Dawna willa Arthura Greisera

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Budynek dzisiejszego Muzeum Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz dyrekcji parku, skrywa w sobie niezwykłą historię. Powstał w latach 1940-1942 i budowany był dla Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty, zbrodniarza wojennego. Willa Arthura Greisera powstał głównie rękami więźniów obozu w niedalekim Żabikowie.

Willa znajduje się w Jeziorach, na terenie dzisiejszego Wielkopolskiego Parku Narodowego, zlokalizowana została na wysokiej skarpie, nad Jeziorem Góreckim. To z pozoru niewielka willa, skrywa w sobie aż 5 kondygnacji (dwie podziemne), otoczona jest rozległym parkiem i chroniona murowanym, wysokim murem zwieńczonym specyficznym zabezpieczeniem (kawałki szkła powbijane w wierzch muru – widać to na poniższym zdjęciu) oraz okazałą bramą wjazdową z wartowniami. Willa Arthura Greisera z racji położenia głęboko w lasach została wyposażona również w komfortową (jak na tamte czasy) drogę dojazdową, zwaną “Greiserówką“, która połączyła rezydencję z Komornikami. Droga ta bez większych zmian istnieje do dzisiaj.

Budynek mimo swojej historii, po wojnie nie został zburzony a zaadoptowany na inne cele. Początkowo krótko służył Służbie Bezpieczeństwa PRL, później urządzono w nim dom dziecka przekształcony później w prewentorum przeciwgruźlicze dla dzieci. Od 1994 roku budynek znalazł się w rękach Wielkopolskiego Parku Narodowego, który postanowił przenieść do niego swoje muzeum oraz dyrekcję. Otwarcie Muzeum WPN nastąpiło w maju 1998 roku. Na ekspozycji liczącej blisko 300 metrów kwadratowych można poznać bliżej faunę, florę i historię Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Warto zajrzeć na blog Na Przekór Dniom, gdzie znajdziecie bardzo fajny i szczegółowy wpis, przybliżający dawną willę Arthura Greisera. Niestety mi nie udało się wejść do środka z racji epidemii koronawirusa.

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Jeziory, gm. Mosina

Dokładną lokalizację miejsca: Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Rezydencji i pałaców nie brakuje w naszym kraju. Nie każya ma jednak taką historię jak willa Arthura Greisera w Jeziorach. Dodatkowo poza swoją historią oferuje dzisiaj możliwość bliższego poznania Wielkopolskiego Parku Narodowego, ponieważ w jej murach mieści się obecnie muzeum parku.

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Dawna willa Arthura Greisera
Dawna willa Arthura Greisera
Dawna willa Arthura Greisera
3 / 5

Dawną rezydencję niemieckiego zbrodniarza warto zobaczyć z dwóch powodów. Historii i chęci poznania lepiej Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
4.3 / 5

4 / 5

Ceny za wejście do Muzeum WPN akceptowalne.

5 / 5

Zgodnie z informacją ze strony Wielkopolskiego Parku Narodowego rocznie muzeum odwiedza 10-15 tys. osób, co tylko potwierdza, że nie ma tłumów.

4 / 5

Jest sporo kierunkowskazów prowadzących do muzeum, co pomaga odnaleźć się na miejscu. Szkoda, że tak mało informacji o smutnej historii tego budynku.

4 / 5

Duży parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego powinien pomieścić wszystkich chętnych. Niestety nie jest bezpłatny, opłata jest akceptowalna.

Warto zarezerwować sobie minimum 30 minut, a jeżeli chcesz zobaczyć również muzeum – zarezerwuj godzinę.

Dla każdego.

Dostępny dla każdego.

  • dostępność,
  • parking,
  • historia budynku,
  • ekspozycja muzeum,
  • mało informacji o historii budynku,
  • muzeum “starego typu”,

Nim wybierzecie się do muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia i dni, w których muzeum jest nieczynne. Informacje te znajdziecie na stronie WPN.

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Wpis opublikowano: 19 października 2020, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl