m n.p.m.) na zachód od centrum Michałowic. Ja dotarłem do niego jesienią 2023 roku.

Trasa na Złoty Widok w Michałowicach

Aby zobaczyć panoramę Karkonoszy i Gór Izerskich, która rozpościera się ze Złotego Widoku w Michałowicach, najpierw musimy do niego dojść. Nie jest to ani długie, ani trudne ponieważ prowadzi do niego jeden szlak, stosunkowo łatwy jak na górskie trasy a czas przejścia z centrum Michałowic do punktu widokowego nie powinien zająć Wam więcej niż 20 minut.

drogowskaz na złoty widok

Oto trasa, którą pokonałem w drodze na michałowicki Złoty Widok.

Początek trasy jest na skrzyżowaniu ulicy Sudeckiej i Śnieżnej, gdzie znajduje się również węzeł szlaków turystycznych i parking.

Pierwsze kilkaset metrów prowadzi ulicami Michałowic: Sudecką i Kolonijną. Należy iść zgodnie z oznaczeniami zielonego szlaku, które są dobrze widoczne. Dojście do Złotego Widoku w Michałowicach jest też oznakowane dodatkowymi tablicami, przez co nie powinniście pomylić trasy.

Po około 2 minutach spaceru ulicami Michałowic szlak skręca w lewo – w ulicę Złoty Widok. Początkowo podejście jest bardzo strome i biegnie pomiędzy ogrodzonymi działkami prywatnymi. Po kilkuset metrach łagodnieje a teren staje się płaski. Jak się później przekonacie było to jedyne podejście w drodze na Złoty Widok w Michałowicach.

Kiedy teren zrobi się płaski, szlak skręca w prawo na zachód i dalej prowadzi liściastym lasem. Na prawo od ścieżki mijamy szczyt Drewniaka (672 m n.p.m.) – wzgórza, na zboczach którego zlokalizowany jest Złoty Widok w Michałowicach. Dalej ścieżka biegnie na wprost, po równym terenie.

Po około 12 minutach wędrówki zaczynamy mijać pierwsze bloki skalne, znajdujące się przy szlaku. Największą grupę skał omijamy idąc szlakiem od północnej strony, choć możemy również przejść przez nie, fundując sobie dodatkowe atrakcje po drodze, o których napiszę Wam w dalszej części wpisu.

Po minięciu skupiska bloków skalnych szlak zaczyna delikatnie opadać, co jest oznaką, że punkt widokowy jest już dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ostatnie 100 metrów trasy jest wąską ścieżką, prowadzącą głównie po dużych kamieniach. Zza bujnej zieleni powinniście już dostrzegać nieco więcej nieba i zarys charakterystycznej platformy widokowej. Po kilkudziesięciu kolejnych krokach jesteście na miejscu.

Atrakcje po drodze

Ale nim przybliżę Wam to co czeka na Was w punkcie widokowym, wróćmy jeszcze do miniętych po drodze okazów przyrody i formacji skalnych. Skrywają one w sobie wiele ciekawostek, które możecie odkryć schodząc z zielonego szlaku turystycznego i podążyć ścieżką wśród skał. Już sama wędrówka pośród głazowiska będzie przygodą, szczególnie dla najmłodszych.

michałowice kociołki przy zielonym szlaku
korzeń drzewa obrośnięty zielonym mchem

Grupa skalna nazywana jest Kociołki i została odkryta i opisana przez wrocławskiego profesora Wolfganga Scholza ponad 100 lat temu. Znajdziecie tutaj ponad 30 okrągłych zagłębień w kształcie kotłów – tzw. kociołków wietrzeniowych, których pochodzenie i powstanie nie jest dla nas do końca jasne. Dodatkowo u stóp zbiorowiska skał znajduje się kilka małych jaskiń, do których również możemy podejść.

Złoty Widok w Michałowicach – platforma widokowa

Prawdziwym celem wędrówki jest jednak najbardziej znany w Michałowicach punkt widokowy. Docierając na Złoty Widok w Michałowicach możecie liczyć na szeroką panoramę na zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej, na której bez problemu dostrzeżecie m. in. Szrenicę, Łabski Szczyt, Wielki Szyszak, Wysoki Kamień oraz położoną kilka kilometrów dalej na południe Szklarską Porębę.

Aby ułatwić nam podziwianie widoków a także poprawić nasze bezpieczeństwo, wybudowano w tym miejscu platformę widokową, na której znajdują się również ławki, na których możecie na chwile przysiąść.

Platforma ma prostą konstrukcję ale również jedno ciekawe rozwiązanie – na jej końcu zamontowano grubą (podwójną) szybę, która pozwala cieszyć się bezpiecznie widokiem również niższym brzdącom. Pozwala też zrobić nam wyjątkowe i pomysłowe pamiątkowe zdjęcie. Obok platformy znajduje się również miejsce na ognisko (niestety nie wiem, na ile legalne), pamiątkowa tabliczka oraz skały, wcześniej pełniące funkcję platformy widokowej.

Świetne miejsce na rodzinne wyjście w góry

Złoty Widok w Michałowicach to doskonały cel na rodzinne wyjście w góry a nawet stawianie pierwszych kroków na górskim szlaku przez nasze pociechy. Trasa nie jest wymagająca ani długa, a mimo to znajduje się na niej zarówno fragment bardziej stromego podejścia i zejścia czy sekcja prowadząca pod skałkach. Doskonały teren na górskie przetarcie!

szlak turystyczny między skałami michałowice dojście na punkt widokowy
szlak turystyczny góry dziecko kije trekingowe

Dodatkowo zarówno punkt widokowy jak i sama trasa jest bezpieczna, biegnie liściastym lasem zapewniającym cień i nie odbiega daleko od zabudowań. Dlatego, jeżeli zastanawiacie się, gdzie wybrać się w góry z dziećmi, jest to jedna z doskonałych propozycji!

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Gminy Miejskiej Piechowice, link, dostęp z dn. 08.02.2024,
  • wpis Michałowice w serwisie www.karkonosze.pl, link, dostęp z dn. 08.02.2024,
  • artykuł pt. Michałowice, dolnośląska wioska, którą upodobali sobie artyści. Dojedziecie tu tunelem wykutym w granitowej skale. Widoki was oczarują w serwisie www.gazetawroclawska.pl, link, dostęp z dn. 08.02.2024,
  • wpis Michałowice (Piechowice) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 08.02.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu