Pewnie niewielu z Was wie, że za złamaniem szyfru legendarnej niemieckiej ENIGMY stali poznańscy matematycy, czym mogli przyczynić się do uratowania milionów istnień ludzkich oraz skrócenia II wojny światowej o kilka lat! Centrum Szyfrów ENIGMA to hołd i upamiętnienie trzech wybitnych matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego, którym udało się złamać szyfr Enigmy! W miejscu gdzie zaczynali swoje prace, teraz i My możemy przejść szybki kurs kryptologii, poznać historię szyfrów oraz zobaczyć legendarną maszynę szyfrującą! Nie pozostaje nic więcej jak powiedzieć – odkryj ukryte razem z Centrum Szyfrów ENIGMA!
Odkryj ukryte!
Przyznam się Wam, że historię Enigmy znam od lat, ponieważ w moim rodzinnym domu “Sensacje XX wieku” leciały równie często co wieczorynka:) Zarażony od ojca historią II wojny światowej i okresu okołowojennego, nie mogłem pominąć jednego z największych dokonań Polaków w tamtych czasach. Osiągnięcie, które zostało nieco zatarte, przemilczane w związku klauzulą ścisłej tajności i przez wielu niedoceniane lub nawet przypisywane jedynie Brytyjczykom z Bletchley Park…
Tym bardziej ucieszyła mnie informacja sprzed kilku lat, mówiąca o tym, że Poznań chce stworzyć miejsce, które upamiętni niezwykłych poznańskich matematyków i jednocześnie będzie działało na rzecz zwiększania świadomości społecznej o ogromnym wkładzie Polaków, na rzecz złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Dzięki staraniom i pracy wielu osób, w 2021 roku otwarto Centrum Szyfrów ENIGMA. Głównym hasłem tego niezwykłego miejsca jest “Odkryj ukryte!”, co zarówno dosłownie jak i w przenośni oddaje ducha centrum szyfrów, o czym przekonacie się z dalszej części wpisu!
Historia poznańskich łamaczy szyfrów
Jednak nim opiszę Wam ekspozycję Centrum Szyfrów, wypada choć w skrócie przybliżyć historię polskich “łamaczy szyfrów” i prac nad złamaniem Enigmy.
Historia poznańskiej filii Biura Szyfrów, pewnie nie napisałaby się, gdyby nie ogromny sukces polskich kryptologów podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. To właśnie za sprawą powstałego w 1919 roku Biura Szyfrów i późniejszej pracy m. in. Jana Kowalewskiego, dzięki której złamano bolszewickie szyfry, udało się pokonać pod Warszawą Armię Czerwoną i odwrócić losy wojny na naszą korzyść! To dowiodło istotności prac kryptologicznych w działaniach wojennych, przez co w późniejszych latach postanowiono dalej rozwijać obszar działania Biura Szyfrów.
Po zmianach personalnych w Biurze Szyfrów w 1929 roku, ówczesny zastępca szefa biura kpt. Maksymilian Ciężki, namówił poznańskiego matematyka, prof. Zdzisława Krygowskiego do zorganizowania na poznańskim uniwersytecie kursu dla przyszłych kryptologów. Zaproszono na ten ściśle tajny kurs, najlepszych studentów matematyki, wśród nich Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego.
Trójka genialnych matematyków z Poznania
Po ukończeniu kursu w 1930 roku, wytypowano ośmiu studentów z najlepszymi wynikami i utworzono dla nich filię Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Poznaniu.
Poznańska filia Biura Szyfrów funkcjonowała do 1932 roku, kiedy to została rozwiązana a jej pracownicy przeniesieni do Warszawy. Poznańscy matematycy mocno musieli wziąć do serca sobie hasło “odkryj ukryte”, bo krótko po przenosinach do stolicy, rozpracowali uchodzący za nie do złamania kod Enigmy.
Niemożliwy do złamania kod rozszyfrowany!
Tajemnice Enigmy jako pierwszy rozpracował zimą 1932 roku Marian Rejewski, a następnie z pomocą Różyckiego i Zygalskiego, w styczniu 1933 roku opracowali wspólnie jak w praktyce wykorzystać odkryty szyfr. Kluczowe okazały się skonstruowane przez Polaków urządzenia pomocnicze: cyklometr, bomba kryptologiczna i tzw. płachty Zygalskiego, które umożliwiły szybsze i skuteczniejsze odczytywanie niemieckich wiadomości.
Dzięki temu Sztab Generalny Wojska Polskiego mógł przechwytywać niezwykle cenne informacje o stanie niemieckich sił zbrojnych. Szczególnie ważne okazały się depesze odczytywane na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, dzięki którym niemal całkowicie poznaliśmy niemieckie założenia dot. planowanej inwazji na Polskę. Mimo, że inwazja nie była zaskoczeniem dla naszych dowódców, nacierające siły wroga okazały się zbyt liczne by stawić im czoła, o czym pewnie doskonale pamiętacie z lekcji historii.
Dalsze prace Francuzów i Brytyjczyków
Wkład Francuzów w rozszyfrowanie Enigmy rozpoczął się już w 1931 roku, kiedy to przekazali polskiej stronie posiadane przez siebie materiały. Mimo to ich badania, podobnie prace Brytyjczyków nie były posunięte do przodu tak bardzo, jak stan zaawansowania po polskiej stronie. Dopiero w lipcu 1939, mając na względzie widmo zbliżającej się wojny, Polacy przekazali swoim sojusznikom posiadaną wiedzę oraz złamany szyfr Enigmy. Domyślacie się, że informacje te były dla Francuzów i Brytyjczyków niemałym zaskoczeniem ale i ogromnym kamieniem milowym, jeżeli chodzi o ich dalsze prace!
5 sierpnia 1939 roku zdecydowano o ewakuacji Biura Szyfrów i zniszczeniu części dokumentów. Pracownicy Biura Szyfrów, w tym trzech poznańskich matematyków, w pierwszych tygodniach wojny zostali ewakuowani za granicę. Początkowo pracowali dalej we Francji jednak dalsze działania Niemiec zmusiły ich do kolejnej ewakuacji, tym razem na Wyspy Brytyjskie. W międzyczasie w katastrofie morskiej zginął Jerzy Różycki a dwójka jego kolegów, po wcześniejszym pokonaniu Pirenejów dostała się przez Hiszpanię do Wielkiej Brytanii, gdzie do końca wojny dalej łamali szyfry dla Polskich Sił Zbrojnych.
Kiedy nasi genialni kryptolodzy uciekali przez Europę przed nadciągającymi nazistami, głównie w brytyjskim Bletchley Park trwały dalsze, bardzo owocne prace kryptologiczne, dzięki którym w dalszym ciągu udawało się rozszyfrowywać niemieckie depesze. Ogromny wkład w dalsze rozpracowywanie Enigmy, która była stale modernizowana i udoskonalana przez Niemców miał brytyjski kryptolog Alan Turing, prawdziwy mózg nad mózgami!
Ostatecznie dzięki pracy polskich kryptologów, kontynuowanej następnie przez Brytyjczyków i przechwyceniu w międzyczasie oryginalnych egzemplarzy Enigmy, pod koniec wojny niemal cała korespondencja III Rzeszy, szyfrowana przy pomocy Enigmy była odczytywana przez aliantów maksymalnie w ciągu 48 godzin!
Historia złamania Enigmy “bez cenzury”:)
Jeżeli chcecie poznać historię złamania szyfru Enigmy równie rzetelnie ale z nieco większą dawką humoru, odsyłam Was do niezastąpionego Wojtka Drewniaka z kanału “Historia bez cenzury” w serwisie YouTube.
Znaczenie złamania szyfru Enigmy
Złamanie szyfru Enigmy przez polskich matematyków oraz działalność Bletchley Park zostało utajnione na 30 lat po wojnie i dopiero w latach 70. XX wieku ta niezwykła historia dla losów II wojny światowej zaczęła wychodzić na światło dzienne. O znaczeniu złamania szyfru Enigmy wypowiedziało się wiele znamienitych osobistości, które miały realny wpływ na przebieg działań wojennych a wśród nich m. in. gen. D. Eisenhower czy Winston Churchill. Ich opinia była jednoznaczna – złamanie szyfru Enigmy było kluczowe dla losów II wojny światowej. Dzięki temu możliwe było szybsze pokonanie III Rzeszy a co za tym idzie, uratowanie milionów istnień, które na pewno pochłonęłyby przedłużające się walki…
O randze rozszyfrowania Enigmy niech świadczy również fakt, że Brytyjczycy objęli ją w czasie wojny klauzulą Most Secret, czyli wyższym niż najtajniejszy. Utworzono go praktycznie tylko dla potrzeb zachowania w tajemnicy właśnie tego osiągnięcia.
Docenienie polskiego wkładu
Przez wiele lat po odtajnieniu dokumentów dot. złamania kodu Enigmy, to głównie Brytyjczycy spijali śmietankę i zbierali słowa uznania od całego świata, nawet Niemców! Niestety o Polakach i ich dokonaniach mówiło się niewiele i niechętnie. Jednak za sprawą pracy wielu historyków i badaczy, chcących dojść do rzetelnych faktów, udało się podkreślić polski wkład w złamanie niemieckiej maszyny szyfrującej. Proces stałego podkreślania osiągnięcia genialnych polskich matematyków, którzy jako pierwsi złamali kod Enigmy trwa nadal, ponieważ wiele wydawanych w obecnych czasach publikacji czy filmów, nie do końca trzyma się prawdy historycznej i o Polakach zapomina lub wspomina jedynie drugoplanowo. Dzięki determinacji wielu osób, polski wkład został należycie uhonorowany w Bletchley Park, gdzie umieszczono tablicę z takim oto upamiętnieniem polskich matematyków:
“Tablica ta upamiętnia pracę Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – matematyków polskiego wywiadu, którzy pierwsi złamali kod Enigmy. Ich praca ogromnie pomogła kryptologom w Bletchley Park i przyczyniła się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej.“
Ważnym miejscem, które za swoje zadanie przyjęło budowanie świadomości o dokonaniu polskich matematyków jest m. in. poznańskie Centrum Szyfrów ENIGMA. To właśnie w nim poznamy historię trójki kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.
O tym jak mało doceniamy naszych wybitnych rodaków, niech świadczy fakt, że Brytyjczycy uznali wspomnianego wcześniej Alana Turinga za najwybitniejszą postać XX wieku! Oczywiście Turing wśród swoich dokonań ma znacznie więcej niż tylko prace nad Enigmą. Uznawany jest za jednego z ojców współczesnej informatyki, mimo wszystko dla naukowca, takie wyróżnienie jest szczególnie cenne.
Centrum Szyfrów ENIGMA. Podstawowe informacje
To był zaledwie krótki wstęp historyczny, bo o historii Enigmy można by było pisać i pisać… Miał on jedynie wprowadzić Was w temat. Jeżeli jednak macie ochotę na więcej historycznych smaczków lub po prostu historia Enigmy Was zaciekawiła, odsyłam Was do Mediateki Centrum Szyfrów ENIGMA, w której znajdziecie niezliczoną ilość materiałów!
Tymczasem poznajcie Centrum Szyfrów ENIGMA, które jest namacalnym przykładem uświadamiania światu, że za złamaniem kodu Enigmy stali Polacy, o co prosił legendarny Kurier z Warszawy – Jan Nowak Jeziorański.
“Współcześni Polacy mają obowiązek uświadomić światu, że potrafiliśmy zadać śmiertelny cios nazizmowi. Mimo naszego poświęcenia w boju, tego ciosu nie mogli zadać nasi żołnierze, bo nasz potencjał militarny był mizerny. Dokonało tego jednak 3 matematyków, którzy złamali jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Rzeszy, kod Enigmy” – Jan Nowak-Jeziorański
Więcej praktycznych informacji o Centrum Szyfrów dowiecie się z opisu miejsca w kategorii tu byłem: Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu
Lokalizacja
Centrum Szyfrów ENIGMA mieści się w gmachu Collegium Martineum, który znajduje się na rogu ul. Święty Marcin i Tadeusza Kościuszki. To właśnie w tym miejscu w okresie międzywojennym znajdował się gmach intendentury wojskowej, w której mieściły się urzędy wojskowe w tym również poznańska filia Biura Szyfrów.
Ciekawostką jest fakt, że obecny budynek, wzniesiony kilka lat po II wojnie światowej, w latach PRL-u był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Działalność poznańskiego Centrum Szyfrów
Centrum Szyfrów ENIGMA jest jedną z marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa a jego podstawowym zadaniem jest opowiadanie historii złamania Enigmy przez polskich matematyków. Multimedialna ekspozycja upowszechnia społeczną świadomość ogromnego dokonania poznańskich matematyków i ukazuje powiązanie tego faktu z wydarzeniami wojennymi oraz rozwojem technologii w latach powojennych.
Poza stałą ekspozycją, Centrum Szyfrów ENIGMA jest miejscem zajęć edukacyjnych, kulturalnych i naukowych. Więcej o Centrum Szyfrów ENIGMA dowiecie się z:
- oficjalnej strony internetowej Centrum Szyfrów,
- oficjalnej strony internetowej Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
To nie muzeum!
Centrum Szyfrów ENIGMA to nie muzeum w standardowym znaczeniu tego słowa. Oczywiście znajdziemy w nim kilka niezwykle cennych eksponatów historycznych, jednak zdecydowana większość ekspozycji to multimedialny majstersztyk!
Hasło Centrum Szyfrów “Odkryj ukryte” doskonale oddaje ideę ekspozycji. Odwiedzając centrum nie będziemy mozolnie oglądać zebranych zbiorów i pamiątek po genialnych matematykach z Poznania ale będziemy mieli okazje przejść kurs kryptologii, osobiście poćwiczyć na replikach historycznych urządzeń kryptologicznych oraz dzięki licznym multimedialnym stanowiskom, dosłownie spróbować swoich sił w łamaniu szyfrów. Sami przyznacie, że nie pachnie to nudnym i przewidywalnym muzeum:)
W kolejnym rozdziale poznacie więcej szczegółów o ekspozycji Centrum Szyfrów ENIGMA.
Odkryj ukryte, czyli ekspozycja Centrum Szyfrów
Strefa wejściowa
Nim dotrzemy do właściwej ekspozycji naszym oczom ukarze się w pierwszej kolejności efektowny hol i klatka schodowa Collegium Martineum.
To właśnie nią dotrzemy na 1. piętro budynku na którym znajduje się wejście na ekspozycję. Na tzw. półpiętrze będziemy mieli okazję po raz pierwszy poznać głównych bohaterów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.
Śmiało możecie wykorzystać okazję do zrobienia z nimi pamiątkowego selfie:)
Multimedialna historia szyfrów
Pierwszą częścią ekspozycji są sale w których przejdziemy przyspieszony kurs kryptologii, niemal taki sam jaki przeszli poznańscy matematycy na tajnych zajęciach, rozpoczętych w 1929 roku.
W pierwszej sali mamy okazję poznać głównych bohaterów, którym zawdzięczamy niezwykłą historię rozszyfrowania niemieckiej Enigmy: Maksymiliana Ciężkiego, Antoniego Pallutha, Zdzisława Krygowskiego oraz trzech, pewnie dobrze Wam już znanych matematyków. Widzimy ich na dużych podświetlonych planszach, wyglądających niezwykle efektownie.
