Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej
 • Marcin
 • 2 sierpnia 2022
Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zbudowany na Szczytniku (589 m n. p. m.) zamek, choć wygląda na średniowieczną warownię obroną, faktycznie jest rezydencją wzniesioną w latach 30. XIX wieku przez hrabiego Leopolda von Hochberga. Po śmierci fundatora zamek długo szukał nowych, zainteresowanych budowlą Właścicieli aż w końcu nabyli go Właściciele niedalekiej huty szkła w Szczytnej. To za ich sprawą zamek poddano remontowi oraz dobudowano do niego kaplicę. Następnie zamek przeszedł w ręce zakonu Misjonarzy Świętej Rodziny (1929), który w zamkowych murach utworzyli jeden ze swoich klasztorów. Oni również znacznie rozbudowali budowlę ale musieli opuścić zamek ze względu na wojnę. Po niej, w latach 50. XX wieku zamek znacjonalizowano i umieszczono w nim ośrodek dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, który zlikwidowano dopiero w 2020 roku.

Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i choć wnętrza są ubogie (za sprawą wcześniejszej funkcji) to sam zamek jest nietuzinkowy z ciekawą historią i przepięknie położony. Podczas jego zwiedzania będziecie mogli zobaczyć najciekawsze pomieszczenia, zamkową kaplicę, odwiedzić Muzeum Dźwięku a także wejść na jedną z wież, by spojrzeć na okolicę z wysokości – widok przepiękny! Zapewne czeka go wiele pracy, by zachwycał swoim dawnym magnackim blaskiem ale na pewno skrywa potencjał by stać się turystyczną perełką okolicy.

 

lokalizacja

Szczytna, ul. Zamkowa 8 (na szczycie Szczytnika)

GALERIA

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej zamek szczytna wyjątkowe zamki w polsce
zamek w szczytnej sala rycerska
Zamek Leśna Skała w Szczytnej wyjątkowe zamki w polsce
Zamek Leśna Skała w Szczytnej zamek szczytna muzeum dźwięku
zamek leśna skała
Zamek Leśna Skała w Szczytnej

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Wyjątkowość zamku tkwi w jego wielkości, majestatyczności i doskonałemu położeniu na szczycie wzniesienia, górującego nad okolicą! Dzięki nim Zamek Leśna Skała w Szczytnej wyróżnia się wśród innych, podobnych budowli w okolicy i nie tylko.

 • MOIM ZDANIEM

Choć zamek nie jest turystyczną perełką z bogatą ekspozycją w swoich wnętrzach, jest miejscem którego żaden pasjonat zwiedzania nie powinien odpuścić. Nie często można oglądać obiekt, który dopiero co został udostępniony do zwiedzania by przekonać się jak wiele pracy potrzeba by piękne zabytki, odzyskały dawny blask. Wszystkie te niedoskonałości, nadrobi przemiła obsługa oraz przewodnik!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Leśna Skała w Szczytnej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.5 / 5

Zamek Leśna Skała w Szczytnej


CENY

2 / 5

Cena biletu nie należy do najniższych i dla wielu będzie nieadekwatna do tego, co zobaczą w zamkowych wnętrzach. Warto docenić bezpłatne wejście dla dzieci oraz bilety ulgowe dla młodzieży.

Niestety by takie miejsca mogły przejść należyty im remont, potrzeba funduszy, które m. in. pozyskuje się ze sprzedaży biletów wstępu co w pewnym stopniu usprawiedliwia wysokość biletów.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Zamek Leśna Skała w Szczytnej zyskuje coraz większą popularność, ale póki co nie ma w nim tłumów. Zwiedzanie zamku odbywa się w kilkudziesięciu osobowych grupach.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Niestety wiele w tej kwestii zostaje do nadrobienia… Na plus na pewno poprawnie oznakowany dojazd od głównej drogi. Niestety inne elementy informacji turystycznej i zaplecza dla obsługi ruchu turystycznego (m. in. drogowskazy prowadzące do wejścia, informacja wewnątrz zamku itp.) nie zostały jeszcze przygotowane lub są wybrakowane, przez co nie ułatwiają poruszania się i poznania tego miejsca.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3 / 5

Przy bramie wjazdowej do zamku znajduje się niewielki, bezpłatny parking. Niestety często okazuje się, że jest on za mały by pomieścić wszystkich odwiedzających. Wtedy pozostaje jedynie parkowanie na poboczu.

POTRZEBNY CZAS

Zwiedzanie zamku trwa około 40-60 minut w zależności od ilości osób. Warto mieć do dyspozycji nieco więcej czasu, by odwiedzić również pobliski punkt widokowy czy usiąść w zamkowej restauracji.

SUGEROWANY WIEK

Dla najmłodszych dzieci zamek może okazać się nieco nudny… Brakuje w nim atrakcji czy ekspozycji, którą można by było zaciekawić najmłodszych podróżników. Uważam, że miejsce to może być ciekawe dla dzieci w wieku szkolnym i starszych.

DOSTĘPNOŚĆ

Obiekt dostępny dla każdego, również osób niepełnosprawnych.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Wejście na zamkową wieżę, ze względów na konieczność wejścia po wąskich i stromych, drewnianych schodach możliwe jest tylko dla osób pełnoletnich. To nie ogranicza młodszych w podziwianiu widoków na okolicę – mogą oni skorzystać z punktu widokowego w pobliżu bramy wjazdowej do zamku.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

MOCNE STRONY

 • nowa pozycja na turystycznej mapie Kotliny Kołodziej – niedawno udostępniony do zwiedzania,
 • dobry punkt widokowy,
 • miła obsługa,
 • dostępny dla każdego,

SŁABE STRONY

 • obiekt wymaga remontu i rozbudowy ekspozycji,
 • drogie bilety,
 • słabo rozbudowana informacja turystyczna,
 • niewielki parking, często niewystarczający dla wszystkich gości,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii tu byłem. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka.

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!