Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen poznań nieznany w jeden dzień

Ale “bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy


opublikowano: 16 listopada 2021
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Bana” to w gwarze poznańskiej pociąg, który akurat w przypadku tego miejsca jest bardzo ważnym elementem, mimo, że do poznańskiego dworca kolejowego całkiem daleko. Park Rataje i skansen kolejowy, który został w nim zaprojektowany to efekt pracy pasjonatów, którzy chcąc upamiętnić dawną linię kolejową biegnącą w tym miejscu, przekonali do swojego pomysłu włodarzy miasta a rękoma architektów, zaaranżowali wcześniej niezbyt estetyczną przestrzeń na poznańskim blokowisku w piękny i unikatowy park, który niejednego z Was zaskoczy!

Podstawowe informacje: Park Rataje i Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

Park Rataje i Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej, czyli jego najbardziej znany i rozpoznawalny zakątek to drugi co do wielkości park miejski w Poznaniu. To całkiem nowa pozycja na mapie miasta, ponieważ park powstał w 2018 roku a w następnych latach również trwały prace nad jego powiększeniem.

Lokalizacja i mapa

Park Rataje i skansen upamiętniający dawną linię kolejową, znajduje się w południowo-wschodniej części Poznania. Dookoła parku rozciąga się jedno z największych osiedli mieszkaniowych miasta, które w większości powstało w drugiej połowie XX wieku.

Dojazd i komunikacja

Z racji, że park położony jest na terenach mieszkalnych, bez problemu dotrzemy do niego na kilka sposobów, w tym oczywiście komunikacją miejską, rowerem czy samochodem prywatnym.

Osobiście zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej, dzięki której do Parku rataje dotrzemy zarówno tramwajem jak i autobusem. Oto najbliżej położone parku, przystanki komunikacji:

  • tramwajowej: Os. Rzeczypospolitej, Os. Piastowskie,
  • autobusowej: Os. Armii Krajowej, Inflancka, Os. Oświecenia, Os. Rzeczypospolitej, Os. Piastowskie.

Więcej szczegółów dotyczących komunikacji miejskiej, w tym rozkłady jazdy, znajdziecie na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Najciekawsze miejsca: Park Rataje i skansen kolejowy

Park Rataje znajduje się na terenie aż 5 osiedli mieszkalnych i jednocześnie wypełnia przestrzeń między budynkami, które powstały za czasów PRL na poznańskich Ratajach. Z racji swojej powierzchni park podzielono na strefy tematyczne, które porządkują całą przestrzeń a nam podpowiadają czego możemy się spodziewać po danym zakątku. Oczywiście na terenie parku znajdziemy tablice informacyjne, dzięki którym łatwiej będzie nam odnaleźć się w terenie.

Park dla całej rodziny!

Park Rataje i skansen kolejowy to doskonała przestrzeń, na której każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Różnorodność atrakcji jest dosłownie ogromna! Poza niewielkim skansenem kolejowym z imponującymi parowozami, znajdziemy tutaj również m. in. kolorową fontannę, tor rowerowy z przeszkodami, ogród zmysłów i wiele więcej!

A to My, czyli Marcin – autor bloga wraz ze swoim młodszym sobowtórem:)

Dzięki tak dużej ilości atrakcji, grzechem byłby nie odwiedzić go ze swoimi dziećmi, które znajdą tutaj najwięcej atrakcji dla siebie. Dodatkowym atutem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci i takie zaprojektowanie atrakcji dla nich, by rodzice nie musieli się martwić o swoje pociechy.

Również młodzież i dorośli znajdą tutaj coś dla siebie, bo chociażby parowozy zrobią wrażenie na każdym, to nieco młodszych ucieszą również place typu street workout, siłowni zewnętrznych czy tor parkur. Najstarsi będą mieli okazję skorzystać ze stołów szachowych czy z planszami do chińczyka. A każdy z odwiedzających chętnie pozna ogród zmysłów, polanę piknikową, ścieżkę sensoryczną czy wsiądzie na rower i przejedzie się po przygotowanych ciągach rowerowych.

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

Niewątpliwie Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej to największa atrakcja Parku Rataje! To głównie ona przyciąga mieszkańców innych dzielnic miasta i trzeba przyznać, że choć nie jest duży, robi spore wrażenie. Po pierwsze lokomotywy są ogromne, szczególnie ta stojąca w zestawie z wagonem WARS-u. Choć nie można wejść do ich wnętrz, można je obejrzeć z bardzo bliska, dotknąć, zrobić pamiątkowe zdjęcie czy spróbować popchnąć:)

Dowiedźcie się więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen
Na pierwszym planie lokomotywa parowa Dn2t Baziel (wąskotorowa), nieco dalej lokomotywa Tkt48-130 (normalnotorowa) za którą znajduje się również wagon WARS-u.

Wzdłuż odtworzonego torowiska znajdziemy również elementy kolejowej infrastruktury technicznej, takich jak szlabany, znaki kolejowe, semafor, wskaźniki czy dźwignia sygnałowa. Wszystko to uzupełniono o świetnie przygotowaną informację na rozlokowanych tablicach.

Szczególnego klimatu dodaje piękny zegar i tablice peronowe, które znamy doskonale z obecnych dworców kolejowych. Jednym słowem, doskonałe miejsce by poznać lepiej kolej i zainteresować nią nasze pociechy!

Dowiedźcie się więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

Park Rataje i skansen
Park Rataje i skansen
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

Najciekawsze strefy tematyczne Parku Rataje

Jak już wspominałem park podzielono na strefy, tworząc niezwykle pomysłowe i różnorodne zakątki. Jedną ze stref jest również kolejowy skansen (strefa G), jednak z racji jego wyjątkowości opisałem go już wcześniej. Poniżej natomiast przeczytacie o pozostałych najciekawszych miejscach w parku.

Dowiedźcie się więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Park Rataje

Ogród zmysłów (strefa H)

Moim zdaniem, drugim pod względem unikatowości miejscem parku jest “ogród zmysłów”. Znajdziemy w nim ścieżkę sensoryczną oraz 4 ogrody tematyczne, dzięki którym możemy poznawać i doświadczać świat wszystkim zmysłami a przede wszystkim wystawić je na próbę:)

Park Rataje i skansen
Ogród szumiących traw

Terenowy park rowerowy (strefa J)

Niewielki, choć nieźle pokręcony tor do sprawdzenia swoich rowerowych umiejętności to bardzo niecodzienne miejsce, które u wielu wzbudza nieco chęci sprawdzenia samego siebie. Jednak by to zrobić musimy mieć swój rower:)

Bez roweru, terenowy tor rowerowy będzie świetnym torem przeszkód dla najmłodszych – wypróbujcie koniecznie, gdy odwiedzicie go z dziećmi.

park rataje i skansen

Kolorowa fontanna i centralny plac (strefa A)

Mniej więcej w centralnym punkcie parku zaprojektowano brukowany plac na którym umieszczono kolorową fontannę. To miejsce, które stworzono z myślą o wydarzeniach i eventach, które mają tutaj warunki, by zostać zorganizowanym na możliwie najlepszym poziomie. Fontanna to oczywiście atrakcja głównie dla dzieci, które w ciepłe dni na pewno nie odpuszczą sobie przyjemności z wodnej zabawy.

Strefa aktywności fizycznej (strefa C)

Na północ od centralnego placu parku, zlokalizowano strefę aktywności fizycznej. Znajdziecie tam zarówno dobrze znaną siłownię zewnetrzną, ale również tor do parkouru oraz plac typu street workout – trudne słowo:)

Dawne tory i żabie stawy (strefa E)

W Parku Rataje bardzo wiele nacisku położono na historię tego miejsca, związaną z nieistniejącą już linią kolejową. Właśnie dlatego oprócz niewielkiego skansenu kolejowego, na terenie parku znajdziecie również wiele innych elementów, które mają przypominać o niej. Wśród nich znajdziecie symboliczne przystanki kolejowe czy zaznaczenie przebiegu dawnego torowiska, na biegnącym po jej trasie chodniku.

park rataje i skansen

Dodatkowo w tej strefie stworzono również kilka małych stawów, w których to mają uwić sobie gniazdko dosyć pospolite u nas ropuchy zielone. Trzymam kciuki, by ich rechot wybrzmiewał i dodatkowo dodawał uroku:)

Pozostałe zakątki parku

Najciekawsze strefy to oczywiście miejsca warte odwiedzenia w pierwszej kolejności, co wcale nie oznacza, że na pozostałym terenie parku wieje nudą. W innych miejscach parku znajdziecie urokliwe aleje, wzdłuż których biegną ścieżki rowerowe i posadzone zostały drzewa, krzewy i byliny. Wśród nich rozlokowano miejsca do odpoczynku, które zostały zaprojektowane na wiele sposobów.

Park Rataje i skansen
park rataje

Dodatkowymi elementami dodającymi uroku oraz wzbudzającymi zaciekawienie są elementy małej architektury, który również nie brakuje. A gdyby tego było mało, swoje miejsce znajdą tutaj nawet szachiści i fani gier planszowych!

Dowiedzcie się więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Park Rataje

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Plac zabaw dla dzieci

Sercem dziecięcych atrakcji jest jednak parkowy plac zabaw, na którym nie mogło zabraknąć wesołej lokomotywy!

Plac zabaw w Parku Rataje place zabaw w Poznaniu Park Rataje i skansen

Jednak kolorowa lokomotywa to tylko jedna z wielu atrakcji! Najmłodsi znajdą tutaj również ogromną piramidę linową, rozbudowane podesty, ścianki wspinaczkowe, piaskownicę i wiele, wiele więcej!

Dowiedzcie się więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: plac zabaw w Parku Rataje

Plac zabaw w Parku Rataje
Plac zabaw w Parku Rataje
ODKRYJ POZNAŃ Najobszerniejszy zbiór atrakcji Poznania!

Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu