Park Rataje w Poznaniu

park rataje
 • Marcin
 • 14 listopada 2021
Park Rataje w Poznaniu

Choć Park Rataje w Poznaniu dla wielu jest niewielkim osiedlowym parkiem, wkomponowanym między bloki z wielkiej płyty, jednak obszarowo jest drugiem co do wielkości parkiem w mieście, oczywiście po Cytadeli. Park Rataje to całkiem nowe miejsce na rekreacyjnej mapie miasta ponieważ powstał w 2018 roku, po wcześniejszych wielu latach prac przygotowawczych. Całe założenie parkowe wypełniło terenami rekreacyjnymi, istniejące tutaj wcześniej nieużytki, dzięki czemu aż pięć osiedli zostało ze sobą niejako „połączonych” a przestrzeń między nimi zagospodarowana z korzyścią dla wszystkich.

Park Rataje został zaprojektowany w bardzo ciekawy i przemyślany sposób. Ze względu na jego powierzchnię oraz ukształtowanie, uwarunkowane zabudową mieszkalną, został on podzielony na 9 stref tematycznych. Najciekawszymi strefami są bez wątpienia Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej (strefa G), tor rowerowy z przeszkodami (strefa J), niewielkie stawy będące siedliskiem ropuchy zielonej (Strefa E), plac centralny z fontanną (strefa A) oraz tzw. „ogród zmysłów” (strefa H), który to został podzielony na 4 ogrody tematyczne i obsadzony „tematycznymi” roślinami.

Park na poznańskich Ratajach to doskonałe miejsce na popołudniowy spacer czy spędzenie miłych kilku godzin. To miejsce szczególnie przyjazne i ciekawe dla dzieci, które powinny być zachwycone okazałym placem zabaw, skansenem kolejowym ale również ogrodem zmysłów czy parkową fontanną. Na terenie parku znajdują się również miejsca przygotowane specjalnie dla wielbicieli piknikowania czy gier planszowych, co tylko powiększa wachlarz atrakcji!

region
lokalizacja

Poznań, dzielnica Rataje, pomiędzy osiedlami: Jagiellońskim, Oświecenia, Bochaterów II Wojny Światowej, Polan i Powstań Narodowych

GALERIA

Park Rataje w Poznaniu

park rataje
park rataje
park rataje i skansen
park rataje i skansen

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Choć Park Rataje w Poznaniu to miejski park, wkomponowany w przestrzeń otoczoną mało estetycznymi blokami, który dzięki temu, że powstał od podstaw kilka lat temu, jest nowocześnie i ciekawie zaprojektowany i urządzony. Forma, pomysł, różnorodne strefy i dostępność to główne elementy wyróżniające Park Rataje od innych podobnych do niego miejsc.

 • MOIM ZDANIEM

Z racji, że szybko zyskał sobie popularność a co za tym idzie, korzysta z niego wiele osób, trudno w nim o nieco prywatności, która pozwoliłaby w spokoju nacieszyć się jego atrakcjami. Mimo to, Park Rataje na pewno wart jest odwiedzenia i to nie jeden raz!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Park Rataje w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Park Rataje w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2.5 / 5

Park jest bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców ale także pozostałych poznaniaków, przez co musimy się liczyć z tym, że trudno tutaj o chwilę gdy będziemy sami.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Na terenie parku jest wiele tablic i elementów informacji turystycznej, dzięki czemu bez problemu dowiemy się o nim tego co najistotniejsze. Do ideału brakuje jedynie drogowskazów, kierujących do stref tematycznych, których ja niestety nie zauważyłem.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Na pobliskich osiedlach, powinniście znaleźć bez problemu miejsce do pozostawienia samochodu. Nie ma dedykowanego parkingu dla odwiedzających Park Rataje.

POTRZEBNY CZAS

Myślę, że 1 godzina to minimum. By poznać wszystkie zakątki parku i nieco odpocząć, warto zarezerwować sobie ok. 2-3 godzin.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

W zdecydowanej większości dostępny dla każdego, choć z wybranych atrakcji (z racji ich specyfiki i charakteru) będą mogły skorzystać tylko niektóre osoby.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Park Rataje w Poznaniu został utworzony na terenach, które przez wiele wcześniejszych lat były po prostu nieużytkami na których to natura sama się regulowała. Po utworzeniu parku i posadowieniu nowej zabudowy, szczególnie w początkowych miesiącach każdego roku na terenie parku obserwuje się lokalne podtopienia i zastoiska wody, które wielokrotnie uniemożliwiają skorzystanie z atrakcji parku. To normalne zjawisko, które z biegiem lat będzie malało, jednak póki co zachęcam do odwiedzania parku w porach suchych, np. od maja do października.

Park Rataje w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • nowoczesna forma aranżacji, pełna ciekawych zakątków,
 • duża powierzchnia nieco rozrzedza ilość odwiedzających,
 • strefy tematyczne,
 • każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie,

SŁABE STRONY

 • wielu odwiedzających,
 • brak drogowskazów kierujących do stref tematycznych,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznań wart jest poznania! Oto kilka wpisów, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w mieście!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!