W tej części ekspozycji będziemy mieli okazję poznać dziesiątki metod szyfrowania oraz spróbować na własnej skórze wykorzystać wiedzę, zdobytą w tym przyspieszonym kursie kryptologicznym. Do naszej dyspozycji mamy kilka replik urządzeń kryptologicznych oraz stanowisk multimedialnych, dzięki którym od strony praktycznej możemy poznać wcześniej poznane w teorii systemy szyfrowania.
Ogromną zaletą Centrum Szyfrów jest swoboda zwiedzania oraz możliwość skorzystania z przygotowanych eksponatów. Dzięki temu nie ograniczamy się jedynie do czytania przygotowanych opisów i oglądania zgromadzonych zbiorów, ale wręcz wskazane jest skorzystanie z nich!
Każdy kto w przeszłości odwiedził położoną na poznańskiej Śródce Bramę Poznania, powinien znać taką formułę ekspozycji. Dlatego jeżeli pobało Wam się w “Bramie”, koniecznie wybierzcie się do ENIGMY! Więcej o Bramie Poznania dowiecie się z opisu tego miejsca w kategorii tu byłem:
Ale wróćmy do ekspozycji Centrum Szyfrów:) Pierwsza część ekspozycji przedstawi nam historię szyfrów na przestrzeni wieków. Poznamy kilkadziesiąt metod szyfrowania oraz urządzeń, które służyły do przekazywania zaszyfrowanej wiadomości oraz jej odczytywania.
Pod koniec pierwszej części ekspozycji będziemy mogli spróbować swoich sił w nadawaniu Morse’a. Najwięcej frajdy będziecie mieli, gdy usiądziecie do tego stanowiska we dwójkę!
Kolejna sala przeniesie Was do wnętrza niemieckiego U-Boot-a, czyli legendarnego okrętu podwodnego! Po drodze miniemy jeszcze jedną małą salę, w której będziecie mogli zobaczyć niezwykle efektownie prezentującą się makietę łącznicy polowej Wojska Polskiego!
U-Boot
Obecność U-Boota na ekspozycji poświęconej Enigmie, oczywiście nie jest przypadkowa. Niemiecka Kriegmarine, czyli mówiąc prościej marynarka wojenna III Rzeczy również używała Enigmy. Miała ona również swoją specjalną wersję (podobnie jaki inne rodzaje wojsk), oznaczoną jako model C (dokładnie Funkschlüssel C). To właśnie Kriegsmarine jako pierwsza w niemieckiej armii, zaczęła używać Enigmy (od 1926 roku).
To właśnie na niemieckich łodziach podwodnych, zdaniem wielu badaczy, Enigma przeszła do legendy. Dzięki szyfrowanej korespondencji oraz taktyce “wilczych stad” niemieckie U-Booty siały spustoszenie w alianckich konwojach na Atlantyku, doprowadzając w pewnym momencie do ograniczenia podstawowych zapasów na odizolowanych od świata Wyspach Brytyjskich jedynie na 3 tygodnie…
Właśnie w tym miejscu ekspozycji po raz pierwszy możemy zobaczyć legendarną Enigmę! A dodatkowo, z racji że jest to wierna replika, możemy również choć przez chwilę poczuć się jak niemiecki szyfrant, naciskając jej guziki i zmieniając ustawienia wirników!
Na koniec tej części ekspozycji można zrobić sobie pamiątkowe selfie z pokładu okrętu podziemnego i wysłać na e-maila. Niestety, jak My odwiedzaliśmy centrum coś musiało się popsuć, bo zdjęcia do nas nie dotarły…
Jak złamano kod Enigmy?
Druga część ekspozycji to opowieść o złamaniu kodu Enigmy przez studentów Uniwersytetu Poznańskiego. Zaczyna się ona w sali, która na mnie osobiście zrobiła największe wrażenie!
Przypomina ona dawną salę wykładową w której to wytypowani studenci odbywali tajny kurs kryptologii. Trzeba przyznać, że została starannie odwzorowana i doskonale oddaje ducha tamtych czasów! Na szczególną uwagę zasługuje nietypowy pomysł na okna w sali, które zostały wykorzystane jako ekrany, na których możemy obejrzeć kolejne części filmu, prowadzącego nas przez centrum.
Możecie również usiąść w studenckich ławach i na dotykowych ekranach poznać m. in. sylwetki wykładowców oraz inne fakty i ciekawostki historyczne.
Główna sala ekspozycji
Po chwili przechodzimy do największej sali w której znajdziemy jedne z najciekawszych eksponatów całej ekspozycji. W jej centrum znajduje się bomba Rejewskiego, nieco z boku na podświetlonym stanowisku leżą płachty Zygalskiego a w kąciku za bezbarwnym ekranem stoi cyklometr. Wszystkie one powstały za sprawą trójki matematyków z Poznania, którzy stworzyli je, by jeszcze szybciej i sprawniej odszyfrowywać niemieckie depesze.
Również właśnie w tym miejscu spotkamy niesamowicie efektownie wyglądające bezbarwne ekrany, na których możemy zobaczyć multimedialne prezentacje wynalazków Polaków oraz budowę Enigmy.
Przyznacie sami, że już samo zdjęcie robi wrażenie:) Będąc w tej sali zwróćcie uwagę również na podłogę, na której znajdziecie mapę Europy z zaznaczonymi miejscami, w których działali nasi kryptolodzy.
Najcenniejszy eksponat!
A teraz czas na najatrakcyjniejszy kąsek całej sali a nawet całej ekspozycji! Właśnie tutaj znajdziecie najcenniejszy skarb wystawy! W pierwszych miesiącach działalności Centrum Szyfrów była to oryginalna maszyna szyfrująca Enigma w wersji handlowej z lat 30. XX wieku.
Kolejnym głównym eksponatem wystawy jest oryginalna, wyprodukowana w okresie 1940 – 1942 we Francji, polska replika Enigmy, tzw. Lacida (LCD). Służyła do odczytywania szyfrowanych Enigmą depesz przez polskich kryptologów we Francji. Takich maszyn stworzono około 50 sztuk (4 z nich we Francji), jednak obecnych czasów nie dotrwało ich wiele, ponieważ zostały w większości zniszczone w 1939 roku. Egzemplarz prezentowany w Poznaniu jest jedynym (!) udostępnionym publicznie eksponatem!
Po II wojnie trafiła do Wielkiej Brytanii, gdzie odnaleziono ją dopiero w XXI wieku.
Możecie zobaczyć ją od stycznia do czerwca 2021 w Centrum Szyfrów ENIGMA, gdzie została wypożyczona z Muzeum Historii Polski.
Kryptologia wczoraj i dziś!
Po najbardziej okazałej sali ekspozycyjnej, przechodzimy do ostatniej jej części. Twórcy Centrum Szyfrów ENIGMA poświęcili ją rewolucji informatycznej, która dokonała się po II wojnie światowej i czerpała pełnymi garściami z pracy kryptologów. Wielu badaczy uważa wręcz, że stworzone przez Alana Turinga w Bletchley Park bomby kryptologiczne, które powstały na bazie wcześniejszych bomb Rejewskiego, były pierwszymi komputerami na świecie!
Niech nie zdziwi Was w tej części ekspozycji, znajomy dźwięk dawnych gier 8-bitowych i starszych… Rozwój informatyki nie dotyczył tylko urządzeń kryptologicznych czy wojskowych ale wpłynął również bezpośrednio na nasze życie. Pewnie czytacie ten wpis na swoim smartfonie czy komputerze, co jest tego tylko dobitnym dowodem:)
Trzecia część ekspozycji jest równocześnie ostatnią. Po jej przejściu dochodzimy do jej końca i ponownie wracamy na majestatyczną klatkę schodową gmachu Collegium Martineum. To jednak nie ostatnie miejsce, które możemy odwiedzić w Centrum Szyfrów ENIGMA.
Mediateka oraz Strefa Szyfrów dla dzieci
Poza główną ekspozycją Centrum Szyfrów ENIGMA oferuje swoim odwiedzającym jeszcze dwa ciekawe zakątki.
