Jak oszczędzać na wakacje

Jak oszczędzać na wakacje? [13 sposobów]


opublikowano: 18 lutego 2022
kategoria: poradnik
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Każdy z nas marzy o letnim odpoczynku lub podróży w nieznane. Niestety jak wszystko inne, również podróże kosztują i to czasami wcale nie mało… Warto poświęcić chwilę i przeczytać, jak oszczędzać na wakacje, by w momencie ruszania w podróż mieć wystarczająco funduszy. Dzięki temu, nie będziemy zmuszeni do zmiany swoich planów tylko ze względu na pieniądze. Kilka pomysłów na to jak zaoszczędzić lub dorobić na wakacje, znajdziecie właśnie w tym wpisie.

Ile kosztują wakacje w Polsce?

Koszty wczasów w Polsce to temat tak szeroki i wielowątkowy, że byłby pewnie doskonały na niejedną pracę doktorską, mimo to podzielę się z Wami własnymi danymi, zbieranymi przez kilka lat aby były bardziej precyzyjne.

Podróżowanie to nie najtańsze hobby czy pasja, jaką zna świat a mimo to uwielbiamy możliwość wyjazdu w domu na beztroski urlop. Nie trzeba podróżować drogo, można poznawać świat nieco mniejszym nakładem finansowym. Jeżeli ciekawi Was jak tanio podróżować, zapraszam do wpisu: Tanie podróżowanie, czyli jak mało wydać na wyjeździe?

Wróćmy jednak do wydatków jakie każdy z nas ponosi na typowym, corocznym wyjeździe wakacyjnym. Każdy kto choć raz podsumował sobie wyjazd wakacyjny pod kątem wydatków, dosyć dobrze orientuje się w temacie i dobrze wie ile taka przyjemność kosztuje.

Średni koszt wypoczynku w Polsce na osobę

Swoje obliczenia oparłem na skrupulatnie wykonane zestawienie kosztów z moich wakacji w Lubniewicach i Rowach, które dodatkowo zweryfikowałem podczas późniejszych podróży, dzięki czemu udało mi się wyliczyć średnie koszty wakacji w 2021 roku. O moich wakacjach w Lubniewicach i Rowach przeczytacie w poniższych wpisach:

Koszty podzieliłem dla lepszego zobrazowania na 4 kategorie: nocleg, wyżywienie, dojazd i wszystkie pozostałe. Aby jeszcze bardziej lepiej ukazać jak koszty kształtują się podczas wyjazdów, porównałem wydatki przy wyjazdach krótkich ale i nieco dłuższych.

Wynik tych obliczeń i porównań możecie zobaczyć na poniższym wykresie.

Jak oszczędzać na wakacje

Z mojej analizy wynika, że w zależności od długości wyjazdu, koszty kształtują się inaczej. W przypadku wyjazdów jednodniowych koszt takiego wyjazdu to średnio 85 zł / os., ale już w wyjazdy 2-3 dniowe to koszt średnio 240 zł / osobę. Im dłuższy wyjazd, tym korzystniej dla nas kształtują się koszty, ponieważ możemy liczyć na pewne rabaty i mniejszą intensywność, generującą mniejsze koszty.

Podane wartości zostały wyznaczone na podstawie cen za 2021 rok i oczywiście mogą się różnić od Waszych obserwacji i doświadczeń, bo każdy z nas wypoczywa na innym poziomie i w innym standardzie.

Ile kosztują wakacje za granicą?

Tutaj niestety nie posiadam własnych, rzetelnych danych, ponieważ podróżuję wyłącznie po Polsce. Dlatego też, nie będę się w tym miejscu rozwodził i bazował na materiałach, których nie mogę zweryfikować własnym doświadczeniem.

Jeżeli ciekawi Was gdzie podróżuję po naszym pięknym kraju, zapraszam do kategorii zwiedzam Polskę. Dwa przykładowe wpisy poniżej:)

Jak oszczędzać na wakacje?

Co daje oszczędzanie?

Oczywiście oszczędzanie oprócz samych pieniędzy daje również Wam większe możliwości, na które możecie sobie pozwolić. Pewnie oszczędzając trudno będzie uzbierać na luksusowy jacht i podróż dookoła świata, ale na pewno wiele mniejszych planów uda się zrealizować:)

13 sposobów na to, jak oszczędzać na wakacje!

Oto moje pomysły na to jak uzbierać na wymarzone wakacje, czy to oszczędzając czy zarabiając dodatkowe pieniążki w całkowicie legalny sposób. Wszystkie z nich wypróbowałem i mogę potwierdzić – to działa!

Jak oszczędzać na wakacje?

Małe zmiany codziennych nawyków czy upodobań, mogą spowodować, że w Waszym portfelu lub na koncie, pieniądze nie będą tak szybko “uciekać” i więcej zostanie na wakacje. Oto kilka pomysłów!

 1. Nakarm świnkę 5-cio złotówką! Prosty pomysł na regularne oszczędzanie, to wrzucanie KAŻDEJ monety 5 złotowej do świnki skarbonki. Dla ambitniejszych można odkładać równie dobrze każdy wpadający w wasze ręce banknot np. 10-cio złotowy lub np. symboliczną złotówkę.
 2. Pieszo zamiast samochodem! Po co jechać kilkaset metrów autem i tracić na paliwo, jak można iść piechotą. Wyjdzie taniej, zdrowiej i ekologiczniej:) Można też jechać rowerem.
 3. Ograniczcie do niezbędnego minimum atrakcje czy uciechy. Zastanówcie się czy aby karnet na siłownię czy basen, abonament na serwis streamingowy lub grę, na pewno jest Wam potrzebny i wykorzystujecie go w pełni. Być może płacicie za coś z czego nie korzystacie… Oczywiście nie musicie z tego wszystkiego rezygnować, zawsze możecie znaleźć bezpłatne alternatywy np. siłownię na świeżym powietrzu, trening na rowerze czy słuchanie i oglądanie starszej muzyki lub filmów.
 4. Róbcie zakupy rozsądnie! Wybierajcie produkty adekwatnie do Waszych faktycznych potrzeb. Zastanówcie się czy aby kilka razy w roku wyjechać rower potrzebujecie “maszyny” za kilka tysięcy złotych? Nie wspominając już o tzw. odzieży jednorazowej, czyli kupowanej z myślą o jednym wyjściu czy imprezie.
 5. Równorzędne a tańsze. Jesteście pewni, że jedynie droga herbata czy markowy jogurt jest smaczny czy zdrowy? Niektóre tańsze produkty dyskontowe (nazywane przez wielu podróbkami) są równorzędnej jakości i są równie smaczne czy zdrowe jak pierwowzory! Ba! Niektóre podróbki produkują ci sami producenci co oryginały:) Zatem warto sprawdzić, czy nie ma tutaj pola do oszczędności.
 6. Nie dajcie się złapać na marketing! Sprzedawcy by przekonać nas do zakupu lub wyciągnąć z naszych portfeli jeszcze więcej, potrafią zrobić wiele. Reklama, promocje, okazje i marketingowe sztuczki to reguła na codziennych zakupach, dlatego warto mieć zawsze głowę na karku. Bo przecież czym oprócz ceny i wyglądu, różnią się “ziemniaki myte” od zwykłych “ziemniaków”?
 7. Dbajcie o to co macie! Dzięki temu ograniczycie naprawy, wymiany czy remonty, czyli wydatki.
 8. Rzućcie okiem na bieżące rachunki, być może na nich również można zaoszczędzić np. ograniczając zużycie, zmieniając dostawcę czy taryfę.
 9. Zróbcie “Miesiąc bez rozpusty”!, czyli przez 1 miesiąc (lub dłużej, jeśli chcecie) zrezygnujcie z jedzeniowej rozpusty, czyli słodyczy, fast-foodów, gazowanych napojów, słonych przekąsek itp.! Pozytywne efekty odczujecie zarówno w portfelu jak i na wadze:) Więcej szczegółów w moim wpisie: Miesiąc bez słodyczy i niezdrowego jedzenia. Przyłącz się!

Sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Oszczędzanie to tylko jeden ze sposobów, dzięki któremu w Waszych portfelach zostaje więcej pieniędzy. Drugim jest oczywiście ich zarabianie, choć oczywiście trudni pracować na kilku etatach… Można jednak niewielkim kosztem i wysiłkiem dorobić troszkę grosza i tym samym sumarycznie mieć odłożone na wakacje jeszcze więcej!

 1. Sprzedajcie swoje nieużywane rzeczy! Pewnie w waszych szafach i na półkach zalega wiele rzeczy, do których od dawna nie wracacie a mają jakąś wartość. Warto dać im drugie życie, oddając w kolejne ręce przy okazji trochę zarabiając. Sprzedawać najlepiej w internecie, osobiście polecam OLX.
 2. Kupuj z cashback! Kupując często możemy skorzystać ze opcji zwrotu części pieniędzy za zakupy (tzw. cashback) korzystając z np. LetyShops lub goodie.
 3. Korzystajcie z promocji bankowych! Dzięki nim możecie całkowicie legalnie zarobić całkiem ładne pieniążki, wykonując często banalne warunki do zgarnięcia nagrody. Po więcej szczegółów wpadnijcie na blog Mr. Złotówy – bankobranie, gdzie krok po kroku opisywanie są bankowe promocje oraz zasady zdobywania nagród finansowych.
 4. Zarabiajcie na swoich zdjęciach lub filmach! Jeżeli robicie fajne zdjęcia lub filmy ze swoich wyjazdów, możecie dzielić się nimi, licząc na drobną korzyść finansową. Serwisy typu Adobe Stock czy Shutterstock (zdjęcia) czy popularny YouTube (filmy) umożliwiają Wam zarobić kilka złotych na waszych pracach, które inni będą oglądać lub wykorzystywać do swoich celów.
  Jak to działa? Możecie przekonać się wspierając kierunkowo.pl, stawiając mi wirtualną kawę lub zostając Patronem bloga:)

Ile można w ten sposób zarobić?

Wszystko zależy od waszego zaangażowania, możliwości finansowych i pomysłów. W moim przypadku (jeszcze przed blogowaniem), byłem w stanie na promocjach bankowych i cashback-ach miesięcznie zarobić średnio 30 – 100 zł. Najlepszy rok zakończyłem z wynikiem około 1100 zł, więc jest to całkiem ładny zastrzyk gotówki.

Trudno powiedzieć jakie skarby w domu chowacie, dlatego ciężko oszcacować ile moglibyście zarobić na ich sprzedaży. Podobnie ze sprzedażą zdjęć czy filmów, trudno oceniać ich atrakcyjność, która wpływa na popularność i sprzedaż.

Niemniej warto dorobić, bo jak widzicie przy dobrych wiatrach można wręcz zarobić na wakacje:)


WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Najprostszym sposobem na zdobycie pieniędzy na wymarzony wyjazd czy wakacje, jest po prostu znalezienie pracy! Najwygodniej poszukać jej wśród tysięcy ofert pracy, które możecie znaleźć w serwisie jooble.org! Portal Jooble oferuje liczne oferty zatrudnienia w wielu branżach i umożliwia ich łatwe przeglądanie oraz wysyłanie aplikacji, co na pewno będzie bardzo przydatnym narzędziem dla każdego szukającego pracy! Kto wie, być może dzięki ofertom pracy na jooble.org znajdziecie taką pracę jak np. praca w Lubniewicach, podczas której uda Wam się połączyć pracę z podróżowaniem.

Współpraca reklamowa wspiera rozwój kierunkowo.pl

Pieniądze? Są! Kierunek?

Kiedy wiecie już jak oszczędzać na wakacje i odłożycie w końcu upragnioną sumkę na swoje wakacje, nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w drogę! Poznajcie kilak ciekawych zakątków Polski, które dla Was opisałem w kategorii zwiedzam Polskę:

Mapa atrakcji turystycznych w Polsce!

Dodatkowo przygotowałem dla Was interaktywna mapę atrakcji turystycznych w Polsce a na niej setki opisanych miejsc i inspiracji podróżniczych!

A opisy zaznaczonych miejsc znajdziecie w kategorii tu byłem! Poniżej kilka losowych miejsc, które tam znajdziecie:)

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
OZNACZENIA WPISU

region

kategoria

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca