Fort Karola w Górach Stołowych widok na szczeliniec wielki góra ptak atrakcje w górach stołowych

Fort Karola w Górach Stołowych

Fort Karola w Górach Stołowych to wyjątkowo widokowe miejsce, będące jednocześnie pozostałościami pruskiego fortu z XVIII-wieku. Miejsce to położone jest na Górze Ptak (841 m n.p.m.), bardzo blisko Lisiej Przełęczy oraz praktycznie po sąsiedzku ze Szczelińcem Wielkim (oddalony o ok. 2 km), przez co uznawany jest za jeden z najlepszych punktów widokowych na najwyższy szczyt Gór Stołowych.

Historia tego miejsca zaczęła się pisać pod koniec XVIII wieku, kiedy to z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II postanowiono wznieść w tym miejscu niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii. Miała ona wchodzić w skład szerszego systemu obronnego powiązanego z twierdzą w Srebrnej Górze a jej głównym zadaniem miało być strzeżenie drogi pomiędzy Kudową-Zdrój i Radkowem (tzw. Szosa Stu Zakrętów). Budowniczym Fortu Karola w Górach Stołowych był Bonawentura von Rauch (pomagał mu jego syn Gustav – późniejszy pruski generał i minister wojny). Swoja nazwę zawdzięcza cesarzowi Karolowi VI. Skaliste zbocza Góry Ptak doskonale nadawały się do wzniesienia fortu. Przy jego budowie wykorzystano piaskowcowe skały, na których wznoszono mury i inne konstrukcje, których pozostałości możemy oglądać do dzisiaj. Zmiany polityczne w Prusach w XIX-wieku spowodowały przerwanie prac przy budowie oraz jego rozbrojenie i opuszczenie.

Obecnie Fort Karola w Górach Stołowych jest atrakcją turystyczną i przede wszystkim dobrym punktem widokowym na okolice. Docierając do niego wchodzimy na dawny dziedziniec o wymiarach 10×14 metrów otoczony pozostałościami dawnych murów z resztkami bramy i okien. Z dziedzińca możemy wejść wykutymi w skale schodami na skalistą platformę – najlepsze miejsce do podziwiania widoków na pobliski Karłów, Szczeliniec Wielki, Narożnik czy Białe Skały.

Fort Karola w Górach Stołowych

ok. 180 m na północny-zachód od Lisiej Przełęczy w Górach Stołowych i 1,6 km od Karłowa

Dokładną lokalizację miejsca: Fort Karola w Górach Stołowych, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Fort Karola w Górach Stołowych to jeden z kilku punktów widokowych, które znajdziecie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wyróżnia go nie tylko piękna panorama i widok na Szczeliniec Wielki ale również ciekawa historia oraz relikty dawnego pruskiego fortu.

Fort Karola w Górach Stołowych

punkt widokowy fort karola
szczeliniec wielki z punktu widokowego na górze ptak
Fort Karola w Górach Stołowych relikty dawnych zabudować strażnicy
wykuta w skale róża kierunków w górach stołowych
wejście na skałę punkt widokowy fort karola
3 / 5

Fort Karola w Górach Stołowych to miejsce z którego widać jak na dłoni najbardziej charakterystyczne wzniesienie okolicy, czyli Szczeliniec Wielki. Poza tym to również świetny punkt widokowy na dalszą okolicę i mały kawałek historii regionu, umacnianego w XVIII i XIX wieku z rozkazu władców Prus.

Fort Karola w Górach Stołowych
4.5 / 5

5 / 5

Wstęp do dawnego pruskiego fortu i na punkt widokowy nie wiąże się z żadnymi opłatami.

4 / 5

Porównując ilość turystów na pobliskim Szczelińcu Wielkim czy nieco dalej położonych Błędnych Skałach, na punkcie widokowym w Forcie Karola jest znacznie spokojniej. Mimo to, jest duża szansa że na szczycie czy szlaku spotkacie innych wędrowców.

4.5 / 5

Na miejscu znajdziecie bezpieczny punkt widokowy, ogrodzony barierkami z tablicą informacyjną o tym, co widać na rozległej panoramie. Droga do Fortu Karola jest poprawnie oznakowana (nieco gorzej znakowe już samo dojście od szlaku do fortu), dzięki czemu dotrzemy do niego bez większych problemów. Brakowało mi tutaj jedynie tablicy przybliżającej historię tego miejsca i dawnego pruskiego fortu.

4 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się na Lisiej Przełęczy (ok. 190 metrów od fortu). Są one bezpłatne ale niestety małe, przez co trudno im pomieścić wszystkie auta, jakie chcą w tym miejscu zaparkować odwiedzający Góry Stołowe. Pamiętajcie, że jesteście na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie dozwolone jest parkowanie tylko w wyznaczonych do tego miejscach a parkowanie na poboczu drogi może zakończyć się dla Was mandatem.

Potrzebny czas zależny od tego, skąd wyruszacie do Fortu Karola. Najczęściej wybierana droga, to ta mająca swój początek na Lisiej Przełęczy z której na punkt widokowy idzie się ok. 20 minut w jedną stronę. W samym forcie spędzicie minimum 10 minut (widoki, pamiątkowe zdjęcia, chwila przerwy), choć oczywiście możecie zatrzymać się w tym miejscu na dłużej.

Podejście na Fort Karola w Górach Stołowych nie należy do najtrudniejszych i powinny je na własnych nogach (oczywiście z pomocą rodziców i opiekunów) pokonać nawet 3-letnie dzieci. Na samym punkcie widokowym, mimo barierek dzieci powinny być zawsze pod opieką rodziców.

Ze względu na położenie w terenie górskim, dostępność miejsca i punktu widokowego jest ograniczona. Dla osób poruszających się na wózkach lub mających poważne problemy z poruszaniem się, miejsce to jest niestety niedostępne.

  • unikalny widok,
  • krótkie i nie należące do najtrudniejszych podejście,
  • mniejsza ilość osób niż na pobliskim Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach,
  • bezpłatny parking w pobliżu,
  • ciekawa historia miejsca i relikty dawnego pruskiego fortu,
  • za małe parkingi na pobliskiej Lisiej Przełęczy,

Podobne umocnienia wznoszono jeszcze w kilku miejscach Ziemi Kłodzkiej. Jeden z nich znajdował się na Szczytniku (od. 10 km na południowy-wschód od Fortu Karola), gdzie obecnie na jego miejscu stoi Zamek Leśna Skała, niedawno udostępniony do zwiedzania. Możecie poczytać o nim w innym moim wpisie – Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!

Fort Karola w Górach Stołowych

Wpis opublikowano: 18 lutego 2024, ostatnia modyfikacja treści: 28 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl