skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce ziemia kłodzka atrakcje szlaki w górach stołowych ziemia kłodzka atrakcje co warto zobaczyć w górach stołowych

Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)


opublikowano: 25 lipca 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Błędne Skały to najbardziej wyjątkowy, urokliwy i ciasny labirynt skalny Gór Stołowych! Spacer wśród potężnych bloków skalnych, przedzierając się przez wąskie i często wymagające od nas odrobiny gimnastyki szczeliny to wyjątkowe przeżycie, które będziecie wspominać latami. W tym miejscu poza gimnastyką, poznacie również wyjątkowość przyrody i siłę natury, która tysiącami lat rzeźbiła w piaskowcu ten niezwykły skalny galimatias, który dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Poznajcie wszystkie najważniejsze informacje o labiryncie Błędne Skały – trasa, mapa, dojazd, parking i również zobaczcie to wyjątkowe miejsce na własne oczy!

Błędne Skały. Podstawowe informacje

Błędne Skały to jedno z najpiękniejszych polskich skalnych miast, czyli zespołów potężnych skał o różnych kształtach i formach. Tworzą one tutaj widowiskowe labirynty czy skalne zaułki. Wraz ze Szczelińcem Wielkim, Błędne Skały są największą atrakcją turystyczną Gór Stołowych.

Błędne Skały powstały tysiące lat temu na skutek procesów erozji i wietrzenia, której w różnym stopniu ulegała skała piaskowca z której zbudowane są skalne labirynty. Na skutek nierówniej odporności na procesy niszczące skał o budowie warstwowej, natura wyrzeźbiła w nich w ciągu tysięcy lat niesamowite skalne rzeźby, labirynty, szczeliny i wiele więcej, tworząc malownicze miasto zaklęte w skale!

Lokalizacja

Błędne Skały położone są w zachodniej części Parku Narodowego Gór Stołowych, na terenie wierzchowiny Stoliwa Skalniaka, która jest drugim co do wysokości masywem Gór Stołowych. Obszar Błędnych Skał znajduje się niemal bezpośrednio przy granicy z Czechami.

Najbliższe miasta i miejscowości to położony na wschód Karłów (w odległości ok. 3,5 km) oraz Kudowa-Zdrój (ok. 5,5 km na południowy-zachód).

Szlaki turystyczne

Na parkingu przy Błędnych Skałach znajduje się skrzyżowanie aż 4 szlaków turystycznych, w tym czerwonego, który jest Głównym Szlakiem Sudeckim. Poszczególnymi szlakami możemy dotrzeć m. in. do Karłowa, Kudowy-Zdrój czy na parking dolny przy Błędnych Skałach (YMCA) przy głównej drodze.

szlaki turystyczne drogowskaz skrzyżowanie szkalków
Skrzyżowanie szlaków przy Błędnych Skałach

Przez skalny labirynt nie przebiega szlak turystyczny tylko ścieżka turystyczna, która oznaczona jest innymi znakami niż szlaki turystyczne (jeżeli chcecie poznać różnicę przeczytajcie mój wpis: Szlaki turystyczne. Kolory, oznaczenia i najważniejsze trasy). Jest ona jednokierunkowa i z racji ochrony ścisłej obszaru Błędnych Skał nie można pod żadnym pozorem z niej schodzić.

Dojazd i parking na Błędne Skały

W okolice Błędnych Skał możemy dojechać drogą wojewódzką nr 387, łączącą Radków z Kudową-Zdrój. Ze względu na dużą liczbę zakrętów nazywana jest ona Drogą Stu Zakrętów. Bezpośrednio przy niej znajduje się jeden z parkingów przy Błędnych Skałach tzw. parking dolny (YMCA).

Błędne Skały – parking YMCA

Parking dolny, znajduje się na Polanie YMCA (zwanej też Polaną Imki) bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej. Nowoczesny parking w tym miejscu został oddany do użytku w 2020 roku i zastąpił wcześniejszą, nieco dziką polanę, która była popularnym miejscem parkowania w miejscu dawnego obozu młodzieżowego. Obecny parking pomieści ponad 100 samochodów oraz oferuje turystom dostęp do toalet oraz infrastruktury towarzyszącej, m. in. wiat i miejsc do odpoczynku. Parking jest bezpłatny a dojście z niego do Błędnych Skał zajmuje około 1,5 godziny.

