Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!
Owińska to niewielka miejscowość na północ od Poznania, która niepozornie wygląda jedynie na mapie! Tak naprawdę skrywa w sobie niezwykle…
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to największa atrakcja najwyższego szczytu Gór Stołowych. Skalne rzeźby, które są charakterystyczne dla Gór Stołowych a ich największe nagromadzenie znajduje się m. in. na szczycie Szczelińca Wielkiego czy w Błędnych Skałach. Skalny labirynt, który znajduje się na Szczelińcu to dziesiątki skalnych rzeźb, które dzięki swojemu wyglądowi zyskały takie nazwy jak np. Wielbłąd, Żółw, Słoń, Małpolud ale również imponujące, głębokie szczeliny z najgłębszą 17-metrową szczeliną „Piekiełko” oraz licznymi skalnymi tunelami.
Długość labiryntu to około 1 kilometr i wiedzie on przez liczne szczeliny, skalne zaułki czy tunele. Ze względów bezpieczeństwa oraz miejscami bardzo wąskich przejść, trasa wiodąca przez labirynt jest jednokierunkowa.
na szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Sowich
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
Drugiego takiego miejsca jak skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim nie znajdziecie! Imponujące szczeliny, zapierające dech w piersiach punkty widokowe, skalne labirynty oraz niezwykłe rzeźby skalne sprawiają, że miejsce to jest po prostu jedyne w swoim rodzaju!
Wyjątkowy skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to miejsce, które musicie koniecznie zobaczyć! Żaden inny szczyt w Polsce nawet nie przypomina pokrytego skalnymi rzeźbami, tunelami czy szczelinami Szczelińca Wielkiego, dlatego na pewno będzie to dla Was niepowtarzalne przeżycie.
Dokładną lokalizację miejsca: Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
Wejście na trasę skalnego labiryntu jest płatne a ilość biletów na daną godzinę ograniczona. Koszt biletów to kilkanaście złotych od osoby.
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to miejsce dosłownie oblegane przez turystów. Sytuację poprawie nieznacznie ograniczona ilość biletów, dzięki której na trasę nie może wejść zbyt wiele osób o tej samej porze.
Trasa wiodąca przez skalny labirynt jest dobrze oznakowana a najciekawsze formy skalne mają swoje tabliczki, informujące nas o ich nazwach. W najtrudniejszych miejscach zamontowano łańcuchy oraz drewniane podesty. Na platformach widokowych zamontowano barierki, zwiększające bezpieczeństwo, szczególnie gdy robi się tłoczno w tych miejscach.
Brakuje jedynie tablic, które przybliżyłyby nam oglądany widok (zawierające m. in. opisy widocznych pasm górskich i szczytów) oraz informacji w którym miejscu labiryntu jesteśmy lub ile czasu pozostało nam do jego końca. Tego typu informacje są szczególnie cenne, gdy idzie się dzieckiem.
Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.
Przejście skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim wymaga około 1 godziny czasu. Należy jednak pamiętać, by doliczyć czas na wejście na szczyt, czas zejścia oraz ewentualne przerwy.
Choć skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim można pokonać również z 4-letnim dzieckiem, moim zdaniem to miejsce w które najlepiej zabrać dzieci w wieku szkolnym i starsze. Trasa miejscami jest wąska i wymagająca, co u wielu młodszych dzieci może okazać się zbyt dużym wyzwaniem czy utrudnieniem.
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim to wymagająca trasa, wiodąca m. in. po stromych, często skalnych schodach lub skalnych szczelinach. Wiele osób o lęku przed małymi i ciasnymi przestrzeniami lub obniżonej sprawności może mieć trudności z pokonaniem trasy lub potrzebować dużej pomocy od innych osób. Na trasie skalnego labiryntu trudno poruszać się również z nosidełkiem dziecięcym czy bardzo małym dzieckiem, noszonym na rękach.
By mieć pewność, że wejdziecie na trasę skalnego labiryntu bez oczekiwania i ryzyka braku biletów warto zakupić je wcześniej, korzystając z internetowej strony Parku Narodowego Gór Stołowych. Mając kupiony wcześniej bilet, możecie wejść na trasę omijając kolejkę do kasy biletowej.
Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim
Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)
Dowiedź się więcej o okolicy!
Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)
Owińska to niewielka miejscowość na północ od Poznania, która niepozornie wygląda jedynie na mapie! Tak naprawdę skrywa w sobie niezwykle…
Niewielkie miasto nad Wartą, położone w zachodniej Wielkopolsce skrywa w sobie niezwykła historię, ciekawe zabytki i efektowne murale, którą zachwycą…
polecane miejsca
Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!
mapa atrakcji turystycznych w Polsce
Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!