kolorowe latarnie biało-czerwone ulica święty marcin w Poznaniu

Święty Marcin. Najbardziej znana ulica Poznania

Ulica Święty Marcin w Poznaniu to jedna z najważniejszych i najbardziej znanych ulic w stolicy Wielkopolski. Przebiega na osi wschód-zachód od Placu Wiosny Ludów aż do Ronda Kaponiera. Zachodni odcinek ulicy (od skrzyżowania z ul. Ratajczaka) jest szeroki i bardziej reprezentacyjny niż wschodni, przy którym mieści się m. in. kościół św. Marcina. Obecnie przy ulicy Święty Marcin znajduje się wiele charakterystycznych, niekiedy wręcz ikonicznych budynków miasta jak np. dawny Zamek Cesarski (obecnie Centrum Kultury ZAMEK), Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytecką, Collegium Iuridicum i Historicum, Akademia Muzyczna, działające od 1908 roku Kino Muza czy wspomniany już kościół pw. św. Marcina – jeden z najstarszych w mieście. To również popularny deptak w centrum miasta, przy którym coraz liczniej otwierają się liczne lokalne gastronomiczne oraz atrakcje, jak. np. Centrum Szyfrów Enigma.

Warto podkreślić, że ulica ta nazywa się Święty Marcin a nie jak wielu mylnie twierdzi świętego Marcina. Wywodzi się ona od nazwy historycznej osady, która powstała w XII wieku a w jej centrum znajdował się właśnie kościół pw. św. Marcina. Nazywała się ona po prostu Święty Marcin i przez stulecia sąsiadowała z lewobrzeżnym Poznaniem aż do 1797 roku, kiedy włączono ją w granice miasta. Wtedy to główną ulicę tej części miasta nazwano Sankt Martin Strasse (ulica Święty Marcin). Rozciągała się od ówczesnego Placu Piotra (dzisiejszy pl. Wiosny Ludów) aż do Bramy Berlińskiej (na wysokości skrzyżowania z dzisiejszymi ulicami Kościuszki i Aleją Niepodległości). Rozkwit ulicy i budowa okazałych kamienic przypadła na 2. poł. XIX wieku. W 1893 roku jako pierwsza ulica w Poznaniu zyskała asfaltową nawierzchnię. Po zburzeniu Bramy Berlińskiej w 1901 roku przedłużono ją w kierunku nowopowstającej Dzielnicy Cesarskiej. Po II wojnie światowej, która doprowadziła do wielu zniszczeń w jej obrębie postanowiono nadać jej inną niż wcześniej, bardziej nowoczesną formę. W 1965 roku ruszyły prace na budowie charakterystycznych wieżowców (obecne Alfy), które wznoszono według projektu Jerzego Liśniewicza i ukończono w latach 70. XX wieku. Ponownie znacząco ulica Święty Marcin w Poznaniu zmieniła swoje oblicze w ostatnich latach, kiedy to wykonano generalny remont jej nawierzchni. W wyniku tego uspokojono ruch samochodowy, stworzono śródmiejski deptak i prowadzone są dalsze działania w celu jej ożywienia i otwarcia na obecne potrzeby mieszkańców i turystów.

Ulica Święty Marcin w Poznaniu jest najbardziej znaną ulica miasta, głównie za sprawą corocznego festynu pod nazwą “Imieniny ulicy Święty Marcin”, który odbywa się 11 listopada – w dzień imienin patrona ulicy – świętego Marcina. Od 1993 roku ulice przemierza barwny pochód nawiązujący do średniowiecznych tradycji, ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu, którego otaczają szczudlarze, muzycy, przebierańcy i przygotowane specjalnie na tę okazje kolorowe platformy. Tradycyjnie pochód rozpoczyna się pod kościołem świętego Marcina a kończy przed Zamkiem, gdzie święty Marcin symbolicznie otrzymuje klucze do miasta. W tym dniu swoje święto maja również rogale świętomarcińskie, czyli regionalny poznański smakołyk, których tylko na ten jeden dzień wypieka się ponad 2 miliony sztuk! Bez wątpienia to najpiękniejszy i najbardziej radosny sposób obchodzenia Święta Niepodległości w kraju!

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Święty Marcin. Najbardziej znana ulica Poznania

Konkrety

lokalizacja

Poznań, pomiędzy Placem Wiosny Ludów a Rondem Kaponiera

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Święty Marcin. Najbardziej znana ulica Poznania, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Ulica Święty Marcin w Poznaniu to jedna z najbardziej z znanych ulic Wielkopolski, która za sprawą swojego corocznego święta zyskuje rozpoznawalność w całej Polsce. Na co dzień to jedna z głównych alteri centrum miasta, przy której znajduje się wiele historycznych miejsc i ciekawych atrakcji turystycznych.

Galeria

Święty Marcin. Najbardziej znana ulica Poznania

kolorowe latatarnie poznań
fontanna ulica święty marcin w Poznaniu
święty marcin poznań drzewa zieleń
biurowce alfa ulica święty marcin w Poznaniu
ck zamek pomnik kryptologów poznań
biurowce alfa w poznaniu

Moim zdaniem

3 / 5

Święty Marcin w Poznaniu to dla wielu kultowe miejsce na mapie miasta, które warto odwiedzić poznając jego najciekawsze zakątki. Szczególnie polecam przybycie w dniu jej święta, czyli 11 listopada, kiedy pośród zapachu obłędnych rogali świętomarcińskich przemierza ją radosny i kolorowy korowód ze świętym Marcinem na czele.

Ranking

Święty Marcin. Najbardziej znana ulica Poznania
3.5 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5 / 5

Choć często można spotkać na niej turystów, znacznie więcej na ulicy Święty Marcin jest po prostu mieszkańców Poznania. Mimo wszystko, dzięki jej szerokości tłumów nie ma.

przygotowanie

2 / 5

Informacja turystyczna na ulicy Święty Marcin niestety kuleje… Po za nielicznymi tablicami informacyjnymi na pojedynczych (istotnych i historycznych) budynkach nie można liczyć na nic więcej. Na plus trzeba zaliczyć nieco miejsca do odpoczynku w postaci ławek stojących w cieniu drzew.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Najbliższym parkingiem są miejsca postojowe Strefy Płatnego Parkowania wzdłuż ulicy Święty Marcin. Poza nimi w pobliżu znajdują się dwa wygodne parkingi: pierwszy pod Rondem Kaponiera i drugi pod Placem Wolności (oba parkingi są płatne).

potrzebny czas

Przejście całej ulicy Święty Marcin w Poznaniu zajmuje ok. 20-25 minut (długość 1,4 km). Oczywiście jeżeli będziecie chcieli zatrzymać się przy najważniejszych jej miejscach, musicie zarezerwować sobie odpowiednio więcej czasu.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dzięki generalnej przebudowie ulicy, która trwała w ostatnich latach, została ona dostosowana do potrzeb osób o obniżonej sprawności.

Plusy i minusy

główne atuty

  • położenie w centrum miasta, przez co blisko z niej do najbardziej znanych miejsc w Poznaniu,
  • wiele ciekawych budowli, pięknych kamienic i atrakcji przy samej ulicy,
  • na długim odcinku to miejski deptak,
  • niedawna przebudowa, która poprawiła dostępność i estetykę ulicy,

słabsze strony

  • ulica powoli ożywa po latach stagnacji, przez co wiele lokali nadal nie jest użytkowanych lub estetycznych,
  • mocno ujednolicona nawierzchnia różnych stref ruchu (szczególnie w strefie deptaku),
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Nowy projekt nawierzchni ulicy, zrealizowany w ostatnich latach mocno ujednolicił strefy ruchu, dlatego wielu, którzy są tutaj pierwszy raz mają problem rozpoznać gdzie jest chodnik a gdzie jezdnia lub strefa przystankowa. Bądźcie uważni, szczególnie pomiędzy ulicami Ratajczaka i Kościuszki.

Święty Marcin. Najbardziej znana ulica Poznania

Poznajcie miejsca w okolicy!

Ulica Święty Marcin w Poznaniu to skarbnica ciekawych miejsc i atrakcji miasta. Tylko przy niej znajdują się takie miejsca jak np. Zamek Cesarski czyli dzisiejsze Centrum Kultury ZAMEK, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Centrum Szyfrów ENIGMA, Pomnik Kryptologów, Kino Muza, Teatr Animacji, Domy Towarowe Alfa oraz lwia część zabudowań Dzielnicy Cesarskiej z początku XX wieku.

A przecież ulica Święty Marcin dodatkowo oddalona jest od Starego Miasta i Starego Rynku o zaledwie kilkaset metrów, dlatego atrakcji dookoła nie zabraknie! Oto kilka kolejnych, wartych odwiedzenia i poznania:

Wpis opublikowano: 7 maja 2024, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2024
Wykaz źródeł
  • wpis Ulica Św. Marcin była pierwszą ulicą w Poznaniu o nawierzchni asfaltowej na oficjalnej stronie internetowej Miasta poznania, link, dostęp z dn. 06.05.2024,
  • wpis Imieniny ulicy Święty Marcin w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 06.05.2024,
  • wpis Ulica Święty Marcin w serwisie poznan.fandom.com, link, dostęp z dn. 06.05.2024,
  • wpis Ulica Święty Marcin w Poznaniu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 06.05.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl