szczyt narożnik góry stołowe punkt widokowy

Narożnik. Szczyt w Górach Stołowych

Narożnik to szczyt w Górach Stołowych, wznoszący się na wysokość 849 m n.p.m. Znajduje się na południowy-wschód od Lisiej Przełęczy (790 m n.p.m.), przez którą przebiega Szosa Stu Zakrętów od Kudowy-Zdroju do Karłowa. Jest jednym z popularniejszych punktów widokowych w Górach Stołowych, głównie za sprawą skalistych pionowych ścian znajdujących się na jego szczycie i pozwalających na wyjście z porastającego górę świerkowego lasu. Skałki na Narożniku doceniły również osoby uprawiające wspinaczkę skałkową. W obrębie szczytu wytyczono ponad 100 dróg wspinaczkowych.

Większość turystów przybywa w to miejsce jednak podziwiać widoki. Wierzchołek szczytu Narożnik w Górach stołowych pozwala podziwiać panoramę Gór Stołowych, Obniżenia Dusznickiego, Gór Bystrzyckich a także Gór Orlickich. Dojście do szczytu nie jest trudne, przez wierzchołek przebiega niebieski szlak turystyczny (Duszniki-Zdrój – Karłów) a najpopularniejsze podejście od Lisiej Przełęczy jest krótkie, choć jest momentami strome. Szczyt znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Narożnik. Szczyt w Górach Stołowych

Konkrety

lokalizacja

Góry Stołowe, ok. 300 m na południowy-wschód od Lisiej Przełęczy i ok. 1,9 km od Karłowa

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Narożnik. Szczyt w Górach Stołowych, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

2 / 5

Szczyt Narożnik w Górach Stołowych to jeden z wielu punktów widokowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Choć rozpościera się z niego unikalna panorama, nie należy ona do tych najpiękniejszych w okolicy.

Galeria

Narożnik. Szczyt w Górach Stołowych

szczyt narożnik góry stołowe
punkt widokowy narożnik na szczeliniec wielki
szczyt narożnik góry stołowe
punkt widokowy narożnik
wierzchołek narożnik punkt widokowy wrzosy
szczyt narożnik góry stołowe

Moim zdaniem

3 / 5

Moim zdaniem będąc w okolicy i poznając wschodnie krańce Sudetów, warto odwiedzić również szczyt Narożnik w Górach Stołowych. Jest on łatwo dostępny – ok. 10 minut podejścia po stosunkowo łatwym szlaku (tylko momentami jest stromo), co powinno ucieszyć górskich wędrowców podróżujących z dziećmi.

Ranking

Narożnik. Szczyt w Górach Stołowych
4 / 5

ceny

5 / 5

Wejście na Narożnik nie wiążę się z żadnymi opłatami.

ilość turystów

4 / 5

Porównując ilość turystów na pobliskim Szczelińcu Wielkim czy nieco dalej położonych Błędnych Skałach, na Narożniku jest znacznie spokojniej. Mimo to, jest duża szansa że na szczycie czy szlaku spotkacie innych wędrowców.

przygotowanie

3 / 5

Na samym szczycie nie znajdziecie elementów informacyjnych, które pozwolą lepiej zorientować się w widocznej panoramie. na plus za to doskonałe oznaczenie szlaku oraz tablice i mapy na pobliskich parkingach na Lisiej Przełęczy.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się na Lisiej Przełęczy (ok. 300 metrów od szczytu). Są one bezpłatne ale niestety małe, przez co trudno im pomieścić wszystkie auta, jakie chcą w tym miejscu zaparkować odwiedzający Góry Stołowe. Pamiętajcie, że jesteście na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie dozwolone jest parkowanie tylko w wyznaczonych do tego miejscach a parkowanie na poboczu drogi może zakończyć się dla Was mandatem.

potrzebny czas

Potrzebny czas zależny od tego, skąd wyruszacie na Szczyk Narożnik w Górach Stołowych. Najczęściej wybierana droga, to ta mająca swój początek na Lisiej Przełęczy z której na wierzchołek idzie się ok. 10 minut w jedną stronę. Na samym szczycie spędzicie minimum 10 minut (widoki, pamiątkowe zdjęcia, chwila przerwy), choć oczywiście możecie zatrzymać się w tym miejscu na dłużej.

sugerowany wiek

Podejście na szczyt Narożnik w Górach Stołowych nie należy do najtrudniejszych i powinny je na własnych nogach (oczywiście z pomocą rodziców i opiekunów) pokonać nawet 3-letnie dzieci. Na samym szczycie, ze względu na brak barierek dzieci powinny być zawsze pod opieką rodziców.

dostępność

Ze względu na położenie w terenie górskim, dostępność miejsca i punktu widokowego jest ograniczona. Dla osób poruszających się na wózkach lub mających poważne problemy z poruszaniem się, miejsce to jest niestety niedostępne.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalny widok,
  • krótkie i nie należące do najtrudniejszych podejście,
  • mniejsza ilość osób niż na pobliskim Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach,
  • bezpłatny parking w pobliżu,
  • doskonale oznakowany szlak,

słabsze strony

  • brak zabezpieczeń (barierek) i elementów informacyjnych w obrębie szczytu,
  • za mały parking na pobliskiej Lisiej Przełęczy,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Szczyt Narożnik w Górach Stołowych kryje kryminalną zagadkę, niewyjaśnioną do dzisiaj. 17 sierpnia 1997 roku na szlaku prowadzącym na szczyt Narożnika od strony Dusznik-Zdroju zamordowano parę wrocławskich studentów. Ich ciała znaleziono 10 dni później w obrębie wierzchołka. Te tragiczne wydarzenia upamiętnia tablica pamiątkowa oraz niewielka kapliczka, którą znajdziecie na szczycie wzniesienia.

Narożnik. Szczyt w Górach Stołowych

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 18 lutego 2024, ostatnia modyfikacja treści: 18 lutego 2024
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie