Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych
  • Marcin
  • 19 lipca 2022
Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z kilkudziesięciu polskich parków narodowych, czyli miejsc gdzie w szczególny sposób dba się o wyjątkowa przyrodę oraz pozostałe walory. Swoim terenem obejmuje część polskiego obszaru pasma Gór Stołowych, znajdujących się w zachodnich krańcach Kotliny Kłodzkiej. Utworzony został w 1993 roku i jest jednym z mniejszych polskich parków narodowych, zajmując powierzchnię około 63 km kwadratowych. Najwyższym szczytem parku i jednocześnie jego symbolem jest wysoki na 919 m. n. p. m. Szczeliniec Wielki.

Charakterystycznym krajobrazem Parku Narodowego Gór Stołowych są rozległe i pozornie płaskie szczyty, na których znajdują się skalne platformy w których na skutek erozji trwającej tysiące lat, powstały unikalne formy skalne jak szczeliny, labirynty i rzeźby skalne czy pojedyncze skały o nieregularnych kształtach. Park Narodowy Gór Stołowych to również miejsce, gdzie urozmaicona i ciekawa jest również przyroda ożywiona. Poza dobrze znanymi nam zwierzętami jak np. jelenie, lisy, dziki spotkać można tutaj również borsuka, gronostaja, ryjówkę czy muflona – sprawdzonego na początku XX wieku z Korsyki, który zaaklimatyzował się w umiarkowanym klimacie Polski.

Park Narodowy Gór Stołowych to obecnie również bardzo popularne miejsce wśród turystów, który bardzo chętnie odwiedzają najpopularniejsze labirynty skalne oraz doskonałe punkty widokowe, zlokalizowane na skalnych platformach, jak np. ta tuż obok schroniska na Szczelińcu Wielkim.

lokalizacja

Sudety Środkowe, zachodnie regiony Kotliny Kłodzkiej, administracyjnie na Dolnym Śląsku

GALERIA

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych szczeliniec wielki z dzieckiem
Park Narodowy Gór Stołowych
szlak w górach stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały
kamienne rzeźby w górach stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Góry Stołowe i utworzony na ich terenie park narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które swoją przyrodą, szczególnie nieożywioną wyróżnia się na tle innych polskich rezerwatów przyrody. Takie nagromadzenie skalnych rzeźb, labiryntów czy szczelin znajdziecie tylko w Górach Stołowych!

  • MOIM ZDANIEM

Góry Stołowe to wyjątkowe miejsce, które zaskoczyć może wielu miłośników górskich wędrówek. Oprócz pięknych widoków, intensywnych podejść i pięknej górskiej roślinności, Park Narodowy Gór Stołowych zachwyca niesamowitymi formami skalnymi, wąskimi szczelinami i pokręconymi skalnymi labiryntami. Bez wątpienia miejsce, którego nie wypada przegapić!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Park Narodowy Gór Stołowych, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.5 / 5

Park Narodowy Gór Stołowych


CENY

4.5 / 5

Wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne. Bilety musimy nabyć jedynie w przypadku, gdy chcemy wejść do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim oraz Błędnych Skał.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Góry Stołowe i funkcjonujący na ich terenie park narodowy to bardzo popularne miejsce wśród turystów. Najważniejsze szlaki są dosłownie oblegane, nieco lepiej sytuacja wygląda na mniej znanych trasach a mimo to, bywa trudno tutaj o dłuższe chwile w samotności.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Na terenie parku narodowego znajdziecie dziesiątki kilometrów oznaczonych szlaków turystycznych, liczne ułatwienia w najtrudniejszych miejscach oraz wiele przygotowanych miejsc do odpoczynku takich jak zadaszone wiaty czy ławki. Dodatkowo w najciekawszych przyrodniczo miejscach możecie spotkać przygotowane tablice informacyjne.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziecie wiele przygotowanych miejsc parkingowych, zlokalizowanych w pobliżu wejść na szlaki czy przy ważnych ich skrzyżowaniach. Niestety wiele z nich okazuje się za małych w porach największego ruchu turystycznego. Na parkingach przygotowanych przez Park Narodowy nie są pobierane opłaty za postój.

POTRZEBNY CZAS

Tak wiele, jak tylko zapragniecie:)

SUGEROWANY WIEK

Góry Stołowe nie są trudnym i wymagającym pasmem górskim, dlatego są częstym wyborem na pierwsze górskie wędrówki i przygody dla dzieci. Moim zdaniem to dobre miejsce na pierwszą styczność z górami dla dzieci w wieku 5 lat i starszych. Młodsze dzieci będą potrzebowały w wielu miejscach dużej pomocy od dorosłych a dodatkowo wiele wąskich przejść i szczelin, może taką pomoc utrudnić czy nawet uniemożliwić.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren Parku Narodowego Gór Stołowych to typowy obszar górski, który jest trudny do pokonania wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim a także może sprawić wiele trudności, osobom o obniżonej sprawności.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Przez teren parku narodowego przebiega droga wojewódzka nr 387, tworząc krętą “Drogę Stu Zakrętów”. Mimo, że jej stan w wielu miejscach daleki jest od dobrego, jest ona główną osią komunikacyjną w parku, która przecina w wielu miejscach szlaki turystyczne. Przy drodze zlokalizowano wiele parkingów i miejsc postojowych, dzięki czemu można bezpiecznie zostawić samochód i ruszyć w wędrówkę po parku.

Park Narodowy Gór Stołowych

MOCNE STRONY

  • unikalna przyroda, szczególnie nieożywiona,
  • dobrze przygotowane szlaki turystyczne oraz zaplecze dla turystów,
  • bezpłatny wstęp na większość obszaru parku,
  • wiele fantastycznych punktów widokowych,

SŁABE STRONY

  • na najpopularniejszych szlakach bywa bardzo tłoczno,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!