Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim skała wielbłąd góry stołowe
  • Marcin
  • 18 lipca 2022
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to największa atrakcja najwyższego szczytu Gór Stołowych. Skalne rzeźby, które są charakterystyczne dla Gór Stołowych a ich największe nagromadzenie znajduje się m. in. na szczycie Szczelińca Wielkiego czy w Błędnych Skałach. Skalny labirynt, który znajduje się na Szczelińcu to dziesiątki skalnych rzeźb, które dzięki swojemu wyglądowi zyskały takie nazwy jak np. Wielbłąd, Żółw, Słoń, Małpolud ale również imponujące, głębokie szczeliny z najgłębszą 17-metrową szczeliną “Piekiełko” oraz licznymi skalnymi tunelami.

Długość labiryntu to około 1 kilometr i wiedzie on przez liczne szczeliny, skalne zaułki czy tunele. Ze względów bezpieczeństwa oraz miejscami bardzo wąskich przejść, trasa wiodąca przez labirynt jest jednokierunkowa.

 

lokalizacja

na szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Sowich

GALERIA

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim skała wielbłąd góry stołowe
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim diabelska kuchnia szczelina wąwóz skalny
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
szlak góry stołowe szczeliniec wielki skalny labirynt
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim małpolud skała góry stołowe
szlak góry stołowe wśród skał

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Drugiego takiego miejsca jak skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim nie znajdziecie! Imponujące szczeliny, zapierające dech w piersiach punkty widokowe, skalne labirynty oraz niezwykłe rzeźby skalne sprawiają, że miejsce to jest po prostu jedyne w swoim rodzaju!

  • MOIM ZDANIEM

Wyjątkowy skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to miejsce, które musicie koniecznie zobaczyć! Żaden inny szczyt w Polsce nawet nie przypomina pokrytego skalnymi rzeźbami, tunelami czy szczelinami Szczelińca Wielkiego, dlatego na pewno będzie to dla Was niepowtarzalne przeżycie.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.1 / 5

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim


CENY

3.5 / 5

Wejście na trasę skalnego labiryntu jest płatne a ilość biletów na daną godzinę ograniczona. Koszt biletów to kilkanaście złotych od osoby.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to miejsce dosłownie oblegane przez turystów. Sytuację poprawie nieznacznie ograniczona ilość biletów, dzięki której na trasę nie może wejść zbyt wiele osób o tej samej porze.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Trasa wiodąca przez skalny labirynt jest dobrze oznakowana a najciekawsze formy skalne mają swoje tabliczki, informujące nas o ich nazwach. W najtrudniejszych miejscach zamontowano łańcuchy oraz drewniane podesty. Na platformach widokowych zamontowano barierki, zwiększające bezpieczeństwo, szczególnie gdy robi się tłoczno w tych miejscach.

Brakuje jedynie tablic, które przybliżyłyby nam oglądany widok (zawierające m. in. opisy widocznych pasm górskich i szczytów) oraz informacji w którym miejscu labiryntu jesteśmy lub ile czasu pozostało nam do jego końca. Tego typu informacje są szczególnie cenne, gdy idzie się dzieckiem.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

POTRZEBNY CZAS

Przejście skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim wymaga około 1 godziny czasu. Należy jednak pamiętać, by doliczyć czas na wejście na szczyt, czas zejścia oraz ewentualne przerwy.

SUGEROWANY WIEK

Choć skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim można pokonać również z 4-letnim dzieckiem, moim zdaniem to miejsce w które najlepiej zabrać dzieci w wieku szkolnym i starsze. Trasa miejscami jest wąska i wymagająca, co u wielu młodszych dzieci może okazać się zbyt dużym wyzwaniem czy utrudnieniem.

DOSTĘPNOŚĆ

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to wymagająca trasa, wiodąca m. in. po stromych, często skalnych schodach lub skalnych szczelinach. Wiele osób o lęku przed małymi i ciasnymi przestrzeniami lub  obniżonej sprawności może mieć trudności z pokonaniem trasy lub potrzebować dużej pomocy od innych osób. Na trasie skalnego labiryntu trudno poruszać się również z nosidełkiem dziecięcym czy bardzo małym dzieckiem, noszonym na rękach.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

By mieć pewność, że wejdziecie na trasę skalnego labiryntu bez oczekiwania i ryzyka braku biletów warto zakupić je wcześniej, korzystając z internetowej strony Parku Narodowego Gór Stołowych. Mając kupiony wcześniej bilet, możecie wejść na trasę omijając kolejkę do kasy biletowej.

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim

MOCNE STRONY

  • unikatowa trasa, wiodąca wśród skalnych rzeźb i przez ogromne skalne szczeliny,
  • dobre oznakowanie,
  • ograniczenie ilości osób na trasie, za sprawą systemu biletowego,
  • trasa przez skalny labirynt jest jednokierunkowa, co ułatwia poruszanie się po niej,

SŁABE STRONY

  • miejsce bardzo popularne i bardzo zatłoczone,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!