tu byłem

Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie znajduje się w niemal najwyższym punkcie centrum miasta, przy ulicy Adama Mickiewicza. Bardzo surowy budynek świątyni, głównie wybudowanej z granitu i piaskowca wzniesiono w latach 1888-1889. Dominującym elementem świątyni jest kościelna wieża z nietypowym, dwuspadowym dachem na którym znajduje się wieńcząca całość latarenka. Początkowo miała być świątynia katolicką, choć ostatecznie została protestancką. Bardzo złe czasy dla świątyni nastały po II wojnie światowej, kiedy to aż do 1980 roku przechodziła z rąk do rąk różnych wyznań, przez co była systematycznie grabiona, niszczona i szabrowana. Dopiero we wspomnianym 1980 roku, została nabyta przez parafię pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie i poddana pracom remontowym. Prace trwały 3 lata, po których ponownie odprawiano w niej nabożeństwa i msze, a dodatkowo w 1998 roku świątynia stała się kościołem parafialnym.

lokalizacja: ul. Adama Mickiewicza 16, Szklarska Poręba

Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie

zdjęcia

unikalność

1/5

Choć surowa bryła kościoła, wyróżnia się odrobinę na te innych świątyń w ogólnym rozrachunku kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie jest podobny do wielu innych kościołów.

moim zdaniem

1/5

Powiedziałbym, że kościół jak kościół… W okolicy jest wiele innych ciekawszych miejsc do zobaczenia, dlatego jeżeli nie czujesz duchowej potrzeby, odpuść sobie lub zobacz w ostatniej kolejności.

Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie

mapa

oceny

średnia ocena
3.3/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5/5

Turystów jest niewielu lecz parafian nie brakuje.

infrastruktura turystyczna

1.5/5

Szczątkowe informacje, utopione wśród ogłoszeń parafialnych i religijnych. No ale nie jest to przecież atrakcja turystyczna, tylko kościół.

przydatne informacje

potrzebny czas

W zależności od własnych upodobań, jednak turystycznie parę minut powinno być wystarczające.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Niewielki parking pod samą świątynią, który dodatkowo jest bezpłatny i zapełnia się praktycznie tylko podczas nabożeństw i mszy.

dostępność

By dostać się do świątyni należy pokonać kilka schodów, które z pomocą innych pokona każdy.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Dojście do kościoła od centrum miasta wiedzie niemal stale do góry, miejscami jest naprawdę strono, dlatego niech nie zdziwi Was widok lekko spoconych i zdyszanych wiernych w świątyni.

Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie

mocne strony

  • nietypowa, surowa bryła świątyni,
  • parking pod kościołem,

słabe strony

  • brak informacji dedykowanej dla turystów, która przybliżyła by historię oraz architekturę świątyni

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Kościół pw Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x