Błędne Skały – parking górny oraz wjazd drogą Aleksandra

Drugi z parkingów w okolicy Błędnych Skał to tzw. parking górny. Znajduje się on na końcu Drogi Aleksandra biegnącej od DW387 (na wysokości parkingu YMCA) aż do Błędnych Skał. Na nim również znajduje się blisko 100 miejsc parkingowych oraz wiaty i miejsca do odpoczynku.

parking górny taras widokowy na błędnych skałach
Błędne Skały – parking górny

Przejazd Drogą Aleksandra do parkingu górnego jest płatny oraz możliwy jednie o określonych godzinach ze względu na wąską drogę i ruch wahadłowy (wjazd w górę – każde 15 minut pod pełnej godzinie, zjazd w dół – pomiędzy 30 a 45 minutą po pełnej godzinie). Szczegóły sprawdzicie na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych.

Bilety wjazdu na parking górny warto nabyć wcześniej online za pośrednictwem strony internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych. Macie wtedy pewność, że wjedziecie na górę bo ilość miejsc parkingowych na parkingu górnym jest ograniczona.

Cennik i bilety do skalnego labiryntu Błędne Skały

Od 2022 roku na trasę zlokalizowaną w Błędnych Skałach wprowadzono bilety, których ilość jest ograniczona (kilkaset biletów na godzinę). Cena biletów to koszt kilkunastu złotych za wstęp dla jednej osoby. Bilety warto zakupić wcześniej, podobnie jak bilety wjazdu na parking górny. Możecie to zrobić za pomocą strony internetowej PN Gór Stołowych. Bilety można nabyć na określony dzień i godzinę. Wejście na ich podstawie jest możliwe w czasie 60 minut od godziny zarezerwowanego wejścia (tzn. że jeżeli kupiliśmy bilet na godzinę 11.00, możemy wejść na trasę pomiędzy godziną 11.00 a 11.59).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Błędne Skały – trasa turystyczna w skalnym labiryncie

Po garści praktycznych informacji czas poznać Błędne Skały oraz niezwykły skalny labirynt, który pokonamy odwiedzając to miejsce. Na początku poznajcie trasę i mapę Błędnych Skał.

Mapa – Błędne Skały

Ruszamy z górnego parkingu, na który zdecydowaliśmy się wjechać, głównie z uwagi na naszego 3,5-letniego brzdąca, który razem z nami poznawał Góry Stołowe. Dla niego 1,5 godzinna wędrówka z dolnego parkingu w górę, ku skalnemu labiryntowi mogła by się zbytnio dłużyć, dlatego swoją trasę zaczynamy właśnie z parkingu tuż przy Błędnych Skałach. Dokładną trasę widzicie na poniższej interaktywnej mapie.

Bardziej dokładną mapę Błędnych Skał znajdziecie na stronach Parku Narodowego Gór Stołowych. Abyście nie musieli szukać, dla ułatwienia umieszczam ją również w tym wpisie.

Błędne Skały – trasa i mapa poglądowa (źródło: pngs.pl)

Dojście z parkingu

Jaku już wspominałem ruszamy z parkingu górnego. Początkowo idziemy utwardzoną drogą by po chwili skręcić w las i wiodącą nim leśną ścieżkę. Przebiegają nią aż 3 szlaki turystyczne, którymi docieramy do wejścia na trasę skalnego labiryntu.

błędne skały parking taras widokowy na błędnych skałach
szlaki turystyczne góry stołowe

Jednak nim wejdziemy trasę w Błędnych Skałach, biegnącą wśród skalnych bloków, warto odwiedzić punkt widokowy zlokalizowany w zachodnim krańcu górnego parkingu.

Taras widokowy na parkingu górnym

Taras widokowy na parkingu górnym to drewniana platforma widokowa z której roztacza się fenomenalny widok na czeską część pasma Gór Stołowych i nie tylko.

błędne skały parking taras widokowy na błędnych skałach góry stołowe
taras widokowy punkt widokowy na parkingu przy błędnych skałach

Przy dobrej pogodzie można dostrzec również Karkonosze, które możecie sobie nieco “przybliżyć” korzystając z dostępnej lunety, niestety płatnej.

Skalny labirynt

Po przejściu parkingu oraz szlaku, prowadzącego lasem dochodzimy do miejsca, gdzie swój początek ma ścieżka turystyczna, biegnąca przez mityczny skalny labirynt w Błędnych Skałach.

błędne skały kasa wejśce na trasę bilety
Kasa przy wejściu do skalnego labiryntu
błęde skały trasa turystyczna wejście na trasę turystyczną
Wejście do skalnego labiryntu Błędne Skały

Tutaj mogą kupić bilety te osoby, które nie nabyły ich wcześniej online a następnie ruszyć do labiryntu wejściem, znajdującym się za budynkiem kasy. My od razu ruszyliśmy ku wejściu, gdzie zeskanowano nasze bilety kupione przez internet, po czym od razu ruszyliśmy na trasę w Błędnych Skałach. Dzięki temu zyskaliśmy kilka minut stania w kolejce i mieliśmy pewność, że wejdziemy.

Punkt widokowy przy Skalnym Siodle

Pierwsze metry to podejście po skalnych schodach i dotarcie do Skalnego Siodła, na którym znajduje się kolejny punkt widokowy.

skały na błędnych skałach
błędne skały skalne siodło taras widokowy

Po nakarmieniu się widokami, wracamy na główną trasę wiodącą przez Błędne Skały i ruszamy ku dalszym fragmentom skalnego labiryntu.

Pierwsze skalne wąskie przejścia

Z każdym krokiem zaczyna robić się ciekawiej! Pojawiają się pierwsze potężne bloki skalne, przejścia się zwężają i zaczyna panować coraz większa wilgotność oraz chłód. Jednymi z pierwszych skalnych rzeźb do których docieramy są Okręt i Dwunożny Grzyb (na fotografiach poniżej).

Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały
“Okręt”
błędne skały dwunożny grzyb
“Dwunożny Grzyb”

Kolejne minuty to już regularny skalny labirynt, w którym nie raz musiałem ściągnąć plecak by się przecisnąć pomiędzy skałami.

skalny labirynt w błędnych skałach
skalny labirynt w górach stołowych błędne skały

Po kilku kolejnych minutach docieramy do najbardziej znanego miejsca Błędnych Skał i jednocześnie, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Górach Stołowych.

Kurza Stopka – symbol Gór Stołowych!

Poznajcie Kurzą Stopkę, czyli skalnego ostańca, który urzeka swoją budową. Potężna, zwężająca się skała podpiera się na cieniutkiej, zaledwie kilkucentymetrowej nóżce.

skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce

Z racji, że Kurza Stopka to wręcz legendarne miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Gór Stołowych, przed nią zamontowany został niewielki drewniany pomost, na którym niemal zawsze stoi ktoś w kolejce do pamiątkowej fotki. Pamiętajcie, że skalne rzeźby są elementem przyrody nieożywionej, która również podlega ochronie. Z tego względu zabronione jest wchodzenie na skały oraz schodzenie ze szlaku. Więcej o tutejszym parku narodowym przeczytacie z opisu tego miejsca: Park Narodowy Gór Stołowych.

Ciąg dalszy skalnego labiryntu!

Za Kurzą Stopką zaczyna się najciekawszy ale i najciaśniejszy fragment trasy. Miejscami będziecie musieli się sporo nagimnastykować by pokonać, niewielką przestrzeń między skalnymi blokami.

błędne skały labirynt
wąskie przejście w błędnych skałach

W niektórych miejscach będzie tak wąsko, że problematyczne może się okazać postawienie stopy! Nikt nie mówił, że Błędne Skały i trasa wiodąca przez nie będzie prosta:)

błędne skały labirynt skalny
błędne skały labirynt skalny przejście pod drzewem góry stołowe

Ale spokojnie, choć wiele przejść i szczelin zmusi Was do gimnastyki i przeciskania się wśród skał, większość z nich pokonacie bez większego problemu. Zaledwie w kilku miejscach, być może będziecie musieli zdjąć plecak, przejść bokiem czy nawet na czworakach. Dużo łatwiej mają dzieci, dla których skalne szczeliny i wąskie przejścia nie będą sprawiały dużego problemu. Zaledwie w jednym miejscu będą musiały nieco się schylić pod skalną półką:)

Ostatnie metry…

Im bliżej końca skalnego labiryntu tym Błędne Skały stają się przyjaźniejsze a trasa prostsza. Ostatnie zaułki skalnego miasta pokonujemy już w większości po drewnianych podestach, idąc większymi przestrzeniami między skalnymi ostańcami.

błędne skały labirynt skalny skały góry stołowe
formacje skalne skalne rzeźby góry stołowe

Jedną z ostatnich nazwanych formacji skalnych jest tzw. Furtka, za którą kończy się trasa przez skalny labirynt Błędne Skały. Na końcu trasy znajduje się niewielka polanka z drewnianą wiatą, na której można chwilę odpocząć przed drogą powrotną.

koniec trasy turystycznej w błędnych skałach

Z racji, że znajdujecie się w jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc kraju, warto przeczytać w tym miejscu przygotowane przez Park Narodowy tablice informacyjne zamontowane we wiacie. Przybliżą one Wam to w jaki sposób powstały Błędne Skały i Góry Stołowe oraz dlaczego są tak cennym obszarem przyrodniczym. Znajduje się tutaj również mapa, która przybliży Wam same Błędne Skały i ich okolice.

Błędne Skały – trasa powrotna

Z racji, że trasa przez skalny labirynt jest wąska, wprowadzono na niej ruch jednokierunkowy. Z tego powodu powrót na parking poprowadzono okrężnym szlakiem, biegnącym dookoła skalnego miasta.

kierunkowskaz drogowskaz powrót trasa powrotna na błędnych skałach
błedne skały trasa powrotna nadgraniczna

Bez większego problemu powinniście odnaleźć trasę powrotną, która jest oznakowana dużym drogowskazem, stojącym przed wiatą. Powrót poprowadzono szerokim leśnym szlakiem, umocnionym betonowymi płytami. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, dlatego niech nie zaskoczą Was mijane po drodze słupki graniczne.

trasa powrotna nadgranicza taras widokowy na błędnych skałachna
trasa powrotna nadgraniczna

Na drodze powrotnej znajdziecie również kilka miejsc do odpoczynku oraz kolejny punkt widokowy, który znajduje się na drewnianej platformie. Ostatnie fragmenty trasy powrotnej prowadzą po betonowych schodach, które są jedyną trudnością w drodze powrotnej. Po ich pokonaniu, ponownie znajdziecie się przy wejściu na trasę labiryntu i budynku kasy. Dojście na parking biegnie po tej samej trasie, którą na początku przeszliśmy idąc w stronę wejścia do Błędnych Skał.

Czas przejścia

Oto orientacyjne czasy przejścia poszczególnych odcinków trasy:

  • przejście skalnego labiryntu w Błędnych Skałach – ok. 40 minut
  • droga powrotna, szlakiem okrężnym – ok. 10 minut
  • dojście z górnego parkingu do wejścia na trasę Błędnych Skał – do 10 minut
  • dojście z dolnego parkingu do wejścia na trasę Błędnych Skał (niebieskim szlakiem lub Drogą Aleksandra) – ok. 75 minut
  • powrót na parking górny – do 10 minut
  • powrót na parking dolny (niebieskim szlakiem lub Drogą Aleksandra) – ok. 60 minut

Wjazd samochodem Drogą Aleksandra na parking górny zajmuje ok. 10 minut + czas oczekiwania na skasowanie biletu. Tyle samo czasu zajmuje droga powrotna. Rozpoczynając wjazd na parking górny np. o godzinie 11.00, powinniście wyrobić się aby zjechać z góry po przejściu trasy skalnego labiryntu bez zbędnego oczekiwania o godzinie 12.30 – 12.45. Jeżeli Wam się to nie uda, musicie poczekać 1 godzinę do kolejnej pory zjazdów.

Trudność i dostępność trasy

Błędne Skały i trasa prowadząca przez labirynt nie jest wymagająca i prowadzi w stosunkowo płaskim terenie. Jedyne fragmenty, które musimy pokonać po schodach znajdują się na początku trasy w skalnym labiryncie oraz pod koniec trasy powrotnej. Reszta trasy prowadzi najczęściej po drewnianych podestach.

Największą trudnością są wąskie przejścia oraz szczeliny, którymi poprowadzono trasę turystyczną. Dla mnie (185 cm wzrostu, ok. 85 kg wagi) nie były one większym problemem. W niektórych miejscach musiałem po prostu ściągnąć plecak i nieco się pogimnastykować. Niektóre przejścia są na tyle wąskie, że mogą być problemem dla osób otyłych lub bardzo wysokich.

Błędne Skały z dzieckiem

Skalny labirynt Błędne Skały to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez całe rodziny, również z małymi dziećmi. Góry Stołowe są świetnym miejscem do pokazania naszym pociechom piękno gór a skalne rzeźby na pewno uruchomią wyobraźnię i uatrakcyjnią górskie wędrowanie. Błędne Skały to miejsce, które dzieciom powinno się spodobać. Skalny labirynt nie jest trudny do pokonania a wąskie przejścia wasze pociechy powinny pokonać bez większego problemu. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych może być “pomoc” w przepychaniu dorosłych przez wąskie przejścia – sprawdzone na własnej skórze:)

szczelina labirynt błędne skały wąskie przejście
góry stołowe skały piaskowiec

Błędne Skały są znacznie prostsze i krótsze niż trasa na Szczelińcu Wielkim, którą możecie poznać we wpisie: Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia). Moim zdaniem, skalny labirynt w Błędnych Skałach powinny bez problemu pokonać przedszkolaki od 3 roku życia (oczywiście pod opieką rodziców i z ich pomocą). Młodsze dzieci mogą bać się nieco ciemnych zaułków lub trudno odnajdować się w tłumie obcych osób, których nie brakuje na trasie. Zabierając młodsze dzieci, poruszacie się również znacznie wolnej, przez co możecie powodować małe “zatory”, które trudno rozluźnić bo brakuje szerszych miejsc do wyprzedzenia.

Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy!

Podróżując rodzinnie po Kotlinie Kłodzkiej nie ograniczajcie się jedynie do przejścia skalnego labiryntu Błędne Skały! Ten zakątek Polski jest nieprawdopodobnie ciekawy i ma do zaoferowana wiele fantastycznych miejsc, które chętnie odwiedzicie całą rodziną!

kudowa-zdrój kudowa zdrój polonia uzdrowisko
kierunkowo.pl autor szczeliniec wielki z dzieckiem

W samych Górach Stołowych warto wybrać się jeszcze na Szczeliniec Wielki oraz dwa doskonałe punkty widokowe, na które bez problemu dotrzecie z dziećmi: Fort Karola i Narożnik. Możecie poznać te miejsca z innych moich wpisów:

Więcej propozycji znajdziecie we wpisie: Co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Sprawdź moją listę!

wybieg owiec pstrążna muzeum
warsztaty czerpania papieru kolorowego dla dzieci

A jeżeli ciekawi Was co jeszcze warto zobaczyć i odwiedzić w tej części kraju, polecam sprawdzić moje kolejne wpisy:

A wśród propozycji kilka miejsc wyróżnionych w rankingu atrakcji ZŁOTE KIERUNKI 2023:

Wszystkie te miejsca serdecznie polecam!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu