pomnik dwa krzyże czerwiec 56 plac mickiewicza w poznaniu Poznańskie Krzyże Pomnik Ofiar Czerwca

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Poznaniu, czyli Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to znajdujący się na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu pomnik, będący upamiętnieniem strajków robotniczych z Czerwca 1956 roku i ofiar, które straciły podczas nich życie. Odsłonięty został w 25 rocznicę wydarzeń, czyli w 1981 roku a wznieśli go robotnicy z poznańskich i krajowych przedsiębiorstw, m. in. z zakładów Cegielskiego w Poznaniu (HCP), z której to ruszył pochód strajkujących w czerwcu 1956 roku.

Poznańskie Krzyże – Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to mierzący 21 metrów wysokości pomnik, składający się z dwóch krzyży o wspólnej belce poziomej i monumentu z głową orła, stojącego po ich prawej stronie. Na pomniku umieszczono daty wystąpień robotniczych z Poznańskim Czerwcem 1956 na czele oraz hasła protestujących. Pod pomnikiem znajduje się pamiątkowa tablica, informująca o modlitwie papieża Jana Pawła II w tym miejscu w 1997 roku (wcześniej władze PRL odmówiły mu takiej możliwości). Na niewysokim murku po prawej stronie pomnika znajduje się również pamiątkowa tablica, odsłonięta w 50 rocznice wydarzeń z 1956 roku.

Historię poznańskich strajków w 1956 roku a także historię powstania pomnika poznacie w niezwykłym Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, które znajduje się w podziemiach znajdującego się po sąsiedzku Zamku Cesarskiego.

Obecnie Plac Adama Mickiewicza i stojący na nim Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to miejsce uroczystości państwowych oraz wydarzeń upamiętniających strajki i protesty robotnicze, które uznawane są jako jeden z katalizatorów przemian demokratycznych w Polsce.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

Konkrety

lokalizacja

Poznań, Plac Adama Mickiewicza

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Choć Poznańskie Krzyże – Pomnik Ofiar Czerwca 1956 jest jedyny i niepowtarzalny, jest on jednym z wielu pomników upamiętniających ofiary i wydarzenia z czasów PRL, które realnie wpłynęły na późniejszy zwrot ku demokracji. Każdy z nich jest szczególny ale jednocześnie każdy upamiętnia i przypomina nam wyjątkowe wydarzenia.

Galeria

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

dwa krzyże pomnik czerwca 56 poznań dzielnica cesarska w poznaniu Poznańskie Krzyże Pomnik Ofiar Czerwca
pomnik dwa krzyże czerwiec 56 plac mickiewicza w poznaniu Poznańskie Krzyże Pomnik Ofiar Czerwca
dwa krzyże poznań pomnik czerwca 56
makieta dzielnicy cesarskiej w poznaniu

Moim zdaniem

3 / 5

Historia Poznańskiego Czerwca 1956 jest bardzo ważna na Poznania i Polski, dlatego też krążąc po stolicy Wielkopolski warto przyjść pod ten wyjątkowy pomnik i choć przez chwilę pomyśleć i wspomnieć, tych wszystkich którzy wiele poświęcili, byśmy My mogli dzisiaj cieszyć się wolnością.

Ranking

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956
4.2 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

4 / 5

Choć Plac Adama Mickiewicza i stojący na nim Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to miejsce bardzo popularne i często licznie odwiedzane, większość osób mija go beznamiętnie dzięki czemu nie zbierają się pod nim tłumy osób.

przygotowanie

3.5 / 5

Przy pomniku znajduje się stylizowana budka telefoniczna, która jest multimedialnym punktem informacji turystycznej (infokioskiem), przybliżającym historię czerwcowych wydarzeń i samego pomnika. Najlepszym źródłem wiedzy jest jednak zlokalizowane zaledwie kilkaset metrów od pomnika Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, do odwiedzenia którego bardzo zachęcam. Brakuje jednak czytelnej informacji turystycznej na miejscu, np. kierującej do tych miejsc czy krótko przybliżającej to wyjątkowe miejsce.

Praktyczne info

parking

3 / 5

W bezpośrednich okolicach pomnika nie znajdziemy zbyt wielu miejsc do pozostawienia samochodu. Najbliższy parking znajdziemy pod Zamkiem Cesarskim. Jest on jednak niewielki i płatny. Inne, znacznie większe parkingi znajdziecie pod Placem Wolności oraz pod Rondem Kaponiera. Oba są płatne. Alternatywą jest poszukiwanie miejsc do zaparkowania na pobliskich ulicach, należy jednak mieć na uwadze, że obszar ten znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania.

Dobrą alternatywą są parkingi Park & Ride, zlokalizowane na obrzeżach miasta i dojazd komunikacją miejską.

potrzebny czas

Do 5 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego, choć historię tego miejsca zrozumieją dopiero nastolatkowie.

dostępność

Dostępny dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • pomnik, upamiętniający wyjątkowe w historii miasta i kraju wydarzenia oraz ich ofiary,
  • położony w faktycznym miejscu upamiętnianych wydarzeń,
  • jeden z dzisiejszych symboli miasta,

słabsze strony

  • słabo oznakowana istniejąca informacja turystyczna,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Pod pomnikiem znajdują się pomieszczenia techniczne, które umożliwiają konserwację pomnika “od wewnątrz”. Sam pomnik jest stalowy a nie jak wielu uważa betonowy, przez co wewnątrz krzyży zamontowane są drabiny techniczne do których dostęp możliwy jest właśnie przez skryte pod ziemią pomieszczenia. Dodatkowo można się z nich dostać do dawnego schronu przeciwlotniczego (szczeliny), którą wybudowano w tym miejscu w czasie II wojny światowej.

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU