Schronisko PTTK na Szczelińcu

Schronisko PTTK na Szczelińcu
 • Marcin
 • 17 lipca 2022
Schronisko PTTK na Szczelińcu

Schronisko PTTK na Szczelińcu to wzniesione w 1845 roku schronisko górskie w stylu tyrolskim lub szwajcarskim, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „Szwajcarka”. Budynek schroniska znajduje się w samym centrum Gór Stołowych i Parku Narodowego Gór Stołowych, czyli na najwyższym szczycie pasma – Szczelińcu Wielkim. Znajduje się na wysokości 905 m n. p. m., w zachodniej części platformy szczytowej Szczelińca Wielkiego, niemal tuż nad przepaścią skalnego urwiska, dzięki czemu rozpościera się spod niego przepiękna panorama na okolicę.

Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedne z dwóch polskich schronisk górskich (obok schroniska w Dolnie Pięciu Stawów w Tatrach) do którego nie prowadzi żadna trasa, którą można pokonać jakimkolwiek pojazdem. Możemy dotrzeć tutaj jedynie pieszo.

Od 2006 roku Schronisko na Szczelińcu Wielkim ponownie oferuje nocleg turystom, którzy mogą skorzystać z kilku, wieloosobowych pokoi lub tzw. „gleby”. Tuż obok schroniska znajduje się wejście na bardzo popularny labirynt skalny na Szczelińcu Wielkim.

lokalizacja

Karłów 9 (zachodnia platforma szczytowa Szczelińca Wielkiego)

GALERIA

Schronisko PTTK na Szczelińcu

Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedno z wielu schronisk w polskich górach. Na tle innych, podobnych obiektów nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza lokalizacją:)

 • MOIM ZDANIEM

Schronisko PTTK na Szczelińcu to niemal obowiązkowy przystanek podczas wędrówki po Górach Stołowych. Szczególnie popularne, poza samym schroniskiem są położone niemal w bezpośrednim sąsiedztwie: taras widokowy i wejście do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK na Szczelińcu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.8 / 5

Schronisko PTTK na Szczelińcu


CENY

3 / 5

Ceny „schroniskowe”, które są nieco wyższe ale nadal akceptowalne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1.5 / 5

Tłumy… Schronisko PTTK na Szczelińcu oraz platforma szczytowa przed budynkiem schroniska to na pewno jedno z najbardziej obleganych miejsc w Sudetach!

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Oznaczenie trasy do schroniska przygotowano bardzo dobrze i starannie. Jedynie na miejscu brakuje nieco szerszej informacji o samym budynku, jego historii i położeniu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

POTRZEBNY CZAS

O tym czy zatrzymacie się w schronisku zdecydujecie sami, bo możecie od razu ruszyć do skalnego labiryntu. Ja zachęcam do kilkunastu minut odpoczynku i wypicia kubka gorącej kawy nad przepaścią z widokiem na malownicze okolice. Taka okazja nie zdarza się zbyt często!

SUGEROWANY WIEK

Moim zdaniem schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce (głównie z racji dostępności) odpowiednie dla dzieci w wieku minimum 3-4 lata. Warto jednak pamiętać, że dla dzieci schronisko nie będzie żadną wielką atrakcją.

DOSTĘPNOŚĆ

Dojście do schroniska wymaga pokonania około 700 schodów w stromym terenie. To oznacza, że schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce trudno dostępne. Na górę dadzą radę wejść 3-letnie dzieci i starsze a osoby niepełnosprawne, będą koniecznie potrzebowały pomocy innych osób.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Schronisko PTTK na Szczelińcu powstało od razu z myślą o turystach, w odróżnieniu od innych podobnych obiektów, które zazwyczaj powstały w miejscach chat pasterskich. Dodatkowo schronisko na Szczelińcu Wielkim to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach – słowem: kawał historii zamknięty w malowniczo położonym miejscu!

Schronisko PTTK na Szczelińcu

MOCNE STRONY

 • położenie w niesamowitym miejscu!
 • dobrze oznakowane szlaki doprowadzające do schroniska,
 • niepowtarzalna opcja wypicia gorącej kawy czy herbaty nad górską przepaścią,
 • położenie w sąsiedztwie platformy widokowej oraz skalnego labiryntu – dwóch największych atrakcji okolicy,
 • całoroczny obiekt noclegowy,

SŁABE STRONY

 • tłumy turystów, niemal szturmujących to miejsce,
 • dojście jedynie stromym szlakiem, prowadzącym w dużej mierze po betonowych schodach, które mogą być bardzo problematyczne dla osób, które mają trudności w poruszaniu się,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!