Pierwszym z nich jest Mediateka, o której wspominałem już wcześniej, dedykowana szczególnie dla osób chcących jeszcze bardziej zagłębić się w historię złamania Enigmy. Jest to autonomiczna część Centrum Szyfrów, która gromadzi wszelkiego rodzaju dokumenty i materiały, zarówno cyfrowe jak i tradycyjne – książki i dokumenty papierowe, dotyczące historii Enigmy.
Drugim ciekawym zakątkiem Centrum Szyfrów, znajdującym się poza ekspozycją jest Strefa Szyfrów, stworzona głównie z myślą o dzieciach. To właśnie w niej odbywa się główna działalność edukacyjna Centrum: warsztaty, spotkania tematyczne, gry dla dzieci oraz obsługa wycieczek.
Warto dodać, że do Strefy Szyfrów możecie wejść bezpłatnie w godzinach otwarcia Centrum Szyfrów, dzięki czemu możecie również swojemu dziecku powiedzieć: odkryj ukryte!
Praktyczne informacje o Centrum Szyfrów
“Odkryj ukryte!” czyli zwiedzaj w swoim tempie
Centrum Szyfrów ENIGMA nie zwiedzamy w towarzystwie przewodnika, który przeprowadza nas przez ekspozycję. W zamian otrzymujemy na wejściu na ekspozycję audioprzewodniki wraz ze słuchawkami, dzięki którym możemy indywidualnie zwiedzać przygotowane dla nas atrakcje i stanowiska multimedialne.
Dzięki temu, hasło “Odkryj ukryte” okazuje się wykonalne, bo każdy z nas, może przemierzać i poznawać ekspozycję w swoim tempie, krok po kroku ucząc się podstaw kryptologii oraz odkrywać ukryte, łamać zaszyfrowane i choć w małym procencie poczuć się niczym Rejewski, Różycki i Zygalski lata temu.
Informacja dla gości
Na ekspozycji znajdziemy czytelne i zrozumiałe elementy informacji, dzięki którym nie przegapimy żadnego zakątka ekspozycji. Spacerując po ekspozycji kierujcie się zgodnie ze strzałkami na żółtym tle oraz zerkajcie na plan ekspozycji, by sprawdzać w którym miejscu jesteście.
Informacji szukajcie na każdym kroku, jest jej naprawdę sporo:)
Multimedialna i interaktywna ekspozycja
Centrum Szyfrów ENIGMA to nowoczesna placówka naukowo-edukacyjna, przekazująca w możliwie prosty sposób wiedzę dotyczącą kryptologii i historii złamania kodu legendarnej Enigmy. By realizować założone cele cała ekspozycja to multimedialny majstersztyk! Znajdziemy na niej dziesiątki ekranów dotykowych, ekrany filmowe, stanowiska multimedialne oraz stanowiska multimedialno-manualne.
Mimo wszystko, nie trzeba się obawiać, że ekspozycja jest zbyt cyfrowa i za trudna do obsługi, szczególnie dla starszych osób. Wszystkie stanowiska multimedialne są przygotowane w taki sposób, by każdy mógł z nich skorzystać z łatwością!
Bilety
Zawsze aktualny i szczegółowy cennik biletów za wstęp na ekspozycję Centrum Szyfrów ENIGMA znajdziecie na stronie internetowej placówki.
Warto jednak podkreślić w tym miejscu możliwość zakupu biletów online, liczne honorowane ulgi oraz ofertę biletów łączonych, np. rodzinnych, dzięki którym można nieco zaoszczędzić. Więcej praktycznych informacji poznacie w opisie miejsca w kategorii tu byłem: Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Dojazd
Do Centrum Szyfrów ENIGMA możecie dotrzeć na kilka sposobów: komunikacją miejską, rowerem miejskim, własnym samochodem lub oczywiście pieszo:) Osobiście, z racji położenia obiektu w pobliżu najważniejszych przystanków komunikacji zbiorowej w mieście, polecam Wam właśnie komunikację tramwajową czy autobusową.
W okolicach Centrum znajdują się liczne przystanki tramwajowe m. in. Gwarna, Fredry, Zamek czy Rondo Kaponiera, na których zatrzymują się dziesiątki linii tramwajowych!
Dodatkowo niedaleko znajdziecie również przystanki autobusowe, m. in. Uniwersytet Ekonomiczny czy wspomniane wcześniej Rondo Kaponiera lub Zamek, na które dotrzecie komunikacją autobusową.
Aktualne rozkłady jazdy oraz cennik znajdziecie na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Do Centrum Szyfrów dotrzecie również przy pomocy systemu roweru miejskiego, którego stacje znajdziecie w pobliżu.
Oczywiście możecie również dojechać własnym samochodem. Należy jednak brać pod uwagę korki na mieście, liczne remonty oraz trudności z parkowaniem w najbliższej okolicy. O najbliższych parkingach oraz miejscach postojowych przeczytacie w opisie miejsca w kategorii tu byłem: Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu.
Dla najbardziej wytrwałych i ambitnych zostają własne nogi:)
Udogodnienia, szatnia
Centrum Szyfrów ENIGMA to zaprojektowany w nowoczesny i przemyślany sposób obiekt ekspozycyjny. Pomyślano tutaj dosłownie o wszystkim, dzięki czemu nie musimy się niczym martwić, wybierając się do gmachu Collegium Martineum.
Najważniejszym faktem jest dostosowanie całego obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie tylko jeżeli chodzi o poruszanie się ale również poznawanie ekspozycji. Więcej szczegółów poznacie na stronie internetowej Centrum Szyfrów.
Każdy odwiedzający doceni również szatnię, w której możemy pozostawić zarówno odzież jak i wszystkie inne “przytargane” szpargały. Znajdziemy w niej wygodne szafki, przypominające nieco szafki basenowe, które jak to przystało na Centrum Szyfrów musimy samodzielnie… zakodować:)
Dodatkowo na terenie obiektu znajdziemy również świetnie wyposażony sklepik z pamiątkami, toalety oraz pokój wyciszenia dedykowany rodzicom z małymi dziećmi. Szacun!
#instameet – Odkryj ukryte!
Razem ze społecznością IgersPoznan udało się w lutym 2022 roku zorganizować fotospotkanie pasjonatów fotografii, którzy aktywnie dzielą się swoimi zdjęciami na Instagramie! Mieli okazję, by na własnej skórze wypróbować w praktyce hasło centrum “Odkryj ukryte”!
W spotkaniu wzięło udział ponad 20 instagramowych twórców, który wykonali i później udostępnili setki zdjęć na swoich instagramowych kontach. Jeżeli ciekawią Was ich prace, zachęcam do oficjalnego hasztagu instameet-u w Centrum Szyfrów na Instagramie: #instameet_enigma
Zachęcam Was również do obserwowania społeczności IgersPoznan, która codziennie publikuje dziesiątki niezwykłych zdjęć z Poznania i nie tylko!
To była przyjemność widzieć tych pasjonatów w akcji! Każdy zakątek, który wyglądał intrygująco i niezwykle był dla nich studnią kreatywności, chociażby to powyższe okno przy którym powstały niezwykłe, minimalistyczne zdjęcia. Wszystkie je zobaczycie na Instagramie.
Wszystkich Igersów z enigmowego instameet-u możecie zobaczyć na powyższym, pamiątkowym zdjęciu, razem z trójką poznańskim matematyków! Pełną listę instagramowych twórców, którzy wzięli udział znajdziecie w poście IgersPoznan na Instagramie.
Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!
Niniejszy wpis powstał we współpracy z Poznańskim Centrum Dziedzictwa. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej PCD oraz obserwowania Poznańskiego Centrum Dziedzictwa w socialmediach.
Więcej informacji o możliwościach współpracy z kierunkowo.pl przeczytacie na stronie współpraca.