dworzec letni w poznaniu dworzec cesarski biurowiec bałtyk

Dworzec Letni w Poznaniu. Prywatny dworzec cesarza!

Dworzec Letni w Poznaniu (dawniej Dworzec Cesarski w Poznaniu) to niewielki dworzec kolejowy, znajdujący się ok. 300 metrów od głównego dworca kolejowego w stolicy Wielkopolski. Zbudowano go w 1913 roku jako prywatny, luksusowy i reprezentacyjny pawilon powitalny dla cesarza Wilhelma II i jego rodziny, którzy to właśnie na nim mieli wysiadać z pociągu w drodze do swojej poznańskiej rezydencji – Zamku Cesarskiego.

Pierwszy pawilon dworcowy powstał już w 1902 roku. W 1913 roku na jego miejscu wzniesiono jednak nowy, bardziej reprezentacyjny dworzec cesarski, odpowiadający nadanej miastu randze rezydencji niemieckiej głowy państwa i tym samym jednej ze stolic cesarskich Rzeszy. Jego projektantem był najprawdopodobniej berliński architekt Stendel, który zaprojektował jednokondygnacyjny budynek w stylu neoklasycystycznym, nakryty czterospadowym dachem z grafitowej dachówki. W wnętrzu “cesarskiej poczekalni” znalazły się trzy pomieszczenia: pokój gościnny, toaleta oraz najbardziej strojny i reprezentacyjny salon cesarski. Do murowanego budynku dworca dobudowana została wiata osłaniająca peron, mająca ok. 90 metrów długości (cały peron cesarski miał ok. 300 metrów).

Swoja pierwotną funkcję spełnił tylko jeden raz – w 1913 roku, kiedy cesarz Wilhelm II przybył po raz trzeci do Poznania. Kilka lat później to właśnie na Dworcu Letnim witano przybywającego do miasta Ignacego Jana Paderewskiego, którego przybycie uznawane jest za impuls do wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego (1918-1919). Po odzyskaniu niepodległości dalej pełnił funkcje reprezentacyjne a witano na nim m. in. Józefa Piłsudskiego czy prezydenta Wojciechowskiego. W czasie dwudziestolecia międzywojennego dawnych dworzec cesarskie w Poznaniu był również miejscem, z którego mieszkańcy Poznania wyruszali koleją do pobliskich miejscowości letniskowych np. Promna, Puszczykowa czy Osowej Góry. Stąd też wzięła się jego druga nazwa – Dworzec Letni w Poznaniu. Po II wojnie światowej odchodził w zapomnienie, był coraz mniej używany i popadał w ruinę. Dopiero w latach 2010-2011 budynek doczekał się gruntownego remontu i renowacji, która przywróciła dworcowi dawny blask. Obecnie pełni role jednego z kilku peronów największej poznańskiego stacji kolejowej – Poznań Główny.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Dworzec Letni w Poznaniu. Prywatny dworzec cesarza!

Konkrety

lokalizacja

Poznań, ul. Dworcowa 2

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Dworzec Letni w Poznaniu. Prywatny dworzec cesarza!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Tylko w Poznaniu znajdziecie dawny prywatny dworzec kolejowy wybudowany tylko i wyłączenie dla pruskiej rodziny cesarskiej! To wyjątkowa budowa o początkowo niechlubnej historii, która później przeobraziła się w najpiękniejszą kartę nowożytnych dziejów Wielkopolski, bo to właśnie tutaj przywitano Ignacego Paderewskiego w 1918 roku, którego przybycie dało impuls do wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Drugiego takiego miejsca po prostu nie ma!

Galeria

Dworzec Letni w Poznaniu. Prywatny dworzec cesarza!

dworzec letni w poznaniu dworzec cesarski
dworzec letni w poznaniu wejście napis szyld
dworzec cesarski w poznaniu
hala postojowa hala peronowa poznań dworzec cesarski
dworzec cesarski w poznaniu
stacja poznań główny peron 9 dworzec cesarski

Moim zdaniem

2 / 5

Niestety obecnie Dworzec Letni w Poznaniu pełni rolę jednego z kilku peronów poznańskiego głównego dworca kolejowego. Możemy podziwiać go jedynie z zewnątrz, ponieważ wnętrza nie są dostępne w żaden sposób, przez co nie mamy nawet możliwości odkryć jego całkowitego piękna i wyjątkowości.

Ranking

Dworzec Letni w Poznaniu. Prywatny dworzec cesarza!
3.7 / 5

ceny

5 / 5

Zobaczenie Dworca Letniego w Poznaniu nie wiąże się z żadnymi kosztami.

ilość turystów

4 / 5

Przybywa do niego bardzo niewielu turystów, zdecydowanie więcej w tym miejscu spotkacie podróżujących koleją.

przygotowanie

2 / 5

Na budynku znajduje się tablica informacyjna z krótkim opisem budynku i jego historii. Niestety to praktycznie wszystko, na co mogą liczyć osoby chcące bliżej poznać to miejsce.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Najbliższym parkingiem są miejsca postojowe Strefy Płatnego Parkowania wzdłuż ulicy Dworcowej, przy której znajduje się Dworzec Letni w Poznaniu. Poza nimi w pobliżu znajdują się dwa wygodne parkingi: pierwszy pod Rondem Kaponiera i drugi w przylegającej do stacji Poznań Główny galerii handlowej (oba parkingi płatne).

potrzebny czas

Ze względu, że dawny Dworzec Cesarski w Poznaniu możemy oglądać tylko z zewnątrz do jego poznania i obejrzenia wystarczy ok. 5 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Budynek i wiata peronowa przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety wnętrza budynku dawnego Dworca Cesarskiego w Poznaniu nie są otwarte i wejście do nich nie jest możliwe.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalny budynek w skali kraju,
  • związany z ważnymi wydarzeniami w historii miasta, m. in. przyjazdem Paderewskiego w 1918 roku,
  • położony wśród innych ciekawych miejsc i atrakcji miasta, dodatkowo niemalże w sąsiedztwie Dzielnicy Cesarskiej z którą jest powiązany,
  • poddany renowacji w ostatnich latach, dzięki czemu dobrze się prezentuje,

słabsze strony

  • niedostępne wnętrza budynku,
  • mało rozwinięta informacja turystyczna, nieadekwatnie do historii miejsca,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Dworzec Letni w Poznaniu corocznie w rocznice przybycia Ignacego Paderewskiego – 26 grudnia, jest miejscem inscenizacji historycznej przypominającej wydarzenia z 1918 roku, które uznawane są za główny impuls do wybuchu powstania wielkopolskiego.

Dworzec Letni w Poznaniu. Prywatny dworzec cesarza!

Poznajcie miejsca w okolicy!

Dworzec Cesarski w Poznaniu położony jest na obrzeżach centrum miasta, bardzo blisko wyjątkowych miejsc i atrakcji. W pierwszej kolejności warto poznać zabudowania powiązane z nim, czyli m. in.: Dzielnicę Cesarską czy znajdujący się w jej centrum Zamek Cesarski.

Oprócz nich w pobliżu Dworca Letniego znajdziecie m. in. Międzynarodowe Targi Poznańskie, wyjątkową ekspozycje HistoryLand, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Park Wilsona z największą w Polsce palmiarnią – Palmiarnią Poznańską czy Stare ZOO.

Wpis opublikowano: 7 maja 2024, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2024
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie