Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z kilkudziesięciu polskich parków narodowych, czyli miejsc gdzie w szczególny sposób dba się o wyjątkowa przyrodę oraz pozostałe walory. Swoim terenem obejmuje część polskiego obszaru pasma Gór Stołowych, znajdujących się w zachodnich krańcach Kotliny Kłodzkiej. Utworzony został w 1993 roku i jest jednym z mniejszych polskich parków narodowych, zajmując powierzchnię około 63 km kwadratowych. Najwyższym szczytem parku i jednocześnie jego symbolem jest wysoki na 919 m. n. p. m. Szczeliniec Wielki.

Charakterystycznym krajobrazem Parku Narodowego Gór Stołowych są rozległe i pozornie płaskie szczyty, na których znajdują się skalne platformy w których na skutek erozji trwającej tysiące lat, powstały unikalne formy skalne jak szczeliny, labirynty i rzeźby skalne czy pojedyncze skały o nieregularnych kształtach. Park Narodowy Gór Stołowych to również miejsce, gdzie urozmaicona i ciekawa jest również przyroda ożywiona. Poza dobrze znanymi nam zwierzętami jak np. jelenie, lisy, dziki spotkać można tutaj również borsuka, gronostaja, ryjówkę czy muflona – sprawdzonego na początku XX wieku z Korsyki, który zaaklimatyzował się w umiarkowanym klimacie Polski.

Park Narodowy Gór Stołowych to obecnie również bardzo popularne miejsce wśród turystów, który bardzo chętnie odwiedzają najpopularniejsze labirynty skalne oraz doskonałe punkty widokowe, zlokalizowane na skalnych platformach, jak np. ta tuż obok schroniska na Szczelińcu Wielkim.

Park Narodowy Gór Stołowych

Sudety Środkowe, zachodnie regiony Kotliny Kłodzkiej, administracyjnie na Dolnym Śląsku

Dokładną lokalizację miejsca: Park Narodowy Gór Stołowych, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Góry Stołowe i utworzony na ich terenie park narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które swoją przyrodą, szczególnie nieożywioną wyróżnia się na tle innych polskich rezerwatów przyrody. Takie nagromadzenie skalnych rzeźb, labiryntów czy szczelin znajdziecie tylko w Górach Stołowych!

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych szczeliniec wielki z dzieckiem
Park Narodowy Gór Stołowych
szlak w górach stołowych góry dla dzieci szlaki dla dzieci w górach
Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały
kamienne rzeźby w górach stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych
4 / 5

Góry Stołowe to wyjątkowe miejsce, które zaskoczyć może wielu miłośników górskich wędrówek. Oprócz pięknych widoków, intensywnych podejść i pięknej górskiej roślinności, Park Narodowy Gór Stołowych zachwyca niesamowitymi formami skalnymi, wąskimi szczelinami i pokręconymi skalnymi labiryntami. Bez wątpienia miejsce, którego nie wypada przegapić!

Park Narodowy Gór Stołowych
3.5 / 5

4.5 / 5

Wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne. Bilety musimy nabyć jedynie w przypadku, gdy chcemy wejść do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim oraz Błędnych Skał.

2 / 5

Góry Stołowe i funkcjonujący na ich terenie park narodowy to bardzo popularne miejsce wśród turystów. Najważniejsze szlaki są dosłownie oblegane, nieco lepiej sytuacja wygląda na mniej znanych trasach a mimo to, bywa trudno tutaj o dłuższe chwile w samotności.

4 / 5

Na terenie parku narodowego znajdziecie dziesiątki kilometrów oznaczonych szlaków turystycznych, liczne ułatwienia w najtrudniejszych miejscach oraz wiele przygotowanych miejsc do odpoczynku takich jak zadaszone wiaty czy ławki. Dodatkowo w najciekawszych przyrodniczo miejscach możecie spotkać przygotowane tablice informacyjne.

4 / 5

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziecie wiele przygotowanych miejsc parkingowych, zlokalizowanych w pobliżu wejść na szlaki czy przy ważnych ich skrzyżowaniach. Niestety wiele z nich okazuje się za małych w porach największego ruchu turystycznego. Na parkingach przygotowanych przez Park Narodowy nie są pobierane opłaty za postój.

Tak wiele, jak tylko zapragniecie:)

Góry Stołowe nie są trudnym i wymagającym pasmem górskim, dlatego są częstym wyborem na pierwsze górskie wędrówki i przygody dla dzieci. Moim zdaniem to dobre miejsce na pierwszą styczność z górami dla dzieci w wieku 5 lat i starszych. Młodsze dzieci będą potrzebowały w wielu miejscach dużej pomocy od dorosłych a dodatkowo wiele wąskich przejść i szczelin, może taką pomoc utrudnić czy nawet uniemożliwić.

Teren Parku Narodowego Gór Stołowych to typowy obszar górski, który jest trudny do pokonania wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim a także może sprawić wiele trudności, osobom o obniżonej sprawności.

  • unikalna przyroda, szczególnie nieożywiona,
  • dobrze przygotowane szlaki turystyczne oraz zaplecze dla turystów,
  • bezpłatny wstęp na większość obszaru parku,
  • wiele fantastycznych punktów widokowych,
  • na najpopularniejszych szlakach bywa bardzo tłoczno,

Przez teren parku narodowego przebiega droga wojewódzka nr 387, tworząc krętą “Drogę Stu Zakrętów”. Mimo, że jej stan w wielu miejscach daleki jest od dobrego, jest ona główną osią komunikacyjną w parku, która przecina w wielu miejscach szlaki turystyczne. Przy drodze zlokalizowano wiele parkingów i miejsc postojowych, dzięki czemu można bezpiecznie zostawić samochód i ruszyć w wędrówkę po parku.

Park Narodowy Gór Stołowych

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 19 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl