Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu

dzielnica cesarska w poznaniu zamek cesarki w poznaniu dawne wejście główne Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu wyjątkowe zamki w polsce
 • Marcin
 • 5 maja 2022
Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu, znana lepiej jako Zamek Cesarski w Poznaniu to (nie)chlubna pamiątka po czasach, kiedy Poznań miał stać się prawdziwie niemieckim miastem a nawet stolicą germańskiego wschodu. Miał on być najważniejszą budowlą, wznoszonej w miejscu dawnych fortyfikacji Twierdzy Poznań, Dzielnicy Cesarskiej, czyli reprezentacyjnej dzielnicy miasta z imponującymi budowlami i liczną zielenią wypełniającą przestrzeń.

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu została wzniesiona w latach 1905 – 1910 według projektu Franza Schwechtena, choć wiele rozwiązań wprowadził sam cesarz Wilhelm II, dla którego była ona wznoszona. Zamek Cesarski wyróżnia się stylem architektonicznym, który został wybrany nie tylko ze względów estetycznych. Styl neoromański, w którym zaprojektowano rezydencję uznawany był za cesarza za najbardziej germański, co jeszcze bardziej miało podkreślić niemieckość ówczesnego Pozen. Po ukończeniu prac, zamek gościł cesarza dwukrotnie.

Po I wojnie światowej i odrodzeniu Rzeczypospolitej dawna rezydencja cesarska w Poznaniu została siedzibą ministerstwa zajmującego się zjednoczeniem Wielkopolski oraz mieściła niektóre zakłady poznańskiego Uniwersytetu. Po wybuchu II wojny światowej naziści niemal od razu przystąpili do przebudowy zamku, zakładając że stanie się on jedną z kwater Hitlera. Zakres robót był bardzo szeroki, przebudowano wiele pomieszczeń oraz zmieniono ich funkcję. Przebudowa została przerwana w 1943 roku z racji niepowodzeń Rzeczy na froncie wschodnim. Przez okres wojny zamek był siedzibą nazistowskiego zbrodniarza Artura Greisera, który pełnił funkcję Namiestnika Kraju Warty.

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu mogła po II wojnie zostać nawet rozebrana, tak bardzo była znienawidzona przez mieszkańców miasta, którym kojarzyła się z czasami zaborów i okupacji. Uratowały ją… kruche finanse miasta, które ostatecznie postanowiło w murach zamku urządzić pierwotnie Nowy Ratusz a następnie Centrum Kultury, które funkcjonuje w nim do dzisiaj.

region
lokalizacja

Poznań, Święty Marcin 80/82

GALERIA

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu

dzielnica cesarska w poznaniu zamek cesarki w poznaniu dawne wejście główne Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu wyjątkowe zamki w polsce
dzielnica cesarska w poznaniu zamek cesarki w poznaniu centrum kultury zamek ck zamek wyjątkowe zamki w polsce
zamek cesarski w poznaniu dzielnica cesarska w poznaniu
zamek cesarki w poznaniu wieża zamek centrum kultury zamek
zamek cesarski w poznaniu
ogród zamkowy zamek cesarski poznań

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Zamek Cesarki w Poznaniu to jeden z najmłodszych zamków w Europie a to tego jedyna dawna rezydencja cesarska na terenach obecnej Polski. Choć to niechlubna pamiątka po czasach zaborów i okupacji niemieckiej, jest ona niezwykle cennym zabytkiem i architektoniczną perełką.

 • MOIM ZDANIEM

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu to obok m. in. poznańskiego Ratusza czy katedry na Ostrowie Tumskim jeden z symboli dzisiejszego Poznania. Choć jego historia nie brzmi zbyt dumnie dla naszego kraju, również i ją wypada poznać. Z mojej strony zapewniam Was, że będziecie pod wrażeniem tego miejsca!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.5 / 5

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu


CENY

3.5 / 5

Ceny nie są niskie ale akceptowalne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Z racji, że dawna rezydencja cesarska w Poznaniu obecnie jest centrum kultury i miejscem wielu wydarzeń, cały gmach tętni życiem. Mimo to, turystów zainteresowanych wyłącznie zobaczeniem tego miejsca nie ma dużo. Znacznie więcej odwiedzających interesują wydarzenia i eventy kulturalne.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Choć kto chce, to znajdzie elementy informacji turystycznej, nie są one wyeksponowane na tyle można było nazwać je dużym ułatwieniem. Sytuację ratuje punkt informacyjny w pobliżu wejścia oraz audiobook, z którym możemy poznać wnętrza rezydencji.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3 / 5

W bezpośrednich okolicach zamku nie znajdziemy zbyt wielu miejsc do pozostawienia samochodu. Najbliższy parking znajdziemy pod samymi murami rezydencji od strony południowej. Jest on jednak niewielki i płatny. Inne, znacznie większe parkingi znajdziecie pod Placem Wolności oraz pod Rondem Kaponiera. Oba są płatne. Alternatywą jest poszukiwanie miejsc do zaparkowania na pobliskich ulicach, należy jednak mieć na uwadze, że obszar ten znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania.

Dobrą alternatywą są parkingi Park & Ride, zlokalizowane na obrzeżach miasta i dojazd komunikacją miejską.

POTRZEBNY CZAS

By zobaczyć Zamek Cesarski zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz potrzeba około 1,5 godziny (60 min zwiedzanie wnętrz + około 20-30 minut na zobaczenie zamku z zewnątrz wraz z ogrodami).

SUGEROWANY WIEK

Nie jest to miejsce, które zachwyci najmłodszych, dlatego sugeruję by odwiedzać to miejsce z dziećmi od wieku szkolnego.

DOSTĘPNOŚĆ

Obiekt dostępny dla każdego i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Greiser, który „urzędował” w dawnym Zamku Cesarskim podczas II wojny światowej mieszkał w podpoznańskich Jeziorach, gdzie wzniesiono dla niego okazałą willę. Obecnie jest ona siedzibą Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego a więcej o niej możecie przeczytać w moim opisie tego miejsca: Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN. Ze swojej willi do Zamku dojeżdżał codziennie tzw. Greiserówką, czyli betonową drogą prowadzącą do willi w Jeziorach, która istnieje do dzisiaj!

Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • unikalna architektura oraz historia,
 • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • możliwość zwiedzania, w tym również  z audioprzewodnikiem,
 • liczne wydarzenia kulturalne, urozmaicające ofertę,
 • położenie przy ważnych węzłach komunikacyjnych zapewnia komfortowy dojazd komunikacją miejską,

SŁABE STRONY

 • obsługa turystów i ruchu turystycznego w Zamku Cesarskim traktowana jest drugorzędne, ponieważ podstawową działalność prowadzi tutaj Centrum Kultury,
 • mało oznaczeń i informacji dla turystów,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!