Zamek Szczytna to jeden z najmłodszych polskich zamków, który doskonale widać przejeżdżając przez Kotlinę Kłodzką, najważniejszą trasą w tej okolicy. Przez dziesięciolecia był niedostępny, bo znajdował się w nim dom pomocy społecznej. W ostatnim czasie się to zmieniło, a zamek otworzył swoje bramy dla turystów, którzy chętnie przybywają w ten region kraju. A im więcej ciekawych miejsc i atrakcji tym lepiej dla nas wszystkim! Poznajcie zatem “nowość” w tych stronach – Zamek Leśna Skała w Szczytnej.
Zamek Szczytna. Podstawowe informacje
Nim przybliżę Wam to co będziecie mogli zobaczyć na miejscu, standardowo garść najważniejszych informacji praktycznych, które powinny być pomocne dla każdego chętnego na przybycie do Zamku Leśna Skała.
Lokalizacja – Zamek Szczytna
Zamek Szczytna położony jest na Szczytniku (589 m n. p. m.), górującym nad miastem Szczytna, w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku.
Zamek Szczytna znajduje się w niezwykle atrakcyjnej okolicy, zaledwie kilka kilometrów od popularnych dolnośląskich uzdrowisk: Polanicy Zdrój i Dusznik-Zdrój. Nieco dalej, bo około 15 kilometrów dzieli zamek w Szczytnej od Kłodzka i Kudowy-Zdrój.
Dojazd i komunikacja
Zamek Szczytna widać doskonale z najważniejszej trasy w okolicy, czyli drogi krajowej nr 8. Jest ona najwygodniejszym sposobem dotarcia do zamku dla każdego ruszającego w te okolice samochodem. Od głównej trasy wystarczy 5 minut jazdy bocznymi drogami i jesteśmy na miejscu – pod bramą zamku.
Również korzystnie wygląda dojazd pociągiem, ponieważ u podnóża zamkowej góry znajduje się stacja kolejowa w Szczytnej, na którą możecie dotrzeć pociągami Kolei Dolnośląskich.
Stacja kolejowa w Szczytnej jest również miejscem, przez który przebiega żółty szlak turystyczny prowadzący m. in. do Zamku Leśna Skała. Idąc nim dalej możecie dotrzeć do Polanicy-Zdrój lub Dusznik-Zdrój, kierując się na zachód.
Do Szczytnej dojeżdżają również autobusy PKS Kłodzko oraz prywatnych przewoźników, które jeszcze bardziej rozszerzają możliwości dojazdu w okolice zamku.
Więcej praktycznych informacji
Po więcej praktycznych informacji, m. in. o cenach biletów, parkingu czy dostępności zamku zapraszam do kategorii tu byłem: Zamek Leśna Skała w Szczytnej
Poznajcie Zamek Szczytna!
Jak już wspomniałem wcześniej Zamek Szczytna, zwany też Zamkiem Leśna Skała to jeden z najmłodszych zamków Polski. Choć wygląda jak średniowieczna warownia, tak naprawdę tylko ją imituje bo został wzniesiony w latach 30. XIX wieku, czyli niecałe 200 lat temu.
Historia zamku
Zamek wzniesiono z inicjatywy hrabiego Leopolda Badeńskiego z rodu Hochbergów, który polecił wznieść swoją rezydencję w miejscu wcześniejszego pruskiego fortu (tzw. Fortu na Szczytniku). Projekt zamku przypisuje się cenionemu niemieckiemu architektowi Karlowi Friedrichowi Schinkelowi, którego budowle miałem przyjemność już zobaczyć w innych regionach kraju, m. in. Pałac w Owińskach (przeczytacie o nim we wpisie: Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!) czy kościół ewangelicki w Złotowie (przeczytacie o nim we wpisie: Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!). Niestety pewności co do autora projektu zamku nie ma…
Nie zmienia to faktu, że budowla robi wrażenie, choć nie od początku była tak duża. Pierwsza rozbudowa zamku miała miejsce za czasów, gdy jego właścicielami zostali Rohrbachowie, właściciele pobliskiej huty szkła w Szczytnej. Kolejna znacząca rozbudowa zamku była inicjatywą zakonników – Misjonarzy Świętej Rodziny, który nabyli zamek od Rohrbachów i urządzili w nim jeden ze swoich klasztorów. Władali zamkiem aż do końca II wojny światowej, po której obiekt znacjonalizowano i urządzono w nim dom pomocy społecznej, funkcjonujący w jego murach aż do 2020 roku.
Zamek Szczytna, czyli turystyczna nowość w Kotlinie Kłodzkiej!
Od tego czasu intensyfikowano prace, by udostępnić zamek dla turystów i zrobić z niego kolejną atrakcję turystyczną regionu. Obecnie zamek jest już dostępny dla każdego, kto chce bliżej go poznać. Stał się nie tylko atrakcją turystyczną ale również miejscem wydarzeń, koncertów i eventów.
Niestety zamek dzisiaj nie przypomina dawnej, magnackiej rezydencji… Wymaga wielu remontów, rozbudowania ekspozycji oraz innych prac, które przywrócą mu jego dawny blask. Pamiętajmy jednak, że nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie oczekujmy efektów od razu tylko cieszmy się tym co mamy i już możemy zobaczyć.
Na chwilę obecną możemy zobaczyć wybrane pomieszczenia, zamkową kaplicę oraz wejść na jedną z zamkowych wież. Aktualne godziny wejścia na zwiedzanie zamku znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Zamku Szczytna.
Do naszej dyspozycji jest również restauracja. Szczegóły opisuję dla Was poniżej!
Droga do zamku
Do zamku prowadzi brukowana droga, która ma swój początek przy bramie głównej. Dojście do zamku jest oznakowane, choć mało precyzyjnie przez co sami przez chwilę szukaliśmy wejścia.
Znajduje się ono na tyłach budynku, po północnej stronie. Znajduje się tam brama prowadząca na dziedziniec. To z niego wchodzimy do zamku i kierujemy się na lewo do zamkowej restauracji, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie i można zakupić bilety.
Wnętrza
Zwiedzanie wnętrz zaczyna się od kilku pomieszczeń, ulokowanych na parterze. Niestety widać w nich jak na dłoni potrzebę remontów oraz gromadzenia eksponatów. Wnętrza są w wielu miejscach dotknięte czasem, wyposażenie jest nieliczne co doskonale pokazuje jak cenne zabytki zaczynają swoją przygodę z turystyką. To częste zjawisko, gdy dane miejsce otwiera swoje drzwi dla turystów i ze sprzedaży biletów i usług, stara się podnosić swoją jakość i estetykę.
Mimo ubogich wnętrz, zwiedzanie nie jest nudne bo “show” robi Pani przewodnik, która stara się zaciekawić tym miejscem i opowiedzieć o nim w jak najbardziej atrakcyjny sposób.
Wśród kilku pomieszczeń i kilkudziesięciu eksponatów warto o kilku wspomnieć nieco więcej.
Ciekawe eksponaty
Zacznijmy od kilku przedmiotów, które znajdują się we wnętrzach zamku. Pierwsza z nich skradał serce naszego małego podróżnika.
W jednej z sal znaleźliśmy książkę “SAFARI”, która okazał się książko-filmem. Na kolejnych kartach mogliśmy pokazać naszemu synkowi biegające zwierzęta, dzięki prostemu złudzeniu optycznemu. Dla nas pokolenia smatfonów, bardzo ciekawa sprawa.
Kolejna ciekawostka skrywała się na dużej sali na najwyższym piętrze zamku. Szklane, mleczne misy pochodzące z pobliskiej huty szkła to w rzeczywistości… instrumenty muzyczne. Koncerty na nich odbywają się w wybrane wieczory, przez co musi to być magiczny spektakl. Krótką próbkę zaprezentowała nam przewodniczka:)
Sala rycerska
Przejdźmy do wyjątkowych i najciekawszych wnętrz zamku. Pierwszym z nich jest sala rycerska, która jest największym pomieszczeniem w zamku i prawdopodobnie najbardziej okazałym.
Zachował się również jej wygląd sprzed lat, ze sztukaterią na sklepieniu i ścianach oraz dekoracyjnymi kolumnami, złączonymi ze ścianami.
Kaplica
Drugim z zamkowych pomieszczeń, które wyróżniają się na tle innych jest zamkowa kaplica. Liczy sobie już około 150 lat i obecnie jest rzymskokatolicką kaplicą pw. Matki Bożej Królowej Pokoju prowadzoną przez Misjonarzy Świętej Rodziny na Szczytniku.
Pod kaplicą znajdują się krypty grobowe Właścicieli zamku z rodu Rohrbachów, który też byli fundatorami pierwszej kaplicy. W ramach zwiedzania nie schodzi się do krypt.
Muzeum Dźwięku
Najpiękniejszą i najbardziej efektowną częścią ekspozycji jest Muzeum Dźwięku. W kilku zamkowych pomieszczeniach gromadzono instrumenty oraz sprzęty muzyczne z różnych epok, które nie tylko możemy oglądać ale również posłuchać.
To wyjątkowa podróż w czasie i historii muzyki, bo poza sprzętami sale ozdobiono również legendarnymi plakatami, płytami winylowymi i nie tylko.
Wstęp do Muzeum Dźwięku jest dodatkowo płatny a samo muzeum niestety nie zawsze dostępne jest do zwiedzania. Być może kolejny przewodnik, którego poszukuje Właściciel zamku pozwoli na regularne zwiedzanie tej bardzo ciekawej wystawy i zgromadzonych eksponatów.
Wieża zamkowa
Dla wielu największą atrakcją zamku będzie taras widokowy, który znajduje się na szczycie jednej z wież. Jest on ostatnią atrakcją, która znajduje się na trasie zwiedzania.
Z tarasu widokowego będziecie mogli podziwiać rozległą panoramę Obniżenia Dusznickiego, w którym oczywiście na pierwszym planie znajduje się miasto Szczytna, znajdujące się u podnóża zamkowego wzgórza.
To również miejsce, z którego możemy również obejrzeć sam zamek “z góry”, który sprawia z takiej perspektywy wrażenie większego, niż jest faktycznie.
Ze względu na trudne wejście na zamkową wieżę (strome, drewniane schody) oraz sam taras, który jest niewielki i na którym znajdują się urządzenia teletechniczne mogą na niego wejść tylko osoby pełnoletnie. Dodatkowo jednocześnie na wieże może wejść 6-7 osób.
Otoczenie zamku
Zamek Szczytna od południa otacza zamkowy ogród, który jest dobrym miejscem na chwilę oddechu na świeżym powietrzu czy oczekiwanie za wejściem na zwiedzanie.
Spacerując po ogrodach i otoczeniu zamku, warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne, które nie przypadkowo zostały tam umieszczone. Na balustradzie mostu nad zamkową fosą znajdziecie figurę św. Jana Nepomucena, która skrywa w sobie wiele symboliki i historii a nad wejściem od północy, znajduje się herb rodowy dawnych Właścicieli.
Na południowy-zachód od zamku, jeszcze na obszarze zamkowego ogrodu znajduje się kolejny punkt widokowy, tym razem dostępny dla osób w każdym wieku.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Punkt widokowy przy zamku – Orle Skały
Zlokalizowany na skalnej formacji Orle Skały punkt widokowy, to doskonałe miejsce do szerszego spojrzenia na okolicę. Widok jest zapierający dech w piersiach!
Dla ułatwienia zamontowano w tym miejscu platformę widokową, na którą prowadzi kilkanaście stalowych stopni. Jak się przekonacie, platforma a dokładniej balustrada stałą się miejscem, gdzie zakochani zostawiają swoje kłódki. Nie dziwi mnie to wcale, bo faktycznie okoliczności są wyjątkowe!
Aby wejść na taras widokowy na Orlej Skale nie musicie mieć kupionych biletów na zwiedzanie zamku. Dostęp do niego jest nieograniczony oraz bezpłatny. Wejść na niego można zarówno z zamkowego ogrodu jak i znajdującego się za ogrodzeniem zamku, niewielkiego parkingu.
Restauracja zamkowa
Ostatnim miejscem, o którym wypada wspomnieć jest zamkowa restauracja w której możecie się posilić, zakupić bilety na zwiedzanie jak i poczekać na godzinę swojego wejścia. Dostępne są tutaj również pamiątki a nawet pamiątkowa pieczątka turystyczna.
My zdecydowaliśmy się na szybką kawkę i ciastko. Byliśmy pod wrażeniem wielkości kawałków ciasta oraz tego, że smakowały jak domowe wypieki, co zaliczamy na duży plus!
W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Pani Agnieszce, która oprowadziła nas po zamkowych zakamarkach oraz przekazała wiele cennych i ciekawych informacji, które starałem się zamieścić w tym wpisie.
Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy!
Podróżując rodzinnie po Kotlinie Kłodzkiej nie ograniczajcie się jedynie do odwiedzenia Zamku Szczytna, bo ten zakątek Polski jest nieprawdopodobnie ciekawy i ma wiele miejsc które warto zobaczyć!
Koniecznie przeczytajcie inne moje wpisy z Kotliny Kłodzkiej, które znajdziecie w tagu #kotlina kłodzka. Szczególnie polecam Wam wpisy:
- Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)
- Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)
- Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach
Więcej atrakcji już wkrótce na kierunkowo.pl! Obserwujcie bloga w socialmediach by nie przegapić nowych wpisów, które na pewno Was zainteresują!