pomnik dwa krzyże czerwiec 56 plac mickiewicza w poznaniu Poznańskie Krzyże Pomnik Ofiar Czerwca

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Poznaniu, czyli Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to znajdujący się na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu pomnik, będący upamiętnieniem strajków robotniczych z Czerwca 1956 roku i ofiar, które straciły podczas nich życie. Odsłonięty został w 25 rocznicę wydarzeń, czyli w 1981 roku a wznieśli go robotnicy z poznańskich i krajowych przedsiębiorstw, m. in. z zakładów Cegielskiego w Poznaniu (HCP), z której to ruszył pochód strajkujących w czerwcu 1956 roku.

Poznańskie Krzyże – Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to mierzący 21 metrów wysokości pomnik, składający się z dwóch krzyży o wspólnej belce poziomej i monumentu z głową orła, stojącego po ich prawej stronie. Na pomniku umieszczono daty wystąpień robotniczych z Poznańskim Czerwcem 1956 na czele oraz hasła protestujących. Pod pomnikiem znajduje się pamiątkowa tablica, informująca o modlitwie papieża Jana Pawła II w tym miejscu w 1997 roku (wcześniej władze PRL odmówiły mu takiej możliwości). Na niewysokim murku po prawej stronie pomnika znajduje się również pamiątkowa tablica, odsłonięta w 50 rocznice wydarzeń z 1956 roku.

Historię poznańskich strajków w 1956 roku a także historię powstania pomnika poznacie w niezwykłym Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, które znajduje się w podziemiach znajdującego się po sąsiedzku Zamku Cesarskiego.

Obecnie Plac Adama Mickiewicza i stojący na nim Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to miejsce uroczystości państwowych oraz wydarzeń upamiętniających strajki i protesty robotnicze, które uznawane są jako jeden z katalizatorów przemian demokratycznych w Polsce.

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

Poznań, Plac Adama Mickiewicza

Dokładną lokalizację miejsca: Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Choć Poznańskie Krzyże – Pomnik Ofiar Czerwca 1956 jest jedyny i niepowtarzalny, jest on jednym z wielu pomników upamiętniających ofiary i wydarzenia z czasów PRL, które realnie wpłynęły na późniejszy zwrot ku demokracji. Każdy z nich jest szczególny ale jednocześnie każdy upamiętnia i przypomina nam wyjątkowe wydarzenia.

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

dwa krzyże pomnik czerwca 56 poznań dzielnica cesarska w poznaniu Poznańskie Krzyże Pomnik Ofiar Czerwca
pomnik dwa krzyże czerwiec 56 plac mickiewicza w poznaniu Poznańskie Krzyże Pomnik Ofiar Czerwca
dwa krzyże poznań pomnik czerwca 56
makieta dzielnicy cesarskiej w poznaniu
3 / 5

Historia Poznańskiego Czerwca 1956 jest bardzo ważna na Poznania i Polski, dlatego też krążąc po stolicy Wielkopolski warto przyjść pod ten wyjątkowy pomnik i choć przez chwilę pomyśleć i wspomnieć, tych wszystkich którzy wiele poświęcili, byśmy My mogli dzisiaj cieszyć się wolnością.

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956
4.2 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Choć Plac Adama Mickiewicza i stojący na nim Pomnik Ofiar Czerwca 1956 to miejsce bardzo popularne i często licznie odwiedzane, większość osób mija go beznamiętnie dzięki czemu nie zbierają się pod nim tłumy osób.

3.5 / 5

Przy pomniku znajduje się stylizowana budka telefoniczna, która jest multimedialnym punktem informacji turystycznej (infokioskiem), przybliżającym historię czerwcowych wydarzeń i samego pomnika. Najlepszym źródłem wiedzy jest jednak zlokalizowane zaledwie kilkaset metrów od pomnika Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, do odwiedzenia którego bardzo zachęcam. Brakuje jednak czytelnej informacji turystycznej na miejscu, np. kierującej do tych miejsc czy krótko przybliżającej to wyjątkowe miejsce.

3 / 5

W bezpośrednich okolicach pomnika nie znajdziemy zbyt wielu miejsc do pozostawienia samochodu. Najbliższy parking znajdziemy pod Zamkiem Cesarskim. Jest on jednak niewielki i płatny. Inne, znacznie większe parkingi znajdziecie pod Placem Wolności oraz pod Rondem Kaponiera. Oba są płatne. Alternatywą jest poszukiwanie miejsc do zaparkowania na pobliskich ulicach, należy jednak mieć na uwadze, że obszar ten znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania.

Dobrą alternatywą są parkingi Park & Ride, zlokalizowane na obrzeżach miasta i dojazd komunikacją miejską.

Do 5 minut.

Dla każdego, choć historię tego miejsca zrozumieją dopiero nastolatkowie.

Dostępny dla każdego.

  • pomnik, upamiętniający wyjątkowe w historii miasta i kraju wydarzenia oraz ich ofiary,
  • położony w faktycznym miejscu upamiętnianych wydarzeń,
  • jeden z dzisiejszych symboli miasta,
  • słabo oznakowana istniejąca informacja turystyczna,

Pod pomnikiem znajdują się pomieszczenia techniczne, które umożliwiają konserwację pomnika “od wewnątrz”. Sam pomnik jest stalowy a nie jak wielu uważa betonowy, przez co wewnątrz krzyży zamontowane są drabiny techniczne do których dostęp możliwy jest właśnie przez skryte pod ziemią pomieszczenia. Dodatkowo można się z nich dostać do dawnego schronu przeciwlotniczego (szczeliny), którą wybudowano w tym miejscu w czasie II wojny światowej.

Poznańskie Krzyże. Pomnik Ofiar Czerwca 1956

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl