duszniki-zdrój atrakcje pijalnia wód minaralnych w dusznikach-zdroju

Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach


opublikowano: 1 sierpnia 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Choć odwiedziłem wiele dolnośląskich uzdrowisk, to na pewno najlepiej czuję się odwiedzając Duszniki-Zdrój – atrakcje, zaciszne miejsca, spokój i muzyka Chopina dobiegająca gdzieś z daleka… Właśnie dlatego uważam, że Duszniki-Zdrój to najspokojniejsze uzdrowisko w Sudetach w którym naprawdę można odpocząć, odetchnąć i przy okazji napić się leczniczej wody mineralnej. Wielu z Was znajdzie tutaj swoje miejsce na ziemi!

Duszniki-Zdrój. Podstawowe informacje

Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej miasto uzdrowiskowe, którego historia sięga nawet X-XI wieku, kiedy to wzniesiono tutaj drewnianą warownię. Pierwsze wzmianki o samym mieście pochodzą z XIV wieku, w którym miasto otrzymało również prawa miejskie. Początkowo był to ośrodek położony na szlaku łączących Czechy ze Śląskiem, w którym rozkwitał przede wszystkim handel.

Pierwsze wzmianki o źródłach wód pochodzą z XV wieku, natomiast o tym że miasto rozwijało się jako uzdrowisko można wyczytać już w źródłach z XVII wieku. W kolejnym stuleciu dokonano pierwszych badań źródeł mineralnych, co potwierdziło ich wyjątkowe właściwości i dało miastu oficjalny status uzdrowiska.

kierunkowo.pl autor
dworek fryderyka chopina w dusznikach-zdroju duszniki-zdrój

Pod koniec XVII wieku odkryto nowe źródło, które dzisiaj znamy jako “Pieniawa Chopina”. Tuż po tym, w miejscu obecnej dzielnicy uzdrowiskowej położonej za nieco miastem wybudowano pierwsze budynki uzdrowiskowe. W XIX wieku Duszniki-Zdrój były już cenionym i uznanym uzdrowiskiem, do którego w 1826 roku przybył na kurację Fryderyk Chopin.

Kolejnym impulsem do przyspieszenia rozwoju była budowa linii kolejowej, która powstawała na przełomie XIX i XX wieku. Po II wojnie światowej Duszniki-Zdrój znalazły się w granicach Polski a dotychczasowa ludność niemiecka, została przesiedlona do Niemiec. Obiekty i budynki uzdrowiskowe, które uchowały się bez większych zniszczeń podczas walk wojennych znacjonalizowano i utworzono w mieście uzdrowisko “luksusowe” uzdrowisko, które przeżywało wtedy lata swojej świetności!

Niestety w 1998 roku Duszniki-Zdrój zostały zniszczone na skutek “powodzi stulecia”. Największe szkody powódź wyrządziła w części uzdrowiskowej, która w następnych latach została odbudowana i obecnie jest już jest w całości odnowiona i po tragicznych wydarzeniach z 1998 roku nie ma już śladów.

Duszniki-Zdrój – lokalizacja

Duszniki-Zdrój znajdują się w obecnym województwie dolnośląskim, około 17 km na południowy-zachód od Kłodzka, największego miasta regionu i około 85 km na południe od stolicy województwa – Wrocławia.

Duszniki-Zdrój położone są na wysokości ok. 540 m n. p. m. i leżą w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich.

Dojazd i komunikacja

Przez Duszniki-Zdrój przebiega droga krajowa nr 8, prowadząca do przejścia granicznego z Czechami. To jedna z najważniejszych dróg regionu, która w okolicach Wrocławia krzyżuje się z trasami szybkiego ruchu (A4, A8 oraz pośrednio S5).

Dodatkowo Duszniki-Zdrój znajdują się również na niezwykle malowniczej linii kolejowej nr 309 (Kłodzko – Kudowa-Zdrój). Kursują po niej pociągi Kolei Dolnośląskich, dzięki którym możliwy jest dojazd do uzdrowiska również pociągiem. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej Kolei Dolnośląskich.

Do Dusznik-Zdrój możemy dotrzeć również komunikacją autobusową. Najwięcej połączeń oferuje miejscowy PKS Kłodzko oraz miejscowi przewoźnicy. W nieco dalsze trasy możemy ruszyć m. in. z pomocą Flixbus-a, który również zatrzymuje się w Dusznikach-Zdroju.

Duszniki-Zdrój: atrakcje i najciekawsze miejsca

Przejdźmy do konkretów – poznajcie Duszniki-Zdrój, atrakcje i najciekawsze miejsca w mieście, które warto odwiedzić i zobaczyć przyjeżdżając do tego wyjątkowego uzdrowiska.

Dworek Fryderyka Chopina

Faktyczna nazwa budynku, zwanego potocznie Dworkiem Chopina, to Teatr Zdrojowy im. F. Chopina. Zbudowano go na początku XIX wieku jako… “dom towarzyski” a już w 1826 roku był miejscem, które wpłynęło na jego dalszą przyszłość. Wtedy to swój pierwszy zagraniczny koncert (wtedy Duszniki-Zdrój znajdowały się w granicach Prus) zagrał 16-letni Fryderyk Chopin, którego imię obecnie nosi budynek.

dworek fryderyka chopina w dusznikach-zdroju duszniki-zdrój

W dworku odbywają się obecnie wydarzenia kulturalne, towarzyskie czy muzyczne, m. in. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, odbywający się co roku w sierpniu.

Pomnik Fryderyka Chopina

Przed Dworkiem Chopina od południa, znajduje się pomnik naszego najwybitniejszego pianisty.

pomnik fryderyka chopina w dusznikach-zdroju
park zdrojowy duszniki-zdrój pomnik fryderyk chopin

Odsłonięto go w 1976 roku, w 150. rocznicę wizyty kompozytora w Dusznikach-Zdrój. Autorem pomnika jest znany rzeźbiarz Jan Kucz.

Pijalnia Wód Mineralnych

Zagłębiamy się dalej w niezwykłe Duszniki-Zdrój, atrakcje atrakcjami ale prawda jest taka, że największy skarb tego uzdrowiska znajduje się setki metrów pod ziemią. Mam na myśli oczywiście wody mineralne, których możecie spróbować w klasycystycznej pijalni.

duszniki-zdrój pijalnia wód minaralnych w dusznikach-zdroju

Elegancki budynek wzniesiony został w latach 1884-1887 i złożony jest z samej pijalni, hali spacerowej oraz muszli koncertowej.

pijalnia wód mineralnych pijalnia wód leczniczych duszniki-zdrój
pijalnia w dusznikach-zdroju
pijalnia wód leczniczych duszniki

Wewnątrz budynku możecie spróbować dwóch wód mineralnych: Pieniawa Chopina oraz Jan Kazimierz. Oczywiście (podobnie jak w innych pobliskich pijalniach) możliwość zaczerpnięcia wód mineralnych jest płatna.

Pieniawa Chopina

Przed budynkiem pijalni w szklanym pawilonie, znajduje się źródło wody mineralnej “Pieniawa Chopina”.

pieniawa chopina źródło duszniki zdrój
pieniawa chopina źródło studnia

Możemy zobaczyć w nim jak z głębi ziemi wypływa jedna z tutejszych wód mineralnych, która ma aż 18 stopni!

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to obowiązkowy element każdego szanującego się uzdrowiska, którego nie mogło zabrnąć w uzdrowisku Duszniki-Zdrój – atrakcje, które już poznaliście oraz te, o których kilka słów za chwilę skupione są właśnie wokół spokojnego i malowniczego parku, który ma ponad 5 ha powierzchni.

park zdrojowy w dusznikach-zdroju kwietniki kwietne dywany
park zdrojowy duszniki-zdrój sanatorum jan kazimierz

Dusznicki Park Zdrojowy to miejsce wyjątkowej urody! Znajdziecie tutaj piękne kwiatowe dywany i kompozycje, okazałe pomniki przyrody, fontanny, ławeczki czy unikatowy ogród fenologiczny, w którym rośliny są podzielone ze względu na porę kwitnienia, ukazując piękno każdej pór roku!

Kolorowa fontanna

Na południowym krańcu Parku Zdrojowego znajduje się największa ze wszystkich parkowych fontann – Kolorowa Fontanna. Szczególnie wyjątkowo prezentuje się wieczorami, kiedy to odbywają się pokazy podczas których woda jest podświetlana kolorowymi reflektorami a całość zsynchronizowana jest z odtwarzaną w tle muzyką.

kolorowa fontanna muzyczna fontanna duszniki-zdrój park zdrojowy
grająca fontanna kolorowa w dusznikach-zdroju

Bez wątpienia Fryderyk Chopin to postać, którą szczególnie chciano upamiętnić w uzdrowisku Duszniki-Zdrój – atrakcje takie jak Kolorowa Fontanna, przy której cały dzień rozbrzmiewa muzyka Chopina tylko podkreślają, jak ważnym gościem uzdrowiska był wybitny polski pianista.

Kolorowa fontanna to również najwyższa fontanna w Polsce! Możecie się o tym przekonać w ciągu dnia, kiedy to co dwie godziny odbywają się jej pokazy, podczas których woda wystrzeliwuje na wysokość kilkunastu metrów.

Pozostałe miejsca i atrakcje – Duszniki-Zdrój

Najważniejsze i najciekawsze miejsca Dusznik-Zdroju już za nami, ale poznajcie jeszcze kilka miejsc, które na pewno warto poznać.

Sanatorium “Jan Kazimierz”

sanatorium jan kazimierz duszniki-zdrój

Sanatorium “Jan Kazimierz” to znajdujący się przy samym Parku Zdrojowym, najbardziej okazały ze wszystkich budynków uzdrowiska. Budowę rozpoczęto już w połowie XIX wieku a w kolejnych dziesięcioleciach kilkukrotnie przebudowywano, podnosząc jego standard. Obecnie jest cenionym obiektem sanatoryjnym, który dumnie nosi imię króla Jana Kazimierza na pamiątkę jego pobytu w Dusznikach 17 sierpnia 1669 r.

Muszla koncertowa

muszla koncertowa duszniki-zdrój

Po sąsiedzku z Pijalnią Wód Mineralnych znajduje się muszla koncertowa, będąca miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Szczególnie wiele wydarzeń odbywa się w sezonie letnim.

“Dom Zdrojowy”

dom zdrojowy duszniki-zdrój kawiarnia restauracja parkowa

Choć w Dusznikach-Zdrój trudno namierzyć obecny Dom Zdrojowy, przyjąłem za moim przewodnikiem od wyd. GALILEOS, że znajduje się on w budynku przylegającym od południa do Pijalni Wód Mineralnych. Od lat znajduje się w nim restauracja “Parkowa”, słynąca z dancingów oraz wystawnych balów.

Zabytkowy barometr

barometr park zdrojowy w dusznikach-zdroju

W dobie smartfonów i wszechobecnej cyfryzacji, niektórzy mogą zapomnieć jak dawnej wyglądały przyrządy pomiarowe, dzięki którym potrafimy jeszcze lepiej obserwować i porównywać pogodę. Stojący w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju barometr, liczy sobie już ponad 150 lat i nadal niezawodnie wywiązuje się ze swojej roli.

Bystrzyca Dusznicka i malownicze mosteczki

bystrzyca dusznicka mostek kładka

Wzdłuż Parku Zdrojowego przepływa Bystrzyca Dusznicka, niewielki górski potok, który w tragicznym 1998 roku spowodował historyczną powódź. Po niej zdecydowano się zrekonstruować mostki nad rzeką i odtworzyć je na podstawie dawnych zdjęć. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać i przechadzać się pełnymi uroku, zadaszonymi, drewnianymi kładkami.

Centrum miasta

Podzielę się w Wami jeszcze dwoma miejscami, które miałem w planach odwiedzić ale po prostu nie starczyło mi czasu… Pewnie jeszcze wrócę w te strony i nadrobię zaległości ale póki co podpowiem Wam, że warto odwiedzić jeszcze dwa punkty na mapie!

Duszniki-Zdrój są wyraźnie podzielone na dwie strefy: miejską i uzdrowiskową. Tę drugą – uzdrowiskową kojarzy się od razu myśląc o tym dolnośląskim uzdrowisku ale ta pierwsza strefa, również wygląda bardzo obiecująco! Centrum miasta, położone bliżej głównej drogi (DK8) to klimatyczny ryneczek, kolorowe kamieniczki, wąskie uliczki i szerokie deptaki, okazały kościół a także unikalny stary młyn, w którym obecnie mieści się równie wyjątkowe Muzeum Papiernictwa.

Muzeum Papiernictwa

Istniejące od 1968 roku Muzeum Papiernictwa to wyjątkowe miejsce, które możecie zobaczyć odwiedzając Duszniki-Zdrój – atrakcje które znajdziecie w dzielnicy uzdrowiskowej są pełne uroku i harmonii ale to właśnie Muzeum Papiernictwa staje się perełką wśród atrakcji miasta. Muzeum zyskuje coraz większą popularność co jest na pewno zasługą ciekawej ekspozycji ale również położenia tuż przy głównej trasie. Dlatego nawet tylko przejeżdżając przez Duszniki-Zdrój nie da się przeoczyć wyjątkowego budynku dawnego młyna papierniczego z XVI wieku, który prezentuje się po prostu pięknie!

muzeum papiernictwa duszniki-zdrój
muzeum papiernictwa duszniki-zdrój atrakcje

Zwiedzanie ekspozycji muzeum trwa około 1,5 – 2 godziny, co niestety przerosło moje możliwości czasowe… Właśnie tego miejsca najbardziej żałuję, że nie udało mi się zobaczyć ale być może Wy je odwiedzicie i w komentarzu podzielicie się swoimi wrażeniami. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Papiernictwa na której będziecie mogli lepiej poznać to wyjątkowe miejsce.

Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy!

Podróżując rodzinnie po Kotlinie Kłodzkiej nie ograniczajcie się jedynie do odwiedzenia Dusznik-Zdroju, bo ten zakątek Polski jest nieprawdopodobnie ciekawy i ma wiele miejsc które warto zobaczyć!

wieża widokowa suszynka
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie-Zdrój kudowa-zdrój pijalnia moniuszko marchlewski woda

Koniecznie przeczytajcie inne moje wpisy z Kotliny Kłodzkiej, które znajdziecie w tagu #kotlina kłodzka. Szczególnie polecam Wam wpisy:

Więcej atrakcji już wkrótce na kierunkowo.pl! Obserwujcie bloga w socialmediach by nie przegapić nowych wpisów, które na pewno Was zainteresują!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu