Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim skała wielbłąd góry stołowe ziemia kłodzka atrakcje co warto zobaczyć w górach stołowych atrakcje w górach stołowych

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to największa atrakcja najwyższego szczytu Gór Stołowych. Skalne rzeźby, które są charakterystyczne dla Gór Stołowych a ich największe nagromadzenie znajduje się m. in. na szczycie Szczelińca Wielkiego czy w Błędnych Skałach. Skalny labirynt, który znajduje się na Szczelińcu to dziesiątki skalnych rzeźb, które dzięki swojemu wyglądowi zyskały takie nazwy jak np. Wielbłąd, Żółw, Słoń, Małpolud ale również imponujące, głębokie szczeliny z najgłębszą 17-metrową szczeliną “Piekiełko” oraz licznymi skalnymi tunelami.

Długość labiryntu to około 1 kilometr i wiedzie on przez liczne szczeliny, skalne zaułki czy tunele. Ze względów bezpieczeństwa oraz miejscami bardzo wąskich przejść, trasa wiodąca przez labirynt jest jednokierunkowa.

 

Dokładną lokalizację miejsca: Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Drugiego takiego miejsca jak skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim nie znajdziecie! Imponujące szczeliny, zapierające dech w piersiach punkty widokowe, skalne labirynty oraz niezwykłe rzeźby skalne sprawiają, że miejsce to jest po prostu jedyne w swoim rodzaju!

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim skała wielbłąd góry stołowe ziemia kłodzka atrakcje co warto zobaczyć w górach stołowych atrakcje w górach stołowych
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim diabelska kuchnia szczelina wąwóz skalny
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
szlak góry stołowe szczeliniec wielki skalny labirynt atrakcje w górach stołowych
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim małpolud skała góry stołowe ziemia kłodzka atrakcje szlaki w górach stołowych co warto zobaczyć w górach stołowych atrakcje w górach stołowych
szlak góry stołowe wśród skał
5 / 5

Wyjątkowy skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to miejsce, które musicie koniecznie zobaczyć! Żaden inny szczyt w Polsce nawet nie przypomina pokrytego skalnymi rzeźbami, tunelami czy szczelinami Szczelińca Wielkiego, dlatego na pewno będzie to dla Was niepowtarzalne przeżycie.

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
3.1 / 5

3.5 / 5

Wejście na trasę skalnego labiryntu jest płatne a ilość biletów na daną godzinę ograniczona. Koszt biletów to kilkanaście złotych od osoby.

2 / 5

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to miejsce dosłownie oblegane przez turystów. Sytuację poprawie nieznacznie ograniczona ilość biletów, dzięki której na trasę nie może wejść zbyt wiele osób o tej samej porze.

4 / 5

Trasa wiodąca przez skalny labirynt jest dobrze oznakowana a najciekawsze formy skalne mają swoje tabliczki, informujące nas o ich nazwach. W najtrudniejszych miejscach zamontowano łańcuchy oraz drewniane podesty. Na platformach widokowych zamontowano barierki, zwiększające bezpieczeństwo, szczególnie gdy robi się tłoczno w tych miejscach.

Brakuje jedynie tablic, które przybliżyłyby nam oglądany widok (zawierające m. in. opisy widocznych pasm górskich i szczytów) oraz informacji w którym miejscu labiryntu jesteśmy lub ile czasu pozostało nam do jego końca. Tego typu informacje są szczególnie cenne, gdy idzie się dzieckiem.

4 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

Przejście skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim wymaga około 1 godziny czasu. Należy jednak pamiętać, by doliczyć czas na wejście na szczyt, czas zejścia oraz ewentualne przerwy.

Choć skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim można pokonać również z 4-letnim dzieckiem, moim zdaniem to miejsce w które najlepiej zabrać dzieci w wieku szkolnym i starsze. Trasa miejscami jest wąska i wymagająca, co u wielu młodszych dzieci może okazać się zbyt dużym wyzwaniem czy utrudnieniem.

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to wymagająca trasa, wiodąca m. in. po stromych, często skalnych schodach lub skalnych szczelinach. Wiele osób o lęku przed małymi i ciasnymi przestrzeniami lub  obniżonej sprawności może mieć trudności z pokonaniem trasy lub potrzebować dużej pomocy od innych osób. Na trasie skalnego labiryntu trudno poruszać się również z nosidełkiem dziecięcym czy bardzo małym dzieckiem, noszonym na rękach.

  • unikatowa trasa, wiodąca wśród skalnych rzeźb i przez ogromne skalne szczeliny,
  • dobre oznakowanie,
  • ograniczenie ilości osób na trasie, za sprawą systemu biletowego,
  • trasa przez skalny labirynt jest jednokierunkowa, co ułatwia poruszanie się po niej,
  • miejsce bardzo popularne i bardzo zatłoczone,

By mieć pewność, że wejdziecie na trasę skalnego labiryntu bez oczekiwania i ryzyka braku biletów warto zakupić je wcześniej, korzystając z internetowej strony Parku Narodowego Gór Stołowych. Mając kupiony wcześniej bilet, możecie wejść na trasę omijając kolejkę do kasy biletowej.

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 18 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl