Błędne Skały to najbardziej wyjątkowy, urokliwy i ciasny labirynt skalny Gór Stołowych! Spacer wśród potężnych bloków skalnych, przedzierając się przez wąskie i często wymagające od nas odrobiny gimnastyki szczeliny to wyjątkowe przeżycie, które będziecie wspominać latami. W tym miejscu poza gimnastyką, poznacie również wyjątkowość przyrody i siłę natury, która tysiącami lat rzeźbiła w piaskowcu ten niezwykły skalny galimatias, który dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Poznajcie wszystkie najważniejsze informacje i również zobaczcie to wyjątkowe miejsce na własne oczy!

Błędne Skały. Podstawowe informacje

Błędne Skały to jedno z najpiękniejszych polskich skalnych miast, czyli zespołów potężnych skał o różnych kształtach i formach, tworzących widowiskowe labirynty czy skalne zaułki. Są one wraz ze Szczelińcem Wielkim największymi atrakcjami turystycznymi w rejonie Gór Stołowych.

Powstały tysiące lat temu na skutek procesów erozji i wietrzenia, której w różnym stopniu ulegał skała piaskowca z której zbudowane są skalne labirynty. Na skutek nierówniej odporności na procesy niszczące skał o budowie warstwowej, natura wyrzeźbiła w nich w ciągu tysięcy lat niesamowite skalne rzeźby, labirynty, szczeliny i wiele więcej, tworząc malownicze miasto zaklęte w skale!

Lokalizacja

Błędne Skały położone są w zachodniej części Parku Narodowego Gór Stołowych, na terenie wierzchowiny Stoliwa Skalniaka, która jest drugim co do wysokości masywem Gór Stołowych. Obszar Błędnych Skał znajduje się niemal bezpośrednio przy granicy z Czechami.

Najbliższe miasta i miejscowości to położony na wschód Karłów (w odległości ok. 3,5 km) oraz Kudowa-Zdrój (ok. 5,5 km na południowy-zachód).

Szlaki turystyczne

Ze względu na położenie w górach i jednocześnie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, szlaki turystyczne są najpopularniejszym i często jedynym możliwym sposobem do interesujących nas miejsc. Na parkingu przy Błędnych Skałach znajduje się skrzyżowanie aż 4 szlaków, w tym czerwonego, który jest Głównym Szlakiem Sudeckim.

Poszczególnymi szlakami możemy dotrzeć m. in. do Karłowa, Kudowy-Zdrój czy na parking dolny przy głównej drodze.

szlaki turystyczne drogowskaz skrzyżowanie szkalków

Przez skalny labirynt nie przebiega szlak turystyczny a ścieżka turystyczna (jeżeli chcecie poznać różnicę przeczytajcie mój wpis: Szlaki turystyczne. Kolory, oznaczenia i najważniejsze trasy), która jest jednokierunkowa i z racji ochrony ścisłej obszaru Błędnych Skał nie można z niej schodzić.

Dojazd i parking na Błędne Skały

W okolice Błędnych Skał możemy dojechać drogą wojewódzką nr 387, która nazywana jest Drogą Stu Zakrętów i łączy Radków z Kudową-Zdrój. Przy niej znajduje się jeden z parkingów przy Błędnych Skałach tzw. parking dolny (YMCA).

Parking YMCA

Parking dolny, znajduje się na Polanie YMCA (zwanej też Polaną Imki) bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej. Nowoczesny parking został oddany do użytku w 2020 roku i zastąpił wcześniejszą, nieco dziką polanę, która była równie popularnym parkingiem w miejscu dawnego obozu młodzieżowego. Obecny parking pomieści ponad 100 samochodów oraz oferuje turystom dostęp do toalet oraz infrastruktury towarzyszącej, m. in. wiat i miejsc do odpoczynku.

Parking jest bezpłatny a dojście do Błędnych Skał zajmuje około 1,5 godziny.

Parking górny oraz wjazd drogą Aleksandra

Drugi z parkingów w okolicy Błędnych Skał to tzw. parking górny, znajduje się na końcu Drogi Aleksandra biegnącej od DW387 (na wysokości parkingu YMCA) aż do Błędnych Skał. Na nim również znajduje się blisko 100 miejsc parkingowych oraz wiaty i miejsca do odpoczynku.

parking górny taras widokowy na błędnych skałach

Dojazd do parkingu jest płatny oraz możliwy jednie o określonych godzinach ze względu na wąską drogę dojazdową i ruch wahadłowy (wjazd w górę – każde15 minut pod pełnej godzinie, zjazd w dół – pomiędzy 30 a 45 minutą po pełnej godzinie). Szczegóły sprawdzicie na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych.

Bilety wjazdu na parking górny warto nabyć wcześniej online za pośrednictwem strony internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych. Macie wtedy pewność, że wjedziecie bo ilość miejsc parkingowych na “górze” jest ograniczona.

Bilety do skalnego labiryntu

Od 2022 roku na trasę zlokalizowaną w Błędnych Skałach wprowadzono bilety, których ilość jest ograniczona (kilkaset biletów na godzinę). Cena biletów to koszt kilkunastu złotych za wstęp dla jednej osoby. Bilety warto zakupić wcześniej, podobnie jak bilety wjazdu na parking górny. Możecie to zrobić za pomocą strony internetowej parku narodowego.

Bilety można nabyć na określony dzień i godzinę. Wejście na ich podstawie jest możliwe w czasie 60 minut od godziny zarezerwowanego wejścia (tzn. że jeżeli kupiliśmy bilet na godzinę 11.00, możemy wejść na trasę pomiędzy godziną 11.00 a 11.59.

Błędne Skały – trasa turystyczna w skalnym labiryncie

Po garści praktycznych informacji czas poznać Błędne Skały oraz niezwykły skalny labirynt, który pokonamy odwiedzając to miejsce. Na początku poznajcie mapę trasy.

Mapa – Błędne Skały

Ruszamy z górnego parkingu, na który zdecydowaliśmy się wjechać, głównie z uwagi na naszego 3,5 – letniego brzdąca, który razem z nami poznawał Góry Stołowe. Dla niego 1,5 godzinna wędrówka z “dołu”, w górę ku skalnemu labiryntowi mogła by się zbytnio dłużyć, dlatego swoją trasę zaczynamy właśnie z parkingu tuż przy Błędnych Skałach. Dokładną trasę widzicie na poniższej interaktywnej mapie.

Bardziej dokładną mapę samego labiryntu w Błędnych Skałach znajdziecie na stronach Parku Narodowego Gór Stołowych. Dla ułatwienia umieszczam ją również w tym wpisie.

Mapa poglądowa (źródło: pngs.pl)

Dojście z parkingu

Jaku już wspominałem ruszamy z parkingu i początkowo idziemy utwardzoną drogą by po chwili skręcić w las i leśną ścieżką, którą prowadzą aż 3 szlaki turystyczne dotrzeć w okolice wejścia na trasę skalnego labiryntu.

błędne skały parking taras widokowy na błędnych skałach
szlaki turystyczne góry stołowe

Jednak nim trasa wśród skalnych bloków, warto odwiedzić punkt widokowy zlokalizowany w zachodnim krańcu górnego parkingu.

Taras widokowy na parkingu górnym

Taras widokowy na parkingu górnym to drewniana platforma widokowa z której roztacza się fenomenalny widok na czeską część pasma Gór Stołowych i nie tylko.

błędne skały parking taras widokowy na błędnych skałach góry stołowe
taras widokowy punkt widokowy na parkingu przy błędnych skałach

Przy dobrej pogodzie można dostrzec również Karkonosze, które możecie sobie nieco “przybliżyć” korzystając z dostępnej lunety, niestety płatnej.

Skalny labirynt

Po przejściu parkingu oraz szlaku, prowadzącego lasem dochodzimy do miejsca, gdzie swój początek ma ścieżka turystyczna, czyli legendarny skalny labirynt w Błędnych Skałach.

błędne skały kasa wejśce na trasę bilety
błęde skały trasa turystyczna wejście na trasę turystyczną

Tutaj mogą kupić bilety te osoby, które nie nabyły ich wcześniej online a następnie ruszyć do labiryntu wejściem, znajdującym się za budynkiem kasy. My od razu ruszyliśmy ku wejściu, gdzie zeskanowano nasze bilety kupione przez internet i od razu ruszyliśmy na trasę. Dzięki temu zyskaliśmy kilka minut stania w kolejce mieliśmy pewność, że wejdziemy.

Punkt widokowy przy Skalnym Siodle

Pierwsze metry to podejście po skalnych schodach i dotarcie do Skalnego Siodła, przy którym znajduje się również punkt widokowy.

skały na błędnych skałach
błędne skały skalne siodło taras widokowy

Po nakarmieniu się widokami, wracamy na główną trasę wiodącą przez Błędne Skały i ruszamy ku skalnemu labiryntowi.

Pierwsze skalne wąskie przejścia

Z każdym krokiem zaczyna robić się ciekawiej! Pojawiają się pierwsze potężne bloki skalne, przejścia się zwężają i zaczyna panować coraz większa wilgotność i chłód. Jednymi z pierwszych skalnych rzeźb do których docieramy są Okręt i Dwunożny Grzyb (na fotografiach poniżej).

Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały
błędne skały dwunożny grzyb

Kolejne minuty to już regularny skalny labirynt, w którym nie raz musiałem ściągnąć plecak by się przecisnąć.

skalny labirynt w błędnych skałach
skalny labirynt w górach stołowych błędne skały

Po kilku kolejnych minutach docieramy do najbardziej znanego miejsca Błędnych Skał i jednocześnie, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Górach Stołowych.

Kurza Stopka – symbol Gór Stołowych!

Poznajcie Kurzą Stopkę, czyli skalnego ostańca, który urzeka swoją budową, podpartą na cieniutkiej, zaledwie kilkucentymetrowej nóżce.

skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce

Z racji, że Kurza Stopka to wręcz legendarne miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Gór Stołowych, przed nią zamontowany został niewielki drewniany pomost, na którym niemal zawsze stoi ktoś w kolejce do pamiątkowej fotki.

Pamiętajcie, że skalne rzeźby są elementem przyrody nieożywionej, która również podlega ochronie. Z tego względu zabronione jest wchodzenie na skały oraz schodzenie ze szlaku. Więcej o tutejszym parku narodowym przeczytacie z opisu tego miejsca: Park Narodowy Gór Stołowych.

Skalnego labiryntu ciąg dalszy!

Za Kurzą Stopką zaczyna się najciekawszy ale i najciaśniejszy fragment trasy. Miejscami będziecie musieli się sporo nagimnastykować by pokonać, niewielką przestrzeń między skalnymi blokami.

błędne skały labirynt
wąskie przejście w błędnych skałach

W niektórych miejscach będzie tak wąsko, że problematyczne może się okazać postawienie stopy:)

błędne skały labirynt skalny
błędne skały labirynt skalny przejście pod drzewem góry stołowe

Ale spokojnie, choć wiele przejść i szczelin zmusi Was do gimnastyki i zmusi do przeciskania wśród skał, większość z nich pokonacie bez większego problemu. Zaledwie w kilku miejscach, być może będziecie musieli zdjąć plecak, przejść bokiem czy nawet na czworakach. Dużo łatwiej mają dzieci, dla których skalne szczeliny i wąskie przejścia nie będą sprawiały dużego problemu. Zaledwie w jednym miejscu będą musiały nieco się schylić pod skalną półką:)

Ostatnie metry…

Im bliżej końca skalnego labiryntu tym trasa staje się prostsza. Ostatnie zaułki skalnego miasta pokonujemy już w większości po drewnianych podestach, idąc większymi przestrzeniami między skalnymi ostańcami.

błędne skały labirynt skalny skały góry stołowe
formacje skalne skalne rzeźby góry stołowe

Jedną z ostatnich nazwanych formacji skalnych jest tzw. Furtka, za którą trasa przez skalny labirynt dobiega końca. Na końcu trasy znajduje się niewielka polanka z drewnianą wiatą, na której można chwilę odpocząć przed drogą powrotną.

koniec trasy turystycznej w błędnych skałach

Warto również przeczytać przygotowane przez Park Narodowy tablice informacyjne zamontowane we wiacie, które przybliżą Wam to w jaki sposób powstały Błędne Skały oraz Góry Stołowe.

Trasa powrotna

Z racji, że trasa przez skalny labirynt jest jednokierunkowa powrót na parking poprowadzono szlakiem biegnącym dookoła skalnego miasta.

kierunkowskaz drogowskaz powrót trasa powrotna na błędnych skałach
błedne skały trasa powrotna nadgraniczna

Bez większego problemu powinniście odnaleźć trasę powrotną, która jest oznakowana dużym drogowskazem, stojącym przed wiatą. Powrót poprowadzono szerokim leśnym szlakiem, umocnionym betonowymi płytami. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, dlatego niech nie zaskoczą Was mijane po drodze słupki graniczne.

trasa powrotna nadgranicza taras widokowy na błędnych skałachna
trasa powrotna nadgraniczna

Na drodze powrotnej znajdziecie również kilka miejsc do odpoczynku oraz kolejny punkt widokowy, który znajduje się na drewnianej platformie. Ostatnie fragmenty trasy powrotnej prowadzą po betonowych schodach, które są jedyną trudnością w drodze powrotnej. Po ich pokonaniu, ponownie znajdziecie się przy wejściu na trasę labiryntu i budynku kasy.

Dojście na parking biegnie po tej samej trasie, którą na początku przeszliśmy idąc w stronę wejścia do Błędnych Skał.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Czas przejścia

Oto orientacyjne czasy przejścia poszczególnych:

  • przejście skalnego labiryntu w Błędnych Skałach – ok. 40 minut
  • droga powrotna, szlakiem okrężnym – ok. 10 minut
  • dojście z górnego parkingu do wejścia na trasę Błędnych Skał – do 10 minut
  • dojście z dolnego parkingu do wejścia na trasę Błędnych Skał (niebieskim szlakiem lub Drogą Aleksandra) – ok. 75 minut
  • powrót na parking górny – do 10 minut
  • powrót na parking dolny (niebieskim szlakiem lub Drogą Aleksandra) – ok. 60 minut

Wjazd samochodem Drogą Aleksandra na parking górny zajmuje ok. 10 minut + czas oczekiwania na skasowanie biletu. Tyle samo czasu zajmuje droga powrotna. Rozpoczynając wjazd na parking górny np. o godzinie 11.00, powinniście wyrobić się aby zjechać z góry po przejściu trasy skalnego labiryntu bez zbędnego oczekiwania o godzinie 12.30 – 12.45. Jeżeli Wam się to nie uda, musicie poczekać 1 godzinę do kolejnej pory zjazdów.

Trudność i dostępność trasy

Trasa Błędnych Skał nie jest wymagająca i prowadzi w stosunkowo płaskim terenie. Jedyne fragmenty, które musimy pokonać po schodach znajdują się na początku trasy w skalnym labiryncie oraz pod koniec trasy powrotnej. Reszta trasy prowadzi najczęściej po drewnianych podestach.

Największą trudnością są wąskie przejścia oraz szczeliny, którymi poprowadzono trasę turystyczną. Dla mnie (185 cm wzrostu, ok. 85 kg wagi) nie były one większym problemem. W niektórych miejscach musiałem po prostu ściągnąć plecak i nieco się pogimnastykować. Niektóre przejścia są na tyle wąskie, że mogą być problemem dla osób otyłych czy bardzo wysokich.

Błędne Skały z dzieckiem

Skalny labirynt Błędne Skały to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez całe rodziny, również z małymi dziećmi. Góry Stołowe są świetnym miejscem do pokazania naszym pociechom piękna gór a skalne rzeźby na pewno uruchomią wyobraźnię i uatrakcyjnią górskie wędrowanie.

Błędne Skały to miejsce, które dzieciom powinno się spodobać. Skalny labirynt nie jest trudny do pokonania a wąskie przejścia nasze pociechy powinny pokonać bez większego problemu. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych może być “pomoc” w przepychaniu dorosłych przez wąskie przejścia – sprawdzone na własnej skórze:)

szczelina labirynt błędne skały wąskie przejście
góry stołowe skały piaskowiec

Błędne Skały są znacznie prostsze i krótsze niż trasa na Szczelińcu Wielkim, którą możecie poznać we wpisie: Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia). Moim zdaniem, skalny labirynt w Błędnych Skałach powinny bez problemu pokonać przedszkolaki od 3 roku życia (oczywiście pod opieką rodziców i z ich pomocą). Młodsze dzieci mogą bać się nieco ciemnych zaułków lub trudno odnajdować się w tłumie obcych osób, których nie brakuje na trasie. Zabierając młodsze dzieci, poruszacie się również znacznie wolnej, przez co możecie powodować małe “zatory”, które trudno rozluźnić bo brakuje szerszych miejsc do wyprzedzenia.

Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy!

Podróżując rodzinnie po Kotlinie Kłodzkiej nie ograniczajcie się jedynie do przejścia skalnego labiryntu Błędne Skały, bo ten zakątek Polski jest nieprawdopodobnie ciekawy i ma wiele miejsc które chętnie odwiedzicie całą rodziną!

kudowa-zdrój kudowa zdrój polonia uzdrowisko
alpaki szlak ginących zawodów kudowa zdrój kudowa-zdrój
fun park polanica

Więcej atrakcji dla najmłodszych ale i całej rodziny już wkrótce na kierunkowo.pl! Obserwujcie bloga w socialmediach by nie przegapić nowych wpisów, które na pewno Was zainteresują!

kierunkowo.pl poleca!

Mieliśmy szczęście trafić na bardzo przyjazne miejsce dla rodzin z dziećmi, w którym zamieszkaliśmy na kilka dni naszego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej. Choć nikt mnie o to nie prosił, mogę Wam z czystym sumieniem polecić Apartamenty “Pod Dębami” w Kudowie-Zdroju. Poza przestronnymi i wygodnymi apartamentami znajdziecie tam również plac zabaw, trampolinę, zabawki ogrodowe dla dzieci a także pokój zabaw wewnątrz budynku, który sprawdzi się nie tylko w czasie niepogody!

apartamenty pod dębami kudowa zdrój kudowa-zdrój
apartamenty pod dębami kudowa zdrój kudowa-zdrój
apartamenty pod dębami kudowa zdrój kudowa-zdrój

Warto dodać, że miejsce to znajdziecie również w kafeterii MyBenefit, która zyskuje coraz większą popularność wśród pracodawców, dzięki czemu za nocleg będziecie mogli zapłacić z puli punktów w kafeterii, oszczędzając swoje pieniądze.

Apartamenty “Pod Dębami” poznacie lepiej odwiedzając ich oficjalną stronę internetową oraz odnajdując je w popularnych serwisach rezerwacyjnych.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca